Connect with Us

Mesazh për Ramën/ Fajin nuk ta ka Zëri i Amerikës, por zëri i Lulit dhe Monikës

Aktualitet

Mesazh për Ramën/ Fajin nuk ta ka Zëri i Amerikës, por zëri i Lulit dhe Monikës

Publikuar

-

Monika Kryemadhi Lulzim Basha ne deklarate per mediat

Kryeministri Rama ditën e djeshme ka hedhur një tjetër sulm kundër mediave, duke sulmuar publikisht Zërin e Amerikës, zërin zyrtar të Departamentit Amerikan të Shtetit.

Zëri i Amerikës, që ndoshta në vitin ’90, Edi Rama e dëgjonte fshehur në ndonjë skutë, atë Radio që mbante gjallë shpresën e shqiptarëve për shumë vite gjatë diktaturës, Radion e cila ka paralajmëruar ndryshimet demokratike në Shqipëri, apo që ka qënë zëri i shqiptarëve sa herë ka pasur Shqipëria lëvizje si dhe ngjarjet në Kosovë.

E dje nuk u kursye Zëri i Amerikës, tashmë edhe me edicionet televizive të lajmeve dhe me median online në shqip, por u quajt “kazani i Tiranës”.

Në fakt, kryeministri nuk ka faj, sepse gjithë ditën merret me sondazhet që i cojnë mbi tavolinë kompanitë që i ka kontraktuar, duke e parë sa pikë është Basha në opinionin publik, sa pikë është Kryemadhi, sa përqind të votave mund të marrë PD-ja, sa vota mund të marrë bashkë PD-ja dhe LSI-ja, sa vota merr vetë PS-ja, kush i duhet Ramës në koalicion. Si e ka trendin rritës apo zbritës kryeministri, me 7 apo 8%.

Gjithë ditën, duke lexuar sondazhet, e duke parë sjelljen dhe paaftësinë e Lulit dhe Monikës dhe faktin se opinioni publik nuk i mbështet ata dy emra, sikurse nuk mbështet as vetë Ramën, dhe duke qënë se dobësinë e opozitës ai e shikon si fitoren e tij, kryeministri ynë merr kurajon dhe sulmon Zërin e Amerikës.

Në fakt, Edi Rama duhet ta kuptojë se fajin nuk ia ka Zëri i Amerikës që thotë të vërtetën dhe jo atë që do ai. Fajin nuk ia ka aspak Zëri i Departamentit Amerikan të Shtetit, por fajin ia kanë Monika me Lulin, që në sondazhe dalin shumë poshtë dhe ai kujton se është i qetë dhe zgjedhjet i fiton. Por kur flet Zëri i Amerikës kundër, nuk ka kryeministër që fiton në Shqipëri dhe këtë Edi Rama duhet ta dijë mjaft mirë.

LEXO EDHE:  Rama pa qeveri/ CDU del në mbështetje të Bashës

Nuk është Zëri i Amerikës, as Luli dhe as Monika, që ti ulesh në pazare një herë njërin dhe një herë tjetrin. Nuk është Zëri i Amerikës, as sondazhet që gjen cdo ditë në tavolinë Rama mbi performancën dhe pikët apo përqindjet në perceptimin publik. Kështu që zoti kryeministër fajin nuk ta ka Zëri i Amerikës, por Luli me Monikën./ CNA.al

E quajti kazan/ “Zëri i Amerikës” i përgjigjet Ramës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Paralajmëron Aleksandër Arvizu/ Nëse Trump merr një mandat të dytë, SHBA do dalë nga NATO

Publikuar

-

Nga

Paralajmëron Aleksandër Arvizu/ Nëse Trump merr një mandate të dytë, SHBA do dalë nga NATO

Ish-ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu, ka bërë një parajmërim të fortë, teksa po fliste lidhur me drejtimin e SHBA-ve nga Doland Trump.

Arvizu tha se nëse Trump do të merrte një mandate të dytë, SHBA do të ndryshonte shumë.

Madje, ish-ambasadori paralajmëroi në Syri Tv, se SHBA nuk do jetë më në NATO në fund të 8 viteve të Trump si president.“Trump do të ndryshonte mënyrën se si Amerika e shikon veten e vet dhe mënyrën se si bota e shikon SHBA. Disa njerëz do të thonë se kjo ka ndodhur, dhe ndoshta ka ndodhur, por ashtu siç e dimë, mandati presidencial është 4 vite dhe është e mundur që të bëjmë disa rregullime pas 4 vitesh.

LEXO EDHE:  Basha mbledh aleatët para protestës/ Asnjë skenar për të provokuar policinë

LEXO EDHE:  Negociatat me BE/ Rama: Edhe skeptikët njohën meritën e Shqipërisë

Por nëse Trump do të drejtojë për 4 vite, do e ndryshojë Amerikën në mënyrë dramatike. Për shembull, në rastin e Shqipërisë dhe të Europës, shumë prej miqve të mi besojnë se ndoshta SHBA nuk do jetë më në NATO në fund të 8 viteve të Trump si president.

Mendoj se kjo është shumë e mundshme të ndodhë. Mendoj se do të ishte një botë shumë e ndryshme,” tha Arvizu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Propozimi i PS-së është antikushtetues”/ Hajdari: Listat fituese duhet të zgjidhen nga qytetarët

Publikuar

-

Nga

“Propozimi i PS-së është antikushtetues”/ Hajdari: Listat fituese duhet të zgjidhen nga qytetarët

Deputetja Rudina Hajdari ka qenë e ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin ‘Tempora’  ku është shprehur se i ka votuar ndryshimet kushtetuese  për shkak të listave të hapura.

“Ndryshimet kushtetuese padyshim që unë do ti votoja. Pse?! Sepse bënin atë që ne kishim kërkuar prej kohësh që ka të bëjë me listat e hapura.Ai propozimi që ju sapo prezantuat është anti-kushtetuesh, sepse në ndryshimet kushtetuese thuhet që jo më pak se 2/3 duhet të jenë lista të hapura, që do të thotë 70% e listës duhet të jetë e hapur, Ndaj propozimi i PS-së është anti-kushtetues dhe e kanë bërë kundër atij votimi që edhe ata e kanë votuar.

LEXO EDHE:  Rama e pranon hapur/LSI po bën opozitën në qeveri

LEXO EDHE:  Rama e pranon hapur/LSI po bën opozitën në qeveri

Sot po flasim për një propozim i cili është me hile, nuk është i drejtë. Ndaj ju ftoj bashkarisht që të ecim përpara me këtë betejë, që ka të bëjë me listat e hapura. Listat fituese duhet të zgjidhen nga qytetarët”, u shpreh ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Koalicionet parazgjedhore/ Bylykbashi: “Dajaku i ndërkombëtarëve”, detyroi Ramën të tërhiqej

Publikuar

-

Nga

Koalicionet parazgjedhore/ Bylykbashi: “Dajaku i ndërkombëtarëve”, detyroi Ramën të tërhiqej

Oerd Bylykbashi, anëtar i Partisë Demokratike në Këshillin Politik thotë se, pasi ndërkombëtarët nuk e lejuan kryeministrin, Edi Rama që të ndalonte koalicionet me Kushtetutë, tani kërkon të ndryshojë formulën se si koalicionet funksionojnë.

Gjatë intervistës në ‘Ilva Now’, z. Bylykbashi deklaroi se ndryshimet kushtetuese nuk ndalojnë koalicionet dhe është e përcaktuar qartë se partitë propozojnë kandidatë për deputetë dhe jo koalicione siç po kërkon Partia Socialiste që të veprohet.

“PS hoqi nga ndryshimet kushtetuese frazën ku thuhej ‘ndalohen koalicionet zgjedhore’, nën presionin e faktorit ndërkombëtar. Pasi u tërhoq, tani flet për ndryshimin e modelit të koalicioneve”, tha z. Bylykbashi.

Sipas tij lejimi i formimit të koalicioneve parazgjedhore nuk është rekomanduar asnjëherë nga ODIHR që të hiqet si praktikë. “Nuk ka një rekomandim të vetëm të ODIHR që godet këtë pjesë”, tha ai.

Bylykbashi shtoi më tej se, Rama nuk i ndalon dot koalicionet dhe ndaj po përpiqet që të ndryshojë formulën.“Neni i Kushtetutës nuk përcakton se si formohen koalicionet. Koalicionit i është hequr e drejta për të propozuar kandidatë. Sot e kësaj dite, partitë e koalicionit janë ato që propozojnë kandidatë, nuk e bën koalicioni. Ata (PS) thonë se koalicioni bën propozimin e kandidatëve por këtë gjë Kushtetuta nuk e lejon”, tha më tej ish-deputeti i PD.

LEXO EDHE:  Preç Zogaj sulmon Berishën/ Fryma sektare erdhi në PD nga Partia e Punës

LEXO EDHE:  Preç Zogaj sulmon Berishën/ Fryma sektare erdhi në PD nga Partia e Punës

“Duke qenë i qartë nën dajakun e ndërkombëtarëve, se koalicionet nuk i heq dot, tani po kërkon që të ndryshojë rregullat. Por rregullat nuk ndryshohen dot më pak se një vit para zgjedhjeve”, tha z. Bylykbashi.

Ai shtoi se PD do të pranojë çdo gjë që imponohet nga ndryshimet kushtetuese, duke përmendur fakti ne caktimit të një pragu kombëtar, që në zgjedhjet e kaluara nuk ka qenë.

“Tani Kushtetuta parashikon prag kombëtar, ky është një fakt, nuk e vëmë në diskutim”, tha z. Bylykbashi.

LEXO TE PLOTE