Kemi besuar këto mite për baterinë e telefonit, por janë tërësisht të gabuara – CNA
Connect with us

Life Style

Kemi besuar këto mite për baterinë e telefonit, por janë tërësisht të gabuara

Publikuar

-

Problemi më i madh që kemi pasur gjithnjë me telefonat tanë ka qenë jetëgjatësia e baterisë së tyre. Versionet e reja gjithnjë tregojnë se kanë gjetur çelësin për zgjidhjen e tij. Por në fakt ka disa mite, që na janë rrëfyer vazhdimisht, por në fakt janë totalisht të gabuara.

Miti 1: Ta karikosh gjatë gjithë natës dëmton baterinë e telefonit tuaj.
Shumë njerëz besojnë se ta lësh në karikim gjatë natës e mbingarkon dhe zbeh cilësinë e baterisë. Epo nuk është e vërtetë. Bateria e telefonit është e programuar të karikohet deri 100% e më pas të ndalojë, e të jetë njësoj si në gjendje normale. Prandaj mos u shqetësoni për ato 3/4 orë që do të qëndrojë në 100%.

Miti 2: Harxhojeni të gjithë përpara se ta rikarikoni
Nuk është nevoja të prisni që telefoni juaj të fiket, e më pas ta rikarikoni. Është në fakt më mirë ta karikoni nga pak gjatë ditës, nëse mundeni. Sipas ekspertëve, është mirë që telefoni të qëndrojë në harkun 40%-80%.

Miti 3: Nxehtësia nuk ndikon te bateria
E vështirë për t’u besuar, por nxehtësia e dëmton më shumë baterinë tuaj sesa karikimi i tepërt apo çdo gjë tjetër që mendoni. Nëse e lini telefonin në një zonë të ndrricuar nga dielli drejtpërdrejt, do kuptoni që bateria harxhohet më shpejt. Temperatura normale për të është 0-35 gradë Celcius.

Aktualitet

“S’je ti e bukur”/ Aulona Musta “shpërthen” keq ndaj ndjekësit

Publikuar

-

Moderatorja Aulona Musta është një nga personazhet më aktivë në rrjetet sociale. Pothuajse çdo moment të ditës së saj ajo e ndan me në llogarinë e saj në Instagram.

Së fundi moderatorja ka publikuar një foto ku krahas saj shkruan: “Eshte tmerr i madh te dalesh me mua per kafe…pasi do te ta “nxi” jeten duke t’u lutur te cohesh te me besh foto, do vazhdoj te ta “nxi” duke te te larguar deri ne 1 km nga vendi i kafese me pretekstin “ja sa te gjejme nje vend tamam, se keto s’jane gje… nxirja vazhdon me fazen merr 123456789 poza qe ndryshojne ne asgje nga njera tjetra…per ta mbyllur me nxirjen me te keqe, ate te padurueshmen momenti kur shikon fotot dhe me turinjte e varur thua: “pfff s’me pelqen asnjera”, nderkohe qe personi qe ke perball dhe qe harxhoi gjysmen e kohes se kafes me ty, pasi degjon kete fjali eshte gati te te hedhi para makines se pare qe eshte duke kaluar… (Sot ky njeriu ishte mami, zakonisht eshte burri 🤣🤣🤣)”.

Pas këtij statusi, një nga ndjekësit e saj ka komentuar duke ofenduar moderatoren: “Je ti e pa bukur”. Por duke njohur karakterin e Aulonës ky koment nuk ka kaluar pa replikë nga ana e saj e cila i kthehet: “Tha një kokëcepsh”.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Pamje magjike/ Fotot mahnitëse nga “ajri” që do t’ju lënë gojëhapur

Publikuar

-

Fotot e shkrepura në momentin e duhur janë tepër mahnitëse për syrin e njeriut. “BrightSide” ka listuar 11 fotot më të bukura të kapura nga ajri dhe më pas i ka bashkuar në albume, duke servirur pamje magjike.

Për më tepër shijoni imazhet e mëposhtme…
LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Sot të gjithë me sytë nga qielli/ Çfarë do të ndodhë gjatë mesnatës?

Publikuar

-

Sot do të jetë një natë e veçantë për adhuruesit e eklipseve. Eklipsi i Hënës pritet të ndodhë në orën 22:00 i cili do të jetë tërësisht i dukshëm në të gjithë Italinë.

Ndërsa momenti më i rëndësishëm konsiderohet ora 23:30, momenti kur Hëna do të errësohet tërësisht nga hija e Tokës dhe do te zgjase deri në orën 2 të mëngjesit.

Edhe pse bëhet fjalë për një eklips të pjesshëm Hëna gjithsesi do të duket kuqe. Fenomeni mund të shihet me sy të lirë pa patur nevojën e syzeve të veçanta.

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending