Connect with Us

Gazetari denoncon/ Kryetari i PS-së, merr gjashtë rroga

Aktualitet

Gazetari denoncon/ Kryetari i PS-së, merr gjashtë rroga

Publikuar

-

partia socialiste selia qendrore

Gazetari Bledi Mane në një postim në rrjetet sociale ka denoncuar rastin e kryetarit të Partisë Socialiste të Përmetit, Edvin Tuçi. Sipas tij Tuçi si prefrencë e ish- ministres  Mirela Kumbaro merr gjashtë rroga, duke kryer disa funksione të ndryshme shtetërore njëkohësisht.

Më tej ai sulmon edhe ish-ministren Kumbaro, sipas të cilit emërimi i saj në postin e ministres së Kulturës 5 vite më parë ishte një mëkat.

Më poshtë gazetari Mane ka renditur pozicionet dhe rrogat e kryetarit të PS-së së Përmetit.

“U ngjira 5 vjet rresht se emërimi i Mirela Kumbaros si ministre kulture ishte një nga mekatet e shumta të socialistëve. Gafat permanente te mësueses Kumbaro fyenin inteligjencën bazike, poshtëronin besimin e njerëzve…
Budallallëku dhe cinizmi i Mireles dilte nga godina e ministrisë në pjesën lindore të Tiranës dhe zgjatohej deri poshtë në zonën e saj elektorale në Permët. Dobësia dhe simpatia e Mirelës per djem te gjatë në trup dhe mendje fyle, ka lënë pasoja të rënda. Lexoni pa marrë frymë çfare ka bërë mysybetja socialiste në qytetin tim.
Edvin Tuçi pasi përfundoi një kurs marangozësh në Kamëz, u kthye ne Përmet. Para 3 vjetësh kandidoi për këshilltar bashkiak nga partia e koalicionit të djathtë Ora. Hyri në këshill si i djathtë por kur e pikasi Mirela Kumbaro, e bëri kryetar të Partise Socialiste. Para 3 muajsh, me propozim po të Mirela Kumbaros, emërohet zëvendës prefekt i qarkut të Gjirokastrës. Bashkëshorten e tij e rregullojnë me punë edukatore në kopshtin Nr.2 të Përmetit. Veç kësaj, Edvin Tuçi ka në pronësi edhe një kafe bar qysh prej 26 vitesh dhe kurrë nuk ka paguar asnjë detyrim fiskal. E si për ti vënë kapak yjnereve të tij, kryetari socialist ka dhe në pronësi të vetmen kompani funeralesh në gjithë rrethin e Përmetit. Njerëzia detyrohet të paguaje edhe kursimet e fundit te kryetari për blerje arkivoli apo hapje varri. Të ardhurat finaciare të kryetarit të Partisë Socialiste të Përmetit Edvin Tuçi, janë të frikshme duke krahasuar standartin mjeran lokal të komunitetit. Ja rrogat dhe fitimet e tij:
1./Edvin Tuçi, kryetar funksionar i PS-së, 590 mijë lekë rrogë mujore
2./Edvin Tuçi, zëvendes prefekt i Qarkut Gjirokastër, 720 mijë lekë rroga mujore
3./Edvin Tuçi, anëtar i këshillit bashkiak Përmet, 230 mijë lekë rroga mujore
4./Edvin Tuçi, bashkëshortja, edukatore kopshti, 450 mijë lekë rroga mujore
5./Edvin Tuçi, pronar i bar Tuçit, 650 mijë lekë të ardhurat mujore
6./Edvin Tuçi, pronar i funeralit te Përmetit, 1 miliinë e 800 mijë lekë të ardhurat mujore…
Shënim i rëndësishëm/ Edvin Tuçi është komshiu dhe shoku im i fëmijerise. Më njeh dhe e njoh mirë. Është aq inteligjent sa libri i fundit që ka lexuar Edvini është menuja e restorant Erës në Tirane!”-shkruan Mane./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Cilën do më shumë, Shqipërinë time apo Shqipërinë e Ilir Metës?

LEXO EDHE:  Cilën do më shumë, Shqipërinë time apo Shqipërinë e Ilir Metës?

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Gazetari zbulon skandalin/ Ja shkeljet e drejtoreshës së Hipotekës

LEXO EDHE:  FOTOT/ Fullhani e fullpini në këtë Shqipëri të sëmurë!

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: