Zëri i Amerikës: Pse Meta nuk e shkarkon Ditmir Bushatin – CNA
Connect with us

Aktualitet

Zëri i Amerikës: Pse Meta nuk e shkarkon Ditmir Bushatin

Publikuar

-

Fakti që për 7 muaj me radhë, në postin zëvendësministrit të Jashtëm, zoti Gent Cakaj kishte shmangur sipas presidentit të Republikës, pajisjen me certifikatë sigurie, ishte një nga shkaqet zyrtare që cuan në vendimin e kreut të Shtetit për të refuzuar emërimin e tij në krye të diplomacisë shqiptare. Sipas shpjegimeve të zotit Meta, veprimi i zotit Cakaj “është shkelje penale, dhe një tregues tepër i qartë për rrezikun që mbart kjo kandidaturë, për të ushtruar detyrën shumë të rëndësishme të propozuar për emërim të Ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme”.

Një ditë pas vendimit për refuzimin e kandidaturës së tij, sot kreu i Shtetit ju drejtua parlamentit për të kërkuar një hetim ndaj Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar, pikërisht për rastin e zotit Cakaj. Ky i fundit, sipas shkresave zyrtare së cilave i referohet zoti Meta, ka aplikuar për Certifikatën e sigurisë vetëm me 3 Janar, dhe ka marrë përgjigjen brenda 24 orësh. Koha mjaft e shkurtër e verifikimit “nuk ofron besueshmërinë e duhur të certifikatave të sigurisë”, shprehet zoti Meta, aq më tepër që sipas Presidencës, duke qenë se zoti Caka, mban dy shtetësi, dhe atë të Kosovës, si dhe ka studiuar jashtë në Belgjikë e Hungari për një kohë të gajtë, verifikimet ndaj tij duhet të ishin shtrirë dhe në këto shtete. “Një proces verifikimi I kryer në me pak së 24 orë krijon dyshime të rëndapër veprimtarinë aspak objective dhe në kundërshtim me ligjet”, shkruan presidenti në kërkesën drejtuar Parlamentit.

LEXO EDHE:  Mocioni me 100 vota/ Meta: Parlamenti s’më shkarkon dot

Në një deklaratë publike, Drejtoria e Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar shprehet megjithatë se ajo ka kryer të gjitha procedurat konform me ligjin dhe se “administron përgjigjet zyrtare të Autoriteteve Verifikuese brenda vendit; SHISH, SHÇBA, si dhe të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (AKI), si i vetmi Autoritet Verifikues i Republikës Kosovës. Referuar përgjigjeve të Autoriteteve Verifikuese ka rezultuar se për zotin Gent Cakaj, nuk ekziston rrezik i papranueshëm sigurie për pajisjen e tij me CSP, sipas kërkesës së paraqitur nga MEPJ”.

Drejtoria pranon se e ka lëshuar certifikatën me 4 Janar, pa treguar se kur e ka marrë kërkesën dhe duke lënë pa përgjigje pretendimin e presidencës se ajo duhet të kishte bërë verifikime dhe në Belgjikë e Hungari.

Vendimi i djeshëm i presidentit Meta për të refuzuar kandidaturën e zoti Cakaj, hapi dhe një herë debatin mbi kompetencën ose jo të presidentit të Republikës për të ndërmarrë një veprim të tillë. Për momentin mbetet e paqartë se si do të shkojë kjo përplasje e re mes Qeverisë dhe Kreut të Shtetit, i cili nuk ka pranuar në ndërkohë të firmosë as shkarkimin e ministrit aktual Ditmir Bushati, pa dhënë asnjë shpjegim ligjor për këtë vendim, i cili duket më shumë si një përpjekje për të mos i lënë mundësi kryeministrit që ta drejtojë diplomacinë përmes zoti Cakaj, edhe nga pozicioni i zëvendës ministrit.(VOA)

Aktualitet

Gënjeu për shkollimin/ Mashtruesi Erion Veliaj hesht për skandalin

Publikuar

-

By

erion veliaj kryetar bashkise tirane

Erion Veliaj po kërkon një mandat të dytë për të udhëhequr Bashkinë e Tiranës.

Ndonëse mbi supe mban një sërë skandalesh dhe akuzash, Veliaj me “duart me gjakun” e Ardit Gjoklajt, nuk i ndal propagandat dhe mashtrimet.

Në fakt për mashtrime dhe gënjeshtra ai është specializuar. Kryeqyteti i Shqipërisë, dyshohet se ka pasur në krye në këto katër vite, një kryebashkiak të pashkolluar, i cili ka gënjyer hapur, pavarësisht se s’ka diplomë.

CNA.al, me datë me datë 03.06.2019, i ka dërguar një kërkesë me shkrim, kryebashkiakut Erion Veliaj për të mësuar më shumë rreth shkollimit të tij, sigurisht për të qenë profesional dhe transparent me publikun, por kur kanë kaluar më shumë se dy javë, ende nuk kemi marrë përgjigje prej tij.

 

Se Veliaj ka mashtruar me shkollimin, është lëshuar alarmi nga ish zëvendësministri i Arsimit Taulant Muka.

LEXO EDHE:  “Kontrollon çantat e grave dhe fillon e kakarit”/ Vasili tallet me Ramën

Sipas Mukës, Veliaj nuk ka diplomë të shkollës së lartë.

Veliaj e bëri publike diplomën në rrjete sociale në vitin 2015 për të treguar se e ka mbaruar masterin në Universitetin e Sussex.

Por, në atë që ai e quan diplomë, duket se mungojnë elementët e sigurisë.

“Dy diploma të lëshuara në të njëjtën ditë nga Universiteti i Sussex. Diploma e Veliaj pa vulë”, akuzonte ish zv.ministri i Arsimit në qeverinë e Ramës.

Diploma e masterit ka disa vula të pakopjueshme, kurse ajo e kryebashkiakut nuk ka asnjë lloj vule. Mungon vula e bardhë e shtypur me formën e emblemës së Universitetit, që ngjan me vulën noteriale.

Dyshimet se diploma që Veliaj ka publikuar në viti 2015 janë bërë më të forta, pasi “lali Eri”, duket se nuk ka ndonjë argument dhe dokument për të provuar të kundërtën./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

I dënuar me 17 vite burg/ Ekstradohet nga Greqia 43-vjeçari

Publikuar

-

By

Një 43-vjeçar, i cili ishtë dënuar me 17 vite burg, është ekstraduar nga Greqia.

Mësohet se nga Specialistët e Interpol Tirana u krye ekstradimi nga Athina drejt vendit tonë, i shtetasit shqiptar Mentor Hasani, 43 vjeç, banues në Dibër.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim pasi Gjykata Rrethit Gjyqësor Dibër, me vendimin nr. 17 datë 31.03.1998, e ka dënuar me 17 vjet burg për veprat penale: “Vrasja me dashje” dhe “Mbajtja pa leje të armëve luftarake” parashikuar nga nenet 76 dhe 278/2 të Kodit Penal.

LEXO EDHE:  “Kontrollon çantat e grave dhe fillon e kakarit”/ Vasili tallet me Ramën

Përmbledhje e ngjarjes së ndodhur:

Me datë 28.08.1997, në fshatin Lishan i Epërm, të komunës Luzni, Dibër, shtetasi Mentor Hasani ka vrarë me armë zjarri shtetasin S. C., i cili po kthehej në banesën e tij.

Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Athinë, u bë i mundur arrestimi i tij në Greqi dhe ekstradimi drejt vendit tonë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Lulin nuk ka kush ta shpëtojë

Publikuar

-

By

Sot Prokurioria e Tiranës kishte thirrur kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha në lidhje me lobimet në SHBA, me rreth një million dollarë. Shuma të mëdha parash këto të paguara nga kompani off-shore, ku personazhe ishin disa biznesmenë rus.

Financimi fillonte nga disa komopani në Edinburgh dhe më pas përfundonte tek lobimi i Nick Muzin, i cili në Departamentin Amerikan të Drejtësisë, deklaroi dy herë shumat e marra nga Lulzim Basha për lobim në Departamentin Amerikan të Shtetit dhe në zyrën e presidentit Donald Trump.

Por, mesa duket gjithçka ka qënë ilegale. Ka qënë një financim i fshehur, me para burimi i të cilave nuk dihet.

Ndërkohë, Lulzim Basha është përpjekur të shmanget, disa herë e ka quajtur politike, disa herë jo. Është përpjekur të sulmojë denoncuesit, por ka dështuar dhe ka dështuar me sukses.

Prokuroria pas dy vitesh, në në fund mundi të sigurojë nga SHBA , nga FBI-ja dhe nga institucionet e tjera përtej oqeanit, të gjitha detajet e një financimi prej 1 milion dollarë, shuma parash të cilave nuk iu dihet burimi.

Ka qënë në fillim Mother Jones, që bëri denoncimin, më pas dhe Birn. Por CNA.al ishte një nga mediat që nuk u ndal asnjë ditë.

Çdo ditë e më tepër siguroi informacione zyrtare nga Departamenti i Drejtësisë, dhe ka publikuar dhjetëra e dhjetëra shkrime, por edhe materiale të tjera të mediave prestigjoze ndërkombëtare për këtë skandal që Lulzim Basha po përpiqet ta fshehë.

Por, mesa duket Lulzim Bashën nuk ka kush ta shpëtojë këtë herë. Nuk ka president që t’ja mbyllë çështjen. Nuk ka ish-kryeministër që mund ta bëjë këtë.

Luli është i vetmuar përballë Departamentit të Drejtësisë në SHBA dhe përballë FBI-së, e cila ka zbardhur një dosje të plotë, pas një hetimi të kryer në SHBA.

LEXO EDHE:  I bllokuan rrugën Ramës/ Gjykata jep masën për zyrtarët e PD-së

Pra, përtej asaj që thotë Lulzim Basha, se mund të jetë një akt politik nga qeveria, e gjithë çështja e ndërtuar, është thjeshtë dhe vetëm një dosje e ardhur nga SHBA-ja, ku është bërë lobimi dhe ku janë paguar paratë nga kompani lobiste. Vepër e pastrimit të parave, fshehje e financimit të tyre, apo shkeljen e ligjit, Lulzim Basha mund ta ketë bërë në Shqipëri, por gjithçka tjetër e ka bërë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Dhe hetimi nuk është bërë aspak as nga Edi Rama dhe as nga hetuesit e tij politik apo nga sistemi i kapur i drejtësisë, por gjithçka është një dosje e kopsitur mirë nga përtej oqeanit.

Prandaj, sot më shumë se kurrë, Lulzim Bashën nuk ka kush ta shpëtojë. E, në rast se shumë vite më parë iu shpëtoi me procedurë disa hetimeve në lidhje me mbi 200 milion euro abuzime në Rrugën e Kombit, tashmë me dosjen e SHBA-ve, vështirë se ka proçedurë ta shpëtojë.

E në rast se do ketë ndonjë prokuror të “çmendur” që mund të tentojë ta shpëtojë apo gjykatës politik që mund t’i mbyllë dosjen Lulit, vështirë se amerikanët mund t’ia mbyllin atij atë./ CNA.al

Dosja 1 milion dollarë/ Basha refuzon thirrjen e prokurorisë

MEGA-SKANDALI dhe dokumenti/ Lulzim Basha pagoi 950 mijë usd nga kompania Ruse offshore, prokuroria uli shifrën

Lobimi rus/ Prokuroria thërret si të pandehur Lulzim Bashën

Dy viktimat e Lulzim Bashës, për dosjen 1 milion dollarë

Gazeta amerikane përgënjeshtron Bashën/ Publikon faktet e mashtrimit

Rusët pas “Biniatta Trade”?/ Revista amerikane zbulon “lojën” e PD

Lobimi i Bashës në SHBA/ Flasin gazetarët e “Mother Jones”

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Aktualitet20:47 - 8 Qershor, 2019

Zhvendoset protesta/ Fillon marshimi drejt parlamentit

Dy orë nga protesta e opozitës që zhvillohet në sheshin përballë Kryeministrisë, tashmë marshimi ka nisur drejt Parlamentit. Teksa mbylli...

Aktualitet09:51 - 8 Qershor, 2019

Foto-Eksporti i produkteve shtazore/ Shqipëria nënshkruan memorandumin me Kinën

Shqipëria dhe Kina kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes tyre për bashkëpunimin mbi importin dhe eksportin e produkteve ushqimore dhe...

Aktualitet18:18 - 7 Qershor, 2019

Të gatshëm për rihapjen e bisedimeve/ Thaçi dhe Vuçiç përplasen në Bratislavë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha sot se procesi i bisedimeve me Serbinë ndodhet në krizë për shkak të kushtëzimeve...

Aktualitet17:33 - 7 Qershor, 2019

Pragpërplasja, SHBA-ja dhe Rusia fajësojnë njëra-tjetrën

Zyrtarët ushtarakë amerikanë e rusë ngritën akuza të ndërsjellta të premten për veprime të rrezikshme pasi një luftanije amerikane dhe...

Aktualitet12:43 - 7 Qershor, 2019

ShBA vendos raketa në Ballkan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marrë një vendim të papritur duke vendosur luftanije me raketa në Ballkan. Është hera...

Aktualitet18:40 - 5 Qershor, 2019

Nuk përfilli rregullat për borxhin/ Komisioni Europian kundër Italisë

Komisioni Europian rekomandoi të mërkurën nisjen e veprimeve ligjore kundër Italisë, për shkak të mos respektimit të rregullave të BE-së...

Aktualitet18:34 - 5 Qershor, 2019

Ish zv.negociator i OKB për Kosovën/ Ndërron jetë diplomati austriak Rohan

Diplomati austriak, Albert Rohan, ish zëvendës i krye negociatorit të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, ndërroi jetë të...

Aktualitet10:34 - 5 Qershor, 2019

Ish-presidentët e rajonit thirrje BE/ Hapni negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Ish-presidentët dhe kryeministrat e rajonit kanë kërkaur nga Europa që të hap negociatat për anëtarësim në BE, për Shqipërinë dhe...

merkel haradinaj merkel haradinaj
Aktualitet20:32 - 4 Qershor, 2019

Merkel ftesë në Berlin për Haradinajn/ Zbulohet arsyeja e takimit

Pas takimit me liderët e Ballkanit Perëndimor, Kancelarja gjermane  Angela Merkel i ka dërguar një ftesë tjetër kryeminstrit të Kosovës...

Aktualitet19:36 - 4 Qershor, 2019

Maqedonia e Veriut në BE?/ Ja si përgjigjet Presidenti i KE-së

Ditë më parë Komisioni Evropian i rekomandoi Këshillit të BE-së, autorizimin për hapjen e negociatave të pranimit në BE të...

Aktualitet19:10 - 4 Qershor, 2019

Vazhdon kaosi te kombëtarja/ Pas Abrashit, dëmtohet edhe mbrojtësi kryesor

Kombëtarja shqiptare e futbollit vazhdon stërvitjen në Frankfurt dhe duket që në fund të sezonit në këmbët e kuqezinjve po...

Aktualitet15:24 - 4 Qershor, 2019

Plavë-Gucia, Eden i Parajsës Shqiptare

Aty ku flet shqip toka dhe qielli, guri dhe druri Nga AZGAN HAKLAJ Refleksion në 30- vjetorin e SHKA Maja...

Aktualitet10:42 - 4 Qershor, 2019

Pse e kujtojmë Masakrën në Tiananmen

A duhet të kujtohet sot kryengritja studentore në Kinë në vitin 1989? Kanë kaluar 30 vjet, është histori, thonë shumë...

Trending

Read previous post:
Shpërthim në qendër të Parisit/ Raportohet për disa të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm në lagjen Opera, në Paris. Mësohet...

Close