Connect with Us

Dorëzohet drejtësia italiane/ Liron nga burgu binjakët shqiptarë

Aktualitet

Dorëzohet drejtësia italiane/ Liron nga burgu binjakët shqiptarë

Publikuar

-

Edmond dhe Eduard Trushi, dy binjakët e “famshëm” shqiptarë janë liruar ditën e sotme nga autoritetet policisë italiane.

Njëri prej tyre akuzohej për një sërë vjedhje banesash, por Gjykata italiane ka vendosur t’i lejë të lirë të dy, pasi nuk përcaktohet dot se cili prej tyre është autori.

Kjo për shkak të ADN-së, e cila sipas gjykatës italiane është shumë e njëjtë, thuajse identike dhe nuk mund të përcaktohet se cili prej tyre është fajtori.

LEXO EDHE:  Itali/ Transportuan marijuanë me vlerë 16 milion euro, arrestohen dy shqiptarë

Dy vëllezërit përveç ADN-së së njëjtë, kanë të njëjtat tatuazhe, të njëjtin model flokësh, gjë e cila e bën jashtëzakonisht shumë të vështirë identifikimin mes tyre./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Naftëtarët e Ballshit në protestë/ Tensionohet situata, përplasen me policinë

Publikuar

-

Nga

Naftëtarët e Ballshit në protestë/ Tensionohet situata, përplasen me policinë

Mëngjesin e sotëm naftëtarët e Ballshit janë ngritur në protestë për pagat e prapambetura.

Situata është tensionuar, ndërsa naftëtarët kërkojnë të hyjnë me forcë në rafinerinë e Ballshit. Ndërkohë raportohet se naftëtarët tentuan të çajnë kordonin e policisë për të hyrë në uzinë.Vijon….

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Hapja e shkollave/ Tritan Shehu: Banorët e Gjirokastrës kanë të trashëguar në “genin” e tyre dëshirën për shkollim

Publikuar

-

Nga

Hapja e shkollave/ Tritan Shehu: Banorët e Gjirokastrës kanë të trashëguar në “genin” e tyre dëshirën për shkollim

Ish-ministri, Tritan Shehu ka uruar të gjithë nxënësit për nisjen e vitit të ri shkollor. Në fokus të postimit që bën në rrjetet sociale vendos fëmijët e Qarkut Gjirokastër, që i cilëson si arsimdashës, ndërsa shton se ata nuk kanë nevojë as për nxitje dhe as propagandë për të shkolluar fëmijët a nipërit e mbesat e tyre.

“Banoret e Gjirokastres, Dropullit, Libohoves, Përmetit, Kelcyres, Memaliajt e Tepelenës nuk kanë nevoje as për nxitje e as propagande për të shkolluar fëmijet a niperit e mbesat e tyre.

Ata e kanë të trasheguar në “genin” e tyre, prej qindra vitesh, brez pas brezi dëshiren, vullnetin dhe sakrificat për shkollim e dije, kjo është pjesë e historisë se atij Qarku, pjesë e jetës së këtyre njerezve kulturdashes, pa të cilen nuk mund të jetojnë”, nënvizoi ish minstri.

LEXO EDHE:  Luanin me çakmak dhe i vënë zjarrin shtëpisë/ Në gjendje të rëndë 3 personaSipas ish-ministrit shumë prej tyre janë detyruar të braktisin vendin e tyre, për shkak të mundësive më të mira.

LEXO EDHE:  Itali/ Transportuan marijuanë me vlerë 16 milion euro, arrestohen dy shqiptarë

Edhe nqs sot shumë prej tyre janë detyruar të braktisin vendin e tyre, një nga shkaqet kryesore është mundesia e arsimimit, kulturimit, ngritjes në rrugën e dijes se pasardhesve të tyre, në ato nivele europiane që ata kanë aspiruar gjithemone.

Pra sot pavaresisht momenteve tejet të vështira ku jetojmë, për të gjithë ata është një ditë e vecantë gëzimi, por dhe shprese e optimizmi” përfundoi ish-minstri.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Hapen shkollat/ Mësuesja dhe sekretarja e një gjimnazi rezultojnë pozitiv me COVID-19

Publikuar

-

Nga

Një mësuese dhe sekretarja e një gjimnazi në qytetin e Tepelenës kanë rezultuar pozitiv me Covid-19. Kjo gjë është mësuar pasi morën përgjigjen e analizave dje.

Ky rast vërteton edhe një herë rrezikun që u kanoset nxënësve lidhur me probabilitetin e infektimit me Covid-19.Nga ana tjetër, ministria e Arsimit dhe autoritetet shëndetësore kanë bërë apel që të zbatohen të gjitha masat  që janë bërë të ditura kohët e fundit./CNA.al

LEXO TE PLOTE