Connect with Us

Fiks Fare publikon skandalin/ Mjeku në Gjermani, pacientët pa ilaçe; Drejtoresha: Bëni si të bëni deri më 4 shkurt

Aktualitet

Fiks Fare publikon skandalin/ Mjeku në Gjermani, pacientët pa ilaçe; Drejtoresha: Bëni si të bëni deri më 4 shkurt

Publikuar

-

Emisioni fiks Fare publikon skandalin

Një banor i Ndroqit ankohet në Fiks Fare se janë burrë e grua dy pleq të sëmurë që kanë mbetur pa ilaçe, sepse mjeku ka marrë lejen e zakonshme dhe ka ikur në Gjermani.

Drejtoresha e qendrës shëndetësore në Ndroq ka vënë në dijeni drejtorinë qendrore dhe pret miratim se çfarë do behët me pacientët e këtij mjeku.

Ndërkohë që pensionisti Agim Kryemadhi është detyruar të blej ilaçet pa rimbursim për 10 ditë.

Agim kryemadhi vuan nga parkinson dhe zemra, kurse gruaja e tij vuan nga tumori në kokë dhe të dy marrin ilaçe që po t’i blejnë pa rimbursim kapin vlerën e 20 mijë lekëve.

Sipas tij, të gjithë në fshat e dinë që mjeku iku në Gjermani sepse ua ka thënë vetë mjeku. Por pas ikjes së mjeku zotëria është detyruar që të blejë ilaçet për gruan në farmaci për 10 ditë 4200 lekë, sepse nuk mund të jetojë dot asnjë ditë pa ilaçe, ilaçe këto që duhet t’i merrte me rimbursim.

Gazetarët e Fiksit bashkë me z.Kryemadhi iu drejtuan Qendrës Shëndetësore Ndroq nga varet e dhe mjeku i lagjes, pacient i të cilit është z. Agim. Në përballjen me drejtoreshën ajo e pranon që mjeku ka marr lejen e zakonshme nga data 23 janar deri në 31 janar. Ajo pohon se doktori i ka bërë recetat 2 mujore ndaj dhe zotëria është pajisur me to, por harron se Agimit i ka mbaruar afati i recetës , automatikisht edhe ilaçet. Ndërkohë që një ditë më parë kur vetë Agimi është paraqitur tek ajo i ka thënë “që deri në datë 4 shkurt do bësh si do bësh për ilaçet”.

LEXO EDHE:  Alarmante/ Shkodra në emergjencë mjekësore

Por në ballafaqimin me gazetarët e Fiksit drejtoresha e mohon t’i ketë thënë kështu të moshuarit. Ajo shprehet se e ka vënë në dijeni drejtorinë nga ajo varet dhe pret një miratim të tyre, që pacientët e doktorit t’i kalojnë asaj. “ Pres një miratim që këta pacientë të kalojnë në kurrizin tim, gjë që nuk është e lehtë edhe për mua të ngarkohem kaq shumë” shprehet drejtoresha.

”Unë të kam shërbyer për 16 vjet e nuk ke marrë ilaçe me lekë, shko te farmacistja dhe bëj 1 marrëveshje për 2 a 3 dite që t’i japë pa lekë, sa të dalë receta e më pas ia çon më një ditë vonesë” e udhëzon ajo pensionistin. Gjithashtu ajo pohon se pa miratim ajo nuk mund të lëshojë asnjë recetë, duke dhënë si zgjidhje të vetme paktin që mund të bëjë Agimi me një farmaci.

Bashkë me qytetarin gazetarët e Fiksit iu drejtuan farmacisë ku Agimi i kishte blerë një ditë më parë ilaçet, nëse mund t’ia jepnin ilaçet e rimbursueshme ende pa dalë receta. Farmacistja pohon se Agimi i ka marrë ilaçet me lekët, sepse ato nuk mund të bëjnë marrëveshje për kohë të gjatë.

“Ne nuk mund të bëjmë marrëveshje për kohe kaq të gjatë, për 2-3 ditë po , por jo për 10 ditë pasi kjo gjë nuk dihet se sa zgjat” përfundon farmacistja. Agimi ilaçet i ka pasur emergjente dhe për 10 ditë ai është detyruar t’i blejë si të vetat ashtu edhe të bashkëshortes së tij.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Alarmante/ Shkodra në emergjencë mjekësore

LEXO EDHE:  Skandali i "Fiks Fare"/ Orizi në markete me miza dhe krimba

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Video- Fiks Fare paralajmëron skandalin/ Ja në kushte janë bibliotekat në Shqipëri

LEXO EDHE:  Skandali i "Fiks Fare"/ Orizi në markete me miza dhe krimba

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: