Connect with Us

Dënimi i Bashës “pushton” mediat ndërkombëtare

Aktualitet

Dënimi i Bashës “pushton” mediat ndërkombëtare

Publikuar

-

Kryetari i PD, Lulzim Basha

Prestigjozja amerikane  “The Washington Post” ka bërë një shkrim për dënimin për shpifje nga Gjykata e Tiranës për kreun e PD-së, Lulzim Bashën.

Në shkrimin e kësaj mediaje raportohet shuma që Basha duhet të paguajë dhe akuza, për të cilën deputeti i PS-, Taulant Balla hapi çështjen gjyqësore.

“Udhëheqësi demokrat Lulzim Basha u gjobit 50,000 lekë (455 dollarë) me një vendim të gjykatës së rrethit të Tiranës ditën e hënë.

Taulant Balla, kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, kishte hapur një rast pasi Basha e akuzoi atë në parlament për lidhje me 3.4 milion euro (cash) që thuhet se i përkiste trafikantëve të drogës që u gjetën në dy makina të importuara nga Gjermania.”-thuhet aty.

LEXO EDHE:  Legalizimi i pronave/ Balla dhe Lame shpërndajnë 67 certifikata pronësie në Belsh

Kjo media ka paraqitur edhe qëndrimin e avokatit të kryedemokratit.

“The Washington Post” raporton fjalën e avokatit Gazmend Badhi, i cili tha se vendimi do të apelohet.

“Avokati i Bashës tha se do të apelojë vendimin.

Katër persona të lidhur me shumë e kapur janë ende nën hetim.”-vijohet më tej.

Në fund të këtij shkrimi thueht se lufta kundër korrupsionit  dhe krimit të organizuar mbetet përparësi kryesore në Shqipëri.

“Lufta kundër trafikut të drogës, krimit të organizuar dhe korrupsionit mbetet përparësi kryesore për Shqipërinë, e cila po kërkon të nisë negociatat e anëtarësimit në Bashkimin Evropian më vonë këtë vit.”-mbyll shkrimin media amerikane./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zbulohet strategjia e Bashës për të hequr vëmendjen nga takimi i Berishës

Publikuar

-

Nga

Vijon prej mëngjesit seanca maratonë në Kuvend. Opozita me Bashën në krye, e kanë ndërprerë disa herë tashmë me justifikimin se duan Ramën në Kuvend.

Siduket Lulzim Basha po e shtyn seancën që të flasë gjatë kohës që do jetë live aktiviteti i Berishës, i cili nis në orën 18:00.

Basha po përpiqet të justifikohet dhe atij po i shërben edhe kryeministri Edi Rama me mungesën e prencës së tij.

LEXO EDHE:  U merrnin para qytetarëve për viza në Kanada/ Ja dënimi për mashtrueset nënë e bijë

LEXO EDHE:  Vasili ia thotë copë Ramës/Je si gratë e liga, shko padit GjermaninëMegjithëse kryeparlamentarja Nikolla njoftoi se ai do mbërrinte  në Kuvend rreth orës 17:00, tashmë kanë kaluar më shumë se 40 minuta, dhe Basha ende nuk ka folur.

Siduket Luli po shpreson të ndajë mediat dhe ekranet në 2, gjatë fjalës së tij për të hequr vëmendjen nga takimi i ish kryeministit Sali Berisha me strukturat e PD në Tiranë./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ahmetaj zbulon planin “Rama 3″/ “Do e çojmë Shqipërinë në tjetër nivel”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Zëvendës-kryeministri Arben Ahmetaj, ka mbajtur fjalimin e tij në seancën e sotme parlamentare.

Ahmetaj ka zbuluar disa prej pikave të planit të qeverisë Rama 3.

Zëvendës-kryeministri është shprehur se është një përgjegjësi dhe privilegj për të hedhur hapat që nuk e dëmtojnë vendin.

Ahmetaj ka theksuar se mandati Rama 3 është një mandat për Shqipërinë “2020-2030”, një plan i kujdesshëm me reforma dhe aksione që synojnë ta çojnë Shqipërinë në një nivel tjetër.

Përgjegjësia dhe privilegji janë njësoj si për ne majtas si për ju djathtas, për të qenë serioz, që të hedhim hapat që nuk e dëmtojnë vendin tone.Mandati Rama 3 është një mandat për Shqipërinë “2020-2030”. Është një plan i kujdesshmë me reforma dhe aksione që synon të çojnë Shqipërinë në një nivel tjetër.

Shqipëria “20-30” do të jetë një vend me rritje ekonomike.

Shpipëria do të jetë një vend me rritje të qëndrushme falë një programi gjithëpërfshirës. Një vend me fëmijë fluentë në anglisht, që në klasë të parë, me përdorim të teknologjisë. Kampion rajon në turizëm.

Të rinj që gjejnë mundësi në sipërmarrje. Mandati 3 shpalos hapin tonë të punës, që bzaohet në 5 shtylla. Tërmeti dhe pandemia na treguan se askush nuk është i paprekshëm nga dukuritë natyrore.

Shprehja më e lartë e politikës, shprehet në guxim. 3 mujori i parë i vitit të 2021 shënoi rritjen më të lartë në rajon. 88 miliardë lekë , mbështjete, kjo ishte ajo që bëmë ne”, shprehet Ahmetaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vrau ish-gruan/ Meta: E gjeta Sabrinën duke folur me të dashurin

Publikuar

-

Nga

Elton Meta ka shkruar një letër nga ambientet e paraburgimit, ku rrëfen vrasjen e ish-bashkëshortes së tij Sabrina Bengaj.

Metaj pretendon se ditën e vrasjes kur ka shkuar në shtëpinë e Sabrinës, e ka gjetur ish-gruan duke folur me një person tjetër në “Skype”. Ai shkruan se ndihet fajtor për aktin e vrasjes, por që rrethanat në të cilat e ka kryer krimin duhen shpjeguar.

“Ish-bashkëshortja më tha që babi ka marrë vesh dhe do të të zhdukë dhe me mua nuk do takohesh sepse unë kam një të dashur tjetër. Të cilin e kam pasur që kur ishim të martuar dhe ai me 10 të tjerë po të ndjek dhe të q** robt ty dhe familjes tënde.

Kjo sjellje e ish-bashkëshortes më habiti pasi kishim lënë të ribashkoheshim dhe do vazhdonim jetën pasi duheshim dhe nuk kishim asnjë konflikt. Pas kësaj ish-vjehrri më shkruan dhe në messenger duke më lënë takim në Patos në një karburant në hyrje në tij duke më thënë hajde do të zhduk.

Ndërkohë duke parë kushtet e një gjendje emocionale të rënduar kam shkuar te vendi ku kisha fshehur armën, e mora dhe shkova te shtëpia e ish-vjehrrit.LEXO EDHE:  Berisha padi ndaj Blinken për shpifje/ DASH: Nuk jemi në dijeni

LEXO EDHE:  “Fotot e Taulant Ballës në aksidentin e Elbasanit si skajshmëri propagandistike”

Pasi hyra në banesë, ish-bashkëshortja po fliste në “Skype” me të dashurin dhe në momentin që më pa mbylla telefonin dhe ndërkohë vjen edhe kunata e cila filloi të qeshte. Pasi kuptova iu bë qejfi që unë e kapa ish bashkëshorten me të dashurin e saj. Ndërkohë ajo më kërkoi të dilnim në oborr duke më thënë se nuk kam më punë me ty. Ndërkohë në atë moment s’kisha asnjë dëshirë për ta ekzekutuar sepse konfliktin e kisha me babain, i cili është shkaktar i kësaj tragjedie.

Shkrepa armën që më doli nga kontrolli dhe mësova se Sabrina kishte ndërruar jetë. Për sa më sipër jam fajtor për aktin, por dua të sqarohen të gjithë se çfarë kam deklaruar. Unë kam shkrepur armën, por vrasjen e ka bërë babai i saj”, shkruan ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE