Connect with Us

Përdhunimi i të miturës/ Gazetarja e njohur “kryqëzon” Sandër Lleshajn

Aktualitet

Përdhunimi i të miturës/ Gazetarja e njohur “kryqëzon” Sandër Lleshajn

Publikuar

-

sander lleshaj deklarate

Ngjarja e rëndë në Kavajë, ku një 13-vjeçare u përdhunua në grup, nga bashkëmoshatarët e saj, ka sjellë reagime të shumta.

Në lidhje me ngjarjen ka reaguar edhe ministri i Brendshëm,  Sandër Lleshaj, i cili është shprehur se polica ka bërë të gjitha veprimet.

Por, gazetarja Anila Basha, e ftuar në emisionin ‘Opinion’, e cilësoi si jo të vërtetë këtë deklaratë, ndërsa theksoi se policia ka marrë denoncimin lidhur me abuzimin seksual që i është bërë 13-vjeçares në Kavajë, por nuk ka kryer asnjë veprim.

Pasi ka verifikuar detaje nga ngjarja për të cilën vajza ka kallëzuar, djemtë e akuzuar janë të lirë, tha gazetarja.

LEXO EDHE:  Demiraj: Drejtorët e policisë në qarqe kanë qenë menaxherët e kanabisit

Basha është shprehur se institucionet kanë reaguar dhe kanë vepruar, vetëm pas ngjarja u denoncua në rrjetet sociale nga ish-kryeministri Sali Berisha.

“Policia nuk e ka marrë seriozisht ngjarjen në fjalë. Është lajmëruar babai i vajzës, i cili është emigrant, ai menjëherë ka bërë denoncimin. Policia ka thirrur djemtë, ka verifikaur të gjitha vendet që ka treguar vajza. Dhe nuk kanë marrë asnjë masë, as hetim, as ndjekje penale. Kur zoti Berisha e bëri publike, menjëherë ka vepruar prokuroria”-tha Anila Basha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Korrupsioni i liderave politikë/ Berisha krahason Nanon dhe Ramën

Publikuar

-

Nga

Berisha i nxjerr videon Ramës/ Ja pse Shqipëria nuk i hap negociatat

Ish kryeministri Sali Berisha ka folur për korrupsionin në politikë i cili është kthyer në një shqetësim serioz në këto 30 vjet demokraci.

Në një interviste për “Zgjedhje 2021” Berisha ka akuzuar socialistët si personat të përfshirë në shumë afera, ndërsa ka hequr edhe një paralele mes Edi Ramës dhe Fatos Nanos.

Sipas tij, ky i fundit është një liliput i korrupsionit para Edi Ramës.

LEXO EDHE:  Demiraj: Drejtorët e policisë në qarqe kanë qenë menaxherët e kanabisit

LEXO EDHE:  Arrestohen 9 persona në Tiranë/ Policia jep detaje, për çfarë akuzohen

Afera të tilla siç janë ndjeksa, afera siç është Agon Channel, siç do të jetë porti i Durrësit nuk ka lënë Fatos Nano. Megjithatë Fatos Nano vendosi një akt së pari rrotacionin e pushtetit, ai dha dorëheqjen nga Partia Socialiste. Fatos Nano është një liliput i korrupsionit para Edi Ramës”, u shpreh Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Çështja e detit me Greqinë/ Basha: Do ta çojmë në gjykatën ndërkombëtare

Publikuar

-

Nga

Kryetari i partisë Demokratike Lulzim Basha ka komentuar në lidhje me çështjen e detit me Greqinë duke u shprehur se qeveria duhet t’i drejtohet gjykatës ndërkombëtare.

Më tej, në një interviste për Report Tv ai shprehet se kjo çështje është një nga dështimet e qeverisë dhe se PD synon ta përmbyllë këtë proces në përputhje të plotë me ligjin.

“Propozimi ynë nëse do ishte bërë realitet  do ta kishte tejkaluar këtë problem. Pas vendimit të gjykatës kushtetuese mbetej vetëm një rrugë, ajo e drejtimit tek gjykatat ndërkombëtare.

Demilitimi i zonës ekskluzive ekonomike do të kishte ndodhur tashmë. Pati një zvarritje të negociatave, pati prapë ndërhyrje dhe personalizim. Ky është një nga dështimet e politikës së jashtme që  i shtohen dështimet e politikës së brendshme të këtyre 8 viteve. Pa diskutim që dërgimi drejt gjykatës ndërkombëtare duhet të kishte ndodhur dhe do të kishte ndodhur tashme, e demilitimi i zonës ekonomike ekskluzive. Dhe ne do të synojmë ta përmbyllim këtë proces në përputhje të plotë me ligjin ndërkombëtarë. Por duke patur parasysh edhe mos ndryshimin e rregullave në mënyrë, në mes të lojës.”, shprehet Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

OBSH: Pandemia në fazë kritike, trajektorja po rritet

Publikuar

-

Nga

OBSH: Pandemia është në fazë kritike

Pandemia COVID-19 është në një fazë kritike, tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Pas rënies së rasteve dhe të vdekjeve në fillim të vitit, situata globale është duke u përkeqësuar në javët e fundit, tha OBSH-ja.

“Jemi në një fazë kritike të pandemisë. Trajektorja e saj po rritet. Është duke u rritur në mënyrë dramatike”, tha Maria van Kerkhove, epidemiologe në OBSH.

Koronavirusi ka vrarë mbi 2.9 milionë njerëz prejse është shfaqur për herë të parë në fund të vitit 2019.

Mbi 136 milionë vetë janë infektuar në total.

Në nivel global, “kemi parë shtatë javë rresht të rasteve në rritje dhe katër javë të vdekjeve në rritje”, tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Javën e kaluar është regjistruar “numri i katërt më i lartë i rasteve në një javë të vetme”, tha ai.

Rritja e rasteve vjen me gjithë shpërndarjen dhe administrimin e vaksinave në shumë vende të botës.

LEXO EDHE:  Drogë në gomën e makinës/ Arrestohet një person

LEXO EDHE:  “Për ata që janë futur në udhën qorre të krimit”/ Lleshaj bën deklaratën e fortë

Deri më tash, rreth 780 milionë vaksina janë administruar globalisht, por autoritetet shëndetësore thonë se duhet të vazhdojë veshja e maskave, si dhe ruajtja e distancës fizike, për të përmbysur trajektoren.

“Ne gjithashtu duam të shohim rihapjen e shoqërive dhe ekonomive, si dhe rifillimin e udhëtimeve dhe të tregtisë”, tha Tedros.

“Por, tani, njësitë e kujdesit intensiv në shumë vende janë të tejmbushura dhe njerëzit po vdesin. Kjo mund të shmanget”, shtoi ai.

Sipas tij, pandemia është larg fundit, por “ka shumë arsye për optimizëm”.

”Rënia e rasteve dhe vdekjeve gjatë dy muajve të parë të vitit tregon se ky virus dhe variantet e tij mund të ndalen”, tha Tedros./rel

LEXO TE PLOTE