Connect with Us

Antarësimi në BE/ Ja kush është dyshja që po mban peng Shqipërinë

Aktualitet

Antarësimi në BE/ Ja kush është dyshja që po mban peng Shqipërinë

Publikuar

-

antaresimi i shqiperise ne BE

Politikanët po gënjejnë shqiptarët me përrallën e Bashkimit Europian u shpreh avokati Altin Goxhaj teksa fliste për disa nga problemet që ka politika në Shqipëri në studion e Fax Neës.

Sipas tij, Edi Rama dhe Lulzim Basha janë bërë bashkë për të gënjyer shqipëtarët me përrallën e Bashkimit Europian.

“Shqipëria po falimenton prej 6 vitesh sepse ky është një skenar i Soros-it. Problemi që ka Shqipëria është që njerëzit kanë humbur besimin totalisht.Të gjithë shqiptarët janë këtu ku janë si pasojë e kastës politike por të gjithë jemi bashkë fajtorë  Kjo qeveri bashkë me opozitën të gjithë bashkë kanë punuar tërë këto vite për të na gënjyer me përrallën e Bashkimit Europian. Kurrë Shqipëria nuk ka qenë më larg se sot me Europën”,-u shpreh Goxhaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Lubonja justifikon Metën/ Foli ashpër se u ndje i kërcënuar

Publikuar

-

Nga

Lubonja justifikon Metën/ Foli ashpër se u ndje i kërcënuar

Analisti Fatos Lubonja, ka reaguar pas nismës së mazhorancës për shkarkimin e presidentit Ilir Meta për të dytën herë, duke qenë se herën e parë nuk e dërguan këtë proces deri në fund.

Lubonja ngriti akuzat se në Shqipëri është instaluar diktatura dhe pretendon se shkarkimi i Presidentit do të thellonte më shumë.

Unë mendoj që ka dy nivele ku bëhet ky debat, vlerësimi politik dhe ligjor. Unë them që në qoftë se me stabilizim kuptojmë një parti-shtet që kontrollon të gjitha institucionet, drejtësinë, policinë, Presidentin, ne do të kemi patjetër stabilitet, por do të jetë tepër i rrezikshëm për demokracinë.

Sipas mendimit tim, u bë një sulm ndaj Presidentit në kohën që ka qenë Bamir Topi, nga Sali Berisha dhe Edi Rama, me ndryshimet Kushtetuese të 2008-ës, për t’u fuqizuar këta. Ata bënë këtë luftë, e pasi mbaruan këtë luftë, do të fillonte lufta e bandave. Sot kemi ardhur në momentin që banda më e fortë kontrollon gjithçka dhe i ka mbetur një pengesë që është Ilir Meta”, u shpreh ai në emisionin “Real Story”.

Sipas tij, Kreu i Shtetit ka reaguar me tone të ashpra, pasi është ndjerë i kërcënuar.

LEXO EDHE:  Financial Times/ Shqipëria, një nga vendet më të mira turistike

LEXO EDHE:  Nga Dritan Haxhiraj/ Kosova dhe Perëndimi!

Nëse më thoni që ka unitet këtu, mes atyre që janë me PS dhe ka një bashkëveprim dhe ka treguar shenjë uniteti kryeministri që i thotë opozitës hajde futuni tek partia ime, të kontrollojë edhe ata. Demokracia nuk është unitet, është përballje forcash në koncepte të ndryshme. Presidenti ishte i fundit gurë i dominosë, që ka mbajtur qëndrime në mbrojtje të opozitës dhe partisë së tij. Pse?

Sepse ishte i kërcënuar, nga të gjitha të dhënat që krimi po plagoste njerëz dhe s’kishte veprim ndaj tij dhe ishte i mbrojtur nga të gjitha. Ngjarja u deformua nga të gjitha mediat, Prokuroria. Aty dilte që ishte bërë një krim elektoral dhe doli më mbrapa. Unë s’e konsideroj që është bërë pis Presidenca, ai ka ngritur zërin për opozitën”, theksoi analisti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Akuzat e opozitës për vjedhje votash/ Habit Shehi: Edhe PD është e përfshirë në këtë aferë

Publikuar

-

Nga

Akuzat e opozitës për vjedhje votash/ Habit Shehi: Edhe PD është e përfshirë në këtë aferë

Pas daljes së rezultatit të zgjedhjeve të 25 prillit, opozita nisi të justifikojë humbjen me akuzat ndaj mazhorancës se i ka vjedhur votat. Kreu i LZHK-së, njëherësh aleat i Lulzim Bashës, Dashamir Shehi është shprehur se PD kur ka qenë në pushtet ka përdorur të njëjtën praktikë për të marrë më shumë vota.

Nga studioja e Opinion, Shehi deklaroi se publikimi i të dhënave personale është një nga krimet më të mëdha që kryeministri Edi Rama ka bërë gjatë zgjedhjeve parlamentare.

“Vjedhja e votave nuk është çështje partish. Dy skuadra zihen ku njëri ka veshur fanellën ndryshe por materiali është i njëjtë. PD nuk është e mbushur me engjëj. Edhe PD kur ka qenë në pushtet ka bërë, por jo në këtë dimension. Problemi është që ti po përdor shtetin dhe qeverisjen kundër një parti tjetër. Nuk është puna që dy tifozë një i PS dhe tjetri  PD, ku ky i është më gjeneroz për paratë e partisë që mund atë kurnacin e PD.

Ky i PS duke qenë në pushtet përdor qeverinë, influencën e administratës, me këto patronazhistës, ky është sigurim shteti, kontroll deri në qelizë i popullsisë. Nga të gjithë krimet që ka bërë Rama në këto zgjedhje për mua kjo është më e rënda. Të tjerët mund të thonë u futën ca milionë dhe u blenë ca njerëz të varfër. Nuk më shqetësojnë fare këto, më shqetëson që ti merr kurajën të përgjosh 900 mijë banorë të kryeqytetit,  nëpunësit e lartë të shtetit. Të vesh një ‘legen’ të vogël të zonës të  përgjojë për të krijuar idenë që unë, partia është më i fortë sesa ty”, u shpreh Shehi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nishani tregon strategjinë/ Si mund të rikthehet PD në pushtet

Publikuar

-

Nga

Nishani tregon strategjinë/ Si mund të rikthehet PD në pushtet

Ish-presidenti Bujar Nishani, anjëkohësisht kryetar i Këshillit Kombëtar të PD, ka komentuar rezultatin zgjedhjeve të 25 prillit që solli humbjen e demokratëve.

I ftuar në ‘Opinion” ai tha se opozita ka një problem shumë të madh, pasi sipas tij nuk ka arritur që të fitojë besimin e shumicës së shqiptarëve.

Ish-presidenti ka treguar dhe mënyrat se si mund të forcohet PD, në mënyrë që të rikthehet në qeveri.

“Ndryshimi i madh që u bë në vitin 2005, erdhi pikërisht për këtë që ofroi personalitete, po ashtu unifikoi idenë.

Ishte etje për opinionin publik që kishte të bënte me luftën kundër korrupsionin. Ky është një problem i madh, pasi nuk ke arritur që të fitosh besimin e shumicës së shqiptarëve.

 Çështja e mungesës së besimit të publikut është një problem që ekziston.  PD dhe aleatët e saj kanë pasur problemin më të madh se nuk kanë depërtuar tek pjesa e heshtur e publikut.

Mua nuk më intereson fare se çfarë mendon Rama, ai e bën në interes të synimit politik të tij. Mua më intereson që e djathta, duke bërë dhe analizën, të kalojë në atë që është një spektër. Në këtë spektër duhet të përfshirë programet, idetë dhe interesat e pjesës së popullsisë që është sot më aktive”, tha Nishani./CNA.al

LEXO TE PLOTE