Connect with Us

Shënim/ Taksapaguesit paguajnë mëkatet e Ilir Metës   

Aktualitet

Shënim/ Taksapaguesit paguajnë mëkatet e Ilir Metës   

Publikuar

-

meta ne pogradec

Për rreth 30 mijë pagat që duhen për të dëmshpërblyer ish zyrtarët e pushuar nga puna padrejësisht, përgjatë dy viteve të fundit, fatura që duhet paguar nga buxheti i shtetit është rreth 15 milion euro. Që po ti bashkëngjitet rreth 22 milion eurove të dala për këtë dstinacion në vitin 2015 bëjnë plotë 37 milion euro. Është shumë e konsiderueshme për të dëmshpërblyer  punonjësve që kanë fituar gjyqet.

Por 37 milion eurot e paguara deri tani nuk janë të fundit. Sipas studimit të  INFOCIP, në vitin 2019 pritet të kemi një faturë të re që mund ta shtojë me 5-7 milion euro barrën në buxhetin e shtetit dhe nëse nuk merren masa urgjente aventurat e zyrtarëve me shkarkime të padrejta do të vijojnë sikurse ne do të vijojmë të paguajnë haraçin…

Fenomeni është aq shqetësues sa në prezantim të studimit të INFOCIP ditën e djeshme në të ishte prezent dhe presidenti Ilir Meta. Në fjalën e tij ai i është referuar me shqetësim shifrave të mësipërme, dhe ka propozuar që për ti dhenë fund fenomenit faturën e dëmshpërblimeve duhet ta paguajnë zyrtarët drejtues që aplikojnë shkarkimet antiligjore dhe jo taksapaguesit.

Një propozim i vlefshëm ky por që merr ngjyrime ironike po të kihet parasysh se vetë Ilir Meta ka firmosur me qindra heqje të tilla përgjatë shërbimit si kryeministër, si ministër, si kryetar Parlamenti. Sikurse si kryetar LSI-je ka urdhëruar heqjen me pa të drejtë të qindra të tjerëve për të sistemuar militantët, sojë e sorollopin e tyre etj.

Kujtojmë se kur ka qenë kryetar Parlamenti Ilir Meta ka urdhëruar heqjen nga puna të rreth 40 punonjësve pjesa dërmuese e të cilëe i fituan gjyqet dhe morrën pagat e mohuara nga shkarkimi me urdhër të Ilir Metës. Ndaj morali i Ilir Metës president për ti paguar zyrtarët e shkarkuarit padrejtësisht  tingëllon i pamoralshëm për sa kohë ky të mos kërkoj ndjesë. Pse jo dhe të paguaj dëmshpërblimin që vijon të rëndojë portofolët e taksapaguesve./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Aktorja shqiptare nuk ndalet me fotot e “nxehta”/ Pozon pa të brendshme buzë bregdetit

Publikuar

-

Aktorja shqiptare Eliona Pitarka, pas një sezoni të suksesshëm në emisionin humoristik “Duplex”,  u kthye në një prej vajzave më të komentuara të showbiz-it shqiptar.

Shpesh herë ajo vihet në qendër të vëmendjes për shkak të fotove provokuese që poston në profilin e saj në Instagram.

Së fundmi ajo ka publikuar disa foto, ku shfaqet buzë detit vetëm me një buzë dhe pa të brendshme.

Aktorja ka marrë komente dhe pëlqime të shumta për këto foto, ku mund të thuhet se ka lënë shumë pak hapësirë për imagjinatë.

 

View this post on Instagram

 

🖤

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

 

View this post on Instagram

 

Watch more sunsets than Netflix 🌅😁

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Si të keni një fytyrë të freskët dhe pa ndërhyrje estetike?/ Zbuloni 2 këshilla nga Leonora Jakupi

Publikuar

-

E njohur për fytyrën e saj tepër të fresket dhe pa operacione plastike, Leonora Jakupi do të mbetet gjithmonë ikona e bukurisë shqiptare e cila nuk plaket kurrë pavarësisht moshës.

Por nëse doni të dini sekretin e saj të bukurisë së përhershme, këngëtarja ka folur troç në një intervistë për “Mirage”.

Ajo shprehet se pjesën më të madhe të këtij “sekreti” e luan gjenetika, megjithatë Leonora zbulon se është e fiksuar pas mirëmbajtjes.

“Mendoj që gjenetika por edhe mirëmbajtja. Unë mundohem t’i rri gati maksimalisht lëkurës sime, ekstremisht, ndonjëherë edhe e teproj pasi dermatologët thonë që larja e shpeshtë I dëmton edhe qelizat. Por unë asnjëherë në jetën time, edhe nëse kam pasur koncert deri në orët e vona, kurrë nuk kam fjetur pa e hequr makjiazhin.”

Ajo madje preferon edhe përdorimin e maskave tradicionale dhe ka treguar dy për të gjitha vajzat kurioze:

  1. E verdhë veze, limon dhe mjaltë!

Mbajeni 10-15 minuta dhe shpëlajeni më pas!

2. Ose mund të bëni scrub me sheqer dhe të bardhën e vezës!

Ndiqeni min 10:00

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kanë konflikt interesi”/ Orinda Huta zgjedh mes Elvana Gjatës dhe Flor Mumajesit

Publikuar

-

Moderatorja shqiptare Orinda Huta së fundmi e ftuar në emisionin “Mirage” është vënë përballë një zgjedhjeje shumë të vështirë.

Në rubrikën “Kë zgjedh”, Orindës i kërkuan të zgjedhë mes Elvana Gjatës dhe Flori Mumajesit.

Këngëtarja dhe kantautori kanë pasur shumë bashkëpunime dhe projekte të përbashkëta deri kur një ditë i ndanë rrugët nga njëri-tjetri.

Këtë gjë e përmendi edhe Orinda kur tha se kanë “konflikte interesash” dhe krahasimi me të drejtë, është i pavend.

Megjithatë ajo e bëri zgjedhjen e saj:

“Tani, krahasimi është pak i pavend. Kanë dhe konflikt interesi me njëri-tjetrin prandaj është njëçik i pavend (qesh). Elvana është e shkëlqyer, Flori gjithashtu në punën e vet, por le të themi që po shkoj për forcën e gruas, për Elvanën”.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: