Connect with Us

Nga Klodian Tomorri/ Kush po i mbron hajdutët e TVSH-së?

Aktualitet

Nga Klodian Tomorri/ Kush po i mbron hajdutët e TVSH-së?

Publikuar

-

Nga Klodian Tomorri/ Biznesi pervers i testimeve me pagesë

Mashtrimi me faturat fiktive të TVSH-së është një nga vjedhjet më të mëdha të parasë publike. Tre javë më parë, një hetim i nisur nga Ministria e Financave dhe Drejtoria e Tatimeve zbuloi një skemë gjigande rimbursimi fiktiv të TVSH-së përmes të cilës buxhetit të shtetit i jane vjedhur 18 milionë euro.

Këto janë taksa që i kanë paguar qytetarët, por në vend që të përfundonin në arkën publike janë devijuar në llogari biznesesh private përmes mashtrimit me faturat fiktive.

Por çfarë ndodhi më pas? Menjëherë pas zbulimit të skemës prokuroria e Tiranës arrestoi 13 persona, shumica dërrmuese e të cilëve ishin kamariere, lavazhiere ose njerëz të papunë.

Këta kanë qenë ndërmjetësit e keqpërdorur të skemës se mashtrimit, por jo përfituesit e saj. Përfituesit e parave që u vodhën, pra ata që kanë ngritur në këmbë skemën, janë një grusht biznesesh, ata të cilët kanë blerë faturat dhe përmes tyre kanë ulur jo vetëm TVSH-në që duhet të paguanin në shtet, por edhe tatimfitimin.

Bëhet fjalë kryesisht për bizneset e ndërtimit. Ato që marrin pjesën më të madhe të tenderave publike dhe që u përkasin atyre që sot etiketohen si oligarkë. Po. Në skemë janë ndërtuesit më të mëdhenj të rrugëve në Shqipëri, boset e retailit dhe të gjithë ata qe marrin pjesen e luanit ne tendera publike.

Por pse keta duan fatura fiktive? Arsyeja është e thjeshtë. Shumica e tenderave publike ne Shqiperi fitohen me çmime shumë të larta, për shkak edhe të rryshfetit qe paguhet. Duke qene se kostot e projektit janë dukshem me te ulëta se cmimi me te cilin fitohet tenderi, atehere bizneset ne letra dalin me fitim shume te larte dhe detyrim tvsh-je shumë të larte. Për të ulur keto detyrime atyre u duhet të fryjnë artificialisht kostot, ndaj marrin fatura fiktive. Prandaj vaji shitej per beton, kurse kosi per hekur.

LEXO EDHE:  Skandali me inceneratorët që po “rrjepin” shqiptarët

Kjo është arsyeja se pse lista e bizneseve të përfshira në skemën e mashtrimit nuk bëhet publike. Ajo skemë ekspozon dy krime të mëdha publike, evadimin e taksave dhe korrupsionin ne tendera. Per këtë shkak po tentohet të mbyllet pa shume zhurmë në prokurori.

Kush është ai që beson se 18 milionë euro u vodhën nga 10 kamariere dhe 3 lavazhiere? Ajo që po ndodh është kriminale. Jo vetem qe nuk eshte ndaluar asnje nga bizneset perfituese, por me keq akoma nuk ka nisur asnjë procedure per rekuperimin e parave qe jane vjedhur. Dhe nuk jane 18 milione euro, por shume me tepër. Llogaritet me qindra milione euro ne vit.

Ky është një mekanizem qe funksionon prej vitesh permes te cilit vidhen taksat e qytetareve dhe mbulohet korrupsioni i tenderave publike. Dhe te gjithe këtë e paskan bere kamarierët.

 

 

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Zjarr i madh te pazari në Shkodër/ Digjen katër baraka

Publikuar

-

Nga

Zjarr i madh te pazari në Shkodër/ Digjen katër baraka

Disa baraka të komunitetit rom në Shkodër janë përfshirë nga flakët e zjarrit.

Mësohet se deri tani janë djegur katër baraka të cilat ndodhen tek pazari. Fatmirësisht nuk ka dëme në njerëz por vetem dëme materiale.Nuk dihet ende shkaku i rënies së zjarrit ndërsa zjarrfikëset po punojnë për vënien nën kontroll të flakëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Covid-19 regjistron 3 viktima në Kosovë/ Ja sa persona rezultuan pozitivë

Publikuar

-

Nga

Covid-19 regjistron 3 viktima në Kosovë/ Ja sa persona rezultuan pozitivë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Kosovë rezultojnë 76 raste pozitive. Nga ku vetëm brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes.

Numri total i rasteve pozitive është 14.839 raste nga 59.571 persona të dyshimtë me koronavirus dhe 604 raste të vdekjes.Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 165 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 11.949 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2.286.

LEXO EDHE:  Pesë pyetje për një koncesion/Nga Klodian Tomorri

LEXO EDHE:  Nga Klodian Tomorri/ Qeveria ka harruar se gjysma e popullsisë jeton në fshat

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 12 raste, komuna Gjilan 11 raste, komuna Klinë 9 raste, komuna Fushë Kosovë 6 raste, komuna Pejë 5 raste, komuna Podujevë 5 raste, komuna Lipjan 4 raste, komuna Ferizaj 3 raste, komuna Gjakovë 3 raste, komuna Kamenicë 3 raste, komuna Viti 3 raste, komuna Istog 2 raste, komuna Mitrovicë 2 raste, komuna Vushtrri 2 raste dhe me nga një rast komunat Deçan, Drenas, Malishevë, Prizren, Rahovec dhe Shtime.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Atentati me tritol ndaj Preng Gjinit/ Vasili: Këto janë ngjarje të padëgjuara në botën europiane

Publikuar

-

Nga

Atentati me tritol ndaj Preng Gjinit/ Vasili: Këto janë ngjarje të padëgjuara në botën europiane

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili, ka folur në lidhje me atentatin qe ndodhi mbrëmë në Tiranë, ndaj ndaj Preng Gjinit.

Vasili u shpreh se  deklaratat e ministrit dhe të kreut të grupit parlamentar të PS-së se “ngjarje të tilla ndodhin në të gjithë botën”, nxisin akoma më shumë  krimin.  Sipas tij edhe vetë policia e shtetit është politizuar.

“Shpërthimi në mes të Tiranës, Ministri i Brendshëm  dhe kreu i Grupit Parlamentar Taulant Balla thanë se kështu ndodh në të gjithë botën. Unë them se në të gjithë botën ka rend dhe siguri.Cilës botë i referohen ata? Në botën europiane, këto janë ngjarje të padëgjuara. Në Europë kur ndodhin, ka dorëheqje dhe nuk ndodh që të ketë atentate dhe ngjarje kriminale të rënda e të thuhet kështu.

LEXO EDHE:  Gazetari i ekonomisë leksion qeverisë/ Ja si ulet fatura e rindërtimit

LEXO EDHE:  Skandali/ Gazetari u hoq pasi denoncoi aferat për koncesionin e inceneratorëve

Me pak fjalë, iu thuhet qytetarëve që vazhdoni e kryeni krime se kështu ndodh kudo. PD ka thënë se Policia e Shtetit është politizuar”, tha Vasili në një intervistë për News 24.

LEXO TE PLOTE