Connect with Us

Tarifat e shërbimeve dentare/ Deputeti i LSI kërkon ndjekje penale

Aktualitet

Tarifat e shërbimeve dentare/ Deputeti i LSI kërkon ndjekje penale

Publikuar

-

LSI i përgjigjet Ballës/ Selinë e PS e goditën socialistët, teatrit të qeverisë i erdhi fundi

Kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar ndaj publikimit të vendimit të Urdhrit të Stomatologëve.

Në një postim në rrjetet sociale, Vasili shkruan se ky vendim tregon se qeveria ka vdekur.

“Dyfishimi i çmimeve të stomatologjisë, një idiotësi dhe provë se qeveria ka vdekur.

Dyfishimi i çmimeve të shërbimeve të stomatologjisë është një idiotësi gjigande.”-shprehet ai.

Më tej, deputeti i LSI-së shton se ky vendim mund të shkojë edhe në konkretizim.

“Urdhëri i stomatologëve me këtë nivel çmendurie provinciale që tregoi, mirë që nuk ju tek të miratonte edhe taksat e tatimet e shtetit.

Urdhëri i stomatologëve nuk ka as larg e larg, bile asfare të bëjë me çmime e me tarifa dhe ligji e thotë shumë qartë këtë lexojeni vetë:

“Neni 4

Misioni

  1. Misioni i Urdhrit të Stomatologëve është ruajtja e standardeve të larta në formimin dhe

ushtrimin e profesioneve në fushën e stomatologjisë dhe mbrojtja e pacientëve dhe publikut

nga kequshtrimi i profesionit të stomatologut.

  1. Për të përmbushur misionin e tij, Urdhri i Stomatologëve ushtron këto kompetenca:
  2. a) jep dhe heq licencën individuale të ushtrimit të profesionit;
  3. b) vendos standarde etike dhe deontologjike, të detyrueshme për çdo stomatolog dhe

monitoron zbatimin e tyre gjatë ushtrimit të profesionit;

  1. c) rivlerëson periodikisht kompetencën dhe performancën profesionale të anëtarit të Urdhrit

të Stomatologëve përballë standardeve të vendosura;

ç) nxit arritjen e standardeve të larta në edukimin dhe formimin profesional dhe etik të

anëtarëve të Urdhrit;

  1. d) bashkëpunon me Qendrën Kombëtare të Edukimit në Vazhdim, institucione të tjera

shkencore dhe arsimore për të siguruar standarde të larta në Edukimin e Vazhdueshëm

LEXO EDHE:  Video- Kur babai i zv.kryeministres i vërsulej Edi Ramës/Po vendos diktaturën!

Mjekësor, kualifikimet dhe specializimet pasuniversitare të Urdhrit;

  1. dh) krijon dhe mban Regjistrin Themeltar të Urdhrit, i cili është i ndarë në pjesë të veçanta

për stomatologët dhe ndihmësstomatologët dhe menaxhon sistemin e administrimit dhe

përditësimit të tij;

  1. e) mbron të drejtat e anëtarëve të Urdhrit, integritetin moral dhe profesional të tyre e të

profesionit të stomatologut.”-shkruan ai.

Sipas tij shteti duhet të kishte reaguar që në momentin kur ky vendim është marrë dhe jo pasi u bë publik.

“Shteti ka përfaqësuesit e vet tek Urdhëri i Stomatologeve, përfaqësues koti i bie në këtë rast.

Shteti duhet të reagonte e të fillonte ndjekjen penale për të gjithë të çmendurit, që e prodhuan këtë budallëk që atë ditë që e votuan.

Shteti reagon sot pasi rasti u bë publik në media. Me këtë reagim shteti u bë akoma me qesharak se ç’ishte.”-shprehet ai.

Deputeti i LSI-së thekson se në qeverisjen e Kryeministrit Edi Rama mund të ndodhë çdo gjë.

“Qeverisja e Edi Ramës është një haxhiqamilizëm i vërtetë.

Shkollëpakësia, injoranca dhe antiligji i idiotëve janë këto udhëheqin qeverisjen dhe që mundësojnë këto gomarllëqe.

Në qeverisjen e Edi Ramës mund të bësh çdo gjë kundër ligjit dhe asgjë në respekt të ligjit.

Ngaqë të gjithë e dinë që ky Edi Rama është elifmatrak nga shteti dhe ligjet, të gjithë bëjnë si të duan, se e dinë gjithashtu që ky vetëm llogje me twitter facebook e instagram di të bëjë.”-shkruan kreu i grupit parlamentar i LSI-së./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

8 vjet nga inagurimi i portalit ‘E Albania’!/ Berisha publikon foton dhe bëhet nostalgjik: Arritje historike!

Publikuar

-

Nga

8 vjet nga inaugurimi i portalit ‘E Albania’!/ Berisha bëhet nostalgjik: Arritje historike!

Ish kryeministri Sali Berisha është kthyer pas në kohë, ndërsa kujton sot 8 vjetorin e inagurimit të portalit ‘E Albania’.

Teksa bën një rezyme të arrtijeve teknologjike në vend asokohe, si shtrirja e internetit në shkolla, hapja e pikave të internetit për qytetarët, autostarda dixhitale Tiranë – Prishtinë, rrjeti 3G, etj, Berisha falenderon të gjithë ata specialistë, zyrtarë e drejtues institucionesh që me përkushtim sollën Shqipërinë në moshën dixhitale.

Nje arritje historike!

Si sot 8 vjet me pare u inaugurua portali ‘E Albania’!Shqiperia qe ne shtator te vitit 2005 kishte penetrimin e internetit nder me te ultit ne bote vetem 4,8%. Ne zbatim te platformes Shqiperia dixhitale arriti te shenoje nder rritjet me te shpejta ne bote per penetrimin e internetit.

Ne vitin 2011 ky penetrim arriti ne 63% fare afer mesatares europiane. Ne kete kuader u realizua shtrirja e internetit ne te gjitha shkollat e vendit. Nga gjithsej 950 kompjuter qe kishte ne tere sistemin arsimor, u krijuan kabinetet e informatikes ne 2000 shkolla te vendit me rreth 25000 mije kompjuter, u ndertua autostarda dixhitale Titane – Prishtine, u ul me mbi 10 here cmimi i internetit, u hapen 1250 pika per internet falas per qytetaret, u dixhitalizuan nje seri sherbimesh si tatimet, doganat, hipoteka, u perdor firma dixhitale dhe u vendos sistem i e-qeverise.

Shqiperia do te ishte vendi i pare ne bote qe do vendoste sistemin e prokurimit elektronik te çertifikuar dhe nga OKB. Kurora e suksesit ne platformen Shqiperia dixhitale ishte dixhitalizimi dhe ofrimi online e sherbimeve qeveritare per qytetaret qe kulmoi me inaugurimin si sot 8 vjet me pare i portalit ‘e albania’.

Progres i jashtezakoneshem u arrit ne telefonine celulare, u ulen me disa here cmimet per bisedat, nga 38% qe ishte perdorimi i saj arriti ne 187%, u licencua dhe instalua rrjeti 3G dhe u vendos kuadri per rrjetin 4G etj.

Nje nderim per te gjitha ata specialiste, zyrtare, drejtues institucionesh, qeveritare qe me pasionin dhe perkushtimin e tyre sollen Shqiperine ne moshen dixhitale. sb

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Foto/ Plagosja me armë zjarri në mes të Korçës, zbardhen detajet e reja

Publikuar

-

Nga

Foto/ Zbardhen detaje të reja nga plagosja me armë zjarri në Korçë

Janë zbardhur detaje të reja nga plagosja me armë zjarri që ndodhi mbrëmjen e sotme në lagjen nr. 7 në Korçë.

Sipas informacioneve zyrtare nga policia, i plagosur ka mbetur shtetasi me inicialet I.Q 45 vjeç, i cili ndodhet në spital jasht  rrezikut për jetën.

Ndërkaq vijon puna për kapjen e autorëve.

Më datë 02.03.2021, rreth orës 17:50, në lagjen nr. 7, Korçë, pas një konflikti për motive të dobëta, dyshohet se është dëmtuar në këmbë, si pasojë e përdorimit të armës së zjarrit, shtetasi I. Q., rreth 45 vjeç, banues në Korçë, i cili u dërgua në Spitalin e Korçës, ku ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Grupi hetimor vijon punën për sekuestrimin e çdo prove të mundshme që do çojë në identifikimin dhe kapjen e autorit, si dhe sqarimin e plotë të rrethanave të ngjarjes.

LEXO EDHE:  Video- Kur babai i zv.kryeministres i vërsulej Edi Ramës/Po vendos diktaturën!

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Plagosje me armë zjarri në Korçë

Publikuar

-

Nga

Plagosje me armë zjarri në Korçë

Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur pak minuta më parë në qytetin e Korçës.

Mësohet se ngjarja ka ndodhur pranë maternitetit të vjetër.

I plagosuri ka marrë plagë në këmbë dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Polica ndodhet në vendngjarje dhe po punon për kapjen e autorit./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE