Connect with Us

Vajzat që bëjnë grim janë më inteligjente, e thotë shkenca

Aktualitet

Vajzat që bëjnë grim janë më inteligjente, e thotë shkenca

Publikuar

-

make up vajza

Sipas një studimi të kohëve të fundit duket se vajzat që trukohen janë më të zgjuara se ato që vendosin të mos e bëjnë atë! Le të shohim pse…
Make Upi është gjithmonë një pasion për gratë, por jo të gjitha janë në gjendje ta bëjnë mirë ose duan të kalojnë disa minuta para pasqyrës në mëngjes sapo zgjohen.

Nga një studim i kohëve të fundit i kryer nga profesori Rocco Palumbo, rezulton se vajzat që bëjnë grim janë më të zgjuara se ato që thonë “Unë kurrë nuk dua të mashtroj veten apo njerëzit duke mbuluar defektet me make up”. Arsyet janë bindëse!

Hulumtuesit morën një mostër të 186 grave për të kryer eksperimentin dhe ato u ndanë në tre grupe të barabarta, të përbërë nga 62 anëtarë secili.

Grupi i parë kërkoi të vinte në make-up dhe të bënte më të mirën.

Në të dytën grupi zgjodhi të dëgjonte një këngë ritmike, ndërsa grupi i tretë vendosi të pikturojë një fytyrë njerëzore.

Gratë pastaj ju nënshtruan një testi të inteligjencës në formën e një pyetësori.

Në fund të eksperimentit u konstatua se gratë që i përkasin grupit të parë do t’i përgjigjeshin më saktë pyetjeve.

Kjo dëshmoi se make upi, përveçse rrit në masë nivelin e vetëbesimit, ajo rrit edhe veprimtarinë njohëse dhe stimulon pozitivisht inteligjencën.

Pra, ju pse vazhdoni të mos trukoheni?

Vendosja e make up është veçanërisht e mirë. Jo vetëm për të përmirësuar pamjen tonë të jashtme fizike, por edhe për të rritur vetëbesimin dhe vetëdijen për bukurinë tonë.

Vendoseni make up-in që të përforconi dobësitë tuaja dhe të pëpiqeni të bëni më shumë për veten. Por, ka edhe një faktor njohës, në fakt sipas studimit, për të kryer dhe kushtuar kohë për veprimin e make up, zonat aktive në trurin e grave nxisin inteligjencën.

Përveç kësaj, fytyra jonë është karta jonë e biznesit, kështu që duke u kujdesur për të dhe duke i dhënë një pamje më të mirë ky është një veprim i këndshëm, e kjo i bën mirë shëndetit tuaj.

Aktualitet

“Nuk mbaj mend asgjë”/ Genc Prelvukaj e “djeg” në dasmën e të vëllait

Publikuar

-

Dita e djeshme ka qenë shumë e veçantë për reperin Genc Prelvukaj, pasi vëllai i tij Orges u martua me partneren e tij.

Reperi ka publikuar një foto ku shfaqet së bashku me këngëtaren Eni Koçi dhe duken sikur e kanë tepruar paksa me pijen.

“Deri këtu, pastaj nuk mbaj mend asgjë”, shkruan reperi karahas fotos. Ndërkohë Eni në koment i shkruan se është e habitur që mban mend edhe aq.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Protesta tek Unaza e re/ Klevis Balliu thirrje të fortë qytetarëve  

Publikuar

-

Nga

Banorët e zonës së “Astirit”, shtëpitë e të cilëve preken nga zgjerimi dhe rehabilitimi i plotë i Unazës së re, kanë dalë sërish sot në protestë, duke bllokuar rrugën.

Në protestën e sotme, banorët janë përplasur me forcat e policisë.

Por, i pranishëm në mbështetje të protestuesve është edhe sih-deputeti i Partisë Demokratike, Klevis Balliu, i cili iu ka bërë thirrje banorëve të mos bien pre e dhunës.

Sipas tij, Edi Rama kërkon dhunë dhe viktima.

“Është e drejta juaj të protestoni për sa kohë që qeveria nuk iu përgjigjet. Është Rama që kërkon dhunë, ne jemi qyt të këtij vendi. Është Edi Rama ai që kërkon viktima, është Edi Rama ai që kërkon dhunë. Është në turpin e policisë nëse qëndrojnë këtu për të arrestuar qytetarët e ndershëm.”-tha ndër të tjera Klevis Balliu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros

Publikuar

-

Nga

Kompania britanike “British Airways” njoftoi anulimin e fluturimeve drejt kryeqytetit egjiptian Kajro, duke cituar motive sigurie, por pa dhënë sqarime të mëtejshme.

Menjëherë pas saj, edhe kompania gjermane “Lufthansa” pezulloi përkohësisht fluturimet për në Egjipt. Këto zhvillime vijnë ndërsa Britania është duke shqyrtuar kundërpërgjigjen e saj ndaj sekuestrimit nga Irani të një anieje çisternë me flamur britanik.

Kompania “British Airways” njoftoi të dielën pezullimin e fluturimeve drejt Kajros për arsye sigurie, por pa dhënë hollësi të mëtejshme.

Anullimi i fluturimeve drejt kryeqytetit egjiptian do të zgjasë një javë.

“British Airways” njoftoi se masa u mor pas vlerësimeve të njëpasnjëshme të masave të sigurisë në aeroporte, duke i quajtur “masa paraprake që do të mundësojnë vlerësimin e mëtejshëm” të situatës.

Edhe kompania ajrore gjermane “Lufthansa” pezulloi gjithashtu fluturimet drejt Kajros, por shtoi se ato do të rifillonin të dielën.

“Lufthansa” gjithashtu njoftoi se ishte një masë paraprake dhe zëdhënësat e saj nuk iu përgjigjën kërkesave të shtypit për më tepër sqarime.

Ndërkaq një zëdhënës i “Air France” njoftoi se Franca do të vazhdojë fluturimet drejt Kajros, pas vendimit të marrë nga kompanitë rivale britanike dhe gjermane.

Pasagjerët e ngelur në Egjipt nuk dinë se si të veprojnë.

“Ndodhem në Egjipt për dy javësh dhe tashmë çdo gjë duhet të shtyhet. Nuk di se kur do të mundem të kthehem”, thotë Khalid Keshta, pasagjer i mbetur në Egjipt.

Po kështu, edhe egjiptianët që planifikonin të ktheheshin në atdhe gjenden tashmë të bllokuar.

“Na ka shkaktuar probleme të mëdha dhe kërkojmë informacion sa më shpejt se kur do të shkojmë në shtëpi dhe si do të shkojmë”, thotë Ayman Omar, pasagjer.

Këto zhvillime vijnë ndërsa Britania është duke vendosur për kundërpërgjigjen e saj ndaj sekuestrimit nga Irani ditën e premte të një çisterne karburanti në Ngushticën e Hormuzit dhe tensioneve në rritje nga efektet e sanksioneve amerikane ndaj ekonomisë së Iranit dhe eksporteve të tij në karburant.

Ngushtica e Hormuzit dhe kryeqyteti egjiptian Kajro kanë një distancë prej 2500 kilometrash mes tyre./ VOA

LEXO TE PLOTE