Zbuloni vendet më romantike në botë – CNA
Connect with us

Kuriozitete

Zbuloni vendet më romantike në botë

Publikuar

-

Ndoshta ju pëlqeni rërën e bardhë dhe ujërat e kaltër të një plazhi tropikal, por mund të jeni të pasionuar pas kulturave ikonë të qyteteve të tilla si Stambolli, Parisi apo Venecia. Edhe thirrja e egër një udhëtimi safari mund të jetë e veçantë. Sidoqoftë, kudo ku udhëtoni, ka disa destinacione që janë edhe më të veçanta nëse bëhet fjalë për një udhëtim romantik.

Maldivet

Gjithmonë në krye të listës së vendeve romantike ishulli I bukur në Oqeanin Indian mbetet një nga vendet më mbreslënëse të planetit, për plazhet e bukura, detin dhe resortet e shumta.

Toskana

Nëse ka diçka më romantike se vetë Toskana, është ajo që quhet “Kështjella e dashurisë”. Kështjella “Ama” gjendet në Chianti, në zonën e vreshtave që prosdhojnë një nga verat më të mira në botë. Pushuesit mund të zgjedhin mes suitave luksoze të shekullit të 18-të dhe të shijojnë perëndimin e diellit pas kodrave, ndërsa mund të zbulojnë edhe një kulinari të mrekullueshme.

Parisi

Nëse do të kërkonit emrin e qytetit më romantic në botë, kryeqyteti francez do të përmendej nga shumë njerëz. Sigurisht do të gjeni vendet e shumënjohura si Kullën Eiffel, katedralen “Notre Dame” apo galeritë e Luvrit. Por gjithashtu mund të vizitoni vende më pak të njohura, por që ja vlejnë të shihen si “Musée de la Vie Romantique”, një muze i dedikuar romantikëve të shekullit 19-të, në art, muzikë dhe letërsi. Mbi të gjitha, një udhëtim në rrugët e PArisit për të parë lagjet dhe kafenete, gjithashtu do të ishte mbreslënës.

Stambolli

Një nga qytetet më të rëndësishëm të Turqisë, Stambolli është gjithashtu një vendndalesë romantike. Në një ditë e gjysmë të kaluar në Stamboll, ju mund të shihni Pazarin e Madh, Xhaminë Blu dhe Pallatin Topkapi. Një atraksion tjetër interesant është Bosfori që lidh pjesën europiane me atë aziatike.

Kyoto

Kyoto do të jepte një shije delikate, falë çeljes së qershive. Ish-kryeqyteti elegant i Japonisë është një zgjedhje shumë popullore për vizitorët e dashuruar falë miksimit të vendeve, kuzhinës, kulturës dhe qasjes ndaj të huajve.

Aktualitet

“E premtja e shenjtë e Pashkëve”/Çfarë është dhe pse quhet e tillë?

Publikuar

-

E premtja e Mirë, e njohur edhe si “e premtja e Shenjtë,” është e premtja menjëherë përpara Pashkëve të së dielës. Ajo festohet tradicionalisht si ditë në të cilën u kryqëzua Jezusi.  E premtja e Mirë është dita kur të krishterët përkujtojnë kryqëzimin dhe vdekjen e Jezu Krishtit.

Kjo është një ngjarje e rëndësishme në krishterim, pasi ajo përfaqëson sakrificat dhe vuajtjet në jetën e Jezusit. Kryqëzimi ishte kulmi i një numri të ngjarjeve të Javës së Shenjtë, duke përfshirë: kthimin triumfal të Jezusit në Jeruzalem të dielën; larja e këmbët të  dishepujve nga Jezusi; dhe Darka e Fundit në Maundy të enjten. Disa kisha organizojnë një lutje të premten e Mirë për shkaqe të ndryshme, të tilla si për pacientët e kancerit…

Disa të krishterë mund të marrin pjesë në shërbime të veçanta në kishë apo lutje. E premtja e mirë është një ditë zie dhe lutje e qetë për shumë të krishterë. Disa e trajtojnë të premten e Mirë si një ditë të agjërimit, ndërsa të tjerët përjashtojnë nga vaktet mishin.

Në shtëpia atmosfera është e qetë, me pak ose aspak aktivitete të jashtme dhe televizion, kompjuter dhe radio në përdorim të kufizuar në respekt të kësaj dite.

Simbole

Kryqi paraqet mënyrën si Jezusi vdiq, është një simbol i rëndësishëm që shihet të premten e Mirë. Disa kryqe mbajnë një figurë të Krishtit. simbolet e tjera të premten e mirë përfshijnë një copë të zezë që përdoret për të mbuluar kryqin, piktura dhe statuja në kisha dhe shtëpi.

Në ditën e dytë të Treditëshit të Pashkëve, pra të Premten e Madhe të Shenjtë të Pashkëve kemi edhe një rast të përshtatshëm për të medituar nga njëra anë mbi misterin e dashurisë së pakufishme të Hyjit ndaj njerëzimit, pra ndaja nesh, në anën tjetër meditojmë edhe mbi misterin e madh të së keqes, të keqit e të mëkatit, që peshon rëndë mbi njerëzimin. E për ta kuptuar këtë mister feje e jete, na ndihmojnë shumë  ritet liturgjike që sot, të Premten e Pashkëve, rrëfejnë historinë e mundimeve të Krishtit deri në kryqëzimin e Tij mbi kryq. Gjithnjë të Premten e Pashkëve, besimtarët bëjnë pastaj edhe manifestime përshpirtërisë popullore, siç është Udha e Kryqit ose shfaqjet tjera kishtare, të cilat kanë si qëllim të lenë gjurmë sa më të thella në zemrën e besimtarëve, të ndihmojnë përforcimin e besimit në Hyjin e kthimin në Udhën e Jetës, e kjo arrihet në mënyrë të veçantë përmes  pjesëmarrjes së drejtpërdrejtë në flijimin shëlbimtar të Jezusit.

Kështu, nga e Premtja e Madhe e Pashkëve e deri në heshtjen e thellë të së Shtunës së Madhe, me altarët e zhveshur nga stolitë, të gjitha Kishat zhyten në soditjen e misterit më madh të shëlbimit që propozon feja e krishterë, duke i ftuar besimtarët t’ia hapin shpirtin Mëshirës Hyjnore deri në kumtimin e Ngjalljes ngadhënjimtare të Jezu Krishtit mbi vdekje. Në këtë ditë, të Premten e Madhe të Pashkëve, ka rëndësi të madhe pjesëmarrja jonë në Sakramentin e Rrëfimit apo të Pajtimit me Zotin e të afërmin tonë, rrugë e domosdoshme kjo për të pastruar zemrën e për t’u përgatitur për  kremtimin e Pashkëve me shpirt të përtërirë.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Të gjithë sytë nga qielli/Fenomeni i çuditshëm do të ndikojë në këto shenja horoskopi

Publikuar

-

Sot ndodh fenomeni i Hënës Rozë, i cili sipas astrologëve, ndikimin më të shumtë do ta ndiejnë vetëm dy shenja të zodiakut.

Bëhet fjalë për Binjakët dhe Shigjetarët, të cilët do të kenë disa surpriza të këndshme.

Binjakët:

Kohët e fundit nuk e dini as vetë se çfarë jeni duke bërë dhe se çfarë doni në të vërtetë. Duke filluar nga kjo fundjavë, do të jeni disi të ndriçuar. Më në fund priten momente të këndshme edhe për ju.

Shigjetari:

Jeni në drejtimin e duhur, me mbylljen e një etape i keni hapur vetes mjaft mundësi të reja për të ecur para. Bëni kujdes këtë fundjavë, pasi mund të keni probleme familjare, por përgatituni për surpriza javën e ardhshme.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Destinacioni i ëndrrave/Të gjithë duan të shkojnë këtë vit në qytetin më të preferuar në botë

Publikuar

-

Vendi i picave, pastave, dhe verës. E ku tjeter veç Italisë…

“Travel and Leisure” shkruan se Italia është renditur këtë vit si destinacioni i parë më i preferuar në botë, ku të gjithë duan të shkojnë.

Lista e vendeve përrallore që mund të vizitoni në Itali është e gjatë, mirëpo disa nga më të bukurat keni mundësinë që t’i shihni më poshtë.

Romë

Venice

Milano

Liqeni i Komos

Tuscany

Pompeii

Kapri

Siçili

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:38 - 18 Prill, 2019

Qeveria gjermane ashpërson rregullat e dëbimit të emigrantëve

Qeveria gjermane miratoi projektin e “ligjit të kthimit të rregullt”, në mënyrë që të mos dështojnë kaq shumë riatdhesime. Ai...

Aktualitet20:15 - 18 Prill, 2019

Në përmbyllje të fushatës presidenciale në Maqedoninë e Veriut

Marrëveshja e Prespës, emri i ri i shtetit, anëtarsimi në NATO dhe në BE, zhvillimi ekonomik, raportet ndëretnike dhe politikat...

Aktualitet16:04 - 18 Prill, 2019

Ndërhyrjet ruse në zgjedhje/ Raporti Mueller gati për publikim

Një nga ngjarjet mbizotëruese në presidencën dyvjeçare të Donald Trump-it kalon në një fazë të re të enjten me publikimin...

Aktualitet09:06 - 18 Prill, 2019

Çfarë presin Kosova dhe Serbia nga takimi i Berlinit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksander Vuçiç, nuk presin që në takimin e Berlinit me (29.04)...

Aktualitet22:12 - 17 Prill, 2019

Merr fund “telenovela” e zgjedhjeve në Turqi/ Shpallet fituesi i Stambollit

Ekrem İmamoğlu, kandidati i Partisë Republikane Popullore (CHP) për kryebashkiak të Stambollit në zgjedhjet lokale të mbajtura muajin e kaluar...

Aktualitet21:19 - 17 Prill, 2019

Djegia e katedrales “Notrë Dame”/ Feston ISIS: Paçi një ditë të mbarë!

Pas djegies së Katedrales së “Notrë Dame de Paris”, ISIS ka ndarë mesazhe në rrjetet sociale. Së bashku me publikimin...

Aktualitet21:05 - 17 Prill, 2019

Ngelën në mes të shkretëtirës/ Çifti gjen mënyrën brilante për të shpëtuar

Një çift e ka gjetur veten në vështirësi, pasi iu është prishur makina në mes të shkretëtirs. Shantelle Johnson dhe...

Aktualitet20:23 - 17 Prill, 2019

Rekord botëror/ Femrat “pushtojnë” parlamentin finlandez

Partia Socialdemokrate (SDP) në Finlandë ka fituar votimet duke marrë 40 vende me 17.7 % të votave nga 200 vende...

Aktualitet20:03 - 17 Prill, 2019

Hyn në fuqi Kodi i ri Penal/ Ashpërsohen dënimet për korrupsionin

Në Kosovë këtë javë ka hyrë në fuqi Kodi i ri Penal që parasheh shtim dënimesh për shkelësit e ligjit,...

Aktualitet19:10 - 17 Prill, 2019

SHBA, sanksione të tjera ndaj Kubës, Nikaraguas, Venezuelës

Qeveria amerikane do të njoftojë sot sanksione shtesë ndaj Venezuelës, Kubës dhe Nikaraguas, masa më e fundit kundër qeverive socialiste...

Aktualitet19:03 - 17 Prill, 2019

Policia shkoi ta arrestonte/ Vret veten ish presidenti peruan

Ka ndërruar jetë ish-presidenti peruan, Alan Garcia, i cili qëlloi veten sot me një armë zjarri. Ngjarja ndodhi pasi policia...

Taulant Balla zbulon nesw do te rikandidohet veliaj? Taulant Balla zbulon nesw do te rikandidohet veliaj?
Aktualitet16:10 - 17 Prill, 2019

Përplasjet tek Bregu i Lumit/ PD padit Veliajn

Partia Demokratike ka ngritur padi penale ndaj Policisë së Shtetit, Policisë Bashkiake si dhe ndaj kryetarit të bashkisë së Tiranës...

Aktualitet14:20 - 17 Prill, 2019

Sqarimi i një zhgënjimi

Kapitulli Nr. 15 i hapjes te Negociatave per anetaresimin ne B. E. ( per ENERGJINE ) si dhe V.K.M. Nr....

Aktualitet09:08 - 17 Prill, 2019

BE nuk duhet ta braktisë anulimin e Brexitit

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk deklaroi se BE nuk duhet të ngutet, për shkak të një lodhjeje nga Brexiti....

Aktualitet22:39 - 16 Prill, 2019

Djegia e Katedrales/ Çfarë i tha Trump presidentit Marcon?

Shtëpia e Bardhë deklaroi se  presidenti Donald Trump i i ka shprehur ngushëllimet e tij presidentit francez Emmanuel Macron për...

Aktualitet18:44 - 16 Prill, 2019

Kandidati për president i SHBA bën transparent statusin e tij si milioner

Bernie Sanders, kandidati presidencial demokrat në SHBA, publikoi të hënën taksat për 10 vitet e fundit, duke dhënë detaje të...

Aktualitet18:40 - 16 Prill, 2019

Lutje dhe himne për Katedralen “Notrë Dam”

Brigada e zjarrëfiksave të Parisit tha të martën se struktura e katedrales së famshme të Notrë Damit është shpëtuar, së...

Aktualitet14:30 - 16 Prill, 2019

Alarm për bombë në Spanjë/ Evakuohet kulla 235 e lartë

Një alarm për bombë ka ngritur në këmbë policinë e Madridit. Sikurse bëjnë të ditur mediat e huaja, policia ka...

Aktualitet20:47 - 15 Prill, 2019

Foto-Francezët në panik/ Përloten gjatë djegies së katedrales historike

Katedralja më e famshme në Paris dhe Europë “Notre Dame” është përfshirë nga flakët pasditen e sotme. Pavarësisht ndërhyrjes së...

Aktualitet20:36 - 15 Prill, 2019

Zjarri gllabëroi majën e “Notre-Dame”/ Reagon Donald Trump

Flakët e zjarrit kanë pushtuar katedralen e famshme në Paris “Notre-Dame”. Për disa minuta zjarri ka përfshirë pjesën më të...

Aktualitet20:03 - 15 Prill, 2019

Konsumonte kokainë me miqtë/ Arrestohet avokati i njohur

Një avokat është arrestuar nga policia italiane, nën akuzën e trafikimit të drogës. Sipas informacioneve 51 vjeçari Francesco Bizzarri, ka...

Aktualitet19:50 - 15 Prill, 2019

Notre-Dame/ Flakët pushtojnë katedralen e famshme të Parisit

Një zjarr i madh ka rënë pasditen e sotme në katedralen e famshme të Notre-Dame në Paris. Sipas informacioneve objekti...

Aktualitet19:06 - 15 Prill, 2019

Video-Bullizohet nga të rinjtë/ Transgjinorja rrihet barbarisht

Një transgjinore është rrahur në mënyrë barbare nga disa të rinj në Dallas të SHBA-së. Sipas informacioneve 23 vjeçarja është...

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet18:46 - 15 Prill, 2019

Trump i bën thirrje kompanisë Boeing të riparojë avionin 737 MAX

Presidenti amerikan Donald Trump i bëri thirrje të hënën kompanisë Boeing që të riparojë avionin 737 MAX dhe t’i ndryshojë...

Aktualitet18:40 - 15 Prill, 2019

BE e vendos përfundimisht reformën e së drejtës së autorit

Reforma e së drejtës së autorit, që ka ngjallur shumë debate në BE, u miratua. Qeveria gjermane dha aprovimin për...

Aktualitet18:35 - 15 Prill, 2019

Vdes Mira Markoviç, bashkëshortja e Slobodan Millosheviçit

Mirjana Markoviç, e veja e ish presidentit serb Sllobodan Millosheviç, ka vdekur në kryeqytetin e Rusisë, Moskë , ku kishte...

Aktualitet17:23 - 15 Prill, 2019

ISIS publikon shifrat tonditëse/ Ja sa njerëz kanë vrarë për 3 ditë

Grupi terrorist ISIS pretendon se ka vrarë 362 njerëz për 3 ditë, pas hakmarrjes për rënien e Kalifatit Islamik. Ata...

Aktualitet17:38 - 14 Prill, 2019

Eufori kineze në Dubrovnik/ Kina shpëtimtarja e Ballkanit?

Një numër kontratash nënshkruan me Kinën pjesëmarrësit e samitit të grupit 16+1 në Dubrovnik. Ndërkohë që Europa Lindore e Juglindore...

Trending

Read previous post:
Taksa ndaj Serbisë/ Gjenerali amerikan anullon vizitën në Kosovë

Këshilltari i Presidentit Thaçi, Ardian Arifaj, ka konfirmuar se komandanti i Gardës Kombëtare të Iowas, gjeneral-majori Timothy Orr e ka...

Close