Xheni Çuni dhe mrekullia e artit përtej syve – CNA
Connect with us

Kultura

Xheni Çuni dhe mrekullia e artit përtej syve

Publikuar

-

Xheni Çuni

Në diasporë jetojnë dhe veprojnë një numër i madh shqiptarësh, që merren me art, kulturë dhe të tjera veprimtari të ngjashme, duke përfaqësuar së pari vetveten, talentin dhe aftësitë intelektuale, artistike e krijuese, por gjithashtu duke na bërë krenarë edhe si komb në tërësi. Një nga këta është edhe Xheni Çuni, një fotografe dhe artiste e mirëfilltë nga Dyseldorfi i Gjermanisë, e cila përkundër moshës së re, ka një bagazh të pasur me vepra pas shpine, por edhe premton krijimtari të përkryer për të ardhmen.

Xheni është në përfundim të studimeve për art dhe film pranë Akademisë së Arteve në Dyseldorf të Gjermanisë, nga ku kanë dalë një numër i madh artistësh me famë botërore. Me këtë rast, në datat 6-10 shkurt 2019, ajo prezanton projektin e saj të radhës “Përtej syve” (titulli nw origjinal: Beyond eyes), një ekspozitë pak më ndryshe. Tema dhe fotografitë e saj këtu shfaqin njerëzit që kanë humbur shikimin, pra të verbërit që bëjnë art, megjithëse nuk e shohin artin e tyre me sytë e tyre. Pikërisht kjo është edhe ideja dhe mrekullia e artit, dmth. ai përjetohet në shpirt, buron nga brendia e shikohet me sytë e zemrës. Ky projekt paraqet artistët e verbër përmes fotografive dhe pamjeve filmike. Më tutje, sqarojnë artistët se si ata krijojnë dhe ushtrojnë artin e tyre. Mungesa e shikimit aspak nuk është ndonjë pengesë për të bërë art dhe për t’i dhënë lirinë imagjinatës, abstraksionit dhe shpalosjes së ndjenjave përmes pikturës, ngjyrave dhe brushës. Këta njerëz shfrytëzojnë burime të tjera gjatë realizimit të artit të tyre si: dëgjimin, tingëllimën, nuhatjen, shijen, aromën etj, duke i kombinuar me intuitën, ndjenjën dhe kujtimet.

Xheni Çuni është një fotografe, puna e të cilës fokusohet në tema që lidhen me artin vizual, njerëzit dhe bukurinë natyrore. Ajo ka ekspozuar punën e saj në Akademinë e Arteve të qytetit të Dyseldorfit, Gjermani, dhe gjithashtu në qytete të ndryshme të Gjermanisë dhe në mbarë botën. Përveç kësaj, në vitin 2011 ajo mori një çmim në Awards Worldwide Photography Gala. Xheni e konsideron fotografinë një perceptim vizual të njerëzve dhe historisë së tyre. Për shkak të procesit të globalizimit në vazhdim, multikulturalizmi është një gjë e zakonshme në prodhimin e artit. Ajo percepton individët si përmes objektivit të kamerës së saj, ashtu edhe prej përvojës së saj multikulturore. Fotot e saj tregojnë historinë e njerëzve, bukurinë e tyre të brendshme dhe i ndihmojnë ata të zbulojnë veten në një mënyrë të re.

Xheni është prezantuar në disa ekspozita në Shqipëri, Kosovë, Turqi, Gjermani, Australi etj, dhe ka marrë disa çmime për punën dhe artin e saj.

Ekspozita do të jetë e hapur nga 6-10 shkurt 2019, nga ora 10-20, në KUNSTAKADEMIE DÜSSELDORF, adresa: Eiskellerstraße 1, 40213 Düsseldorf, RAUM 112.

Për më shumë informata mund të vizitohet webfaqja e artistes në adresën: www.xheni.com.

Xhenit i urojmë shëndet, mbarësi dhe suksese të mëtutjeshme!/

Shkruan: Besim Xhelili/  Vjenë, 1 shkurt 2019

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Horoskopi i ditës, 16 prill 2019

Publikuar

-

By

DASHI 21. mars – 20. prill

Nëse jeta juaj ne çift është delikate, sot gjerat nuk kane për te ecur aspak mire. Ambienti yjor do jete i zymte dhe debatet do shtohen gjithnjë e me shume. Ata qe janë vetëm as qe do e mendojnë ta ndryshojnë statusin e tyre sot sepse do ndihen mire edhe ashtu si janë. Ne planin financiar do jeni me shume fat dhe do arrini te bëni edhe disa investime interesante.

DEMI 21. prill – 21. maj

Nëse nuk doni te ndiheni keq ju te dashuruarit, mundohuni te shmangni rutinën nga jeta juaj ne çift dhe te bëni diçka ndryshe. Pranojini edhe ftesat e partnerit për te shkuar ne vende qe nuk i keni vizituar me pare. Beqaret do kenë një dite shume normale dhe pa ndonjë gjë te jashtëzakonshme. Ne planin financiar me e mira është te ulni shpenzimet sepse do ju duhen para për me vone.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Sot do jeni shume te qarte për ato qe do bëni ju te dashuruarit. Marrëdhënia ne çift ka për te qene e jashtëzakonshme dhe emocionet për te dy palët nuk do kenë te ndalur. Beqaret gjithashtu do realizojnë disa takime premtuese te cilat shume shpejt do ua ndryshojnë statusin. Me financat tregohuni sa me te kujdesshëm dhe keni për ta pare qe gjendja do përmirësohet shpejt.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Nëse nuk doni te ndiheni keq ju te dashuruarit, mundohuni te shmangni rutinën nga jeta juaj ne çift dhe te bëni diçka ndryshe. Pranojini edhe ftesat e partnerit për te shkuar ne vende qe nuk i keni vizituar me pare. Beqaret do kenë një dite shume normale dhe pa ndonjë gjë te jashtëzakonshme. Ne planin financiar me e mira është te ulni shpenzimet sepse do ju duhen para për me vone.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Ka rrezik qe sot te largoheni gjithnjë e me shume nga partneri ju te dashuruarit. Marrëdhënia me te ka për te qene e ftohte dhe nuk do keni asnjë emocion. Beqaret do njihen me persona te ndryshëm dhe do jene gati për te hedhur edhe hapa. Buxheti nuk do jete ne gjendje te mire, por nuk duhet kurrsesi te merrni hua. Me mire mundohuni t’ia dilni me aq pak.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Dite e trazuar ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Do keni debate te forta me partnerin dhe për asnjë moment nuk dojeni te qete. Beqaret duhet te bëhen gati për ndryshime rrënjësore dhe për emocione te forta. Ne planin financiar gjendja do filloje dalëngadalë te përmirësohet. Mos prisni ndryshime te menjëhershme, por bëni durim.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Do ndiheni shume mire sot ju te dashuruarit pasi jeta ne çift do mbetet e stabilizuar ne çdo moment. Beqaret nga ana tjetër duhet t’i shohin e t’i mendojnë gjerat me shume kujdes pasi jo te gjithë personat qe do takojnë do jene ashtu si duken ne pamjen e pare. Financat do kenë përmirësime te njëpasnjëshme kështu qe mund ta shfrytëzoni këtë mundësi për investime.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Do jeni shume ambicioze sot ju te dashuruarit dhe do kërkoni gjithnjë e me shume nga ai qe keni ne krah. Kujdes sepse ai nuk do jete ne çdo moment ne humorin e duhur. Beqaret do kenë një dite te trazuar, prandaj do jete me mire te mos hedhin hapa. Ne planin financiar do bëni mire ta shtrëngoni pak rripin nëse nuk doni qe te lindin probleme me serioze.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Sot do vendosni rregull ne jetën tuaj ne çift dhe nuk do keni me asnjë lloj dyshimi për partnerin. Marrëdhënia mes jush do filloje dalëngadalë te përmirësohet. Beqaret do e kenë serish te vështirë ta gjejnë prindin e tyre te kaltër. As kjo nuk do jete dita e tyre. Ne planin financiar ka rrezik qe Marsi t’ua turbulloje disi mendimet kështu qe shmangni investimet e pamenduara.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Sot do vendosni rregull ne jetën tuaj ne çift dhe nuk do keni me asnjë lloj dyshimi për partnerin. Marrëdhënia mes jush do filloje dalëngadalë te përmirësohet. Beqaret do e kenë serish te vështirë ta gjejnë prindin e tyre te kaltër. As kjo nuk do jete dita e tyre. Ne planin financiar ka rrezik qe Marsi t’ua turbulloje disi mendimet kështu qe shmangni investimet e pamenduara.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Dite mjaft delikate do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Kujdes mos prekni disa tema te nxehta sepse situata mund t’iu dale edhe jashtë kontrollit. Për beqaret do jete një dite e kënaqshme dhe e mbushur me emocione. Shfrytëzojini te gjitha mundësitë qe do iu jepen për takime. Yjet do kujdesen mjaft edhe për sektorin e financave. Mund te shpenzoni me qetësi.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Te dashuruarit do kenë një dite mjaft te qete dhe nuk do debatojnë as për gjene me te vogël me personin ne krah. Beqaret do kenë një dite te mbushur me aventura te njëpasnjëshme. E rëndësishme është qe do ndihen mjaft mire. Financat do jene goxha delikate kështu qe kujdesuni sa me shume për to dhe kërkoni ndihme nga specialistet e fushës.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Këngëtari korçar publikon foton e veçantë/ Ka një mesazh të fortë

Publikuar

-

By

Në mes kësaj katraure , ku vendi ndodhet në krizë politike, ku vetëm dy ditë më parë 10 milion euro i grabitën në pistën e Aeroportit Ndërkombëtar të Rinasit, këngëtari korçar, Stefi Prifti ka “thyer rutinën”.

Në një postim në rrjetet sociale, Stefi Prifti bashkangjitur me një foto ku shfaqet duke kënduar bashkë me vëllain e tij Endri Prifti, ka bërë edhe një status,  sikurse e cilëson ai vetë, mbase jashte zhvillimeve qe shqetesojne kaq shume shqiptaret dhe mediat shqiptare.

Pë rata që nuk e kuptojnë, ai ka edhe një mesazh, ndërsa thekson se “ajo kategoria tjeter, qe me panjohurite e tyre dhe shpesh cinizmin e qellimshem e shohin miziken si nje “tralala..” duhet te kuptojne, se muzika, pevec se eshte jete, eshte edhe kulture dhe inteligjence, dashuri, mode, filozofi, tolerance, vullnet, sakrifice, bindje, edukate, inspirim, kenaqesi, shprese, emocion etj dhe ka raste qe te con deri ne nje revolucion.”

Postimi i plotë i Stefi Priftit:

E di, mbase jashte zhvillimeve qe shqetesojne kaq shume (me te drejte ne disa raste), shqiptaret dhe mediat shqiptare!
Paqendrueshmeria politike ne vend, ashtu si jam shprehur edhe njehere, kohe me pare, e paprecedent!
Kur thashe, se djegia e mandateve nuk ishte rruga e duhur, nje pjese edhe me kundershtoi dhe ne disa raste edhe me ironizoi! Ka njerez qe mendojne, se ne muzikantet, artistet duhet te merremi vetem me muziken dhe artet, se nuk mund te shprehemi apo te flasim per gjendjen dhe problemet e ndryshme ne vend, qofshin keto edhe politike.
Jo zoterrinj! Une jam student i Dhjetorit 1991 dhe kam pasur mendimet dhe idealet e mia qe atehere (dhe me heret) dhe per me teper, nje nder studentet e mbremjes se pare ne proteste dhe ne vazhdim, deri ne vendimin sublim te pjesemarjes ne greven e urise! Rritur me shoke e miq te mire, te gjithe te shkolluar e studiuar
me familje te shkelqyera. I them keto, se jane te rendesishme per menyren si mendoj dhe jetoj une edhe sot e kesaj dite.
C’fare mund te me thone sot te gjithe ata qe me kundershtuan dhe ne disa raste ironizuan me kujdes…?
Me vjen keq edhe per nivelin e dobet te policive te ndryshme ne aeroportin Nene Tereza! Nje ngjarje tjeter e paprecedent. Kjo tregon, se shteti yne eshte akoma shume i brishte ne kete rruge te gjate tranzicioni dhe per me teper, shume i korruptuar.
Per mua eshte nje ngjarje e pafalshme!
Duhet te kete pergjegjes. Nuk mund te kalojne keshtu, si pa te keq, te gjitha keto vjedhje milona euro.
Padyshim, ne kete vjedhje te perseritur ka bashkepunim me disa prej strukturave mbrojtese te aeroportit apo transportit te parave.
C’do gje eshte e qarte! Te gjithe dime gjithcka, por keto vjedhje perseriten ne te njejten menyre dhe skenare!
Tani, te kaloj pak tek fotoja qe kam zgjedhur te ky publikim dhe pse shkrova ne fillim te ketij statusi qe do te isha jashte zhvillimeve politike dhe ngjarjeve te paprecedent qe ndodhin edhe ne Shqiperine tone (megjithate nje koment e bera edhe une, per te mos qendruar indiferent dhe per te mos ju bere qejfin atyre qe na duan te heshtim).
Ne radhe te pare, muzika eshte pedagogji me vete.
Njerezit qe studiojne shkencen e muzikes, ata qe e krijojne muziken, mesuesit dhe pedagoget e saj, jane nder njerezit me inteligjentet qe une njoh. Eshte njelloj si te flasesh per shkrimtaret apo poetet, piktoret apo artistet e zhanreve te ndryshme dhe intelektin e tyre edhe pse, ketu duhet pranuar, se ata (shkrimteret 😊) jane me te pregatitur ne oratori (mbase..) dhe padiskutim ne shenjat drejtshkrimore…😊
Muzika dhe rryma te ndryshme te saj, ka krijuar filozofi dhe shpesh here ka orientuar njerezimin ne zhvillime dhe ndryshime madhore ne te gjithe boten.
Filozofi, menyre jetese, mode etj.
Nje pjese e miqve te mi ne kete faqe i di keto qe po shkruaj une, por se i themi edhe njehere nuk prish pune..! perkundrazi, ajo kategoria tjeter, qe me panjohurite e tyre dhe shpesh cinizmin e qellimshem e shohin miziken si nje “tralala..” duhet te kuptojne, se muzika, pevec se eshte jete, eshte edhe kulture dhe inteligjence, dashuri, mode, filozofi, tolerance, vullnet, sakrifice, bindje, edukate, inspirim, kenaqesi, shprese, emocion etj dhe ka raste qe te con deri ne nje revolucion.
per c’ka u nisa te shkruaj po bej nje status tjeter 😉 foton nuk po e heq..😍respekte 👋👋

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Margarita Xhepa feston 85-vjetorin në spital/ Meta i dhuron lule

Publikuar

-

By

Aktorja e madhe e skenës shqiptare Margarita Xhepa feston sot 85-vjetorin e lindjes, por fatkeqësisht për shkak të problemeve shëndetësore, këtë ditëlindje ajo po e kalon në spital.

Aktorja e madhe është vizituar sot në spital nga presidenti Meta, i cili i ka dhuruar dhe një buqetë me lule dhe i ka uruar shërim të shpejtë.

“Shumë pranvera të tjera të lumtura për yllin e kinematografisë shqiptare, të papërsëritshmen, Margarita Xhepa.

I uroj shërim të shpejtë, besimplotë se do ta shohim sërish në skenë me të tjera role, që do t’i shtojnë freskinë buqetës së saj të jashtëzakonshme artistike”, shkruan Meta në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:38 - 18 Prill, 2019

Qeveria gjermane ashpërson rregullat e dëbimit të emigrantëve

Qeveria gjermane miratoi projektin e “ligjit të kthimit të rregullt”, në mënyrë që të mos dështojnë kaq shumë riatdhesime. Ai...

Aktualitet20:15 - 18 Prill, 2019

Në përmbyllje të fushatës presidenciale në Maqedoninë e Veriut

Marrëveshja e Prespës, emri i ri i shtetit, anëtarsimi në NATO dhe në BE, zhvillimi ekonomik, raportet ndëretnike dhe politikat...

Aktualitet16:04 - 18 Prill, 2019

Ndërhyrjet ruse në zgjedhje/ Raporti Mueller gati për publikim

Një nga ngjarjet mbizotëruese në presidencën dyvjeçare të Donald Trump-it kalon në një fazë të re të enjten me publikimin...

Aktualitet09:06 - 18 Prill, 2019

Çfarë presin Kosova dhe Serbia nga takimi i Berlinit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksander Vuçiç, nuk presin që në takimin e Berlinit me (29.04)...

Aktualitet22:12 - 17 Prill, 2019

Merr fund “telenovela” e zgjedhjeve në Turqi/ Shpallet fituesi i Stambollit

Ekrem İmamoğlu, kandidati i Partisë Republikane Popullore (CHP) për kryebashkiak të Stambollit në zgjedhjet lokale të mbajtura muajin e kaluar...

Aktualitet21:19 - 17 Prill, 2019

Djegia e katedrales “Notrë Dame”/ Feston ISIS: Paçi një ditë të mbarë!

Pas djegies së Katedrales së “Notrë Dame de Paris”, ISIS ka ndarë mesazhe në rrjetet sociale. Së bashku me publikimin...

Aktualitet21:05 - 17 Prill, 2019

Ngelën në mes të shkretëtirës/ Çifti gjen mënyrën brilante për të shpëtuar

Një çift e ka gjetur veten në vështirësi, pasi iu është prishur makina në mes të shkretëtirs. Shantelle Johnson dhe...

Aktualitet20:23 - 17 Prill, 2019

Rekord botëror/ Femrat “pushtojnë” parlamentin finlandez

Partia Socialdemokrate (SDP) në Finlandë ka fituar votimet duke marrë 40 vende me 17.7 % të votave nga 200 vende...

Aktualitet20:03 - 17 Prill, 2019

Hyn në fuqi Kodi i ri Penal/ Ashpërsohen dënimet për korrupsionin

Në Kosovë këtë javë ka hyrë në fuqi Kodi i ri Penal që parasheh shtim dënimesh për shkelësit e ligjit,...

Aktualitet19:10 - 17 Prill, 2019

SHBA, sanksione të tjera ndaj Kubës, Nikaraguas, Venezuelës

Qeveria amerikane do të njoftojë sot sanksione shtesë ndaj Venezuelës, Kubës dhe Nikaraguas, masa më e fundit kundër qeverive socialiste...

Aktualitet19:03 - 17 Prill, 2019

Policia shkoi ta arrestonte/ Vret veten ish presidenti peruan

Ka ndërruar jetë ish-presidenti peruan, Alan Garcia, i cili qëlloi veten sot me një armë zjarri. Ngjarja ndodhi pasi policia...

Taulant Balla zbulon nesw do te rikandidohet veliaj? Taulant Balla zbulon nesw do te rikandidohet veliaj?
Aktualitet16:10 - 17 Prill, 2019

Përplasjet tek Bregu i Lumit/ PD padit Veliajn

Partia Demokratike ka ngritur padi penale ndaj Policisë së Shtetit, Policisë Bashkiake si dhe ndaj kryetarit të bashkisë së Tiranës...

Aktualitet14:20 - 17 Prill, 2019

Sqarimi i një zhgënjimi

Kapitulli Nr. 15 i hapjes te Negociatave per anetaresimin ne B. E. ( per ENERGJINE ) si dhe V.K.M. Nr....

Aktualitet09:08 - 17 Prill, 2019

BE nuk duhet ta braktisë anulimin e Brexitit

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk deklaroi se BE nuk duhet të ngutet, për shkak të një lodhjeje nga Brexiti....

Aktualitet22:39 - 16 Prill, 2019

Djegia e Katedrales/ Çfarë i tha Trump presidentit Marcon?

Shtëpia e Bardhë deklaroi se  presidenti Donald Trump i i ka shprehur ngushëllimet e tij presidentit francez Emmanuel Macron për...

Aktualitet18:44 - 16 Prill, 2019

Kandidati për president i SHBA bën transparent statusin e tij si milioner

Bernie Sanders, kandidati presidencial demokrat në SHBA, publikoi të hënën taksat për 10 vitet e fundit, duke dhënë detaje të...

Aktualitet18:40 - 16 Prill, 2019

Lutje dhe himne për Katedralen “Notrë Dam”

Brigada e zjarrëfiksave të Parisit tha të martën se struktura e katedrales së famshme të Notrë Damit është shpëtuar, së...

Aktualitet14:30 - 16 Prill, 2019

Alarm për bombë në Spanjë/ Evakuohet kulla 235 e lartë

Një alarm për bombë ka ngritur në këmbë policinë e Madridit. Sikurse bëjnë të ditur mediat e huaja, policia ka...

Aktualitet20:47 - 15 Prill, 2019

Foto-Francezët në panik/ Përloten gjatë djegies së katedrales historike

Katedralja më e famshme në Paris dhe Europë “Notre Dame” është përfshirë nga flakët pasditen e sotme. Pavarësisht ndërhyrjes së...

Aktualitet20:36 - 15 Prill, 2019

Zjarri gllabëroi majën e “Notre-Dame”/ Reagon Donald Trump

Flakët e zjarrit kanë pushtuar katedralen e famshme në Paris “Notre-Dame”. Për disa minuta zjarri ka përfshirë pjesën më të...

Aktualitet20:03 - 15 Prill, 2019

Konsumonte kokainë me miqtë/ Arrestohet avokati i njohur

Një avokat është arrestuar nga policia italiane, nën akuzën e trafikimit të drogës. Sipas informacioneve 51 vjeçari Francesco Bizzarri, ka...

Aktualitet19:50 - 15 Prill, 2019

Notre-Dame/ Flakët pushtojnë katedralen e famshme të Parisit

Një zjarr i madh ka rënë pasditen e sotme në katedralen e famshme të Notre-Dame në Paris. Sipas informacioneve objekti...

Aktualitet19:06 - 15 Prill, 2019

Video-Bullizohet nga të rinjtë/ Transgjinorja rrihet barbarisht

Një transgjinore është rrahur në mënyrë barbare nga disa të rinj në Dallas të SHBA-së. Sipas informacioneve 23 vjeçarja është...

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet18:46 - 15 Prill, 2019

Trump i bën thirrje kompanisë Boeing të riparojë avionin 737 MAX

Presidenti amerikan Donald Trump i bëri thirrje të hënën kompanisë Boeing që të riparojë avionin 737 MAX dhe t’i ndryshojë...

Aktualitet18:40 - 15 Prill, 2019

BE e vendos përfundimisht reformën e së drejtës së autorit

Reforma e së drejtës së autorit, që ka ngjallur shumë debate në BE, u miratua. Qeveria gjermane dha aprovimin për...

Aktualitet18:35 - 15 Prill, 2019

Vdes Mira Markoviç, bashkëshortja e Slobodan Millosheviçit

Mirjana Markoviç, e veja e ish presidentit serb Sllobodan Millosheviç, ka vdekur në kryeqytetin e Rusisë, Moskë , ku kishte...

Aktualitet17:23 - 15 Prill, 2019

ISIS publikon shifrat tonditëse/ Ja sa njerëz kanë vrarë për 3 ditë

Grupi terrorist ISIS pretendon se ka vrarë 362 njerëz për 3 ditë, pas hakmarrjes për rënien e Kalifatit Islamik. Ata...

Aktualitet17:38 - 14 Prill, 2019

Eufori kineze në Dubrovnik/ Kina shpëtimtarja e Ballkanit?

Një numër kontratash nënshkruan me Kinën pjesëmarrësit e samitit të grupit 16+1 në Dubrovnik. Ndërkohë që Europa Lindore e Juglindore...

Trending

Read previous post:
Gara e SPAK/ Aplikojnë tre prokurorë të tjerë

Tre prokurorë të tjerë kanë aplikuar për tu bërë pjesë e Prokurorisë Speciale Antikorrupsion. Personat që kanë aplikuar për të...

Close