Connect with Us

Këto janë shenjat që dërgon trupi juaj përmes kollës

Aktualitet

Këto janë shenjat që dërgon trupi juaj përmes kollës

Publikuar

-

kolle

Në disa raste, kollitja e vazhdueshme mund të shkaktohet nga astma ose problemet me mushkëritë. Por pavarësisht këtyre sëmundjeve, kollitja minimializohet kur inflamacioni në mushkëri mbahet nën kontroll. Ekspertët thonë se edhe nëse njerëzit diagnostikohen me astmë apo bronshit dhe kolla nuk eliminohet atëherë duhet të kryeni analizat për të parë shëndetin e zemrës.

Simptomat ndaj të cilave duhet të tregoni kujdes

Dështimi i zemrës nënkupton që muskuli i zemrës nuk pompon mjaftueshëm gjak për të plotësuar nevojat e zemrës. Kjo shkakton akumulimin e lëngjeve jashtë enëve të gjakut në mushkëri, një problem që në termat mjekësorë njihet si edema pulmonare.

Këtu futet në punë mekanizmi i kollës, falë së cilës trupi përpiqet të eliminojë këto lëngje të tepërta. Në këto raste, kolla zakonisht shoqërohet me marrjen e frymës që vështirëson edhe kryerjen e  aktiviteteve më të lehta ditore.

LEXO EDHE:  Fytyra e bukur nuk është shumë e rëndësishme për ta/ Shenjat e horoskopit që dashurohen pas karakterit

Për shembull, njerëzit e prekur nga ky problem e kanë të vështirë edhe të shtrihen pa iu marrë fryma. Kur njerëzit diagnostikohen me probleme të tilla me zemrën dhe nisin trajtimin specifik, atëherë kolla zhduket.

Pas marrjes së medikamenteve përkatëse, ju mund të shfrytëzoni disa kura natyrale që zbusin rrugët e frymëmarrjes të acaruara nga kolla. Një prej këtyre kurave është mjalti i cili zbut dhe ushqen rrugët e frymëmarrjes dhe frenon kollën. Mjaltin mund ta kombinoni me shumë çajra bimore dhe t’i pini dy herë në ditë.

Xhenxhefili është një kurë natyrale që lehtëson kollën e thatë apo atë astmatike. Xhenxhefili lufton inflamacionin dhe largon të përzierat.

Shurupet e kollës me trumzë lehtësojnë kollën e bronshitit, sepse trumza është shumë e pasur me antioksidantë.

Ju mund të shfrytëzoni mirësinë e trumzës edhe duke e pirë si çaj dhe duke e pirë rregullisht.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Publikuar

-

Nga

SHBA do të kërkojë nga Kina t'u përmbahet "rregullave të lojës"

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t’i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin, por me rregulla të barabarta loje, që synojnë parandalimin e konflikteve, thanë zyrtarë të lartë amerikanë.

Në njoftimin për shtyp, që i paraprin bisedimeve të zonjës Sherman me Këshilltarin e Shtetit kinez dhe Ministrin e Jashtëm Wang Yi, në Tianjin, thuhej se dy ekonomive më të mëdha në botë u duhet të gjejnë mënyra të përgjegjshme për të menaxhuar konkurrencën.

Ajo do të nënvizojë se ne nuk duam që një konkurrencë e ashpër dhe e vazhdueshme të shndërrohet në konflikt“, tha një zyrtar i lartë i administratës amerikane, përpara që atij që do të jetë takimi i parë i rangut të lartë ballë për ballë mes Uashingtonit dhe Pekinit, pas disa muajsh. Kjo është pjesë e përpjekjeve që të dyja palët po bëjnë për të qetësuar marrëdhëniet e acaruara.

LEXO EDHE:  Humbi 25 kilogramë në pak kohë/ Fifi tregon se çfarë e shtyu të dobësohej

Kjo është arsyeja pse SHBA-ja dëshiron të sigurojë parametra për të menaxhuar me përgjegjësi marrëdhëniet“, tha zyrtari amerikan. “Ajo (zonja Sherman) do të bëjë të qartë se ndërsa ne e mirëpresim konkurrencën e fortë e të qëndrueshme me Kinën, të gjithë duhet të luajnë me rregulla të barabarta loje“.

LEXO EDHE:  Këto janë kombinimet e shenjave të horoskopit që nuk funksionojnë si çift

Zonja Sherman pritet të mbërrijë të dielën në Tianjin, një qytet në juglindje të Pekinit dhe do të qëndrojë deri të hënën.

Ndërkohë javën tjetër Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin do të udhëtojë drejt Singaporit, Vietnamit e Filipineve ndërsa Sekretari i Shtetit Antony Blinken do të vizitojë Indinë, shenja të një përpjekjeve të SHBA-së për të intensifikuar angazhimin në këtë rajon ndërsa Kina po sfidon ndikimin e Uashingtonit në Azi./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

Afganët kërkojnë më shumë mbështetje për forcat e sigurisë

Publikuar

-

Nga

Afganët kërkojnë më shumë mbështetje për forcat e sigurisë

Mes dhunës së vazhdueshme në Afganistan, duke përfshirë dhe raketat që ranë këtë javë pranë pallatit presidencial gjatë lutjeve me rastin e Bajramit, talibanët po bëjnë thirrje që Presidenti Ashraf Ghani të tërhiqet si kusht për të negociuar me pas një zgjidhje politike.

Të premten, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se Presidenti Biden mbështet udhëheqësit e popullit afgan, duke përfshirë Ashraf Ghanin. Ajo tha se po zhvillohen negociata të vazhdueshme mes udhëheqësve afganë dhe talebanëve.

Ne besojmë se një zgjidhje politike është rezultati i vetëm për paqen e qëndrueshme në Afganistan, por ne do të vazhdojmë të sigurojmë mbështetje për qeverinë në disa forma: si ndihma humanitare, mbështetje dhe trajnime për forcat e sigurisë dhe gjithashtu do të vazhdojmë t’i inkurajojmë ata të marrin një rol udhëheqës në mbrojtjen e popullatës”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Fytyra e bukur nuk është shumë e rëndësishme për ta/ Shenjat e horoskopit që dashurohen pas karakterit

LEXO EDHE:  I bëjnë burrat të  flasin me vete/ Këto janë gratë më joshëse të zodiakut

Në fillim të kësaj jave në Pentagon, gjenerali i Ushtrisë Mark Milley bëri një vlerësim të situatës dhe të asaj që mund të ndodh në Afganistan.

“Ekziston një mundësi për të negociuar ende. Ekziston një mundësi që talibanët të marrin kontrollin e plotë, janë disa skenarë në lojë. Ne jemi duke monitoruar nga afër. Përfundimi ende nuk dihet”, tha Gjeneral Mark Milley, Kreu i Shtatëmadhorisë amerikane.

Në një takim virtual me gazetarët amerikanë të premten, disa anëtarë kryesorë të parlamentit afgan kërkuan që Shtetet e Bashkuara të vazhdojnë të ndihmojnë me fonde e të mbështesin forcat e sigurisë.

Ata gjithashtu kërkuan më shumë dronë amerikanë për të sulmuar artilerinë talibane. Ligjvënësit afganë thanë se situata do të përkeqësohet me tej me largimin e forcat amerikane në shtator./voa

LEXO TE PLOTE

Kronika

Si nisi sherri për makinat/ Të plagosurit shokë me njëri-tjetrin, u qëlluan me armë teksa pinin kafe në lokal

Publikuar

-

Nga

Sherri për makinat/ Të plagosurit shokë me njëri-tjetrin, u qëlluan me armë teksa pinin kafe në lokal

Aldo Gjini është autori i plagosjes së dyfishtë me armë zjarri që ndodhi mbrëmjen e sotme në Tiranë.

Dy të plagosurit në Tiranë, Altin Gjoka dhe Jetmir Marashi rezultojnë se janë shokë me njëri-tjetrin u konfiktuan me Gjinin pas një incidenti me makinat.

Në momentin që dy të rinjtë Altin Gjoka dhe Jetmir Marashi u ulën në lokalin që ndodhet në kompleksin “Grand”, Gjini ka shkuar dhe pas debatit verbal i ka qëlluar me armë.

LEXO EDHE:  Pse rrezikojmë të ftohemi kur dalim në të ftohtë?

LEXO EDHE:  I bëjnë burrat të  flasin me vete/ Këto janë gratë më joshëse të zodiakut

Autori është larguar me një makinë me targë “AA 001 RN”, ndërsa policia është vendosur në ndjekje të tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE