Connect with Us

Superdieta që shpëton jetë, ruan planetin dhe ushqen mbarë njerëzimin

Life Style

Superdieta që shpëton jetë, ruan planetin dhe ushqen mbarë njerëzimin

Publikuar

-

Një dietë e re e zhvilluar premton shpëtimin e jetëve, ushqimin e 10 miliardë njerëzve, gjithçka pa shkaktuar dëme katastrofike për planetin.

Shkencëtarët janë përpjekur të veçojnë sesi duhen ushqyer miliarda njerëz më shumë në dekadat që do të vijnë. E përgjigjja e tyre është: dieta planetare e shëndetshme, që nuk e ndalon krejtësisht mishin dhe bylmetin, por që kërkon një ndryshim thelbësor në atë që njerëzit vendosin aktualisht në pjata, si dhe kthim tek ushqimet që ne rrallëherë i përdorim.

Nëse konsumon mish çdo ditë, atëherë ky është problemi i parë. Për mishin e kuq mund të përdorësh një hamburger në javë, apo një biftek të madh në muaj, e kjo mjafton. Mund të vazhdosh të konsumosh porcionet e peshkut dhe të pulës, një herë në javë, por bimët ofrojnë pjesën tjetër të proteinave që iu duhen njerëzve.

LEXO EDHE:  Flokë të elektrizuara? Ja si të shpëtoni njëherë e mirë

Kërkuesit rekomandojnë arrat, lajthitë, etj., si dhe bishtajoret që ndihmojnë shumë, çdo ditë. Ka edhe një orientim të madh drejt frutave dhe perimeve, që duhet të përbëjnë gjysmën e çdo pjate ushqimi që ne konsumojmë. Por, ka një deklasifikim të perimeve të ngrira.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Thembra të plasaritura/ Si të kujdeseni për to në mënyrë natyrale?

Publikuar

-

Nga

Nëse shihni çarje në thembra, me siguri supozoni se është për shkak të  dehidrimit ose mungesës së lagështisë në lëkurën tuaj. Sidoqoftë, në disa raste, mund të ketë arsye të tjera pse lëkura juaj është e thatë dhe e plasaritur në thembra.

Kilogramët e tepërta

Këmbët tuaja mbajnë peshën e të gjithë trupit tuaj. Pra, kur shtoni peshë shtesë , ajo rrit presionin nën thembra. Në këtë rast, thembrat tuaja janë të detyruara të zgjerohen anash për të mbajtur më shumë peshë. Dhe nëse lëkurës tuaj i mungon lagështia, ajo merr çarje.

Si ta rregulloni atë:

Ju mund të llogarisni peshën tuaj ideale këtu mbajeni gjithmonë brenda intervalit “normal”. Gjithashtu, merrni parasysh që diabetikët kanë tendencë të kenë thembra të çara, prandaj  kontrolloni rregullisht nivelin e sheqerit në gjak.

Mungesa e vitaminave

Pa disa vitamina jetësore , minerale dhe lëndë të tjera ushqyese, lëkura juaj thjesht nuk mund të funksionojë siç duhet dhe bëhet e thatë dhe e trashë.

Si ta rregulloni atë:

Shtoni më shumë ushqime të pasura me vitamina A, B3, C, E, zink dhe acide yndyrore omega-3 në dietën tuaj .

Këpucët e gabuara

Këpucë të papërshtatshme dhe takë të hollë gjithashtu mund t’ju japin thembra të çara dhe dhimbje.

LEXO EDHE:  Lëkurë portokalli për dobësim

LEXO EDHE:  Të martën s’duhet ta filloni dietën

Menopauza

Pas menopauzës , disa gra kanë tendencë të kenë “keratoderma të fituar”, një gjendje që mund të çojë në plasaritje të lëkurës në thembra dhe pjesë të tjera të trupit.

Si ta rregulloni atë:

Për të hequr qafe të çarat në thembra, mund të provoni të aplikoni pomada me estrogjen topikisht, por mos harroni të konsultoheni më parë me mjekun tuaj.

Rutina e gabuar e dushit

Bërja e banjove ose dusheve të gjata, shumë të nxehta nuk është një ide e mirë sepse uji në këmbë mund të heqë vajrat natyralë nga lëkura dhe ta lërë atë të ndjehet i ashpër dhe i thatë. Përveç kësaj, sapunët dhe detergjentët e ashpër mund të dëmtojnë pengesën natyrore të lëkurës.

Si ta rregulloni atë:

Gjithmonë përdorni ujë të ngrohtë kur bëni dush , kufizoni kohën tuaj në banjë në 5-10 minuta për të shmangur më shumë humbje lagështie, fshijini këmbët me një peshqir pasi t’i keni larë dhe sigurohuni që të vendosni një krem ​​hidratues. Eshtë gjithashtu më mirë të shmangni sapunët ose produktet aromatike të kujdesit të lëkurës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Kush është yll”/ Ermal Mamaqi “sherr” me Luana Vjollcën

Publikuar

-

Nga

“Kush është yll”/ Ermal Mamaqi “sherr” me Luana Vjollcën

Aktori i humorit Ermal Mamaqi do të jetë i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin e Luana Vjollcës “Shiko kush Luan”.

Ai e ka bërë të ditur këtë lajm nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ku ka publikuar një foto me moderatoren.

Por duket se moderatores i ka tërhequr vëmendjen bluza që mban veshur Ermali, ku shkruhet “Jam një yll.”

Luana ka komentuar në postimin e Mamaqit duke shkruar “Jam një yll”. Nga ky koment ka nisur “sherri virtual” mes tyre nëpërmjet komenteve.

LEXO EDHE:  Nga Mero BAZE/ Përpjekje për të shpjeguar Ksamilin!

LEXO EDHE:  Vogëlushi trondit mjekët, pranon vdekjen për të shpëtuar të ëmën

“Luana Vjollca e ke gabim. Ylli jam unë se unë e kam bluzën”, ia kthen Ermali, ndërsa nuk ka munguar as komenti thumbues i Luanës ku thotë se ajo nuk ka nevojë ta shkruajë në bluzë se e ka yllin në ballë.

Komentet e tyre me sens humori kanë krijuar shumë të qeshura në rrjet si dhe komente të pafundme nga ndjekësit./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ermal Mamaqi (@ermalmamaqiofficial)

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Gazetari zbulon “sekretin” e këngëtares/ “Do të bëjë dasmë të madhe këtë vit”

Publikuar

-

Nga

Gazetari zbulon “sekretin” e këngëtares/ "Do të bëjë dasmë të madhe këtë vit"

Marsela Çibukaj është një nga këngëtaret më të mira dhe të pëlqyera nga shqiptarët. Këngëtarja i bëri për vete të gjithë me zërin e saj dhe prej vitesh ka krijuar një karrierë shumë të suskesshme.

Prej kohësh ajo është në një lidhje dashurie me këngëtarin Vitmar Basha. Duket se çifti kanë menduar të bëjnë një dasmë pasi të përfundojë pandemia, dhe këtë sekret e ka zbuluar gazetari Eraldo Rexho.

Eraldo dhe Marsela do të jenë të ftuar në emisionin “Shiko kush Luan”, ku në promon e publikuar nga Luana Vjollca, Eraldo dëgjohet teksa zbulon sekretin e këngëtares.

LEXO EDHE:  Vogëlushi trondit mjekët, pranon vdekjen për të shpëtuar të ëmën

LEXO EDHE:  Si të dobësoheni pa mbajtur dietë?

“Një gjë që jo shumë vetë e dinë nëse ndodh kjo hapja e madhe Marsela Çibukaj do bëjë një dasmë shumë të madhe”, është shprehur gazetari Eraldo Rexho në “Shiko Kush Luan”./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by LUANA VJOLLCA (@luanavjollca)

LEXO TE PLOTE