Connect with Us

Zbërthehet Lindita Nikolla/ Tregon marrëdhënien e veçantë me Ramën

Aktualitet

Zbërthehet Lindita Nikolla/ Tregon marrëdhënien e veçantë me Ramën

Publikuar

-

Ja emrat e kandidatëve të PS në Lezhë

Marrëdhënia e veçantë e ish-ministres së Arsimit, Lindita Nikolla, me kryeministrin Edi Rama ka qenë gjithmonë temë diskutimi korridoreve dhe ambienteve publike.

Si Arsye të këtij raporti janë lakuar motive të ndryshme, ku më i spikaturi ka qenë ai i servilizmit të theksuar që ish ministrja manifestonte në prezencën e Edi Ramës.

Por mbrëmjen e sotme ka qenë vetë ish ministria Nikolla që e pyetur nga drejtuesi i emisionit “A Show”, rreth kësaj marrëdhënie të veçantë është përgjigjur:

“Nëqoftëse marrëdhënia ime e veçantë me kryeministrin dhe me kryetarin e bashkisë ka qenë për shkak të punës, për shkak të performancës, angazhimit dhe këtij pasionit tim për të mos vrapuar, por për të ecur hap pas hapi, po ka qenë e veçantë…

LEXO EDHE:  “Kjo është e patolerueshme”/ Rama reagon pas dorëheqjes së Pjetrit

Kanë qenë aq të veçanta sa që patjetër unë në çdo ditë të angazhimit tim, qoftë në pozicionin politik deri në Kryesinë e PS apo pozicione drejtuese në minibashki dhe ministri patjetër kam menduar në çdo moment t’ia shpërblej socialistëve, patjetër edhe kryetarit të partisë me përkushtim dhe rezultate”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

KE: Të hetohet vdekja e burrit rom gjatë arrestimit nga policia çeke

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Evropës ka kërkuar një hetim të plotë dhe të pavarur për rastin e vdekjes së një qytetari rom derisa po arrestohej nga një polic çek. Polici çek e kishte shtypur me gju në qafë për disa minuta.

Sipas Këshillit të Evropës veprimi i policisë ishte alarmues dhe ngre pyetje të shumta për rrethanat e këtij incidenti tragjik. Ngjarja ka ndodhur në qytetin verior të Teplicës në Çeki.

Pamjet kanë treguar se si më 19 qershor, njëri nga tre policët kishte shtypur me gju qafën e burrit rom. Ai kishte vdekur më vonë në ambulancë dhe identiteti i tij nuk është bërë i ditur.

Policia kishte thënë se një mjek e kishte përcaktuar mbidozën nga droga si shkaktare të vdekjes.

LEXO EDHE:  Basha paralajmëron Ramën/ “Lehjet për krim zgjedhor janë grahmat e fundit të regjimit”

LEXO EDHE:  Kaput! Ka nisur numërimi mbrapsht për Ramën

Ky shpjegim i policisë u hodh poshtë nga aktivistët e komunitetit rom të cilët paralajmëruan një protestë në Pragë. Por, kryeministri çek, Andrij Babis ka mbështetur trajtimin e incidentit nga ana e policisë.

“Nëse dikush shkatërron makina, është agresiv dhe madje edhe e kafshon një polic, atëherë nuk duhet të presë që të trajtohet me doreza fëmijësh”, tha Babis më 23 qershor.

Edhe organizata Amnesty International në Pragë, dhe e dërguara e qeverisë për të drejtat e njeriut, Helena Valkova, gjithashtu kanë bërë thirrje për një hetim të pavarur.

Ka shumë kohë që komuniteti rom përballet me racizëm dhe diskriminim në Evropën Lindore. Ata ballafaqohen me pengesa të mëdha edhe në punësim dhe arsimim. REL

LEXO TE PLOTE

Bota

Piloti që mbyti gruan kujdeset për imazhin/ “Mos më quani përbindësh”

Publikuar

-

Nga

Piloti që mbyti gruan e tij 20 vjeçare para pak ditësh ka qëndruar për 5 orë në pyetje nga hetuesit. Rrëfimi i vrasësit “kishte shumë pikëpyetje” shkruajnë mediat greke bazuar te burimet nga autoritetet. I akuzuari “ka përsëritur se meriton dënimin, por nuk e konsideron veten përbindëshi që paraqitet”.

Hetuesi dhe prokurori insistuan në pyetjet rreth asaj që ndodhi natën fatale. I akuzuari dyshohet se dha një përgjigje të hollësishme në lidhje me njohjen dhe martesën e tij me gruan e tij.

Kur arriti në përshkrimin e krimit, ai dyshohet se u përgjigj se nuk bëri asgjë për të ndihmuar gruan e tij, kur vuri re se rezistenca e saj po zvogëlohej duke u shuar.

LEXO EDHE:  Nga dorëheqja e Cekës te Berisha, Rama dhe burgosja/ Rrëfimi i rrallë i Fatos Nanos

LEXO EDHE:  Basha paralajmëron Ramën/ “Lehjet për krim zgjedhor janë grahmat e fundit të regjimit”

Pastaj, sipas të njëjtit informacion, ai nuk dinte çfarë të bënte dhe pastaj filloi të mendonte për fëmijën e tij. Më pas piloti pretendoi se kishte marrë vendimin për të inskenuar grabitjen e rremë dhe e filloi duke vrarë qenin.

Ndjenja që ai la, sipas hetuesve, ishte se, edhe një hap para qelisë, ai ishte i interesuar më shumë për imazhin e tij te njerëzit sesa atë që ndodhi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Foto – Zjarr në Gjirin e Lalzit/ Digjet pylli me pisha

Publikuar

-

Nga

Foto - Zjarr në Gjirin e Lalzit/ Digjet pylli me pisha

Një zjarr ka rënë mbrëmjen e sotme në pyjet me pisha në Gjirin e Lalzit.

Mësohet se flakët po përhapen me shpejtësi të favorizuara edhe nga era, ndërsa ende nuk dihet shkaku i rënies së zjarrit.

Nga informacionet paraprake, raportohet se forcat zjarrfikëse janë nisur drejt vendngjarjes për të neutralizuar flakët.

Ndërkohë, policia ka nisur hetimet për zbardhjen e plotë të kësaj ngjarje./ CNA.al

LEXO EDHE:  “Edhe ju jeni si ata jashtë”/ Rama vë para Opozitën e Re

LEXO EDHE:  Vizita e Ramës në Kukës/ Reagon deputeti i PD: E vërteta është ndryshe

LEXO TE PLOTE