Connect with Us

Letra e një demokrati/A mund të protestoj dhe unë për kunatin e Lulit!?

Aktualitet

Letra e një demokrati/A mund të protestoj dhe unë për kunatin e Lulit!?

Publikuar

-

Lulzim Basha miting

Ka një mijë e një arsye për të protestuar në 16 Shkurt kundër qeverisë. Edi Rama dhe “Rindja” e kanë mbushur dhe derdhur kupën.

Jo vetëm me ato që thotë PD dhe opozita, por për shumë arsye shqiptarët duan të protestojnë. Janë më shumë të varfër, paguajnë më shumë për dritat dhe ujin, kanë dyfishim të taksave, kanë më pak shkolla të reja, nuk kanë më rrugë të reja dhe investime, një buxhet shteti me më shumë taksa që vetëm vidhet më shumë. Ka pafund argumenta pse duhet protestuar kundër Edi Ramës.

Unë do protestoj edhe pse Rama na morri Lulin e futi në sqetull dhe na la pa opozitë të vërtetë, pasi e bleu dhe e shiti si mall në tregun çam.

Një proteste kundër Ramës duhet edhe sepse na bëri Ilir Metën, president dhe jemi i vetmi vend në europë që kemi në krye të shtetit një hajdut të kapur me zë dhe figurë.

Por në proteste do shkoj edhe unë me tabelën: “Jam kundër KUNATIT të Lulit!” Kjo do jetë parulla ime për Lulzim Bashën dhe familjen e tij.

Sepse ato njëmijë e një argumentat e mësipërm mi vret kunati. Mi vret familja e Lulit dhe drejtimi i  tij me servile e kllouna.  Mi vrasin milionat e eurove xhiro të kompanive të tyre me ata që Luli i  quan “Oligarkë”, taksat që paguan gjithmonë e më pak dhe biznesi i kunatit që rrit xhiron gjithmonë e më shumë kur të tjerët varfërohen.

Nga e majta Erjon Isufi, Odeta Male ne qender, Aurela Basha (Isufi) djathtas
Nga e majta Erjon Isufi, Odeta Male ne qender, Aurela Basha (Isufi) djathtas

Sepse PD-ja ka kryetar Lulin dhe jo kunatin , Erjon Isufin dhe punetoren e tij Odetën, që ju bëjne karshillëk demokratëve në festa e fshihen pas perdes.

Do protestoj dhe unë për PD-në e vërtetë ku nuk fut turinjtë Monika Kryemadhi dhe që të shporet LSI nga opozitarizmi dhe bashkë me te dhe kunati.

Po për ata deputetë palaço e sharlatanë, që vjedhin dhe lekët e telefonave, ata deputetë që shkojnë në parlament për të shkruar mesazhe perverse erotike, apo për ata deputetë që nuk i njeh askush nga demokratët sepse nuk janë përfaqësues të tyre dhe nuk kanë folur kurre. Edhe për ata që gjoja bojkotojnë dhe pastaj marrin rrogat me gjyqe.

LEXO EDHE:  Do kthehet sërish në krye të PD-së?/ Përgjigjet Sali Berisha

Në protestë për lisën e depuytetëve “Made in Kunati” që Luli e bëri fshehur natën, shiti mandatet dhe e mbushi grupin e PD me ish spiunë sigurimi, hajdutë, sektin e Çilit të UET, Sorosiane e Co.

Në protestë për vjedhjen dhe manipulimin e votave të shtëpisë. Për gë

Enno Bozdo

njeshtrën e Lulit se u rizgjodh me 60 mijë vota i ngrirë, kur nuk ka as 1 të 5 e tyre. Për vjedhjet e votave në Kuvend Kombëtar dhe zgjedhjet në Kryesi ku humbës me 25% të votave janë drejtuesit e mi.

Do protestoj për Ennon dhe Kadillin, Ristanin dhe çdo bandill tjetër që udhëhoqën një humbje, një katastrofë elektorale dhe pasi u puthen sërish me Lulin, pasi ja u futi mirë, tani janë udhëheqës dhe në zgjedhjet e ardhshme do i kemi deputetë.

Ashtu siç do kemi çunin e Fahriut, Fahriun vetë udhëheqës por edhe Genc Pollon e racën e tyre që e çaplyen PD.

Do protestoj për të gjithë ish-drejtorët hajdutë që Luli i ka në krye ta partisë dhe çdo të paaftë tjetër që bën karrierë vetëm se i pëlqen kunatit, Odetës, gruas apo vjehrrit.

Por, më shumë se për cdo gjë, do të protestojë të çliroj PD-në nga Kunati, sepse kështu jam i bindur që bie Edi Rama, sepse nuk do kemi opozitë nga zyra e Kunatit, por parti politike që ka Kryetarin e saj të vërtetë në drejtim dhe jo atë që fle natën apo e lidh krushqia.

Me tabelë në dorë për kunatin do protestoj dhe unë, që ta lexojë dhe kuptojë Luli, megjithse ai nuk do ndryshojë kurrë. Do protestoj në 2 vjetorin e çadrës ku për 3 muaj këndoi Luli, Odeta, Kunati dhe në fund fitoi Vjehrri 16 milionë euro.

Do protestoj!

Nga një demokrat që do PD-në dhe urren Republikën e Re të Lulit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Një vit që i zvarritët rrugëve shqiptarët / Hajdari bën për “ujë të ftohtë” Bashën

LEXO EDHE:  Artan Hoxha tregon pse nuk mund të veprojë Prokuroria ndaj Tahirit

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Letra e Vladimir Kostes per Edi Ramen/Je një ndër llapistët më të mirë në botë

LEXO EDHE:  Letra e Vladimir Kostes per Edi Ramen/Je një ndër llapistët më të mirë në botë

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: