Connect with Us

“Qani për mua vetëm 20 minuta”, fjalët e zgjuara dhe të guximshme të 9-vjeçarit me kancer para se të “ikte”

Aktualitet

“Qani për mua vetëm 20 minuta”, fjalët e zgjuara dhe të guximshme të 9-vjeçarit me kancer para se të “ikte”

Publikuar

-

Një 9-vjeçari, i cili luftonte me kancerin prej më shumë se një viti, u nda nga jeta ditën e Krishtlindjeve.

Ai luftoi deri në minutën e fundit që të mund të njihte motrën e tij të vogël të sapolindur edhe pse mjekët nuk e prisnin që të shkonte aq gjatë.

Por, veç të gjithave, ishin fjalët e fundit që 9-vjeçari britanik Bailey Cooper, tha para se të ndërronte jetë që i prekën të gjithë.

Mëngjesin e 25-dhjetorit ai iu drejtua prindërve të tij:

Qani për mua vetëm 20 minuta dhe më pas pushoni. Vëllai dhe motra ime e vogël kanë nevojë për ju. Jepuni shumë dashuri, gjithë dashurinë që unë nuk ua dhashë dot.’’
Bailey ishte diagnostikuar me, limfomën jo-Hodgkin, një sëmundje vdekjeprurëse që prek qelizat e bardha të gjakut, që prej verës së vitit 2016.

LEXO EDHE:  Sëmundja që po rrezikon jetën e njerëzve/ Rastet kur duhet të keni kujdes

Mjekët kishin humbur shpresat dhe ishin të bindur që vogëlushi do të ndërronte jetë në nëntor, por ai nuk donte të largohej pa e njohur motrën e tij të vogël.

Sipas prindërve të tij, ajo ishte forca e tij më e madhe, dhurata e vetme që kërkonte për festat që nuk i festoi dot kurrë.

Edhe pse vetëm 9 vjeç, Bailey e dinte që do të vdiste ndaj edhe kishte planifikuar funeralin e tij.

Nëna e tij, Rachel, tregon:

Ai donte që të gjithë njerëzit që do të merrnin pjesë të visheshin si super heronj, dhe t’u shpërndante lodrat, veshjet dhe librat e tij fëmijëve në nevojë.”
Prindërit e kanë ndarë së fundmi historinë e vogëlushit guximtar që preku zemrat e të gjithëve ndërkohë që në funeralin e tij morën pjesë me qindra njerëz të prekur nga pjekuria dhe guximi i tij.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Një tjetër shtet i mbyll “derën” Shqipërisë/ Vjen njoftimi i rëndësishëm nga TIA

Publikuar

-

Nga

Tirana International Airport ka njoftuar se që nga data 16 korrik deri më 31 korrik 2020 do të ndalohen fluturimet me Vjenën.

Në një njoftim zyrtar, Austrian Airlines njofton sot se Ministria Federale Austriake e Punëve Sociale, Shëndetit, Kujdesit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit ka zgjeruar masivisht listën e ndalimeve të uljes së avionëve.

Duke filluar nga e enjtja, 16 korrik 2020, Shqipëria nuk do të ketë asnjë fluturim të rregullt me Austrinë dhe do të radhitet në listë me Bosnjën dhe Hercegovinën, Bullgarinë, Egjiptin, Kosovën, Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut, Rumaninë dhe Serbinë. Dekreti është i vlefshëm deri më 31 korrik 2020.

Për shkak të ndalimit zyrtar, Austrian Airlines është e detyruar të anullojë të gjitha fluturimet ndërmjet Vjenës dhe Tiranës gjatë periudhës 16-31 korrik 2020.

LEXO EDHE:  “S’mund të bësh trimin”/ Skëndër Brataj tregon si e përjetoi infektimin me koronavirus

LEXO EDHE:  Studimi: Ja çfarë dëmesh i shkakton trurit tonë ndotja e ajrit

Pasagjerët fluturimet e të cilëve janë anulluar dhe të cilët nuk duan të përdorin mundësitë e rishikimit të datave mund të aplikojnë për një rimbursim duke përdorur formularin në internet në faqen e internetit të Austrian Airlines.
Pasagjerët që dëshirojnë të kryejnë fluturimin e tyre në një datë të mëvonshme, kanë mundësi të ndryshme rishikimi dhe mund të realizojnë udhëtimin e tyre të ndryshuar deri në fund të 2021.

Pasagjerët që kanë tranzitin në Vjenë, do të mbrohen me linjë tjetër nga destinacion tjetër. Austria Airlines parashikon mbrojtjen e pasagjerit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Pse në Shqipëri virusi po vret të rinj?

Publikuar

-

Nga

Pse në Shqipëri virusi po vret të rinj?

Nga Klodian Tomorri 

* Po të krahasosh të dhënat për moshën e vdekshmërisë nga virusi, vëren një fenomen shumë shqetësues. Në Shqipëri, mosha mesatare e atyre që kanë humbur jetën është shumë më e re se në vendet e tjera.

Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë, 60 për qind e viktimave nga virusi në Shqipëri janë nën 70 vjeç. Në Itali kjo shifër është vetëm 14 për qind, ndërsa në Francë 16 për qind.

Po kështu, 7 për qind e viktimave te Covid në Shqipëri janë nën 50 vjeç. Në Itali kjo shifër është vetëm 1.7 për qind, ndërsa në Francë 2 për qind.

Ndoshta një arsye që mund ta shpjegojë këtë është se Shqipëria fatmirësisht ka një numër shumë më të vogël vdekjesh se vendet e tjera. Numrat e vegjël nuk janë përfaqësues dhe shpesh nuk mjaftojnë për të dhënë trende. Por mund të ketë edhe arsye të tjera përtej kesaj. Ndaj është mirë, që dikush të fillojë ta studiojë si fenomen, mos ka ndonjë gjë që nuk shkon.

LEXO EDHE:  Sëmundja që po rrezikon jetën e njerëzve/ Rastet kur duhet të keni kujdes

LEXO EDHE:  Nënat e forta u përsërisin vajzave këto fjalë

Përtej kësaj, prapë fatmirësisht, Shqipëria është ende në kohë për të mos paguar çmimin e lartë që kanë paguar vendet e tjera. Por tani zgjidhja nuk vjen më nga qeveria, por duhet të vijë nga vetë njerëzit.

Në finale ky është një model progresioni. Dhe në modelet statistikore, rezultati final varet nga variablat që t’i përdor. Ndryshime të vogla në variabla japin diferenca të mëdha në rezultatin final.

Mjafton vetëm fare pak kujdes, për t’i ndryshuar ato variabla. Nëse njerëzit nuk grumbullohen, indeksi i transmetueshmërisë ulet. Nëse njerëzit mbajnë maskë në ambiente të mbyllura r-ja ulet. Nëse qytetarët ruajnë distancat, variablat ndryshojnë, po ashtu dhe rezultati. E kështu me radhë.

Të dëgjojmë këshillat e mjekëve se përfitimet janë shumë të mëdha. Jo vetëm në termat e jetëve të humbura, por edhe në aspektin ekonomik. Sot Europa po na izolon, por me pak më shumë kujdes, kjo mund të ndryshojë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha të bëhet gati për humbjen e radhës”/ Rama: Populli më i mërzitur me opozitën se me qeverinë

Publikuar

-

Nga

“Basha të bëhet gati për humbjen e radhës”/ Rama: Populli më i mërzitur me opozitën se me qeverinë

Teksa fliste për ndalimin e koalicioneve, kryeministri Edi Rama i dërgoi një mesazh kreut të PD, Lulzim Bashës.

Rama i tha Bashës se nëse mendon se në pushtet vihet me formula atëherë të përgatitet për humbjen e radhës.

Më tej ai theksoi se populli është më i mërzitur me opozitën më shumë se me qeverinë.

“Nuk jam aq budalla sa të mos kuptoj që atë që shqiptarët e duan sot, PS-ja nuk mund ta refuzojë dhe pastaj të marrim ne koston. E gjitha lidhet me idenë dhe frikën, i gjithë atyre që e duan Shqipërinë se mos çmendet prapë grupimi i partive që janë jashtë për të bërë atë që bëri. Një qeveri pas 7 viteve ka më shumë te meta se pas një viti, por populli të jetë më i mërzitur me opozitën se me qeverinë nuk e kam parë në ndonjë vend, edhe njerëzit e mërzitur me ne janë më të mërzitur me opozitën. Këto kërcënime apo gjoksin imagjinar të Mic Sokolit i përkasin të shkuarës. Koalicionet nuk ndalohen dhe nuk do të ndalohen, së dyti në kohën që i referoheni kishim një sistem që e kishim akoma deri kur të ndryshojë dhe me atë kemi fituar dhe humbur, prandaj pyetja është pa sens, por cdo gjë është e përmirësueshme, edhe qeveria prandaj bëhen zgjedhjet dhe jo më përmirësimi i procesit zgjedhor. Ne po bëjmë një përmirësim të procesit zgjedhor. Nëse Basha mendon që në pushtet vihet me formula dhe me rrugë që nuk kalojë nga vota e qytetarëve, atëherë thjesht dhe vetëm përgatitet për humbjen tjetër. Nuk mendoj që në Shqipëri gjerat ndahen me formula, por tek mejdani. Kush ka më shumë vota fiton. Nëse PD-ja është e pandalshme nga ajo që deri dje e quante SHPK-ja e Monikës, me Ndokën, Fate Mediun, të gjithë me radhë askush nuk do i ndalojë” tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE