Connect with Us

Bllokimi i autostradës/ Zbulohet skenari i Ramës

Aktualitet

Bllokimi i autostradës/ Zbulohet skenari i Ramës

Publikuar

-

Komentet e qytetareve, Rama, bonusi i bebeve

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi ka thënë sot se kryeministri Edi Rama është duke u munduar më çdo mënyrë që t’i pengojë shqiptarët që të marrin pjesë në protestën e 16 shkurtit.

Pas njoftimit të Autoritetit Rrugor Shqiptar, Bardhi doli në një deklaratë për mediat dhe tha se Rama do që të bllokojë ardhjen në protestë të gjysmës së Shqipërisë.

“I vetmuari Edi Rama mendon se duke bllokuar rrugën Tiranë-Durrës dhe Tiranë-Kamëz do mund të bllokojë gjysmën e Shqipërisë që  të vijë në protestë kundër qeverisë së krimit.”-u shpreh ai.

Deputeti i PD-së theksoi se nuk ka asnjë rast emergjence që në këtë aks rrugor të bëhen ndërhyrje.

“Teknikisht nuk ka ndonjë rast emergjent për të punuar në atë rrugë dhe lajmërimi duhej të ishte bërë disa ditë më parë siç ka ndodhur edhe në rastet e mëparshme.”-tha Bardhi.

Më tej, ai tha se Rama është i frikësuar si dhe u bëri thirrje të gjitha  kompanive që të mos nxjerrin makineritë, pasi sipa tij qytetarët do të gjejnë një mënyrë për të shkuar në protestë.

“Por Edi Rama është i frikësuar dhe po mundohet në çdo mënyrë t’i pengojë qytetarët të marrin pjesë në protestë.

I bëjmë thirrje çdo kompanie që të mos nxjerrë makineritë e veta në rrugë ose qytetarët do t’i largojnë siç bënë banorët e Unazës së Re.

Më 16 shkurt të gjithë qytetarët do të vijnë në Tiranë dhe do të largojnë një qeveri që di vetëm të mbështesë krimin dhe të vjedhë.”-deklaroi Gazmend Bardhi./CNA.al

Deklarata e Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Demokratike, Gazmend Bardhit:

Edi Rama, kryeministri më i vetmuar në Europë, po bën çdo përpjekje për të ngadalësuar fundin e tij me protestën e 16 Shkurtit.

Pasi dështoi me përdorimin qesharak të policisë, që i njihte kriminelët në protestë, por nuk i arreston ata, sot ka përdorur një makinacion edhe më qesharak – ka urdhëruar bllokimin e dy akseve kryesore kombëtare që lidhin Tiranën me Veriun dhe Jugun e Shqipërisë.

LEXO EDHE:  “Mazhoranca në disavantazh”/ Gjekmarkaj: Rama po tenton të spostojë frikë në kampin opozitar

I vetmuari Edi Rama mendon se duke  bllokuar autostradën Tiranë Durrës dhe rrugën Tiranë Kamëz, do të mund të pengojë gjysmën e Shqipërisë të vijë në Tiranë e të protestojë kundër qeverisë së tij të kapur në vjedhjen e zgjedhjeve dhe në vjedhjen e qytetarëve të saj.

  • Teknikisht, nuk ka asnjë motiv për bllokimin e autostradës dhe rrugëve të tjera kombëtare.
  • Teknikisht, nëse do të ishte vërtet e nevojshme dhe jo një vendim në kushtet e panikut, qytetarët duhet të ishin lajmëruar disa ditë më parë, siç është vepruar në raste të tjera.
  • Politikisht, Edi Rama ka frikë.

I ka bërë prapë llogaritë gabim! Edi Rama dhe kushdo tjetër që pranon të përdoret në këtë skenar është i pafuqishëm të ndalë shqiptarët të vijnë në protestë!

Po paralajmërojmë që tani çdo kompani ndërtimi që të mos nxjerrin në rrugë asnjë makineri  dhe të mos bëjnë asnjë veprim që cënon lëvizjen e lirë të protestuesve drejt Tiranës! Përndryshe fati i tyre është i njohur! Qytetarët do t’i heqin pengesat me mënyrat e tyre, njësoj siç bënë banorët e Unazës së Re!

Për çdo pasojë që sjell zbatimi i këtij skenari që pengon protestën e 16 Shkurtit, Edi Rama do të jetë i vetmi që do të mbajë përgjegjësi.

Shqiptarët do të jenë në Tiranë të shtunën! 16 shkurti është protesta që do t’i japë fund një pushteti të blerë me votat e krimit, një qeverie të kapur në vjedhjen e zgjedhjeve dhe në vjedhjen e qytetarëve të saj.

Makinacionet qesharake dhe mjerane të Edi Ramës nuk do ta ndalin dot vullnetin e shqiptarëve të bashkuar për të shembur këtë sistem të kalbur nga krimi dhe korrupsioni!

Më 16 shkurt qytetarët do t’i japin vendit shansin historik që të drejtohet nga një qeveri që lufton krimin, lufton korrupsionin dhe krijon mundësi e mirëqenie për të gjithë!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Transportonin telefona me pëllumba/ Klodiana Lala zbulon çudirat e arratisjeve nga burgjet

Publikuar

-

Nga

cna lajme

Gazetarja Klodiana Lala zbuloi disa nga rastet më të bujshme të arratisjeve nga burgu.

E ftuar në studion e “Opinion” me Blendi Fevziun në Tv Klan, ajo tregoi se janë përdorur metoda nga më të çuditshmet për futjen e armëve dhe celularëve brenda ambienteve të burgut dhe një rast i tillë është edhe përdorimi i pëllumbave.

“Të gjithë të dënuarit, qëllimin e vetëm që kanë është të ikin nga burgu. Po t’i dëgjosh kur tentojnë të arratisen apo arratisen dhe arrestohen, gjëja e parë që thonë është që ne kemi detyrë të ikim, ju keni detyrë të na ruani.

Një nga rastet më interesante ka qenë kur filluan të përdornin pëllumbat për të çuar celularë dhe pjesët e armëve. Njëri nga pëllumbat ra nga pasha e celularëve, unë e kam patur të filmuar, duke qenë se do koordinoheshin për arratisjen.LEXO EDHE:  Rama nuk i ndahet fushatës së Bashës/ Në 25 prill do votohet për Vaksinimin, jo për Infektimin

LEXO EDHE:  Meta s’ka idhull Eskobarin/ Vetë është kapo i trafikantëve të drogës

 Pëllumbit i lidhën 3 celularë dhe për shkak të peshës, pëllumbi nuk arriti të shkonte deri tek dritarja e të dënuarit. Ata rrisin pëllumba brenda dhe i stërvisin për këtë arsye. Ata kanë futur edhe kazanë rakie e kanë bërë raki në burg. 

Në shollat e këpucëve arrijnë të fusin pjesë të ndryshme të armëve atje. Rasti i Arbër Çekajt është interesant për mënyrën si është organizuar. Ata arritën të bindnin njërin nga të dënuarit që të tentonte të priste damarët dhe të kërkonte të shkonte për t’u kuruar. 

Të gjithë gardianët morën atë për ta dërguar për t’u mjekuar. Në momentin që i gjithë burgu po merrej me këtë gjë, Çekaj dhe bashkëpunëtori planifikuan këtë gjë. Përdorën çarçafët e bërë gërshet për të zbritur”, deklaroi Lala./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksidenti tragjik/ Nisin hetimet për shkeljet e mundshme të kompanisë transportuese

Publikuar

-

Nga

Kontrolli i fundit i gjendjes teknike të autobusit është bërë më 5 tetor të këtij viti dhe procedura hetimore do të japë përgjigje për të gjitha dilemat, tha ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në konferencën e sotme për media pas aksidentit tragjik ku humbën jetën 45 shtetas të Maqedonisë së Veriut.

“Presim një përgjigje të shpejtë dhe gjithëpërfshirëse nga shërbimet kompetente dhe jam i sigurt se me bashkëpunim të përbashkët do t’i japim përgjigjet e nevojshme për këtë tragjedi dhe në këtë mënyrë do të sigurojmë efikasitet në përcaktimin e përgjegjësisë”, tha Spasovski.

Ministri i Transportit, Blagoj Boçvarski ka bërë të ditur se kompania transportuese nuk e ka deklaruar veturën që iu dogj mbrëmë.

“Për momentin transportuesi ka licencë të rregullt për transport ndërkombëtar pasagjerësh. Në kuadër të kompetencave të saj, ministria lëshon një licencë si dhe një ekstrakt nga licenca për transport ndërkombëtar pasagjerësh për çdo mjet individualisht. Konstatojmë se automjeti nuk është raportuar nga transportuesi dhe për rrjedhojë automjeti nuk është në bazën elektronike të të dhënave të Ministrisë së Transportit”, tha ai.

“Sipas këtij neni të ligjit, transportuesi është i obliguar të njoftojë ministrinë për çdo ndryshim apo regjistrim të mjetit apo shoferit jo më vonë se 15 ditë”, tha Boçvarski.

Ministria e Transportit ka nisur procedurën për heqjen e licencës të kompanisë transportuese “Besa Trans”. Boçvarski shton se qeveria sot ka porositur Inspektoratin e Transportit që të hetojë kompaninë.

Ministri i Jashtëm Bujar Osmani tha se janë vendosur kontakte të drejtpërdrejta me autoritetet bullgare dhe është aktivizuar grupi punues në Ministrinë e Punëve të Jashtme për t’u marrë me pasojat e kësaj tragjedie.

LEXO EDHE:  Faktet/ Berisha kryqëzon Bashën

LEXO EDHE:  Faktet/ Berisha kryqëzon Bashën“Gjatë ditës kemi mundësuar modifikimin e protokolleve të COVID-it, në mënyrë që anëtarët e familjeve që kishin nevojë të udhëtonin në Sofje, të kishin mundësi të shkonin pa protokollet e COVID. Për informacion të detajuar janë kontaktuar të gjitha familjet e viktimave si dhe familjarët e të plagosurve. Institucionet e drejtësisë tashmë janë në kontakt për identifikimin e trupave”, tha Osmani.

“Çfarëdo që të bëjmë sot, nuk mund ta kompensojmë humbjen apo ta mbulojmë pikëllimin. Familje të tëra sot nuk janë më me ne. Ne si MPJ do t’u sigurojmë dinjitet familjeve që fillimisht të marrin informacione reale dhe të sakta dhe kufomat t’i bartin në Shkup”, shtoi ai.

Ndërkohë, Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka shpallur të martën tri ditë zie kombëtare pas aksidentit, që la të vdekur të paktën 46 persona.

Zyrtarët në Maqedoni të Veriut thanë se aksidenti ndodhi në një autostradë në perëndim të Bullgarisë, ku një autobus me 53 pasagjerë, shumica nga Maqedonia e Veriut, fillimisht u aksidentua e më pas u përfshi nga flakët në orët e para të 23 nëntorit.

Në mesin e viktimave janë të paktën 12 fëmijë. Në një spital në Sofje të Bullgarisë janë duke u trajtuar shtatë persona që i shpëtuan aksidentit.

Raportohet se shumica e viktimave ishin nga Shkupi dhe ishin duke u kthyer nga Stambolli, ku kishin qëndruar në një vizitë treditore./euronews

LEXO TE PLOTE

Kronika

Arratisjet nga burgjet/ Artan Hoxha tregon rastet më të bujshme

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Gazetari Artan Hoxha ka komentuar disa nga arratisjet e personazheve të botës së krimit, të cilët kanë bërë bujë me arratisjet e tyre.

I ftuar në studion e “Opinion” me Blendi Fevziun në Tv Klan ai ka theksuar se janë pikërisht këta personazhe, të cilët i japin në vetvete famën arratisjes.

“Në të gjitha rastet gjithmonë është një mjet i ndezur që pret aty. Te Dritan Dajti priti motori dhe ai eci në krah të kundërt të sesnit të orientimit. Pra nëse makinat ecnin sipër, motori iku për poshtë.LEXO EDHE:  “Mazhoranca në disavantazh”/ Gjekmarkaj: Rama po tenton të spostojë frikë në kampin opozitar

LEXO EDHE:  Meta s’ka idhull Eskobarin/ Vetë është kapo i trafikantëve të drogës

Personazhet për mua i japin në vetvete famën arratisjes.  Rasti i Admir Tafilit, po të jetë i filmuar do të ishte më qesharak se ai e Vlorës. 

U ka dhënë policëve të hanë e të pinë, i ka bërë tapë dhe i ka hipur makinës.  Iku, bëri dy vrasje dhe u kthye sërish në burg dhe pastaj u arratis sërish”, tha Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE