Connect with Us

Harta e dhimbjeve të barkut/ Identifikoni zonën dhe zbuloni shkakun

Life Style

Harta e dhimbjeve të barkut/ Identifikoni zonën dhe zbuloni shkakun

Publikuar

-

Shumica prej nesh vuajnë nga dhimbja e barkut apo e stomakut. Shpeshherë nuk jemi në gjendje të kuptojmë shkakun prej nga vjen akjo dhimbje. Ky artikull do t’ju shërbejë si një udhëzues i vogël për të kuptuar se nga vijnë dhimbjet. Por për të qenë të sigurt duhet edhe të konsultoheni me një specialist.

 

Zona 1

Në këtë pjesë që gjendet poshtë brinjëve të krahut të djathtë gjendet fshikëza e tëmthit (mund të jetë një gurë në tëmth) dhe pankreasi.

Zona 2

Kjo zonë gjendet në hyrje të stomakut kështu nëse ndieni dhimbje këtu mund të bëhet fjalë për refluks gastroezofageal, gur tëmthi ose mostretje.

Zona 3

Gjendet poshtë brinjëve, në krah të majtë, dhimbja në kët ëzonë mund të jetë tregues i një inflamacioni të duodenum apo ulçër.

Zona 4

Poshtë legenit, në pjesën e djathtë të trupit, dhimbja mund të shkaktohet nga një inflamacion i zorrës së trashë, për shembull nga koliti. Nëse dhimbja prek edhe pjesën e pasme mund të bëhet fjalë për një probleme lombare.

Zona 5

Në këtë pjesë, përveç kërthizës gjendet edhe pankreasi. Nuk mund të përjashtohen fakti se dhimbja mund të vijë nga organet që lidhen me to, kështu dhimbja mund të tregojë se vuan nga ulcera në stomak.

LEXO EDHE:  Dhimbjet që s’duhet lënë pas dore

Zona 6

Sipër legenit, në krahun e majtë, një dhimbje në këtë zonë mund të jetë treguesi i një inflamacioni të zorrës së madhe ose të divertikolit.

Zona 7

Në këtë zonë gjendet kocka e legenit dhe artikulacioni koskofemoral (i ankës): dhimbja mund të vijë nga veshka e djathtë. Ndërsa tek gratë mund të bëhet fjalë për ndonjë problem ovarian.

Zona 8

Sipër kockës pubike, poshtë kërthizës, nëse dhimbja ndjehet edhe në pjesën e pasme (shpine) mund të bëhet fjalë për një problem lombar. Nëse dhimbja është prezente vetëm në pjesën e përparme të trupit, me shumë gjasa bëhet fjalë për kolit (inflamacion i zorrës së trashë).

Zona 9

Mbi kockën e legenit, në krahun e majtë, nëse je grua mund të bëhet fjalë për probleme me vezoren e majtë. Nëse dhimbja arrin pjesën e poshtme të trupit apo këmbët mund të bëhet fjalë për gurë në veshka.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Thembra të plasaritura/ Si të kujdeseni për to në mënyrë natyrale?

Publikuar

-

Nga

Nëse shihni çarje në thembra, me siguri supozoni se është për shkak të  dehidrimit ose mungesës së lagështisë në lëkurën tuaj. Sidoqoftë, në disa raste, mund të ketë arsye të tjera pse lëkura juaj është e thatë dhe e plasaritur në thembra.

Kilogramët e tepërta

Këmbët tuaja mbajnë peshën e të gjithë trupit tuaj. Pra, kur shtoni peshë shtesë , ajo rrit presionin nën thembra. Në këtë rast, thembrat tuaja janë të detyruara të zgjerohen anash për të mbajtur më shumë peshë. Dhe nëse lëkurës tuaj i mungon lagështia, ajo merr çarje.

Si ta rregulloni atë:

Ju mund të llogarisni peshën tuaj ideale këtu mbajeni gjithmonë brenda intervalit “normal”. Gjithashtu, merrni parasysh që diabetikët kanë tendencë të kenë thembra të çara, prandaj  kontrolloni rregullisht nivelin e sheqerit në gjak.

Mungesa e vitaminave

Pa disa vitamina jetësore , minerale dhe lëndë të tjera ushqyese, lëkura juaj thjesht nuk mund të funksionojë siç duhet dhe bëhet e thatë dhe e trashë.

Si ta rregulloni atë:

Shtoni më shumë ushqime të pasura me vitamina A, B3, C, E, zink dhe acide yndyrore omega-3 në dietën tuaj .

Këpucët e gabuara

Këpucë të papërshtatshme dhe takë të hollë gjithashtu mund t’ju japin thembra të çara dhe dhimbje.

LEXO EDHE:  ‘ Barkderrat s’duhet të jenë pjesë e policisë’/ Lleshi: Është cituar gabim

LEXO EDHE:  Si ta zhdukni dhimbjen e migrenës

Menopauza

Pas menopauzës , disa gra kanë tendencë të kenë “keratoderma të fituar”, një gjendje që mund të çojë në plasaritje të lëkurës në thembra dhe pjesë të tjera të trupit.

Si ta rregulloni atë:

Për të hequr qafe të çarat në thembra, mund të provoni të aplikoni pomada me estrogjen topikisht, por mos harroni të konsultoheni më parë me mjekun tuaj.

Rutina e gabuar e dushit

Bërja e banjove ose dusheve të gjata, shumë të nxehta nuk është një ide e mirë sepse uji në këmbë mund të heqë vajrat natyralë nga lëkura dhe ta lërë atë të ndjehet i ashpër dhe i thatë. Përveç kësaj, sapunët dhe detergjentët e ashpër mund të dëmtojnë pengesën natyrore të lëkurës.

Si ta rregulloni atë:

Gjithmonë përdorni ujë të ngrohtë kur bëni dush , kufizoni kohën tuaj në banjë në 5-10 minuta për të shmangur më shumë humbje lagështie, fshijini këmbët me një peshqir pasi t’i keni larë dhe sigurohuni që të vendosni një krem ​​hidratues. Eshtë gjithashtu më mirë të shmangni sapunët ose produktet aromatike të kujdesit të lëkurës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Kush është yll”/ Ermal Mamaqi “sherr” me Luana Vjollcën

Publikuar

-

Nga

“Kush është yll”/ Ermal Mamaqi “sherr” me Luana Vjollcën

Aktori i humorit Ermal Mamaqi do të jetë i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin e Luana Vjollcës “Shiko kush Luan”.

Ai e ka bërë të ditur këtë lajm nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ku ka publikuar një foto me moderatoren.

Por duket se moderatores i ka tërhequr vëmendjen bluza që mban veshur Ermali, ku shkruhet “Jam një yll.”

Luana ka komentuar në postimin e Mamaqit duke shkruar “Jam një yll”. Nga ky koment ka nisur “sherri virtual” mes tyre nëpërmjet komenteve.

LEXO EDHE:  Studimi/ Dhimbja gjatë menstruacioneve është e njëjtë me atë të atakut kardiak

LEXO EDHE:  Produktet që parandalojnë dhimbjen e kokës

“Luana Vjollca e ke gabim. Ylli jam unë se unë e kam bluzën”, ia kthen Ermali, ndërsa nuk ka munguar as komenti thumbues i Luanës ku thotë se ajo nuk ka nevojë ta shkruajë në bluzë se e ka yllin në ballë.

Komentet e tyre me sens humori kanë krijuar shumë të qeshura në rrjet si dhe komente të pafundme nga ndjekësit./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ermal Mamaqi (@ermalmamaqiofficial)

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Gazetari zbulon “sekretin” e këngëtares/ “Do të bëjë dasmë të madhe këtë vit”

Publikuar

-

Nga

Gazetari zbulon “sekretin” e këngëtares/ "Do të bëjë dasmë të madhe këtë vit"

Marsela Çibukaj është një nga këngëtaret më të mira dhe të pëlqyera nga shqiptarët. Këngëtarja i bëri për vete të gjithë me zërin e saj dhe prej vitesh ka krijuar një karrierë shumë të suskesshme.

Prej kohësh ajo është në një lidhje dashurie me këngëtarin Vitmar Basha. Duket se çifti kanë menduar të bëjnë një dasmë pasi të përfundojë pandemia, dhe këtë sekret e ka zbuluar gazetari Eraldo Rexho.

Eraldo dhe Marsela do të jenë të ftuar në emisionin “Shiko kush Luan”, ku në promon e publikuar nga Luana Vjollca, Eraldo dëgjohet teksa zbulon sekretin e këngëtares.

LEXO EDHE:  Produktet që parandalojnë dhimbjen e kokës

LEXO EDHE:  Si ta zhdukni dhimbjen e migrenës

“Një gjë që jo shumë vetë e dinë nëse ndodh kjo hapja e madhe Marsela Çibukaj do bëjë një dasmë shumë të madhe”, është shprehur gazetari Eraldo Rexho në “Shiko Kush Luan”./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by LUANA VJOLLCA (@luanavjollca)

LEXO TE PLOTE