Connect with Us

Shkencëtarët “futen” në thellësi të akullit të Antarktikës, ajo që gjejnë është e vështirë për t’u besuar

Kuriozitete

Shkencëtarët “futen” në thellësi të akullit të Antarktikës, ajo që gjejnë është e vështirë për t’u besuar

Publikuar

-

Një grup shkencëtarësh kanë bërë një zbulim të rëndësishëm në një zonë të humbur të Antarktidës.

Në një liqen, i cili ishte i mbuluar i gjithi nga akulli, ata kanë gjetur krijesa që shumë pak janë parë nga njeriu.

 

Duket si një skenar filmi, por në fakt është e vërtetë. Mësohet se në liqenin Mercer, i cili fillimisht u zbulua në vitin 2007  janë parë me anë të një sonde krijesa të rralla.

Revista prestigjioze Nature ka shkruar se shkencëtarët mendonin se do të gjenin vetëm disa mikrobe, por u habitën kur nga kampionët e analizuara pas shpimit të liqenit, gjetën mbetjet e disa krijesave shumë herë më të zhvilluara.Janë gjetur disa lloje gaforresh, karkalecash dhe  një krijesë e quajtur tardigrad, i cili duket si një krijesë “aliene”.

LEXO EDHE:  Thellësitë e frikshme ujore/ Gjallesat rrëqethëse që kapi peshkatari sypatrembur

Mbete ende një sekret fakti se si këto krijesa të kenë mbijetuar në një zonë aq të ftohtë.

Gjithashtu mësohet se shkencëtarët, po bëhen gati për një mision të dytë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Fotot-Investigimi gjatë pandemisë/ Sa të pastër janë hotelet? Gazetarët shokohen nga ajo që gjejnë

Publikuar

-

Nga

Pandemia e koronavirusit na ka mësuar se pastërtia dhe higjena është tepër thelbësore për të shmangur infektimin.

Vendet si hotelet duhet të marrin seriozisht situatën e Covid-19 dhe pastërtinë, duke marrë parasyshse jeta e njerëzve varen nga kjo.
Një emision televiziv në SHBA bëri një investigim në hotel për të parë nëse ndërrohen çarçafët apo jo.

LEXO EDHE:  Habisin shkencëtarët:”Nëse nuk i lëshoni gazrat,mund të përfundojnë duke dalë nga goja”

LEXO EDHE:  Ja çfarë ndodh sipas shkencëtarëve nëse keni shumë ndjekës në Instagram dhe Facebook

Ata stampuan logot e tyre që mundtë shiheshin vetëm në dritën ultra violet. Por sipas investigimit pastërtia në disa hotele mungonte dhe kur u kthyen çarçafët nuk ishin zëvendësuar apo larë. Për më tepër ju ftojmë të ndiqni galerinë e mëposhtme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Foto-E rrallë/ Aeroplani i vjetër shndërrohet në një shtëpizë fantastike për pushime

Publikuar

-

Nga

Foto-E rrallë/ Aeroplani i vjetër shndërrohet në një shtëpizë fantastike për pushime

Një aeroplan që në shikim të parë mund të mos duket vendi ideal për pushime, por me disa ndryshime, mund të bëhet një suitë e mrekullueshme për muaj mjalti.

Sipas mediave të huaja,një aeroplan i viteve 50-ta, nga Electric Canberra, u shndërrua në një shtëpizë komode për dy persona, me pamje të mrekullueshme në fshatin Somerset.

Vila quhet “The Sky Cabin”, dhe është vendi i përsosur për një ëeekend romantik.
Pronari i kabinës, Dan Harring, e bleu pjesën e përparme të aeroplanit në Bristol në vitin 2018.

LEXO EDHE:  Shkencëtarët: ADN-ja e peshkaqenit mund të ndihmojë në shërimin e kancerit

LEXO EDHE:  Thellësitë e frikshme ujore/ Gjallesat rrëqethëse që kapi peshkatari sypatrembur

Në hyrje të vilës, është një zonë e shtruar me një tavolinë dhe karrige, të cilat janë të pozicionuara në mënyrë të përsosur për të parë perëndimin e diellit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Të shtrirë në mes të rrugës gjysmë të zhveshur/ Britanikët shfrenohen 3 muaj pas karantinës

Publikuar

-

Nga

Të shtrirë në mes të rrugës gjysmë të zhveshur/ Britanikët shfrenohen 3 muaj pas karantinës

Pas 3 muajsh karantinë, britanikët i kanë thyer të gjitha rregullat duke përfunduar në rrugët e qytetit gjysmë të zhveshur dhe të dehur.

Britania i është rikthyer normalitetit duke bërë që shumë të rinj të rinisin të frekuentojnë pubet dhe restorantet deri në orët e vona.

Pamjet e publikuara nga mediat e huaja tregojnë se të rinjtë kanë bërë nëj jetë të shfrenuar, ku shumica e vajzave shihen të shtrira në mes të rrugës nga pirja e tepërt e alkoolit.

LEXO EDHE:  Shkencëtarët amerikanë: Sipas Orës së Apokalipsit jemi vetëm 2 minuta larg mesnatës

LEXO EDHE:  Shkencëtarët japin paralajmërimin: Ja pse “kutitë” e fëmijëve nuk janë aspak të sigurta

Forcat e policisë kanë kryer arrestime dhe siç do t’i shihni në fotot e mëposhtme, po ndihmojnë disa prej të rinjve të cilët janë në gjendje të keqe për shkak të alkoolit./CNA.al

LEXO TE PLOTE