Connect with Us

Horoskopi për ditën e sotme, 13 janar 2019

Aktualitet

Horoskopi për ditën e sotme, 13 janar 2019

Publikuar

-

Horoskopi i ditës, 30 Maj 2021

DASHI

Një gjë është e sigurte gjate kësaj dite, ju nuk do kënaqeni me asgjë. Partneri do beje çmos t’ua plotësojë dëshirat, por ju do kërkoni gjithmonë e me tepër. Ndryshoni sjellje para se ai ta beje këtë. Beqaret nuk do kenë fat ne dashuri. Edhe sot do jeni te vetmuar. Nëse nuk doni qe situata financiare te vazhdoje te jete e paqëndrueshme, merrni sa me pare masa dhe ulni shpenzimet.

DEMI

Ata qe kane tashme një lidhje do kalojnë një dite te qete dhe pa probleme. Do t’i zgjidhni me ne fund mosmarrëveshjet qe keni pasur. Marsi do t’i beje beqaret edhe me tërheqës gjate kësaj dite. Te shumte do jene personat qe do iu joshin, por ju duhet te zgjidhni te duhurin. Ne planin financiar duhet te reflektoni mire para se te bëni ndonjë shpenzim. Shmangni tronditjet!

BINJAKET

Dite e zakonshme kjo e sotmja për te dashuruarit. Here do debatoni me atë qe keni ne krah dhe here do dashuroheni ne mënyrë pasionante. Për beqaret do jete dite e favorshme për takime. Bëjini sytë katër qe ta gjeni shpejt personin e duhur. Ne planin financiar do jeni me fat. Pa u munduar shume gjerat do rrjedhin me se miri dhe mund te hiqni disa para mënjanë.

GAFORRJA

Mjedisi yjor nuk do jete aspak i favorshëm për te dashuruarit. Priten debate te zjarrta dhe shume lot. Mos flisni pa u menduar sepse jo vetëm do e lëndoni tjetrin, por edhe veten tuaj. Beqaret edhe sot do e kenë te vështirë ta bëjnë për vete personin qe pëlqejnë. Nëse doni qe financat te jene te mira, shmangni çdo operacion te madh financiar. Nuk është ende koha.

LUANI

Jeta ne çift nuk do përbejë asnjë problem gjate kësaj dite. Gjithçka qe keni ëndërruar do iu plotësohet, por ne asnjë mënyrë mos kërkoni diçka me ngulm. Beqaret do ndihmohen nga Urani. Ka shume gjasa qe takimi qe keni pritur te ndodhe gjate kësaj dite. Te ardhurat do kenë përmirësime te ndjeshme. Disa mund te nënshkruajnë edhe kontrata te rëndësishme.

VIRGJERESHA

Jeta ne çift nuk do jete ashtu si ju e keni pritur sot. Nuk do mungojnë debatet dhe mosmarrëveshjet çka do e tensionojnë mjaft ambientin. Beqaret do jene sharmante dhe do tërheqin vëmendjen e te gjithëve. Mos ngurroni te paktën te njiheni me disa persona. Gabimi me i vogël mund t’iu kushtoje shtrenjte ne planin financiar. Kujdes me hapat qe do hidhni.

LEXO EDHE:  Horoskopi, e Diel, 28 Mars 2021

PESHORJA

Jeta sentimentale e çifteve do jete e bukur gjate kësaj dite. Do qëndroni me shume kohe pranë atij qe doni dhe do buzëqeshni ne çdo moment. Beqaret nuk duhet te mbyllen ne vetvete sot. Mundësitë për te gjetur personin e ëndrrave do jene me te mëdha se kurrë. Ne planin financiar nuk ehte koha për te filluar operacione te mëdha dhe te rrezikshme. Beni durim.

AKREPI

Ne jetën ne çift do mbizotëroje një klime harmonike gjate kësaj dite. Partneri do iu beje një propozim interesant për te cilin duhet te mendoheni seriozisht. Po vendoset, nuk do ketë kthim prapa. Beqaret do përdorin te gjitha aftësitë e tyre për te bere për vete personin qe iu pëlqen. Mundësitë janë qe t’ia dilni. Financat nuk do përbejnë asnjë problem, kështu qe qetësohuni.

SHIGJETARI

Çiftet do kenë një dite shume te zakonshme dhe pa te reja. Merrini gjerat si t’iu vijnë. Beqaret do kenë mundësi vetëm për dashuri platonike gjate kësaj dite. Do bënit mire te mos ëndërronit me shume sesa duhet sot sepse do përballeni me zhgënjime me vone. Ne planin financiar do jete Saturni ai qe do iu mbështesë. Ekuilibri do mbizotëroje gjate gjithë kohës.

BRICJAPI

Do kaloni momente te shumta intimiteti gjate kësaj dite dhe do ndiheni si ne ëndërr pranë atij qe dashuroni. Edhe njëherë tjetër do ndiheni me fat qe jeni ne krahët e tij. Beqaret nuk duhet te fillojnë angazhime kote se koti. Me mire qëndroni vetëm dhe te qete sesa ne një lidhje dhe nervoze. Financat nuk do jene shume te këqija nëse shpenzoni me maturi dhe kujdes.

UJORI

Shmangni sa te mundni kërkesën e llogarisë dhe autoritetin ne çift sot sepse partneri nuk do e duroje dot këtë. Tregohuni diplomate dhe te kujdesshëm. Jeni beqare dhe po kërkoni një lidhje te qëndrueshme? Duhet te prisni edhe pak, sot nuk është dita e duhur. Merruni pak me tepër me menaxhimin e financave gjate kësaj dite dhe shmangni shpenzimet e mëdha.

PESHQIT

Shmangni sa te mundni kërkesën e llogarisë dhe autoritetin ne çift sot sepse partneri nuk do e duroje dot këtë. Tregohuni diplomate dhe te kujdesshëm. Jeni beqare dhe po kërkoni një lidhje te qëndrueshme? Duhet te prisni edhe pak, sot nuk është dita e duhur. Merruni pak me tepër me menaxhimin e financave gjate kësaj dite dhe shmangni shpenzimet e mëdha.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Dritan Leli thumbon Ramën/ “Edhe gruas më të pastër do vesh ti gjesh një cep pa marrë pluhrat”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama disa ditë më parë, u shfaq në nhë video, duke mbledhur mbeturina në një fushë sporti në Vlorë, ku dhe nuk la pa thumbuar edhe kryebashkiakun e këtij qyteti, Dritan Leli.

Por, duket se edhe kryebashkiaku Leli i ka kthyer “reston” kryeministrit Edi Rama.

Vetë Dritan Leli në një intervistë për Ora Verore thotë se situata e menaxhimit të mbetjeve nuk është më e mira e mundshme, por ka bërë progress të vazhdueshëm.

Gjithashtu ai iu përgjigj edhe Ramës, ndërsa tha se “si në çdo shtëpi të madhe po të shkosh ti kontrollosh dhe gruas më të pastër do vesh ti gjesh një cep që nuk janë pastruar akoma pluhrat”.

Qyteti jeton si një i tërë dhe kontributi duhet të jetë shumplanësh. Bashkia që punon dhe qytetarët që janë të përgjegjshëm për të bërë më të mirën. Nuk është më e njëjta situatë që ishte 6 vite më parë. Ka problematika pa fund, sidomos në ditët e pikut, të shtunave dhe të dielave ndonjëherë bëhet e pamundur të përpunosh të gjithë volumin e mbeturinave që prodhon qyteti.Mbetet gjithmonë shumë për të përmirësuar. Si në çdo shtëpi të madhe po të shkosh ti kontrollosh dhe gruas më të pastër do vesh ti gjesh një cep që nuk janë pastruar akoma pluhrat. Për fatin e mirë të qytetit dhe për konsolidimin e të ardhmes falë programit të menaxhimit të rregulluar të mbetjeve që e mbështet qeveria gjermane jemi duke punuar dhe jemi në faza të rëndësishme të zhvillimit të projektit të landfillit të Sherishtës, me të cilin do të kemi një largim përfundimtar të plehrave që pas 30 vitesh janë akoma në qendër të qytetit. Do kemi zëvendësim të gjithë kazanëve të plehrave në qytet, në zonan turistike dhe historike do të përdorim kazanët e nëndheshëm dhe do të kemi një flotë dhe armë të re të përpunimit të mbetjeve.Si kryebashkiak, thirrja ime do të ishte se nëse 200 mijë qytetarë të Vlorës do të ishin përballë 200 punëtorëve të pastrimit të Vlorës luftën do ta fitojnë qytetarët. Duhet të jemi të kujdesshshëm dhe bashkëpunues në hedhjen e plehrave në vendin e caktuar. Gjatë sezonit të verës trefishohet puna.”-tha Leli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Yuri Kim darkon me Dua Lipën dhe ndan foton/ “Një super yll në skenë dhe jashtë saj”

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, prej ditës së djeshme po qëndron në Tiranë.

Ndërkohë, mbrëmjen e kaluar këngëtarja Dua Lipa, është takuar edhe me ambasadoren e SHBA në Tiranë, Yuri Kim.

Kjo e fundit ka ndarë në rrjetet sociale foto nga takimi, ndërsa shkruan se Dua është një superyll në skenë, dhe më shumë edhe jashtë saj.

“Më pëlqeu të shijoja një darke më Dua Lipën dhe familjen e saj, si dhe me miqtë e saj. Bisedë e mahnitshme në lidhje me njohjen e fuqisë dhe përgjegjësisë që të gjithë kemi (edhe nëse nuk jemi zgjuar ende) për ta bërë botën thjesht pak më të mirë, secili në mënyrën tonë. Dua është një super yll i mirëfilltë jashtë skenës, edhe më shumë”, shkruan Yuri Kim.

LEXO EDHE:  Horoskopi, e Diel, 28 Mars 2021

LEXO EDHE:  Ktheu buxhetin e vitit 2019/ Meta tregon pse mori këtë vendim

Kujtojmë këtu se prej ditës së djeshme Dua Lipa po qëndron në Tiranë, ku ka ardhur për të parë nga afër punimet për një kopsht të dëmtuar nga tërmeti, që po ndërtohet me financimin e fondacionit të babait të saj.

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Euro nuk ndal rënien/ Në treg ka shumë valutë nga turistët dhe hyrjet informale

Publikuar

-

Nga

Monedha e përbashkët ka shënuar rënie të vazhdueshme në tregun e brendshëm gjatë ditëve të fundit.

Të premten, një euro u këmbye me 122.19 lekë, duke shënuar një tjetër rekord që nga shkurti i vitit 2020, përpara se të fillonte kriza pandemike.

Gjatë javës së fundit euro ka humbur 0.3 lekë.

Sipas aktorëve të tregut rënia e euros lidhet me tre arsye:

-Së pari nga hyrjet e larta informale të valutës, që kanë krijuar shumë ofertë në treg, ndërkohë që euro nuk po tërhiqet. Edhe raportimet e policisë vazhdimisht flasin për persona që kapen me valutë të padeklaruar gjatë hyrjes në kufi.

-Së dyti, kjo tendencë është përforcuar dhe nga efektet sezonale, si rrjedhojë e shtimit të turistëve. INSTAT raportoi se në qershor, hyrjet e shtetasve të huaj po i afroheshin niveleve të pandemisë. Në qershor në vend hynë 604 mijë shtetas të huaj. Në krahasim me të njëjtin muaj të 2020-s, kur vendi ishte në pandemi, shifra është 3.4 herë më e lartë. Ndërsa në raport me 2019-n, hyrjet e shtetasve janë vetëm 4% më të ulëta.

LEXO EDHE:  Horoskopi, e Diel, 28 Mars 2021

-Së treti, edhe në bursat ndërkombëtare monedha e përbashkët ka qenë e dobët. Sot në bursa, euro këmbehej me 1.17 dollarë, niveli më i ulët që nga muaji prill. Dollari është forcuar ditët e fundit ndaj euros pas sinjaleve për një ecuri pozitive të punësimit në SHBA, që tregojnë se ekonomia më e madhe në botë po vijon rikuperimin pavarësisht pandemisë.

LEXO EDHE:  Horoskopi, e Diel, 28 Mars 2021

Gjatë gushtit sezonalisht euro është e dobët në tregun e brendshëm, pasi efektet sezonale përforcohen me ardhjen e emigrantëve.

Gjatë këtij viti (deri në 23 korrik), euro është këmbyer mesatarisht me 123.1 lekë. Për të njëjtën periudhë të një viti më parë, mesatarja e monedhës së përbashkët ishte 123.7 lekë, për shkak të rritjes së fortë të monedhës së përbashkët ne fillim të pandemisë, ku euro arriti deri në 130 lekë për disa ditë në fund të marsit, pas bllokimit të përkohshëm të fluturimeve.

Më pas euro ka qenë e qëndrueshme në nivelet e rreth 123 lekëve./Monitor

Burimi: Banka e Shqipërisë

LEXO TE PLOTE