Connect with Us

Kryesia e PD-së/ Shpallen anëtarët fitues

Aktualitet

Kryesia e PD-së/ Shpallen anëtarët fitues

Publikuar

-

Çështja çame me Greqinë/ PD me dy qëndrime politike

Kryetari i Komisionit Zgjedhor në  PD, Jemin Gjana ka bërë publik emrat e anëtarëve të rinj të Kryesisë së PD. Sipas Gjanës nga 355 te anëtarë Keshillit Kombetar, kanë marrë pjesë 328 anëtarë, Fletë votimi në kuti janë gjetur  328 nga këto 18 të pavlefshme.

Më poshtë lista e plotë e 15 fituesve të Kryesisë së PD-së.

LEXO EDHE:  Rama ikën vetëm pasi të kenë ikur kasta sunduese nga PD

Dhurata Cupi

Endri Hasa

Enkeljd Alibeaj

Enno Bozdo

Fatbardh kadilli

Flamur Noka

Florian Mima

Grida  Duma

Jamarbër Malltezi

Jorida Tabaku

Izmira Ulqinaku

Kreshnik Çollaku

Oerd Bylykbashi

Orjola Pampuri

Tomorr Alizoti./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Vazhdojnë luftimet në rajonin Nagorno-Karabakh/ Akuza mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Publikuar

-

Nga

Vazhdojnë luftimet në rajonin Nagorno-Karabakh/ Akuza mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Vazhdojnë luftime të ashpra në rajonin Nagorno-Karabakh; vazhdojnë gjithashtu edhe shkëmbime akuzash mes Armenisë dhe Azerbajxhanit për goditje me artileri në zona të banuara.

Autoritetet në Nagorno-Karabakh thanë se raketat azerbajxhanase goditën qytetin e Martakertit dhe disa fshatra në rajonin e Martunit gjatë natës.

Po sipas autoriteteve rajonale, 927 pjesëtarë të forcave të tyre ushtarake janë vrarë dhe mbi 30 civilë janë plagosur.

Azerbajxhani nuk e ka bërë publik numrin e viktimave ushtarake, por thotë se 63 civilë janë vrarë dhe 292 janë plagosur.

Ndërsa vazhdojnë luftimet, Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo u bëri thirrje ministrave të jashtëm të dy vendeve të “ndalin dhunën dhe të mbrojnë civilët”.

Në një deklaratë të nxjerrë të premten pasi sekretari amerikan i shtetit zhvilloi takime të veçanta me homologët e të dy vendeve në Uashington, Departamenti i Shtetit tha se “Sekretari kishte theksuar edhe rëndësinë që të dyja palët të angazhoheshin në negociata serioze të mbikqyrura nga Bashkëdrejtuesit e Grupit të Minskut, në suazën e OSBE-së, në mënyrë që të gjenin një zgjidhje përfundimtare të bazuar tek parimet e Aktit Final të Helsinkit për të shmangur përdorimin e forcës, për të mbrojtur integritetin territorial dhe për të drejta të barabarta dhe vetëqeverisje për popullatën”.

Sekretari Pompeo tha në Twitter pas takimit se kishte diskutuar me dy ministrat “hapa kritikë” për të ndalur dhunën. “Të dy vendet duhet të respektojnë armëpushimin dhe të kthehen në negociata serioze”.

Takimi në Uashington u organizua pas dy përpjekjesh të dështuara nga Rusia për të ndërmjetësuar një armëpushim në shpërthimin më të rëndë të dhunës në këtë rajon në më shumë se 25 vjet.

Sekretari Pompeo dhe udhëheqës të tjerë globalë po bëjnë thirrje për të ndalur luftimet. Por Kryeministri armen Nikol Pashinyan tha të mërkurën se nuk sheh mundësi për një zgjidhje diplomatike në këtë fazë të konfliktit.

Presidenti azer Ilham Aliyev ka thënë se forcat armene duhet të tërhiqen nga Nagorno-Karabakh që të ndalen luftimet. Sipas shifrave ruse, rreth 5000 vetë janë vrarë që në fillim të konfliktit.

Turqia tha të mërkurën se nuk do të hezitojë të dërgojë trupa që të mbështesë ushtarakisht Azerbajxhanin nëse merr kërkesë nga autoritetet azere. Sekretari Pompeo u ka bërë thirrje vendeve të tjera të mos i hedhin benzinë konfliktit.

Pak para takimeve në Uashington, Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha se shpreson të bashkëpunojë me Rusinë për zgjidhjen e konfliktit./

Vazhdojnë luftime të ashpra në rajonin Nagorno-Karabakh; vazhdojnë gjithashtu edhe shkëmbime akuzash mes Armenisë dhe Azerbajxhanit për goditje me artileri në zona të banuara.

LEXO EDHE:  Ndalimi i protestuesve/ Deputetët e PD-së në Drejtorinë e Policisë

LEXO EDHE:  Rama ikën vetëm pasi të kenë ikur kasta sunduese nga PD

Autoritetet në Nagorno-Karabakh thanë se raketat azerbajxhanase goditën qytetin e Martakertit dhe disa fshatra në rajonin e Martunit gjatë natës.

Po sipas autoriteteve rajonale, 927 pjesëtarë të forcave të tyre ushtarake janë vrarë dhe mbi 30 civilë janë plagosur.

Azerbajxhani nuk e ka bërë publik numrin e viktimave ushtarake, por thotë se 63 civilë janë vrarë dhe 292 janë plagosur.

Ndërsa vazhdojnë luftimet, Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo u bëri thirrje ministrave të jashtëm të dy vendeve të “ndalin dhunën dhe të mbrojnë civilët”.

Në një deklaratë të nxjerrë të premten pasi sekretari amerikan i shtetit zhvilloi takime të veçanta me homologët e të dy vendeve në Uashington, Departamenti i Shtetit tha se “Sekretari kishte theksuar edhe rëndësinë që të dyja palët të angazhoheshin në negociata serioze të mbikqyrura nga Bashkëdrejtuesit e Grupit të Minskut, në suazën e OSBE-së, në mënyrë që të gjenin një zgjidhje përfundimtare të bazuar tek parimet e Aktit Final të Helsinkit për të shmangur përdorimin e forcës, për të mbrojtur integritetin territorial dhe për të drejta të barabarta dhe vetëqeverisje për popullatën”.

Sekretari Pompeo tha në Twitter pas takimit se kishte diskutuar me dy ministrat “hapa kritikë” për të ndalur dhunën. “Të dy vendet duhet të respektojnë armëpushimin dhe të kthehen në negociata serioze”.

Takimi në Uashington u organizua pas dy përpjekjesh të dështuara nga Rusia për të ndërmjetësuar një armëpushim në shpërthimin më të rëndë të dhunës në këtë rajon në më shumë se 25 vjet.

Sekretari Pompeo dhe udhëheqës të tjerë globalë po bëjnë thirrje për të ndalur luftimet. Por Kryeministri armen Nikol Pashinyan tha të mërkurën se nuk sheh mundësi për një zgjidhje diplomatike në këtë fazë të konfliktit.

Presidenti azer Ilham Aliyev ka thënë se forcat armene duhet të tërhiqen nga Nagorno-Karabakh që të ndalen luftimet. Sipas shifrave ruse, rreth 5000 vetë janë vrarë që në fillim të konfliktit.

Turqia tha të mërkurën se nuk do të hezitojë të dërgojë trupa që të mbështesë ushtarakisht Azerbajxhanin nëse merr kërkesë nga autoritetet azere. Sekretari Pompeo u ka bërë thirrje vendeve të tjera të mos i hedhin benzinë konfliktit.

Pak para takimeve në Uashington, Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha se shpreson të bashkëpunojë me Rusinë për zgjidhjen e konfliktit./ VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

SHBA/ Rekord infektimesh ditore me koronavirus

Publikuar

-

Nga

SHBA/ Rekord i ri në infektimet ditore me koronavirus

Shtetet e Bashkuara kanë shënuar një rekord të ri ditor nga numri i rasteve të reja me koronavirus, duke rritur shqetësimin për një përkeqësim të pandemisë me afrimin e stinës së ftohtë.

Sipas gazetës The New York Times, më shumë se 82,000 raste u regjistruan në Shtetet e Bashkuara deri të premten në mbrëmje, duke kapërcyer me më shumë se 6,000 raste rekordin e shënuar më 16 korrik.

Gazeta raportoi gjithashtu se rreth 41,000 amerikanë po kurohen në spitale, një shifër që përfaqëson një rritje prej 41% të shtrimeve në spitale nga një muaj më parë.

Rajonet malore në perëndim dhe shtetet qendrore në veçanti po përjetojnë përkeqësim të ndjeshëm të situatës.

Sipas një analize të re nga Instituti i Statistikave Shëndetësore të Universitetit të Uashingtonit, shifrat e viktimave amerikane deri në shkurt mund të arrijë në mbi 500,000 vetë, nëse amerikanët nuk mbajnë maska. Nëse 95% e amerikanëve vënë maska, mund të shpëtohen 130,000 jetë, thotë instituti.

Ndërkaq, agjencia e Bashkimit Evropian për kontrollin e sëmundjeve mbështeti paralajmërimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë lidhur me rritjen e rasteve me COVID-19 në Evropë. OBSH paralajmëron se infektimet mund të shumëfishohen.

Drejtoresha e agjencisë evropiane për kontrollin e sëmundjeve Andrea Ammon tha se Evropa përballet me një kërcënim serioz ndaj shëndetit publik dhe me një “situate shumë shqetësuese epidemiologjike”.

Të gjitha vendet e BE-së përveç Qipros, Estonisë, Finlandës dhe Greqisë janë në kategorinë “tepër të rrezikuar”, thotë agjencia.

Në Gjermani, numri i viktimave ka shkuar në mbi 10,000 vetë, ndërsa numri i infektimeve ka arritur në mbi 418,000.

Rusia raportoi 16,521 raste të reja me koronavirus sot, ndërsa dje shënoi shifrën rekord prej 17,300 infeksionesh të reja me koronavirus brenda një dite.

Shmangia e izolimeve

Banorët në një numër vendesh evropiane, përfshirë Gjermaninë, Spanjën, Italinë, Britaninë dhe Sllovakinë po ndeshen me kufizime të reja në aktivitetin e përditshëm për të ulur ndërveprimet fizike.

LEXO EDHE:  Anëtarët në KZAZ/ Paloka: Rama manipulon edhe kur garon i vetëm

LEXO EDHE:  Komisioni i Reformës Zgjedhore me anëtarë të rinj/ Zbardhen emrat

Autoritetet po përpiqen të gjejnë mënyra për të ndalur përhapjen, mundësisht pa imponuar mbyllje të përgjithshme siç ndodhi në pranverë, gjë që rezultoi në goditje të fortë ekonomike.

Franca kapërceu 1 milionë raste të kofirmuara me koronavirus dje, pasi regjistroi një shifër rekord prej më shumë se 42,000 rastesh të reja brenda një dite.

Sipas një eksperti shëndetësor që po këshillon qeverinë franceze, virusi po përhapet tani në popullatë më me shpejtësi se në pranverë.

Protesta kundër masave kufizuese

Qindra protestues në Napoli u mblodhën mbrëmë për të protestuar kundër masave të reja izoluese.

Polonia njoftoi se i gjithë vendi do të kategorizohet si “zonë e kuqe” duke vënë në zbatim masa të forta kufizuese që nga dita e sotme. Në vend po mbyllen të gjitha baret, restorantet dhe po kufizohen grumbullimet publike, ndërkohë që maskat janë të detyrueshme edhe në mjedise të hapura.

Vende të tjera kanë marrë masa më të buta.

Belgjika, një ndër vendet e goditura më rëndë, ka kufizuar aktivitetet sociale dhe nuk lejon spektatorë në ndeshje sportive. Danimarka tha se nuk lejon më shumë se 10 pjesëmarrës në grumbullime publike dhe ndalon shitjen e alkoolit pas orës 22.

Sipas gazetës New York Times Agjencia e BE-së për kontrollin e sëmundjeve njofton se megjithë shtimin e numrit të të infektuarve, shtrimet në spitale janë në nivel të qëndrueshëm, rreth 50% e nivelit të regjistruar gjatë muajve mars dhe prill.

Ndërsa masat kufizuese janë zgjidhje të momentit, shpresat për një zgjidhje përfundimtare ndaj pandemisë varen nga prodhimi i një vaksine për këtë krizë globale që ka vrarë deri tani mbi 1.1 milionë njerëz në shkallë botërore./voa

LEXO TE PLOTE

Kronika

Transportonte kanabis drejt Greqisë/ Pranga 50-vjeçarit në Sarandë

Publikuar

-

Nga

Transportonte kanabis drejt Greqisë/ Pranga 50-vjeçarit në Sarandë

Një 50-vjeçar është vënë në prangat në Sarandë pasi ka tentuar që të kalojë një sasi kanabisi në drejtim të Greqisë.

Sipas njoftimit të policisë, shtetasi me inicialet N.K., banues në Qelepias është vënë në pranga në kufirin e gjelbër mbi fshatin Konispol, ndërsa transportonte disa pako me peshë rreth 3 kilogramë.

Materialet iu referohen Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Sarandë, për veprime të mëtejshme, për veprime penale “Trafikimi i narkotikëve”.

“Policia Kufitare, kontrolle të shtuara në kufirin e gjelbër me Greqinë.

Kontrollet të alternuara me Policinë Kufitare greke, për të parandaluar dhe goditur krimet ndërkufitare, kryesisht tentativat për trafikim të lëndëve narkotike.

Si rezultat i kontrolleve të shtuara parandalohet dhe goditet një tentativë për trafikimin e lëndëve narkotike në drejtim të shtetit grek, nëpërmjet kufirit të gjelbër.

LEXO EDHE:  Rama ikën vetëm pasi të kenë ikur kasta sunduese nga PD

LEXO EDHE:  Anëtarët në KZAZ/ Paloka: Rama manipulon edhe kur garon i vetëm

Gjatë patrullimeve të shtuara, shërbimet e Policisë Kufitare, në kufirin e gjelbër mbi fshatin Konispol, kanë konstatuar dhe vënë në pranga shtetasin N. K., 50 vjeç, banues në Qelepias, Berat, i cili po transportonte disa pako me lëndë narkotike kanabis, me peshë rreth 3 kilogramë.

Materialet iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Sarandë, për veprime të mëtejshme, për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve”, njofton policia./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE