Connect with Us

“Furtunë” në Hipoteka/ Gjonaj paralajmëron të tjera shkarkime

Aktualitet

“Furtunë” në Hipoteka/ Gjonaj paralajmëron të tjera shkarkime

Publikuar

-

Shkarkimi nga KLGJ i gjyqtarit Kuqo/ Reagon ministrja e Drejtësisë: Një tjetër provë se…

Pas denoncimit të emisionit Fiks Fare, mbrëmjen e djeshme, ku u publikua me zë dhe figurë rasti i drejtorit të Hipotekës së Durrësit, Ardjan Iljazaj i cili sorollati një qytetar për më shumë se 6 vite, ka ardhur edhe reagimi i Ministrisë së Drejtësisë.

Ministrja Etlida Gjonaj, në cilësinë e Koordinatores Kombëtare të Antikorrupsionit, ka bërë të ditur sot shkarkimin nga detyra të Ardjan Iljazajt si dhe dy specialistëve të Hipotekës së Durrësit.

“Pas denoncimit të mbrëmshëm në Fiks Fare, është vendosur shkarkimi për shkelje të rënda në detyrë të kryeregjistruesit dhe dy specialistëve të sektorit të regjistrimit në Hipotekën e Durrësit”-tha Gjonaj.

Gjithashtu Gjonaj tha se para publikimit të denoncimit në Fiks Fare, kjo Hipotekë ka qënë në fokus të disa kontrolleve administrative.

“ZRPP Durrës ka qënë në fokus të disa kontrolleve administrative. Denoncimi në Fiks Fare përkon edhe me një inspektim lidhur me dosjet në këtë hipotekë. Si rezultat i kontrolleve janë shkarkuar 12 punonjës, 2 pergjegjës sektori dhe 10 specialistë. Gjithashtu edhe dy punonjë kanë marrë masë paralajmërimi për shkarkim nga detyra.”-tha Gjonaj.

LEXO EDHE:  Aksident i rëndë në Durrës/ Makina përplas për vdekje këmbësorin

Më tej, ministrja paralajmëroi të tjera shkarkime në Hipotekë, ndërsa u shpreh se “Një ekip do kryejë hetim të plotë në lidhje me Hipotekën e Durrësit dhe do largohen të gjithë punonjësit që kanë abuzuar me detyrën”-deklaroi ministrja  Gjonaj./CNA.al

Denoncimi në “Fiks Fare”/ Rama shkarkon drejtorin e Hipotekës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Spitali i Fierit si thesi i miellit për zgjedhje”/ Shehi: Rama nuk e do vendin në BE, Veliaj Kryehajdut

Publikuar

-

Nga

“E ktheu vendin si Kolumbia!”/ Dashamir Shehi ‘shpërthen” keq ndaj Ramës: E ka bërë drogën biznes qeveritar

Kreu i LZHK-së dhe kandidati për deputet në listat e Tiranës, Dashamir Shehi, ka ngritur akuzat se kryeministri Edi Rama nuk e do vendin në Bashkimin Evropian, pasi pretendon se ka prirje autokrate.

Një një reagim për faqen “Brryli Broadway”, ku iu përgjigj pyetjeve edhe të ndjekësve, Shehi e krahasoi Spitalin turk të Fierit si thesin për blerje votash në zgjedhje.

Spitali turk i Fierit është si thesi i miellit për zgjedhje. Ne kemi nevojë për ide, e financim të ideve tona. Për ne shqiptarët Evropa është politikë, demokraci, është shtet ligjor, për gjeneratat e reja Evropa është përpektivë. Evropa duhet të jetë tezë definitive. Duhet të sillemi në mënyrë evropiane. Të bëjmë ligje që i afrohen BE dhe t’i zbatojmë. Të kemi një kulturë politike që BE të mos na shohë me dyshim, se askush nuk e fut dikë të dyshimtë në oborrin e tij. Rama nuk e do Evropën, pasi e pengon në pushtetin absolut. Sovraniste si Erdogani, Putini apo ky i Hungarisë, i bezdis Evropa këta. Larg Evropës është kjo puna e patronazishtëve, a ndodh në ndonjë vend të Evropës, jo por këtu po”, u shpreh ai.

Duke komentuar të rinjtë në politikë, Dashamir Shehi deklaroi se kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj është shembulli më i keq i të rinjvë të korruptuar.

LEXO EDHE:  Pas ‘tradhëtisë’ në Tiranë dhe Durrës/ LSI bashkon votat me PD në Shkodër për buxhetin

LEXO EDHE:  “Mori në dorë “frerët e Durrëst?”/ Rama e përgënjeshtron: Kam qenë dhe do të jem në Vlorë!

Puna e vjedhjes është genetike, vjen nga shumë faktore. Nuk e quaj meritë personale faktin që s’kam vjedhur, disa e quajnë budallëk. Nuk kam pishmanllëk për modestinë time materiale. Pashë një foto të vjetër të MJAFT-it, kishin dalë më Kadarenë para 15 vitesh. Mjafto të shohësh këtë foto për të kuptuar sa iluzion është pastërtia e rinisë në politikë, shihi sot ata janë kryehajdutë, shih kryetarin e Bashkisë sot dhe vartësit e tij. I ndershmi në politik të madhe është ai që  është ulur në karrige të madhe dhe është çuar i ndershëm”, theksoi kryetari i LZHK-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi refuzon ambasadorët/ Nuk shkon në takimin për zgjedhjet në Elbasan

Publikuar

-

Nga

“The thief shouts catch the thief”! / The SMI scandals with vote theft

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca, ambasadorja franceze Elisabeth Barsacq dhe ambasadori gjerman Peter Zingraf, do të mbajnë një takim me kandidatët për deputetë të këtij qarku, në zgjedhjet e 25 prillit.

Mësohet se takimi do të mbahet ditën e nesërme dhe të pranishëm do të jenë numri 2 i PS-së Taulant Balla, Gazment Bardhi i Partisë Demokratike dhe Rudina Hajdarin e Nismës “Thurje”.

Por bëhet me dije se në këtë takim nuk do të shkojë Monika Kryemadhi, e cila kandidon në këtë qark nën siglën e LSI-së.

LEXO EDHE:  “Krim pa ndëshkim, qeveri plehrash”/ Shteti “kyç” gojën përballë skandalit

LEXO EDHE:  Pas ‘tradhëtisë’ në Tiranë dhe Durrës/ LSI bashkon votat me PD në Shkodër për buxhetin

Sipas mediave, ajo ka refuzuar të shkojë në takimin me ambasadorët pa dhënë asnjë arsye për mosprezencën e saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

LSI rënie drastike/ Ja kush parti pritet të fitojë me 25 prill në Elbasan

Publikuar

-

Nga

LSI rënie drastike/ Ja kush parti pritet të fitojë me 25 prill në Elbasan

Nëse qytetarët do të votonin sot në qarkun e Elbasanit, sipas sondazhit të Piepolit PS do të merrte  52-56 % të votave e përkthyer në 8-9 mandate.

Koalicioni PD-Aleanca për Ndryshim do të merrte 37-41 % të votave e përkthyer në 4-6 mandate.

LSI ka rënë me 0.5% krahasuar me matjen më 7 prill.

Ndërkohë që Rudina Hajdari e renditur e para në qarkun e Elbasanit nën siglën e partisë ‘Nisma Thurje’ nuk do mund të merrte një mandat nëse zgjedhjet do të zhvilloheshin sot, edhe pse pritet të marrë deri në 2.5% të votave.

LEXO TE PLOTE