Connect with Us

Qytetarët i “nxjerrin bojën” Ramës/ Propagandë boshe si në komunizëm

Aktualitet

Qytetarët i “nxjerrin bojën” Ramës/ Propagandë boshe si në komunizëm

Publikuar

-

Pse hesht Lukashenko i Tiranës në krye të OSBE!

Në vijim të ritualit të tij të përditshëm, mëngjesin e sotëm kryeministri Rama e ka nisur duke publikuar historinë e një familje nga Kamza, e cila prej 13 vitesh kërkonte lejen e legalizimit të banesës së tyre.

Sipas Ramës, pas shumë vuajtjesh nëpër zyra ku nuk i jepnin asnjë përgjigje tjetër përveçse ‘është në proces’, familja Mazrreku e gjeti zgjidhjen përmes platformës së bashkëqeverisjes.

“Mirëmëngjes, dhe me rastin e familjes Mazrreku nga Kamza e cila pas 13 vitesh pritje dhe zvarritje nëpër zyra për të marrë lejen e legalizimit të banesës së tyre, iu drejtua Platformës së Bashkëqeverisjes shqiperiaqeduam.al, duke bërë të mundur marrjen e lejes së legalizimit për banesën e tyre të ndërtuar me mund, ju uroj një fundjavë të qetë”, shkruan Rama në një postim në rrjetet sociale.

Por, pas këtij postimi të kryeministrit ndjekësit e tij në rrjetet sociale kanë shpërthyer në kritika.

“Diku ky proces quhet formalitet ju e trmbetoni nje arritje te madhe marrja e legalizimit,prpogande boshe zotni ka gjera me jetike ky poull per te zgjidhur leri denglat rasti konkret nena ime me 140 meje lek pensjon paguan 70 mije drita uje nuk me thua zoti kryeminister si mund te jetoje nje njeri ne ate moshe me 70 mije lek duke marre ne konsiderat nevojat qe ka ajo moshe,zoti kryminister politika sociale sot eshte zeroooooo”-shkruan një qytetar.

LEXO EDHE:  “Një lojë e vogël për të rritur temperaturat”/ Patozi tregon “prapaskenat” e shembjes së Teatrit

Gjithashtu një tjetër qytetar shkruan “Ato qe e pasken zvarrit per 13 vjet cfare roli kane pasur? Apo kane marre e do vazhdojne te marrin ate rroge kot akoma?”

Më tej një tjetër qytetar e cilëson këtë veçse reklamë, për të mbuluar ndonjë “pazar” të radhës.

“Reklama radhes per te mbuluar noj dallavere me siguri,ste ka ngel gje tjeter vec tv e fcb zgjidhja jote me mulu syt njerzise .”-shkruan qytetari.

Po ashtu një tjetër qytetar e krahason regjimin e Ramës me atë të diktaturës, ndërsa thekson se “Shum propagande e bukur si ne kohen e komunizmit, plani u realizua 100 per 100”.

Një tjetër risjell në vëmendje çështjen e banorëve të Unazës së re, ndërsa shkruan “PO atyre si je nis me ja shemb shtepit ke unaza cfar do ti japesh.
Apo nga nji shkelm by… dhe te shkojne te mbyten ku te dun”.

Ja disa nga komentet e qytetarëve:

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Publikuar

-

Nga

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Parlamenti i Malit të Zi, të enjten mbrëma shkarkoi ministrin e Drejtësisë dhe të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviç, për shkak të qëndrimit të tij mohues ndaj gjenocidit në Srebrenicë.

Shkarkimi i tij u bë me propozimin e kryeministrit malazez, Zdravko Krivokapiç. Për shkarkimin e tij votuan 43 nga 81 deputetet e parlamentit malazez, ndërsa 27 ishin kundër. Propozimi u mbështet edhe nga Partia Demokratike Socialiste e presidentit Milo Gjukanoviç, që është në opozitë.

Kryeministri Zdravko Krivokapiç, propozoi shkarkimin e ministrit Leposaviç, pasi që në një seancë parlamentare më 26 mars të këtij viti, ai tha se është i gatshëm të pranojë se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid “kur një gjë e tillë të vërtetohet përtej çdo dyshimi”.

Deklarata e tij shkaktoi reagime të ashpra në opinionin vendas e ndërkombëtar. Kritikët thanë se ministri Leposaviç sfidoi edhe legjitimitetin e Gjykatës së Hagës për krime lufte në ish-Jugosllavi, që ka konstatuar se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid.

Kryeministri Krivokapiç tha se Vladimir Leposaviç, si ministër ka qenë i detyruar që t’i përgjigjej pyetjes parlamentare rreth Srebrenicës në frymën e politikës së qeverisë, e jo në frymën e debatit akademik.

LEXO EDHE:  “Një lojë e vogël për të rritur temperaturat”/ Patozi tregon “prapaskenat” e shembjes së Teatrit

LEXO EDHE:  Berisha: Për sivllaun Kokëdhima që dhunoi në 150 raste Kushtetuten, kjo e fundit është thjesht një rreckë!!

“I kam kërkuar dorëheqjen sepse është më mirë që me një akt personal, të tregojmë përgjegjësi”, tha kryeministri Krivokapiç.

Megjithatë, ministri Leposaviç nuk pranoi të ofrojë dorëheqje, pasi u mbështet edhe nga një shumicë e deputetëve proserb pjesë e partive në pushtet. Partia pro-ruse në Mal të Zi, Fronti Demokratik, e mbështeti ministrin duke vlerësuar se “Leposaviç nuk tha asgjë që nuk është pozicioni i çdo serbi në Mal të Zi”.

Pjesëtarët e kësaj partie paralajmëruan se shkarkimi i tij mund të çojë në rënien e qeverisë malazeze ditëve në vijim.

Parlamenti malazez po ashtu miratoi një rezolutë me të cilën ndalohet mohimi i gjenocidit ne Srebrenicë. Në mbështetje të rezolutës votuan 55 deputetë, 19 ishin kundër dhe 7 veta abstenuan.

Në korrik të vitit 1995, forcat e serbëve të Bosnjës pushtuan Srebrenicën, një qytetit që ishte shpallur zonë e sigurt nga Kombet e Bashkuara. Më shumë se 8 mijë burra e djem boshnjakë u ekzekutuan dhe trupat e tyre u hodhën në varreza masive në zonë. Ajo ishte ngjarja më e rëndë në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore dhe u shpall si gjenocid nga gjykatat e Kombeve të Bashkuara./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Goditet nga rrufeja/ Humb jetën 51-vjeçari

Publikuar

-

Nga

Goditet nga rrufeja/ Humb jetën 51-vjeçari

Një 51-vjeçar  ka humbur jetën pasditen e sotme në Kosovë, pasi që është goditur nga rrufeja.

Lajmin për IndeksOnline e ka konfirmuar, Driton Rugova, zëdhënës i Policisë së Kosovë për Rajonin e Pejës.

“Sot, rreth 19:25 një person është sjellë në Spitalin Rajonal në Pejë, i cili sipas ekipit mjekësor, është goditur nga rrufeja dhe nuk ka arritur të mbijetojë. Vdekjen e viktimës e ka konfirmuar ekipi mjekësor”, tha Rugova./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Publikuar

-

Nga

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Analisti Shpëtim Nazarko, ka analizuar mbrëmjen e sotme humbjen e Partisë Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit.

Tkurrjen e mbështetjes për PD-në, ai e lidh me aleancat që Lulzim Basha ka lidhur gjatë kohës që ka qëndruar në opozitë.

Nazarko tha në emisionin “Real Story” se kreu i PD-së ka humbur shumë vota për shkak të aleancës së tij LSI-në.

Unë mendoj që Basha do të fitonte normalisht, sepse ka disa pika që gjykoj si një njeri që spostohem prapa në histori. Një nga gabimet e mëdha është që ai ka thënë njeri Berishës, kur bëri aleancë me Metën, deri kur do të bëhej ajo? Ja pse unë do e zgjidhja prapë Bashën në krye të PD. Unë pëlqej që ngjarjet t’i gjykoj si një njeri që rri 10 vite prapa.

LEXO EDHE:  “Një lojë e vogël për të rritur temperaturat”/ Patozi tregon “prapaskenat” e shembjes së Teatrit

LEXO EDHE:  Rama anulon projektin e parë të Veliajt/ 4 miliardë lekë më pak se investimi i parashikuar

Nga 2009 deri në vitin 2021 PD ka humbur dhe unë mendoj që Basha tani, ka humbur për shkak ë aleancës me LSI-në, sepse janë 160 mijë vota. Këto vota Basha thotë që më është dashur shumë t’i nxjerr nga qypi. Basha ka pasur dy probleme të mëdha.

Ka teori konspirative që është bërë bashkë me Ramën për të hequr qafe Metën. Madje dhe presidenti tha që më nxorën në pritë. Kjo është tipike e dinakëve, dembelë. Unë s’i jap meritë Bashës. Basha që kur e ka marrë në 2013-ën duhej të merrej me këtë histori”, tha Nazarko./ CNA.al

LEXO TE PLOTE