Haberet e Mitros / MËKATI – CNA
Connect with us

Aktualitet

Haberet e Mitros / MËKATI

Publikuar

-

Nga Mitro Çela

-Filmi amerikan “Killing season”. Robert De Nero tregon një histori. Një burrë shkoi të rrëfehet te prifti.

Burri: – Uratë! Kur Franca ishte e pushtuar nga gjermanët, kam bërë mëkat. Fsheha në shtëpi një vajzë çifute.

Prifti: – Nuk ke bërë asnjë mëkat, biri im. Vazhdo jetën.

Burri: – Uratë! Kam bërë mëkat. Bëra seks oral me vajzën, në shkëmbim të jetës…

Prifti: – Je i falur, biri im! Ka bërë seks me dëshirë. E mira shpërblehet me të mirë…

Burri: – Uratë! Kam bërë mëkat. E mbajta vajzën të fshehur edhe pse lufta kishte pesë vjet që kishte mbaruar…

Prift, u kollit tre herë… As e fali. As e dënoi…

Pse e riprodhova këtë histori? Për të dalë në shteg që Robert De Nero është me origjinë shqiptare? Jo. Sebep u bë një histori me mëkate nga trojet tona.

Në zyrë mbërriti një burrë i moshuar. Në duar mbante një vandak me letra.

– Nga ta fillojmë, – tha burri, – nga letrat apo nga historia?…

– Më pëlqen më shumë tregimi… – i thashë.

– Kohë lufte. Viti 1944. Tetori më të dalë. Jetonim në fshatin Shpërdhazë të Mirditës. Natë. Terr. Bie dera. Babai im, Gjon Shkurti, hapi derën. Dy gjermanë. Me shenja babai kuptoi se gjermanët kërkonin rrugën për në Shkodër. Babai kujtoi kanunin. I ftoi në shtëpi. Nuk pranuan. Mori një trastë, futi ujë, bukë dhe t’lyn. I përcolli deri në të dalë të fshatit. U tregoi rrugën…

U kthye. Ishte në merak për gjermanët. Në Mirditë ishte çeta partizane e Gjin Markut… Pas një ore u dëgjuan breshëri armësh. Doli babai. Në terr. Ishte thirrja e kanunit: “Kush të troket në derë, bëhet mik i shtëpisë”… Në të dalë të fshatit gjeti gjermanët. Të vrarë. I mori në shtëpi. Diku në oborr hapi dy varre… Pas dy ditësh erdhën partizanët…

-Nuk e di, – tha babai. Rrezikoi jetën… Në vitet e diktaturës nuk na tregoi as historinë e as varret. Kur po i afronte vdekja na mblodhi. Na tregoi. Na la amanet: “Gjermanët duhet t’i dërgoni në shtëpinë e tyre”… Dhe një ditë hapëm varret. Njoftuam ambasadën gjermane. Erdhën tre diplomatë. Na thanë: “Do të bëjmë AND – në. “Normale. Kaluan dy vjet. Na erdhi një përgjigje paçavure nga ambasada. Gjermania me demek. Nuk paska para. Sipas tyre do të shkojë dëm ai gjest human, unikal në botë i babait tonë.

Dhe tre vëllezërit kanë vite që presin dëmshpërblim. Kënaqen edhe me dy milion euro. Nuk rrinë duarlidhur. I kanë bërë letra ambasadës. Zonjës Mekel. Në kërkim të parave, thonë, do t’i drejtohen Gjykatës së Strasburgut…

Morali. Dy histori. Një në Mirditë, tjetra në Francë. Mund të lidhen? Varet nga këndvështrimi… Francezi, hollë – hollë, e fshehu çifuten për të bërë seks. Shqipua, hollë-hollë, i zhvarrosi gjermanët për t’u zhvatur para…

Aktualitet

“Shpërthen” deputeti i listës/ Salianji fundërrinë politike

Publikuar

-

By

Ish deputeti demokrat Ervin Salianji dhe deputeti Ralf Gjoni gjatë diskutimit në emisionin “Open” në TCH kanë shpërthyer në akuza dhe ofendime ndaj njëri tjetrit.

Salianji deklaroi se deputetët e rinj në Parlament nuk i njohin as në lagjen e tyre.

Kjo gjë mesa duket e acaroi Ralf Gjonin duke e degraduar debatin si më poshtë:

Gjoni: Hajde dalim përballë njëri tjetrit në Tiranë

Salianji: Kam frikë se do të marrësh bojën. Mos e trash zërin përballë meje se e ke shumë të hollë.

Gjoni: Mos guxo më të ma përmendësh më atë moment. Të kesh turp që më përmend mua familjen. Turp të kesh.

Salianji: Do të ketë reagime edhe më shumë nga qytetarët që nuk përfaqsohen nga ty.

Gjoni: Ky fundërrinë politike këtru guxon edhe me përmend mua bojatisjen.

Salianji: Trashe zërin për ndonjë tjetër.

Gjoni: Ta dije që do të ishe këtu nuk do të kisha ardhur fare./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

VIDEO: E jashtëzakonshme nga Frankfurt / Kualifikohet me një bavarez

Publikuar

-

E mbani mend Sebastian Rode? Dy sezone te Bayern dhe më pas largimi. Por, sot ka për të shkruar një histori të bukur, sepse pikërisht goli i tij i ka dhënë kualifikimin në gjysmëfinale skuadrës së Eintracht Frankfurtit, që eliminoi Interin, por edhe Benfican e talentit Joao Felix, i cili në sfidën e luajtur në Portugali shënoi tri gola dhe një asist.

Frankfurt duhet të fitonte me dy gola diferencë dhe ia ka dalë më së miri, duke shkuar në gjysmëfinale. Një revansh i vogël për Rode.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

VIDEO: Rasti i çuditshëm / Goli i Lacazette vjet do quhej i parregullt

Publikuar

-

Lacazzette ka shënuar një super gol ndaj Napolit në Europa League në goditje dënimi, aty ku portieri Meret nuk ka mbërritur dot. Përtej përgjegjësisë së portierit italian, goditja është avantazhuar edhe nga barriera, ku lojtarët e Arsenalit kanë penguar rrezen. Në fakt, kanë qenë tre lojtarë të Arsenalit në barrikadë, të vendosur mes katër napoletanëve.

Asgjë e çuditshme, po të mos ishte që sezonin tjetër, në sajë të rregullores së re, nuk do të jetë e mundur të qëndrojë asnjë lojtar i ekipit kundërshtar në barrierë, nëse kjo është kompozuar nga dy ose tre lojtarë të ekipit që po mbrohet. Ndryshe, do të jepej faull për Napolin, me rregulloren e sezonit tjetër.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:38 - 18 Prill, 2019

Qeveria gjermane ashpërson rregullat e dëbimit të emigrantëve

Qeveria gjermane miratoi projektin e “ligjit të kthimit të rregullt”, në mënyrë që të mos dështojnë kaq shumë riatdhesime. Ai...

Aktualitet20:15 - 18 Prill, 2019

Në përmbyllje të fushatës presidenciale në Maqedoninë e Veriut

Marrëveshja e Prespës, emri i ri i shtetit, anëtarsimi në NATO dhe në BE, zhvillimi ekonomik, raportet ndëretnike dhe politikat...

Aktualitet16:04 - 18 Prill, 2019

Ndërhyrjet ruse në zgjedhje/ Raporti Mueller gati për publikim

Një nga ngjarjet mbizotëruese në presidencën dyvjeçare të Donald Trump-it kalon në një fazë të re të enjten me publikimin...

Aktualitet09:06 - 18 Prill, 2019

Çfarë presin Kosova dhe Serbia nga takimi i Berlinit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksander Vuçiç, nuk presin që në takimin e Berlinit me (29.04)...

Aktualitet22:12 - 17 Prill, 2019

Merr fund “telenovela” e zgjedhjeve në Turqi/ Shpallet fituesi i Stambollit

Ekrem İmamoğlu, kandidati i Partisë Republikane Popullore (CHP) për kryebashkiak të Stambollit në zgjedhjet lokale të mbajtura muajin e kaluar...

Aktualitet21:19 - 17 Prill, 2019

Djegia e katedrales “Notrë Dame”/ Feston ISIS: Paçi një ditë të mbarë!

Pas djegies së Katedrales së “Notrë Dame de Paris”, ISIS ka ndarë mesazhe në rrjetet sociale. Së bashku me publikimin...

Aktualitet21:05 - 17 Prill, 2019

Ngelën në mes të shkretëtirës/ Çifti gjen mënyrën brilante për të shpëtuar

Një çift e ka gjetur veten në vështirësi, pasi iu është prishur makina në mes të shkretëtirs. Shantelle Johnson dhe...

Aktualitet20:23 - 17 Prill, 2019

Rekord botëror/ Femrat “pushtojnë” parlamentin finlandez

Partia Socialdemokrate (SDP) në Finlandë ka fituar votimet duke marrë 40 vende me 17.7 % të votave nga 200 vende...

Aktualitet20:03 - 17 Prill, 2019

Hyn në fuqi Kodi i ri Penal/ Ashpërsohen dënimet për korrupsionin

Në Kosovë këtë javë ka hyrë në fuqi Kodi i ri Penal që parasheh shtim dënimesh për shkelësit e ligjit,...

Aktualitet19:10 - 17 Prill, 2019

SHBA, sanksione të tjera ndaj Kubës, Nikaraguas, Venezuelës

Qeveria amerikane do të njoftojë sot sanksione shtesë ndaj Venezuelës, Kubës dhe Nikaraguas, masa më e fundit kundër qeverive socialiste...

Aktualitet19:03 - 17 Prill, 2019

Policia shkoi ta arrestonte/ Vret veten ish presidenti peruan

Ka ndërruar jetë ish-presidenti peruan, Alan Garcia, i cili qëlloi veten sot me një armë zjarri. Ngjarja ndodhi pasi policia...

Taulant Balla zbulon nesw do te rikandidohet veliaj? Taulant Balla zbulon nesw do te rikandidohet veliaj?
Aktualitet16:10 - 17 Prill, 2019

Përplasjet tek Bregu i Lumit/ PD padit Veliajn

Partia Demokratike ka ngritur padi penale ndaj Policisë së Shtetit, Policisë Bashkiake si dhe ndaj kryetarit të bashkisë së Tiranës...

Aktualitet14:20 - 17 Prill, 2019

Sqarimi i një zhgënjimi

Kapitulli Nr. 15 i hapjes te Negociatave per anetaresimin ne B. E. ( per ENERGJINE ) si dhe V.K.M. Nr....

Aktualitet09:08 - 17 Prill, 2019

BE nuk duhet ta braktisë anulimin e Brexitit

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk deklaroi se BE nuk duhet të ngutet, për shkak të një lodhjeje nga Brexiti....

Aktualitet22:39 - 16 Prill, 2019

Djegia e Katedrales/ Çfarë i tha Trump presidentit Marcon?

Shtëpia e Bardhë deklaroi se  presidenti Donald Trump i i ka shprehur ngushëllimet e tij presidentit francez Emmanuel Macron për...

Aktualitet18:44 - 16 Prill, 2019

Kandidati për president i SHBA bën transparent statusin e tij si milioner

Bernie Sanders, kandidati presidencial demokrat në SHBA, publikoi të hënën taksat për 10 vitet e fundit, duke dhënë detaje të...

Aktualitet18:40 - 16 Prill, 2019

Lutje dhe himne për Katedralen “Notrë Dam”

Brigada e zjarrëfiksave të Parisit tha të martën se struktura e katedrales së famshme të Notrë Damit është shpëtuar, së...

Aktualitet14:30 - 16 Prill, 2019

Alarm për bombë në Spanjë/ Evakuohet kulla 235 e lartë

Një alarm për bombë ka ngritur në këmbë policinë e Madridit. Sikurse bëjnë të ditur mediat e huaja, policia ka...

Aktualitet20:47 - 15 Prill, 2019

Foto-Francezët në panik/ Përloten gjatë djegies së katedrales historike

Katedralja më e famshme në Paris dhe Europë “Notre Dame” është përfshirë nga flakët pasditen e sotme. Pavarësisht ndërhyrjes së...

Aktualitet20:36 - 15 Prill, 2019

Zjarri gllabëroi majën e “Notre-Dame”/ Reagon Donald Trump

Flakët e zjarrit kanë pushtuar katedralen e famshme në Paris “Notre-Dame”. Për disa minuta zjarri ka përfshirë pjesën më të...

Aktualitet20:03 - 15 Prill, 2019

Konsumonte kokainë me miqtë/ Arrestohet avokati i njohur

Një avokat është arrestuar nga policia italiane, nën akuzën e trafikimit të drogës. Sipas informacioneve 51 vjeçari Francesco Bizzarri, ka...

Aktualitet19:50 - 15 Prill, 2019

Notre-Dame/ Flakët pushtojnë katedralen e famshme të Parisit

Një zjarr i madh ka rënë pasditen e sotme në katedralen e famshme të Notre-Dame në Paris. Sipas informacioneve objekti...

Aktualitet19:06 - 15 Prill, 2019

Video-Bullizohet nga të rinjtë/ Transgjinorja rrihet barbarisht

Një transgjinore është rrahur në mënyrë barbare nga disa të rinj në Dallas të SHBA-së. Sipas informacioneve 23 vjeçarja është...

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet18:46 - 15 Prill, 2019

Trump i bën thirrje kompanisë Boeing të riparojë avionin 737 MAX

Presidenti amerikan Donald Trump i bëri thirrje të hënën kompanisë Boeing që të riparojë avionin 737 MAX dhe t’i ndryshojë...

Aktualitet18:40 - 15 Prill, 2019

BE e vendos përfundimisht reformën e së drejtës së autorit

Reforma e së drejtës së autorit, që ka ngjallur shumë debate në BE, u miratua. Qeveria gjermane dha aprovimin për...

Aktualitet18:35 - 15 Prill, 2019

Vdes Mira Markoviç, bashkëshortja e Slobodan Millosheviçit

Mirjana Markoviç, e veja e ish presidentit serb Sllobodan Millosheviç, ka vdekur në kryeqytetin e Rusisë, Moskë , ku kishte...

Aktualitet17:23 - 15 Prill, 2019

ISIS publikon shifrat tonditëse/ Ja sa njerëz kanë vrarë për 3 ditë

Grupi terrorist ISIS pretendon se ka vrarë 362 njerëz për 3 ditë, pas hakmarrjes për rënien e Kalifatit Islamik. Ata...

Aktualitet17:38 - 14 Prill, 2019

Eufori kineze në Dubrovnik/ Kina shpëtimtarja e Ballkanit?

Një numër kontratash nënshkruan me Kinën pjesëmarrësit e samitit të grupit 16+1 në Dubrovnik. Ndërkohë që Europa Lindore e Juglindore...

Trending

Read previous post:
Vizita e Putin në Serbi/ Tregon dy gabimet e Kosovës

Presidenti rus, Vladimir Putin i cili po zhvillon një vizitë zyrtare në Serbi. Nga konferenca me homologun e tij serb...

Close