Vrasja e pandëshkuar e 4 policëve/ “Shpërthen” avokati Saimir Vishaj – CNA
Connect with us

Aktualitet

Vrasja e pandëshkuar e 4 policëve/ “Shpërthen” avokati Saimir Vishaj

Publikuar

-

Vishaj reagon per vendimin e dritan dajtit

Vendimi i Apelit të Krimeve të Rënda për dënimin me 25 vite të Dritan Dajtit i cili në vitin 2009 vrau katër efektivë policie është dënuar nga klasa politike dhe njerëz të fushës së drejtësisë.

Në një postim në rrjetet sociale ka reaguar avokati Saimir Vishaj i cili e quan keqardhje publikimn e vendimit të shkurtuar në rrjetet sociale ku dy gjyqtarë kërkojnë të shfajsojnë veten.

“1.Ështe për të ardhur keq që në rrjete sociale apo fcb del vendimi i shkurtuar i Gjykatës së Apelit, në një vendimarrje me shumicë anetarësh, dhe pakicë mendimesh, të dy gjyqtarëve, ku vetë gjyqtarët kërkojnë të shfajsojnë veten e tyre dhe t’ia hedhin fajin shumicës vendimarëse!!! Vendimi merret në dhomë këshillimi pa pjesmarjen e palëve dhe mendimi i pakicës depozitohet i arsyetuar në sekretarin e gjykatës dhe nuk mundet kurrsesi të behët publik me përjashtim të Kolegjit penal që do të gjykojë çështjen mbi bazën e rekursit nëse ushtrohet kjo e drejtë”,-shkruan Vishaj.

Më tejVisha ka komentuar edhe deklaratën e Ministrit të Brendshëm duke e quajtur atë si minim të Reformës në Drejtësi.

“2.Është për të ardhur keq edhe deklarata e Ministrit të Brendshëm kur ushtron presion me burg apo vetinng, Gjyqtarët çka po minon Reformën në Drejtësi aq të dëshiruar për ndarjen apo pavarsinë e sistemit të drejtësisë nga EKZEKUTIVI….”,-shkruan avokati.

Sipas Vishaj rasti i Dajtit është gjykuar me ligjin procedurial penal të vjetër.

“3.Është për t’u diskutuar nëse Ligji procedurial penal ka fuqi prapavepruese ndërkohë që ka hyrë në fuqi ligji 35/2017 i Kodit të procedurës penale në lidhje me gjykimin e shkurtuar kur vepra penale ka në sanksionin e saj Burgim të përjetshëm ….ndërkohë që çështja objekt gjykimi në gjykatën e Apelit po gjykohej me 5 gjyqtar me ligjin procedurial penal te vjetër!!!”,-mbyll shkrimin e tij Vishaj./CNA.al

 

 

Aktualitet

E bëra të famshëm/ Paloka ironizon Ramën

Publikuar

-

By

Paloka qellon me boje drejt Rames

Nënkryetari i Parlamentit, Edi Paloka në një postim në rrjetet sociale ka reaguar pas përzgjedhjes si një prej fotove të javës momentin kur ai i hedh bojë në fytyrë kryeministrit Edi Rama nga “Reuters”.

Sipas Palokës, ai e bëri të famshëm Ramën, i cili për të tërhequr vëmendjen e mediave ndërkombëtare ka shkuar me atlete dhe ka hapur ekspozita si kryeministër.

Më tej Paloka shkruan se në momentin kur ai spërkati me bojë Ramën ky i fundit e ka sharë dhe kërcënuar, moment i cili nuk është filmuar nga mediat.

Postimi i plotë i Palokës:

E bera te famshem…
Cfare nuk ka bere per te terhequr vemendjen e nderkombetareve dhe mediave te huaja:
Ka shkuar me atlete ne summite nderkombetare , madje dhe ne sallone e oborre mbreterore; ka hapur ekspozita si kryeminister ne galerite me te shtrenjta te botes ; ka bere eksentrikun, sharlatanin e karagjozin sa ka mundur ne takime nderkombetare; ka paguar miliona per intervista e reportazhe; ka angazhuar dhe Sorosin per ti bere publicitet ne mediat qe kontrollohen prej tij…
Po nuk arriti kurre te merrte vemendjen dhe publicitetin qe mori pas te enjtes se kaluar. Faqja e tij e zeze beri shetitjen e mediave nga vendet arabe ne SHBA, nga Evropa ne Azi. E jo shaka po gjithe mediat me te rendesishme te planetit.
Sot ka fituar dhe cmime nga keto media (Reuters apo BBC) si kryeministri faqezi dhe gojeqelbur i Shqiperise.
P.S
Po e them tani per here te pare ( kam deshmitare spiropallen):
Nje nga momentet qe nuk e kapen dot mediat, nje nga ato shume momente kur kryeministri i “rilindjes” shan e shfryn nga vendi pa mikrofon, sapo ishte bojatisur, mu drejtua duke me kercenuar. Me kercenoi se do vazhdonte te me “bente qesharak” ne Parlament…
E thene nga ai eshte per tu marre ne konsiderate, por pa modesti fare, dyshoj qe sado te perpiqet, do arrij te me bej “te famshem” aq sa arriti ai brenda nje dite…/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Taksa ndaj Serbisë/ Nuk tërhiqet Haradinaj

Publikuar

-

By

haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj gjatë një vizite në kompleksin memorial në Gllogjan ndër të tjera ka folur edhe rreth vendimit të tij për taksën ndaj Serbisë.

Haradinaj është shprehur me tone bindëse duke thënë se derisa qeveria të drejtohet nga ai taksa nuk do të hiqet.

Sipas tij, kërkesat e serbëve nuk do të ndalen me heqjen e tarifës.

“Shpresoj më dëgjuat shumë mirë. Po e shihni ku kam ardhur për ta thënë. Sa jam unë kryetar qeverie taksa nuk hiqet. Nëse ne fillojmë të bëjmë hapa prapa, njëherë kërkohet të hiqet tarifa, nesër mund ta kërkojnë të hiqet Trepça, të hiqet Ushtria, të hiqet diçka tjetër”,-tha ndër të tjera Haradinaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Nuk do i marrim të gjitha bashkitë me ekipe futbolli” / Deklarata pikante e Gjicit sot

Publikuar

-

By

Gjatë konferencës së sotme  për shtyp, presidenti i Kukësit, Safet Gjici, ka theksuar se skuadra verilindore nuk ka lidhje me kandidimin e tij si kryetar bashkie.

“Të tjerët aludojnë se dua ta marr titullin se s’bën, sepse do të fitoj Bashkinë. Dëgjova disa media, disa mediokër, po çfarë lidhje ka futbolli me Bashkinë? Fare. Po të ishte kështu që me futbollin fitohen të gjitha Bashkitë, ne do e kishim bërë nga një ekip futbolli, çdokush nga ne, dhe i kishim marrë të gjitha Bashkitë me ekipe futbolli. Futbolli është për gjë tjetër, për të kënaqur njerëzit, tifozët dhe objektivat që ka klubi. Kjo është një ndërmarrje tjetër dhe nuk ka lidhje fare”, – u shpreh numri 1 i Kukësit.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen
Aktualitet16:05 - 18 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Nuk tërhiqet Haradinaj

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj gjatë një vizite në kompleksin memorial në Gllogjan ndër të tjera ka folur edhe rreth...

Aktualitet09:35 - 18 Shkurt, 2019

 “Kalova nga Tirana”/  Gruevski bën paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski, i cili aktualisht ndodhet në Hungari, ku ka kërkuar azil politik ka pohuar se arriti...

Aktualitet21:55 - 17 Shkurt, 2019

Paralajmërimi i Thaçit/ Herët a vonë gjenocidi i Serbisë do të ndëshkohet

Presidenti i Kosovës gjatë deklaratës së tij për 11-vjetorin e pavarsisë së Kosovës ndër të tjera u shpreh se marrëveshja...

Aktualitet18:28 - 17 Shkurt, 2019

Kosovë-Serbi/ Kryeministri maqedonas, deklaratë të fortë për ndryshimin e kufjve

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nga qyteti gjerman i Mynihu, ku mori pjesë në Konferencën Ndërkombëtare për Çështje...

Aktualitet13:21 - 17 Shkurt, 2019

Marrëveshje me Serbinë/ Tërhiqet Haradinaj?

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë fjalimit të tijë në seancën solemne për 11 vjetorin e pavarësisë së Kosovës është...

Aktualitet12:14 - 17 Shkurt, 2019

Seanca e pavarësisë së Kosovës/ Veseli: Kosova duhet të dëgjojë Amerikën

Sot, me rastin e 11 vjetorit të pavarësisë Kuvendi i Kosovës  ka zhvilluar seancë solemne, në të cilën merrte pjesë...

sekretari i shtetit amerikan mike pompeu sekretari i shtetit amerikan mike pompeu
Aktualitet11:29 - 17 Shkurt, 2019

Pompeo uron Kosovën/ I përmend reciprocitetin me Serbinë

Sot Kosova mbush 11 vjeç si shtet i pavarur dhe siç është bërë tanimë traditë ka marë urime zyrtare nga...

Aktualitet10:56 - 17 Shkurt, 2019

Aksidenti në Maqedoni/ Zbardhet identiteti i viktimës nga Kukësi

Nata e 13 shkurtit tashmë është shënuar si një natë e zezë për shqipëtarët e Maqedonisë. Si pasojë e një...

haradinaj, kryeminister i kosoves haradinaj, kryeminister i kosoves
Aktualitet10:36 - 17 Shkurt, 2019

11-vjetori i Pavarësisë/ Haradinaj: Pavarësia jeton me ne

Qeveria e Kosovës ka zhvilluar sot mbledhjen solemne, me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së vendit,  të drejtuar nga Kryeministri...

Aktualitet21:27 - 16 Shkurt, 2019

Policia shmang sulmet terroriste

Disa zona të Maqedonisë së Veriut kanë shpëtuat nga sulme terroriste të planifikuara nga mbështetës së organizatës famëkeqe ISIS. Lajmi...

hashim thaci dhe aleksander vucic hashim thaci dhe aleksander vucic
Aktualitet21:00 - 16 Shkurt, 2019

Debati për marrëveshjen finale/ Thaçi dhe Vuçiç përballen në Mynih

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, janë përballur ballazi në qytetin gjerman të Mynihut, në...

trump thirrje kosoves dhe serbise trump thirrje kosoves dhe serbise
Aktualitet19:08 - 15 Shkurt, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Trump bën thirrje për njohje të ndërsjellë

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, u bëri thirrje presidentëve të Kosovës dhe Serbisë që të punojnë për...

Aktualitet09:57 - 15 Shkurt, 2019

Ulen tensionet me Italinë/ Franca kthen ambasadorin

Këtë të premte pritet që ambasadori i Francës në Itali, Christian Masset të kthehet në Romë. Ministri i jashtëm francez...

dorina bejko, spak dorina bejko, spak
Aktualitet15:37 - 13 Shkurt, 2019

Ngritja e SPAK/ Regjistrohet një tjetër kandidat

Një tjetër prokuror ka aplikuar ditën e sotme për t’u bërë pjesë e Strukturës së Posaçme të Antikorrupsionit. Mësohet se...

tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni
Aktualitet14:24 - 13 Shkurt, 2019

Ndryshimet në Maqedoni/ Tabelat rrugore, edhe në shqip

Ndryshimi i emrit të Republikës së Maqedonisë Veriore, siç edhe pritej ka filluar të japë efektet e para në këtë...

emri i ri i Maqedonise emri i ri i Maqedonise
Aktualitet08:41 - 13 Shkurt, 2019

Hyn në fuqi emri i ri Republika e Maqedonisë së Veriut

Marrëveshja e Prespës dhe ndryshimet kushtetuese hynë në fuqi dhe prej ditës së sotme vendi quhet Republika e Maqedonisë së...

Aktualitet08:37 - 13 Shkurt, 2019

Ligji për Gjuhën Shqipë në Maqedoni/ Qeveria miraton grupin e punës

Qeveria në Maqedoni ka miratuar formimin e grupit të punës ndërministror për zbatimin e Ligjit për gjuhët. Mediat bëjnë të...

Aktualitet21:39 - 12 Shkurt, 2019

Haradinaj: Marrëdhëniet me SHBA-të të pacenueshme, tarifat nuk i heqim

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili e kishte pranuar letrën më herët gjatë ditës nga ambasadori amerkan Philip Kosnett,...

Aktualitet21:30 - 12 Shkurt, 2019

SHBA ultimatum Kosovës/ Gati të ndihmojmë një marrëveshje me Serbinë

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett u dorëzoi të martën udhëheqësve të Kosovës një letër të nënshkruar nga tre zyrtarë...

Aktualitet10:27 - 12 Shkurt, 2019

Tiranë ndërpritet energjia elektrike/ Ja cilat zona mbeten në terr

Operatori Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka bërë me dije ditën e sotme se në disa zona të Tiranës do të...

ne pranga cifti shqiptar ne pranga cifti shqiptar
Aktualitet15:50 - 11 Shkurt, 2019

Trafikonin  drogë/ Në pranga një çift

Policia italiane ka vënë në pranga një çift shqiptar në zonën e Padernos në Itali. Sipas autoriteteve italiane çifti shqiptar...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:26 - 11 Shkurt, 2019

Vuçiç kërkesë Kosovës/ Të punojmë së bashku

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka kërkuar sërish heqjen e taksës 100% nga shteti i Kosovës. Në një komunikim me...

Aktualitet20:21 - 10 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Gjenerali amerikan anullon vizitën në Kosovë

Këshilltari i Presidentit Thaçi, Ardian Arifaj, ka konfirmuar se komandanti i Gardës Kombëtare të Iowas, gjeneral-majori Timothy Orr e ka...

Aktualitet20:10 - 10 Shkurt, 2019

“Jelekverdhët” përmbytin bulevardin “Champs Elysees”

Nё Francё sёrish lёvizja “jelekverdhёt” organizoi protesta nё rrugё pёr tё 13 herё. Disa mijёra vetё marshuan nё Paris nga...

Aktualitet19:55 - 10 Shkurt, 2019

Shkundet koalicioni qeverisës/ Qindra mijёra protestues nё Romё

Jo vetëm Serbia por edhe kryeqyteti italan, Roma, është pëtfshirë nga protesta masive ku janë pjesëmarrë qindra mijëra vetë. Sikurse...

Aktualitet19:44 - 10 Shkurt, 2019

Protesta e opozitës, kundër Presidentit, trondit Serbinë

Protestat e opozitës kundër rizgjedhjes së presidentit në detyrë Aleksandër Vuçiç kanë njohur përshkallëzim. Nёn moton “njё ndёr pesё milionё”...

Aktualitet22:25 - 9 Shkurt, 2019

Tre vjeçarja bie nga kati i katërt/ Motra e madhe bën mrekullinë

Një mrekulli ka ndodhur në periferi të Milanos. Një vajzë 3 vjeçare, ka shpëtuar me dëmtime të lehta, pasi ka...

Aktualitet21:59 - 9 Shkurt, 2019

Maskat grabisin një bankë në Prishtinë

Prishtina është tronditur mbrëmjen e sotme nga një grabitje me armë dhe me maska që i është bërë një banke...

Trending

Read previous post:
ne pranga cifti shqiptar
Trafikonin  drogë/ Në pranga një çift

Policia italiane ka vënë në pranga një çift shqiptar në zonën e Padernos në Itali. Sipas autoriteteve italiane çifti shqiptar...

Close