Connect with Us

Inaugurohet për së dyti Porti i Durrësit/ Del blof ministri i Ramës

Aktualitet

Inaugurohet për së dyti Porti i Durrësit/ Del blof ministri i Ramës

Publikuar

-

kryeministri edi rama ne nje deklarate per mediat

Porti i Peshkimit të Durrësit duket se është një pikë strategjike për ministrat, të cilët e kanë inauguruar dy herë brenda një harku kohor të shkurtër.

Ndonëse, është inauguruar nga ish-ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural Niko Peleshi më 21 tetor të 2017-ës, ky port është inauguruar sërish nga ministri i ri Bledi Çuçi.

Në inaugurimin e bërë më 21 tetor 2017, në një postim në rrjetet sociale, Peleshi ka thënë se porti iu kthye peshkatarëve.

“Nga sot, porti i ri i peshkimit në Durrës i kthehet peshkatarëve – I japim fund një zaptimi absurd të këtij porti totoleshit të ri, nga mjete lundrimi që nuk kanë të bëjnë fare me peshkimin.

Mbështetja për këtë sektor të rëndësishëm do të vazhdojë në ditët në vijim edhe me heqjen e TVSH-së së mjeteve të bordit të anijeve të peshkimit, duke ndikuar në mënyrë të drejtpërdrejtë në uljen e kostos së aktivitetit për rreth 500 anije peshkimi në të gjithë vendi”- ka shkruar Niko Peleshi.

Ndërsa, nga ana tjetër Çuçi i ka dorëzuar sërish ditën e djeshme peshkatarëve Portin e Peshkimit të Durrësit.

LEXO EDHE:  Një përgjigje për Altin Hazizaj dhe "çunat" që punojnë nga pas

Çuçi e quan këtë inaugurim si një ëndërr të kahershme të peshkatarëve edhe pse kjo ëndërr i ishte realizuar nga paraardhësi i tij

“Një ëndërr e kahershme e peshkatarëve të Durrësit sot u bë realitet. Porti i ri Peshkimit u transferua te Organizata e Menaxhimit të Peshkimit. Sot e tutje janë vetë peshkatarët që do të menaxhojnë këtë investim të ri. Përlotja dhe emocionet e Qemal Beut, kryetarit të OMP Durrës, teksa unë po i dorëzoja urdhrin e transferimit dhe marrëveshjen me ministrinë, ishte një moment domethënës për të kuptuar të gjithë sesa i nevojshëm është ky port për ta. Tani do të ketë shërbime më të mira dhe ulje të burokracisë shtetërore”-tha ministri Çuçi./CNA.al

ministri i bujqesise blendi cuci me peshkataret e durresit
Bledi Çuçi me peshkatarët e Durrësit

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Tentoi t’i futej me dhunë në banesë një vajze/ Arrestohet 34 vjeçar në Skrapar

Publikuar

-

Nga

Grabisnin qytetarët në urban në Tiranë/ Policia arreston dy persona

Nga specialistët e Seksionit për Krimet në Komisariatin e Policisë Skrapar u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit O. S., 34 vjeç, banues në Skrapar, pasi ka bërë kallëzim një shtetase 26 vjeçe, se ky shtetas e ka përndjekur, ngacmuar dhe ka tentuar të hyjë me dhunë në banesën e saj.

Gjithashtu, ky shtetas ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj familjarëve të tij, në mënyrë të vazhdueshme.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat, për veprat penale “Përndjekja” dhe “Dhuna në familje”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

KPA merr vendimin/ Shkarkohet kreu i Prokurorisë së Kavajës, Artan Madani

Publikuar

-

Nga

Kolegji i Posaçëm i apelit ka vendosur ditën e sotme ka vendosur shkarkimin nga detyra për drejtuesin të prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kavajë, Artan Madani.

Trupi gjykues i kryesuar nga Albana Shtylla u shpreh se nga shqyrtimi në Kolegj u konkludua se prokurori Madani kishte mungesë burimesh të ligjshme për apartamentin, garazhin, krijimin e gjendjes cash dhe të një fondi investimi. Ajo vijoi se Madani kishte kryer deklarim të pasaktë në deklaratën veting pasi nuk kishte pasqyruar përdorimin e një automjeti tip “Ford”.

Madani i kundërshtoi gjatë gjithë seancave publike në KPA shkaqet e ngritura prej Komisionerit dhe në përfundim të konkluzioneve përfundimtare u shpreh se ishte i qetë, për shkak të sinqeritetit të tij.

LEXO EDHE:  “Me opozitën s’kam si gjej dakordësi” / Rama sqaron si i qetësoi “gjakrat” me Metën

LEXO EDHE:  “Bandat e pushtetit kanë vjedhur zgjedhjet”/ Zotohet PD: Do ta rrëzojmë regjimin Rama-Doshi

Artan Madani u konfirmua në detyrë me shumicë votash nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit më 1 korrik 2019, por Komisioneri Publik Florian Ballhysa e ankimoi vendimin për kriterin e pasurisë dhe kërkoi shkarkimin e tij. Sipas Komisionerit, Madani nuk justifikonte burimet për blerjen e një apartamenti dhe një garazhi në vitin 2000 në qytetin e Durrësit, kursimet cash dhe një fond investimi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

I shpallur në kërkim për trafikimin e narkotikëve/ Policia arreston 26 vjeçarin dhe bashkëpunëtorin e tij

Publikuar

-

Nga

Policia e Shkodrës ka vënë në pranga dy të rinj. Një 26 vjeçar me iniciale R.C i cili ka qenë i shpallur në kërkim për trafikimin e narkotikëve.

Gjithashtu u bë arrestimi në flagrancë, për veprat penale “Përkrahja e autorit të krimit” dhe “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, i shtetasit J. L. 26 vjeç, banues në Kamzë, Tiranë.

LEXO EDHE:  “Bandat e pushtetit kanë vjedhur zgjedhjet”/ Zotohet PD: Do ta rrëzojmë regjimin Rama-Doshi

LEXO EDHE:  “Bandat e pushtetit kanë vjedhur zgjedhjet”/ Zotohet PD: Do ta rrëzojmë regjimin Rama-Doshi

Shtetasit e lartpërmendur janë kapur nga shërbimet e Policisë, në lagjen “Qemal Stafa”, Shkodër, duke qarkulluar me një automjet.

Gjatë kontrollit të kryer këtyre shtetasve Policia iu gjeti dhe sekuestroi dhe 3000 fara cannabis sativa.

Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër, për veprime të mëtejshme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE