Connect with Us

Revoltohet këngëtari shqiptar :” Të ‘vrasin’ babanë për të shkuar në Eurovizion”

Aktualitet

Revoltohet këngëtari shqiptar :” Të ‘vrasin’ babanë për të shkuar në Eurovizion”

Publikuar

-

Këngëtari i njohur i serenatave korçare Stefi Prifti, i revoltuar ka ndarë një mesazh në rrjetet sociale.

 

Stefi në një koment të gjatë flet për aktualitetin, në muzikë dhe fushat të tjera të artit dhe sportit, ndërsa del në përfundimin se ka shumë pak krijimitari dhe investim nga shteti.

Këngëtari e nis fillimisht me muzikën, ku shprehet se ka shumë talente, por Shqipëria vijon të jetë një vend i mbyllur dhe të rinjtë nuk kanë asnjë lloj mundësie të debutojnë në tregun e huaj, qoftë edhe në atë të Ballkanit.

E njëjta gjë ndodh edhe me fusha të tjera, si sporti, ku sipas këngëtarit, veç futbollit, sportet e tjera nuk ekzistojnë.  Por ka diçka që triumfon, që sipas Stefit është politika.

“Vërtet duhet të besojmë se gjithçka është e varur nga politika? Këtu në Shqiperinë tonë, po. Edhe për sa kohë do të heshtim akoma”, përfundon këngëtari mesazhin e tij.

Komenti i plotë nga Stefi Prifti:

Heshtje!

Sa pak krijimtari! Sa pak kengetare dhe kenge te reja ne tregun shqiptar!

Sa pak mundesi per te arritur suksesin talentet e reja! Vetem kur ju duhen per tu shfrytezuar, vetem atehere lancohen dhe trumbetohen me te madhe… pastaj hidhen ne pleherat…! Nuk promovohen dhe nuk ju krijohet mundesia per tu integruar!

Varferi (heshtje) ne manaxhim dhe marketim! Varferi (heshtje) ne mbeshtetje financiare! Varferi (heshtje) shpirterore dhe humanizmi inegzistent… dhe ai i biznesit, zero.. 0!

Heshtje! Varferi! Qetesi vrastare..!

Duket sukur gjerat kane ngelur ne vend numero..! Nuk ka struktura dhe mekanizma per te organizuar dhe vene ne levizje ceshtjet e artit dhe te sportit! Nuk ka struktura dhe mekanizma per tu integruar apo per te qene me shume se sa shqiptare. Mos ju duket cudi! Ne kemi shume talente, por nuk kemi asnje “trampoline lidhese” me europen dhe boten, as me ballkanin nuk kemi! Jemi si te shkeputur..! Jemi te paorganizuar dhe ne kete gjendje qe ndodhemi ndihemi inferiore, “vrasin babane”… per te shkuar ne Eurovizion fest, i vetmi event qe na lidh me boten..! Mbeten vetem perpjekjet personale dhe individuale te disa artisteve, sportisteve apo individe te talentuar shqiptare ne fusha dhe profesione te ndryshme, qe me shume sakrifica dhe mundime arrijne suksese kudo ne bote dhe na bejne krenare.

Po shteti c’ben per ta?

LEXO EDHE:  “A po fejohemi?”/ Robert Berisha i propozon deputetes shqiptare

A ka struktura ketu ne mbeshtetje te ketyre talenteve?

A ka fonde ky shteti yne per te promovuar apo studiuar talente shqiptare ne shkollat europiane?

Dhe, nese nuk ka shteti, si ka mundesi qe jemi i vetmi vend (nder vendet e zhvilluara dhe emancipuara), qe nuk ka shoqata, organizma humanitare, filantrope me qellime madhore, mbeshtetjen e njerezve te varfer, se pari, por edhe te talenteve qe premtojne shume dhe ta kthejne investimin duke ngritur lart flamurin dhe emrin Shqipetar.

Ne vendin tone flitet shume pak per artin! Muziken shqiptare, kinematografine shqiptare, pikturen shqiptare, teatrin, letersine.. prozen dhe poezine..! Shume pak flitet edhe per sportet! Perjashto futbollin dhe kulturat e tjera sportive thuajse nuk egzistojne. C’behet keshtu? Dikur lulezonte basketbolli e volejbolli, peshengritja, qitja, atletika… garat nga me te ndryshmet etj etj. Nje larmi sportesh qe sot thuajse nuk egzistojne apo jane krejtesisht ne hije, pa asnje interes! Si ka mundesi? Nese jeton per pak kohe ne nje shtet tjeter si ne USA apo Europe, menjehere kupton (kujton..), sa shume detaje na mungojne, sa shume bosh e kemi jeten..!

Vetem nje gje e kemi me bollek te madh! POLITIKEN DHE POLITIKANET!

Ne ekrane “te mbysin”! C’do stacion televiziv shqiptar ka, mbi 50% te programit me emisione politike!

Vertet mendoni se nuk ka asgje tjeter me te mire per te bere?

Vertet duhet te besojme, se askush nuk mund te jetoje jeten pa interes per politiken?

Vertet duhet te besojme se gjithcka eshte e varur nga politika? Ketu ne Shqiperine tone, po.

Edhe per sa kohe do te heshtim akoma?

13 Janar 2019!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Forumi Ekonomik Rajonal/ Firmosen tre marrëveshjet e mëdha në Shkup

Publikuar

-

Nga

Forumi Ekonomik Rajonal/ Firmosen tre marrëveshjet e mëdha në Shkup

Në mbledhjen e Forumit Ekonomik Rajonal në Shkup, kryeministri Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç kanë firmosur tri marrëveshjet e mëdha.

Mobilizimi i tre vendeve për katastrofat natyrore, lehtësimi i importit dhe eksportit dhe qarkullimi i lirë në tregun e punës, këto janë tre marrëveshjet që u frimosën në Forumin Ekonomik Rajonal.

Pas firmosjes së marrëveshjeve është prezantuar emri i nismës ‘Ballkani i Hapur’ dhe nuk do të përdoret më termi që i është referuar deri më tani.

LEXO EDHE:  “I kisha sytë te leku, hidheshin 500-she”/ Altin Sulku tregon shifrën më të madhe që ka marrë në një dasmë

LEXO EDHE:  “Na shihte e gjithë Tirana”/ Dojna Mema zbulon prej sa kohësh është në një lidhje me këngëtarin

3 marrëveshjet e firmosura

1-Marrëveshja për mobilizimin e të tre vendeve për sa u përket përballimit të katastrofave natyrore. Nëse një katastrofë natyrore godet një vend, do të mobilizohen të tre për të ndihmuar.

2-Marrëveshje mirëkuptimi për të lehtësuar importin dhe eksportin e mallrave. Kjo do të eliminojë barrierat dhe do të ndihmojë në rritjen e ekonomisë së vendeve.

3-Marrëveshje për qarkullim e lirë në tregun e punës. Mundësimin e qasjes së lehtë në tregun e punës dhe marrjen e lejeve të qëndrimit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

I nxehti vazhdon edhe në Gusht/ Temperaturat e larta mbi 40 gradë Celsius

Publikuar

-

Nga

Temperaturat “thyejnë” termometrin/ Nga e hëna i nxehti afrikan ‘godet’ Shqipërinë

Sipas Meteoalb, i nxehti afrikan do të vijojë edhe në në muajin e ardhshëm. Parashikohet se me datën 1 Gusht, temperaturat do të ngjiten derim 42 gradë Celsius.

Ndërkohë që ditët e fundit të muajit Korrik priten të mbyllen me temperatura të larta gjithashtu, deri në kufirin e 40 gradë Celsius./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Afera me inceneratorët/ SPAK ka prova të korrupsionit në Fier

Publikuar

-

Nga

Qyteti i Fierit, mëngjesin e djeshëm është zgjuar nën pushtetin e tymit, për shkak të djegies së mbeturinave urbane.

Edhe sot është e njëjta situatë, qyteti shfaqet i nxirë nga bloza dhe njerëzit në rrugë mezi dallojnë njëri tjetrin, ndërsa automjetet janë të detyruar të lëvizin me drita të gjata. (Lexo këtu)

Sot  CNA.al publikoi një tjetër video të djegies së plehrave, ndërkohë që jepen 30 milionë euro për inceneratorin e Fierit

Inceneratori duhej të kishte nisur nga puna shumë muaj më parë, ashtu siç Kryeministri Edi Rama  kishte premtuar më herët.

Por, sot jemi në kulmin e sezonit turistik, jemi në fund të Korrikut dhe qyteti i Fierit është i mbuluar nga tymi.

Prej dy ditësh po digjen plehrat në Mbrostar, duke kryer kështu një krim mjedisor. (Lexo këtu)

Në vend që këto plehra të digjeshin nga inceneratorët, sot po rrezikojnë jetën e qytetarëve të Fierit, të cilët janë detyruar të largohen edhe nga shtëpitë, nga tymi dhe bloza e mbeturinave.

Zona e mbetjeve duhej të kthehej në një park të gjelbër, por sot plehrat po digjen dhe inceneratori ka mbetur në tentativë, dhe as po funksionon dhe s’dihet se kur do të funksionojë, megjithëse shqiptarët kanë paguar miliona.

LEXO EDHE:  “I kisha sytë te leku, hidheshin 500-she”/ Altin Sulku tregon shifrën më të madhe që ka marrë në një dasmë

LEXO EDHE:  Meta kopjon Lulin/ Prova si këngëtar

SPAK-u ka prova të korrupsionit në Fier. Drejtuesi i SPAK Arben Kraja, mund të shkojë me makinë dhe të shikojë provën e aferës korruptive të  inceneratorëve.

Nëse vërtet SPAK është për drejtësi ashtu siç trumbeton, atëherë, Arben Kraja dhe prokurorët e tij, të marrin rrugën drejt Fierit, ndonëse do të jenë të detyruar të udhëtojnë në qytet me drita të gjata, por nga ana tjetër mund të sigurojnë provat për të cilat flasin se mbështeten.

Çfarë ka ndodhur me 30 milionë eurot e inceneratorit, pse nuk ka përfunduar, kush abuzoi me taksat e qytetarëve dhe më pas mori gucimin ti çojë ata drejt helmimit dhe vdekjes, duke iu vënë flakën mbeturinave?

Janë të gjitha këto pyetje por edhe më tepër që SPAK duhet t’u japë përgjigje dhe të hedhë dritë mbi aferën korruptive të inceneratorëve, duke çuar para drejtësisë përgjegjësit, kushdo qofshin ata.

Video që CNA.al ka sjellë dje dhe sot janë prova që hedhin dritë mbi aferën korruptive të inceneratorit të Fierit.

LEXO TE PLOTE