Connect with Us

Mos e stresoni një grua shtatzënë, këto janë 5 gjërat e dëmshme që mund t’i ndodhin bebes

Life Style

Mos e stresoni një grua shtatzënë, këto janë 5 gjërat e dëmshme që mund t’i ndodhin bebes

Publikuar

-

Nuk mund ta mohojmë se stresi është një pjesë normale e jetës sonë të përditshme dhe periudha e shtatzënisë nuk bën përjashtim.

Shkencëtarët thonë se kjo mund të ndikojë në inteligjencën dhe zhvillimin e fëmijës së ardhshëm dhe shkakton probleme të tjera më vonë në jetë. A është ky stres i dëmshëm dhe mund të ndikojë tek fetusi? Le ta zbulojmë. Bright Side na ndihmon për të kuptuar se cilat probleme mund të shkaktojë stresi gjatë shtatzënisë:

Stresi mund të shkaktojë lindje të parakohshme dhe peshë të ulët të bebit

LEXO EDHE:  Gruaja lind foshnjen me ngjyrë, fajin ja vë burrit: Ke pirë shumë kafe

Ndikon në inteligjencën e fëmijës

Provokon probleme me gjumin

Stresi gjatë shtatzënisë mund të shkaktojë probleme me shëndetin e fëmijës

Ngre nivelin e frikës dhe të ankthit tek fëmija

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Festë për krijuesin e Facebook/ Zuckerberg i shton edhe një 0 pasurisë së tij

Publikuar

-

Nga

Festë për krijuesin e Facebook/ Zuckerberg i shton edhe një 0 pasurisë së tij

Vlera neto e Mark Zuckerberg-ut ka tejkaluar tashmë 100 miliardë dollarët për herë të parë pasi Facebook Inc. nxori në treg konkurruesin e TikTok, Reels.

Sipërmarrësi 36-vjeçar o bashkohet titanëve të tjerë të teknologjisë Jeff Bezos dhe Bill Gates si të vetmit persona në botë që kanë statusin e “centimiliarder”, sipas  Bloomberg.

Pasuria e Zuckerberg-ut rrjedh kryesisht nga aksionet (13%) që ai ka në Facebook.

Themeluesit e kompanive më të mëdha të teknologjisë në Amerikë kanë parë teksa pasuria e tyre shtohet teksa pandemia e koronavirusit ‘detyron’ gjithnjë e më shumë persona drejt mjedisit virtual.LEXO EDHE:  4-muajshe shtatzënë: Fahriye Evcen zbulon barkun e rrumbullakosur dhe duket kaq e bukur

Kjo ka ndodhur pavarësisht se ekonomia amerikane po tkurret me ritmin më të shpejtë në histori.

LEXO EDHE:  4 gjërat që burrat i fshehin nga gratë

Zuckerberg ka fituar rreth 22 miliardë dollarë këtë vit, ndërsa Bezos është rritur më shumë se 75 miliardë dollarë.

Pesë kompanitë më të mëdha të teknologjisë në Amerikë, Apple, Amazon.com Inc., Alphabet, Facebook dhe Microsoft Corp., aktualisht kanë vlerësime në treg ekuivalent me rreth 30% të produktit të brendshëm bruto të SHBA-ve, gati dyfishi i atyre që ishin në fund të vitit 2018.

LEXO TE PLOTE

Life Style

Rikthehet ‘On Top’ Erla Mëhilli/ Iu tregoj femrat dinjitoze të politikës

Publikuar

-

Nga

Rikthehet ‘On Top’ Erla Mëhilli/ Iu tregoj femrat dinjitoze të politikës

Ish-zëdhënsja e PD-së, Erla Mëhilli ishte e ftuar në emisionin “Pushime On Top” në ekranin e Top-Channel, për të ndarë disa momente nga pushimet dhe jeta e saj. Tashmë, rrallë shfaqet në ekran, dhe kureshtja për vajzën simpatike, që u bë zëri i PD-së, është e madhe.

Erla ka komentuar femrat e politikës, duke veçuar Jozefina Topallin, për të cilën ruan respekt dhe simpati.

“Kam shkuar mirë me të gjitha. Kam shkuar mirë me Jozefinën. Jozefina sado tip i vështirë mund të ketë qenë, me mua ka shkuar gjithmonë mirë. Jozefina ka qenë prezente në çdo moment timin si të bukur, p.sh kur u bëra zëdhënëse apo kur fitova në këshilln kombëtar. Ruaj kontakte dhe sot e kësaj dite, kam respekt maksimal për të, tha Erla.

E pyetur për femrat e politikës që vlerëson nga të dy kahet, Erla tha se në PD, çmon Jorida Tabakun, ndërsa mes emrave të PS-së, zgjodhi Arta Daden dhe ish-zv/ministren e Financave, Irena Beqiri.LEXO EDHE:  Nuk i gjeti gruan e ëndrrave, miliarderi kinez padit agjencinë

Nga PD sot më pëlqen Jorida Tabaku. E kam shoqe, është ambicioze punëtore, goc tirone, figure e paster. Arta Dade është një femër që e vlerësoj në Partinë Socialiste. Nga politikanet e sotme ne PS nuk mund te zgjedh sepse nuk shof njeri me karakter mes tyre.

LEXO EDHE:  Përdhunoi 33-vjeçaren e sëmurë dhe e la shtatzënë/ Arrestohet “mostra” në Lushnje

Sa i përket kohës së lirë dhe argëtimit, Erla edhe pse një nënë me fëmijë, shprehet se gjen më tepër kohë gjatë ditës ndërsa foli edhe për shijet muzikore.

“Më shumë jam e lirë gjatë ditës. Pëlqej muzikën italiane, Rock, Folk, Hip-Hop”, tha Erla në Top-Channel./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Life Style

Përfitimet e vajit të ullirit/ Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse e pini çdo ditë

Publikuar

-

Nga

Vaji i ullirit është një kondiment i njohur në kuzhinë, veçanërisht në variantin e tij ekstrem të virgjër. Vaji i ullirit ka origjinë të lashtë dhe është i pasur me veti organoleptike dhe ushqyese dhe karakteristika që janë të dobishme për shëndetin. Është një nga efektet themelore të dietës mesdhetare, shumë e njohur për aromatizimin e mishit, sallatave dhe pjatave të peshkut. Vaji i ullirit është i pasur me substanca të tilla si antioksidantë, polifenole dhe acide yndyrore të njoma.

Pirja e një lugë gjelle vaj ulliri në mëngjes me stomak bosh është lëvizja më e mirë që mund të bëni për shëndetin tuaj. Pirja e vajit të ullirit është e mirë për tretjen, zemrën, mëlçinë dhe kockat. Vaji i ullirit ka një fuqi pastruese për mëlçinë tonë, por gjithashtu ka veti anti-inflamatore, është shumë i mirë për stomakun dhe zvogëlon probleme të tilla si gastriti. Vaji i ullirit rekomandohet shumë për ata që vuajnë nga hiperkolesterolemia, sepse ndihmon në uljen e kolesterolit të keq të LDL dhe rrit kolesterolin e mirë HDL, duke ndihmuar në përmirësimin e funksionimit të sistemit kardiovaskular.

Pirja e vajit të ullirit nxit tranzitin e zorrëve, pasi ka një efekt laksativ, kështu që rekomandohet shumë nëse vuani nga kapsllëku, mos e eliminoni atë nga dieta juaj. Pirja e vajit të ullirit ndihmon trupin të pastrohet nga mbeturinat dhe toksinat dhe mban larg kancerin e lëkurës. Vaji i ullirit është i mirë për lëkurën dhe i bën flokët me shkëlqim duke vonuar procesin e plakjes qelizore. Pirja e vajit të ullirit përmirëson thithjen e vitaminave A, E, D dhe K2 dhe mineraleve të tilla si kalcium dhe magnez, ndihmon kujtesën dhe përqendrimin.LEXO EDHE:  Nuk bën pushime sheh telenovela

Vaj ulliri i shoqëruar me ushqime të tjera

Ne e kuptojmë se çfarë ndodh me ata që pinë vaj ulliri dhe se një veprim i shkëlqyeshëm për shëndetin është të pini një lugë çaji çdo mëngjes para mëngjesit. Vaji i ullirit gjithashtu mund të përmirësojë efektet e tij kur kombinohet me ushqime të tjera në dietë. Për shembull, mund ta përzieni me lëng limoni herët në mëngjes kur akoma jeni duke agjëruar. Të dy ushqimet së bashku janë një ilaç i vërtetë për shëndetin dhe kanë një efekt antiseptik, antibakterial, qetësues dhe pastrues./ CNA.al

LEXO TE PLOTE