Connect with Us

Lufta kundër krimit/ Ardi Veliu: Bashkëpunim me Italinë

Aktualitet

Lufta kundër krimit/ Ardi Veliu: Bashkëpunim me Italinë

Publikuar

-

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu më datat 23-24 Janar 2019, zhvilloi një vizitë të suksesshme dhe të rëndësishme në Policinë Italiane.

Gatë kësaj vizite, Veliu është pritur në takime të veçanta nga zyrtaret më të lartë të Policisë Italiane.

Drejtori i Sigurisë Publike, njëkohësisht Shefi i Policisë italiane Prefekti Franco Gabrielli, i shprehu Drejtor Veliut mbështetjen dhe vlerësimin për punën dhe përpjekjet e Policisë shqiptare për të luftuar krimin dhe paligjshmërinë.
Z.Gabrielli ka vlerësuar rezultatet e arritura nga Policia e Shtetit, veçanërisht arritjet në luftën kundër kultivimit të bimëve narkotike, ku theksoi se
rezultatet e arritura në luftën kundër kultivimit gjatë vitit të fundit tregojnë që Policia
Shqiptare ka bërë një punë të shkëlqyer.

Drejtori Gabrielli ofroi mbështetje të pakursyer në të gjitha aspektet për Policinë Shqiptare.

Veliu, nga ana e tij ka falënderuar Z. Gabrielli për mbështetjen e vlerësimin, si dhe e ka
siguruar se Policia e Shtetit është e fokusuar në luftën kundër krimit të organizuar dhe
terrorizmit, policiminit në komunitet dhe forcimin e marrëdhënieve me partnerët.

Z.Veliu gjithashtu, zhvilloi një takim në Drejtorinë e Policisë Kriminale me Prefektin Nicolino D’ Angelo, Zëvendësshefi i Policisë italiane dhe Drejtor Qendror i
Policisë Kriminale.

Në fokus të diskutimeve mes Z.Veliu dhe Z. D’Angelo, ishte mbi të gjitha forcimi i
bashkëpunimit sidomos mes dy policive kriminale të dy vendeve, me qëllim shkëmbimin e
informacionit në kohë reale, bashkëpunimin dhe bashkërendimin në realizimin e
operacioneve të përbashkëta, në luftën kundër krimit të organizuar dhe terrorizmit.

Z. Veliu falënderoi Z.D’ Angelo për mbështetjen e dhënë policisë shqiptare dhe
shprehu edhe një herë vendosmërinë e Policisë Shqiptare në luftën kundër të gjithë
fenomeneve të paligjshmërisë dhe kriminalitetit.

Po gjatë vizitës, Drejtor Veliu zhvilloi një vizitë në Shërbimin e Bashkëpunimit Ndërkombëtar në
Drejtorinë Qendrore të Policisë Kriminale, ku u takua më kreun më të lartë të këtij Shërbimi Gjeneral
Giuseppe Spina, i cili e shoqëroi personalisht Delegacionin e Policisë Shqiptare në
ambientet e Zyrës ENFAST.
Aty panë nga afër se si janë strukturat dhe si
funksionin Zyra ENFAST dhe njësia FAST, pasi në kuadër të iniciativës së Projektit Ipa 2017, po mbështet
mundësinë e krijimit edhe në Policinë Shqiptarë të një njësie të tillë analoge. Gjatë vizitës në ambientet e kësaj Drejtorie, Delegacioni Shqiptar pati mundësinë të shikojë
nga afër edhe ambientet e sallës operative ndërkombëtare, dhe
funksionimin e saj.

LEXO EDHE:  Italia voton “Jo” në referendum/ Dorëhiqet kryeministri Matteo Renzi

Një takim të rëndësishëm Z. Veliu pati dhe me Prefektin Antonio Rizzi, takim i cili u
zhvillua në Drejtorinë Qendrore të Antikrimit.
Z. Rizzi shprehu vlerësimet e tij lidhur me
arritjet e deritanishme dhe theksoi se pas takimit të fundit që u zhvillua mes tyre disa
muaj në Tiranë, forcimi i bashkëpunimit mes dy strukturave tona , duket dhe nga
rezultatet e kënaqshme që kemi arritur së bashku muajt e fundit.

Gjatë këtij takimi, u bisedua për çështje konkrete me qëllim identifikimin dhe krijimin e
linjave të përbashkëta të hetimeve për kapjen e personave të kërkuar që i fshihen
drejtësisë, njohjen e teknologjive dhe procedurave lidhur me hetimet shkencore.

U diskutua për krijimin e strategjive të përbashkëta në koordinim të ngushtë me njëri – tjetrin si dy partnerë strategjikë, dhe zhvillimin e politikave të përbashkëta për të
parandaluar dhe luftuar krimin e organizuar transnacional, intensifikimin e hetimeve të
përbashkëta me qëllim rritjen e efikasitetit të hetimeve, por edhe të sekuestrimit të
aseteve kriminale, si dhe një theks të veçantë u vu në rritjen e numrit të skuadrave të
përbashkëta policore, me qëllim ndjekjen e hetimeve në formë më të konsoliduar.

Gjithashtu, u vendosën edhe objektiva konkrete, të cilat do ndiqen hap pas hapi dhe do të analizohen në takime periodike mes Drejtuesve më të lartë të dy Policive.

Në fund, Z.Rizzi e shoqëroi personalisht Z. Veliu për një vizitë në ambientet e Policisë
Shkencore, ku u panë nga afër se si funksiononte ky sektor dhe u bë një demonstrim i
arritjeve shkencore dhe futjes së teknologjive të reja nga policia italiane në këtë sektor.

Z. Veliu mori mbështetjen e plotë të Drejtuesve më të lartë të Policisë italianë për
Policinë Shqiptare, si në mbështetjen logjistike ashtu edhe në mbështetjen me trajnime
të strukturave të veçanta të Policisë së Shtetit, si Policinë Shkencore dhe Drejtorinë e forcës së Lëvizshme Operacionale.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Trazira në protestë?/ Ku ndodhen ministri Xhafa dhe kupola e policisë

LEXO EDHE:  Ekstradohet nga Gjermania 25 vjecari Alsi Koci

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  20 vjet karrierë në Polici/ Zbardhet pasuria e Ardi Veliut

LEXO EDHE:  Nis puna e PAMECA V/ Veliu: Kemi hyrë në një epokë të re të luftës ndaj krimit

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: