Abuzimi në Kavajë/ PD kryqëzon Elisa Spiropalin – CNA
Connect with us

Aktualitet

Abuzimi në Kavajë/ PD kryqëzon Elisa Spiropalin

Publikuar

-

selia e partise demokratike tirane

Zëdhëndësja e PD-së, Ina Zhupa, ka reaguar me anë të një statusi në rrjetet sociale lidhur me publikimin e imazheve të familjarëve të 13 vjeçares së përdhunar në Kavajë, nga ministrja për Parlamentin Elisa Spiropali.

Zhupa e ka cilësuar si përdhunim shtetërorë  publikimin e imazheve të familjarëve dhe ka ironizuar deklaratën e Spiropalit: “Ngjarje të tilla ndodhin kudo, madje bëhen dhe filma”, duke e quajtur  “turp”.

“Përdhunim shtetëror për të pastruar imazhin e vet Elisa e doganave pas idiotësisë që ” ngjarje të tilla ndodhin kudo, madje bëhen dhe filma”. Kjo qeveri s’ka turp!

Elisa ka kaluar pertej çdo imagjinate për të bërë të vetmen gjë që bën kjo mazhorancë që është propaganda. Është kriminale të përdorësh fatkeqesinë, dhimbjen e prindërve për të mbuluar përgjegjësinë e kësaj qeverie në zbatimin e ligjit dhe mos trajtimin me përgjegjshmëri të ngjarjes së Kavajës.

LEXO EDHE:  “Rama, ndalo sulmin ndaj qytetit të lirisë”/ Bardhi merr në mbrojtje kavajësit

E pakonceptueshme bërja publike e fytyrave dhe emrave të prindërve dhe gjyshit të viktimës së Kavajës. Mos respekt për viktimën, dhunim i tyre për së dyti.

Dje TV kombëtare nuk shfaqen emra, as fytyra për mos ta bërë dramën edhe më të madhe. Sot Elisa bën vizitoren e paskrupullt që kërkon të shlyej idiotësinë e saj me fatin e keq të një familje. Turp dhe krim, ky është përdhunim shtetëror,”- është shprehur Ina Zhupa. /CNA.al

Aktualitet

Mungesa e marketingut të qytetit në vendet e huaja/ Mezini: Turizmi dhe biznesi i cënuar

Publikuar

-

By

“Megjithese jemi ne mesin e muajt qershor, ku ne nje situate krejt normale Vlora do te ishte e tejmbushur me turiste, tashme.realiteti eshte krejte ndryshe. Ne vlore jo vetem turiste te huaj qe nuk ka me por jane larguar dhe pushuesit vendas si dhe pushuesit nga vendet fqinje etj.Ky sezon i ri turistik duhet te kishte filluar qe heret por mesa duket Vlora nuk eshte gati per te perballuar sic duhet sezonin turistik” – keshtu eshte shprehur Kandidatja e Bindjes Demokratike per bashkine e Vlore, Valbona Mezini, e cila zhvilloi nje inspektim ne disa prej plazheve publike dhe private te qytetit ndersa tha se vuri re mungesen e theksuar te turisteve.

“Plazhet jane bosh, shezllonat dhe cadrat jane vendosur tashme por ska turiste” – tha Mezini. Ne takimet qe Mezini pati me disa prej pronareve te bizneseve te cilat kane marre nje hapsire publike per ta shfrytezuar per plazh sipas Mezinit u evdentuan disa problematika.

LEXO EDHE:  “Luftë“ në Kavajë/ Policia me gaz losjellës, protestuesit me ujë me presion 

“Mungesa e turisteve ,mungesa e krahut dhe stafit te punes te kualifikuar dhe mbi te gjitha themelore mbetet mungesa e marketingut, reklamimit qe i behet qytetit ne vendet e huaja” – tha Mezini, -“reklamim ky i munguar i cili ka cenuar turizmin dhe biznesin ne vend dhe nuk ka.sjelle turistet qe priteshin ne qytet” – tha kandidatja Mezini nder te tjera.

Sipas kandidates Mezini ne uljen e fluksit te turisteve kane ndikuar dhe protestat e opozites. Mezini sezonin turistet nga vezhgimet qe zhvilloi e shikon teper skeptik.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Të urrej, mos mu afro”/ Emina Cunmulaj “kërcënon” këngëtaren shqiptare

Publikuar

-

Edhe pse nuk është shumë aktive në skenën shqiptare ,Anxhelina Hadërgjonaj është një prej vajzave më seksi të showbizz-it shqiptar.

Ajo shpesh ngacmon dhe provokon me postimet e saj mjaft sensuale në Instagram dhe të tilla janë fotot e fundit të publikuara nga bukuroshja ku shfaqet me bikini të kuqe buzë detit. E siç duket këto foto kanë bërë xheloze, Emina Cumulajn.

LEXO EDHE:  Foto-U paralajmërua përdorimi i forcës/ “Blindohet” KZAZ në Kavajë

“A e përmenda që të urrej! Çfarë trupi!”, I shkruan Emina në fotot e publikuar dhe Anxhelina e kuptoi shakanë pasi i shkroi: “Të dua”

“Do të vi aty për 4 ditë, mos mu afro me atë trup”

“Do të doja të dukesha si ty pas 2 bebeve”, i shkruan Angelina duke e komplimentuar modelen për fizikun elegant.

metin.jpg

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Kush cënon zgjedhjet s’del dot jashtë shtetit/ Hajdari: Mos shkelni të drejtat e njeriut

Publikuar

-

Deputetja demokrate, Rudina Hajdari, ka reaguar lidhur me çështjen e ditës në Parlament ku pritej të bëhej ndryshimi në Kodin Penal për të drejtën e shqiptarëve për të dalë jashtë vendit.

Këto ndryshime janë propozuar nga mazhoranca për personat që do të kryejnë sulme apo do të shkaktojnë problem në këto zgjedhje vendore.

Hajdari shkruan se kanë ndaluar ndryshimet që priteshin të bëheshin në Kodin Penal ndërsa shton se mazhoranca duhet të sqarojë qëllimin këtij ndryshimi që duan të bëjnë sepse ky ndryshim shkel të drejtat e  njeriut.

Postimi i plotë i Hajdarit

Sot ndaluam ndryshimin në Kodin Penal për cënimin e së drejtës së shqiptarëve për të udhëtuar jashtë.

Me kërkesë të Grupit Parlamentar Demokrat, si dhe me mbështetjen e Grupit Parlamentar “I Pavarur”, për shtyrjen e shqyrtimit në lidhje me shtesën e Nenit 43/b të Kodit Penal, ku kërkohet që për personat që cenojnë apo dhunojnë procesin zgjedhor, të vendoset si sanksion shtesë pengimi për të udhëtuar jashtë Shqipërisë për periudha kohore nga pesë deri në dhjetë vite, u dakordësua që të shtyhet deri në 20 ditë, pra më datë 9 Korrik, në mënyrë që të analizohet dhe të verifikohet nëse ky nen bie ndesh me Kushtetutën dhe me të Drejtat e Njeriut.

LEXO EDHE:  Plas keq në Kavajë/ Policia shpërndan protestuesit më gaz lotsjellës

Mazhoranca duhet të sqarojë qëllimin dhe shtimin e këtij neni, dhe a është marrë parasysh fakti se ky nen është në përputhje apo jo me Kushtetutën dhe legjislacionin aktual? A shkel të drejtat e njeriut ky nen i shtuar?

Cilët nga vendet e tjera Europiane Perëndimore e kanë si praktikë ligjore, që ne t’a marrim si shëmbull?

Pse duhet të shtohet ky nen në Kodin Penal, ndërkohë që nëqoftë se një person kryen vepër penale që cënon zgjedhjet e lira dhe sistemin demokratik të zgjedhjeve, në momentin që kjo vepër penale mund të ndodhë, sipas nenit 232/a të Kodit të Procedurës Penale mund të caktohet masa shtrënguese e ndalimit të daljes jashtë shtetit të shkelësit ose sipas nenit 232/dh të kodit të procedurës penale t’i vendoset masa e arrestit me burg, por deri në momentin që të shprehet gjykata me vendim të formës së prerë, pa cënuar në asnjë moment të drejtat e njeriut./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:48 - 19 Qershor, 2019

Trump premton dëbime masive të imigrantëve të paligjshëm

Presidenti Donald Trump, i cili nisi zyrtarisht fushatën për rizgjedhje, thotë se autoritetet amerikane të emigracionit do të fillojnë deportimin...

Aktualitet20:38 - 19 Qershor, 2019

Kapet sasia më e madhe e drogës në historinë e SHBA

Autoritetet federale njoftuan të martën se kanë sekuestruar sasinë më të madhe të drogës në historinë e SHBA. Bëhet fjalë...

Aktualitet19:08 - 18 Qershor, 2019

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti...

Aktualitet18:47 - 18 Qershor, 2019

Erdogan e quan “martir”/ Funerali i ish presidentit egjiptian, Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më...

Aktualitet18:39 - 18 Qershor, 2019

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve...

Aktualitet18:26 - 18 Qershor, 2019

Gjoka bën deklaratën që nuk pritej: Më mirë që na ra Debreceni

Kukësi do të përballet me Debrecenin në turin e parë të Europa League dhe në kampin verilindor e kanë pritur...

Aktualitet19:48 - 17 Qershor, 2019

Ndërron jetë në sallën e gjyqit ish Presidenti i “Pranverës Arabe”

Mohamed Morsi, ish presidenti i  Egjiptit, i dalë pas lëvizjes së njohur si “Pranvera Arabe”, që rrëzoi nga froni presidencial...

Aktualitet19:04 - 17 Qershor, 2019

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport...

Aktualitet18:37 - 17 Qershor, 2019

Vendimi pritet të shtyhet/ Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE...

Aktualitet18:31 - 17 Qershor, 2019

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare...

Aktualitet18:18 - 17 Qershor, 2019

“I ke dhënë ndonjë gjë a si ke dhënë”/ Qytetari i ankohet drejtorit të Ramës se nuk ka marrë lekët e votave

Në audiopërgjimin nr.5, publikuar nga gazetari i “Bild”, zbulohet biseda mes drejtorit në ministrinë e Brendshme Arben Keshi me dy persona...

Aktualitet14:13 - 17 Qershor, 2019

Lëvizja pa viza/ Avramopoulos: Kujdes, BE do të marrë masa

Numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve në BE po rritet. Veçanërisht persona nga Amerika Latine dhe Ballkani Perëndimor e kanë...

Aktualitet12:00 - 17 Qershor, 2019

Presionet dhe sinjalet/ Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i...

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Trending

Read previous post:
Ambasadorja Karen Pierce
Krimet e luftës ndaj Kosovës/ Britania e Madhe apel Serbisë

Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, Karen Pierce ka kritikuar Serbinë në një...

Close