Nga Arian Galdini/ Edi i magjepsur! – CNA
Connect with us

Opinione

Nga Arian Galdini/ Edi i magjepsur!

Publikuar

-

A e dini çfarë?

Kam vendosur ta besoj plotësisht Edi Ramën kur na rrëfen mbushur me pasion për djalin e ri Gent Caka dhe talentin e dijen e tij kaq mbresëlënës.

E besoj se Caka ia paska dalë tia mbushë mendjen Kryeministrit të vendit tim se ai qenkërkësh “i talentuari” dhe “i shumëlexuari” që meriton të ngjizet si modeli i të riut shqiptar sot.

Madje rruga e tij e ngjitjes duhet të shërbejë si udhërrëfyes për të gjithë të rinjtë tanë.

Duket më tepër se i bukur dhe i guximshëm ky projeksion politik.

I shkon për shtat edhe nismës më të re të quajtur Puna e Mbarë të prezantuar nga KM, nëpërmjet së cilës ai synon të përfshijë në Administratën Publike të gjithë ata të rinj e të reja që i kanë kryer studimet me 9ta dhe 10ta.

Mirëpo  përtej agjipropit e pëpjekjes titanike të KM për ta shitur këtë si një vlerë publike e moderne, ka disa pyetje të cilat nuk gjejnë asnjë përgjigje tek pasioni dhe magjepsja e Edit për Gentin.

Po e nisim me pyetjen më të thjeshtë në botë.

Çfarë është një Ministër?

Si e mendon Edi Rama këtë punën e Ministrit?

Qeveria dhe qeverisja janë vërtetë vullnet politik i KM dhe Shumicës, por para së gjithësh janë çështje e publikut.

Kjo antikultura e sajuar prej Liderëve Supremë të këtyre 3 dekadave tranzicion e postkomunizëm, se këta mund të sjellin e vendosin kë të duan e ku të duan, nuk mund të rilegjitimohet as me magjepsësin Gent Caka.

Është antikulturë dhe pikë.

Në demokraci, publiku voton Kandidatin për KM që të bëhet KM, por voton edhe Partinë ose Koalicionin që krijon Shumicën.

Partitë ekzistojnë sepse e pjesmja i jeo mundësi publikut dhe grupeve të interesit që të njohin dhe votojnë përfaqësuesit e tyre.

Demokracia është e lodhshme, bezdisëse, kokëçarëse, por nuk ka asnjë mënyrë tjetër për ta përjetuar atë përveçse duke ia duruar të gjitha andrallat që sigurojnë përfaqësim, llogaridhënie dhe përgjegjshmëri.

Si mundet që një KM, ta hedhë në kosh të plehrave Partinë, e të dalë përballë publikut i vetëm e ta kontraktojë publikun si “outsource” që nevojitet për shërbimet e tij vetëm kur votohet, e me vota që meren kundrejt pagesës përkatëse?

Kur demokracia kthehet në një transaksion financiar dhe qeverisja në një biznes, Qeveria domosdo shndërrohet në Korporatë.

Pra Edi i magjepsur, e ka sjellë Gentin si një prurje manaxheriale brenda një logjike korporative.

Përndryshe, ma gjeni një Ministër në botën perëndimore demokratike që emërohet nga KM dhe nuk ka asgjë për të thënë vetë me gojën e tij, kur një “pjesë e palexuar”, “e ligë”, zogori kadrinjsh, ngrenë pyetje e madje refuzojnë ardhjen e tij në detyrë?

Ku keni parë ju diku në botë që Ministrat të vijnë si surpriza për publikun, e KM ti heqë, ti vërë, ti mbajë, ti mbrojë, ti shajë e lëvdojë, si ti dojë e kur ti dojë qejfi atij?

Publiku në demokraci, e gjen përfaqësimin e tij tek emri dhe personaliteti i çdokujt që mer përsipër një ofiq publik.

LEXO EDHE:  Rama sulmon gazetarët/ Lubonja: Problemet që flasim ne kadrinjtë janë reale

A do ta përfytyronit ju apo a mund ta gjeni ju sot një shembull, një të vetëm, në demokracitë perëndimore, ku e kur një individ emërohet Ministër nga KM, e vetë nuk ka gojë as për tu mbrojtur, as për tu përballur, as për të sqaruar, as për të informuar, as për të komunikuar me publikun?

Pse flet KM për të emëruarin e tij?

Le të dalë vetë magjepsësi Caka e ti flasë publikut për veten e tij.

Po dinjiteti njerëzor ku është këtu?

Ma gjeni ju një rast në perëndimin demokratik, kur dikush bëhet casus belli mes dy institucioneve a mes dy palëve, e vetë nuk paskërka asgjë për të thënë, qoftë për tu bërë palë në luftë, qoftë për ti dhënë fund luftës duke larguar veten nga skena e përdorimit.

Shoqëria ka nevojë për akte dinjiteti nga vetë invividi që të vlerësojë e kuptojë kualitetet e njerëzve që marin detyra të larta publike.

Kur shoqëria detyrohet ta shohë dhe vlerësojë Gent Cakën vetëm nga sytë, fjalët dhe konsideratat e magjepsura të Edi Ramës, nuk ka më asnjë arsye pse KM të mërzitet me zogorinë e të pamagjepsurve me Ramën.

Genti mund të jetë magjepsës, por këtë e di vetëm Edi Rama.

Genti mund të ketë lexuar më shumë se shumëkush në rruzull, por këtë përsëri e di vetëm Edi Rama.

Ne nuk kemi pse ta pranojmë Ministër Gentin, që ai të na magjepsë edhe neve sikurse ka magjepsur Edi Ramën.

Ndoshta ai duhet ta bëjë vetë betejën e tij qoftë për tu përballur për të drejtën e tij për tu bërë Ministër, qoftë me aktin e tij të tërheqjes me dinjitet nga të qenurit i përdorur si shkak lufte.

Sepse, po e mbrojti vetëm Edi Rama, po foli vetëm Edi Rama për të, nuk janë vetëm ata që po e refuzojnë Gentin keqpërdoruesit e djalit të ri të talentuar.

Më së pari është vetë Edi Rama keqpërdoruesi i një të riu të talentuar, të cilin e emëron Ministër por nuk e lejon të pëballet apo dorëhiqet.

Të talentuarit e këtij vendi, nuk kanë nevojë të bëhen Ministra, për tu ndjerë të vlerësuar.

Ky vend ka nevojë për lirinë e të talentuarve për tu shprehur e për tëen konkuruar.

Se si Ministra, kemi parë të na shkëlqejnë të gjithë derrat e korruptuar të këtij vendi.

Si qytetarë, jetojmë në shoqërinë kur të rinjtë e talentuar as inkurajohen, as vlerësohen, as lejohen, as përfillen.

Andaj, Edi i magjepsur, lejoje Gentin të bëhet qytetar që përballet ose tërhiqet me dinjitet.

Sepse për Ministër në Korporatën tënde private që e quan Qeverisje, ti mund të bësh edhe rojen e kopshtit zoologjik e të na thuash se ai ka talentin të na marë lekë teksa paguajmë biletat kur hyjmë për tu argëtuar duke parë egërsirat.

 

Aktualitet

Aleati i çadrës thirrje Bashës/ Dorëhiqu që të pastrosh biografinë dhe partinë

Publikuar

-

By

Nga Kreshnik Spahiu

– Kjo çfarë po i ndodh Lulzim Bashës nuk është fundi i botës, madje janë eksperienca që gjithë bota i ka provuar përpara Lulit.
Luli ka kapërcyer situata më të vështrira me prokurorinë. Ai ka ende pezull në prokurorinë shqiptare dosjen 240 milion euro abuzim në rrugëna e kombit, ai ka hapur dosjen e dy pallateve që i ndërtoj brenda në det, ai ka hapur dosjen e 4 vrasjeve në bulevard si ministër i Brendshëm në 21 Janar.
Dosja e 600.000 eurove është e papërfillshme për Lulzim Bashën, sepse ai s’ka vjedhur në këtë për vehte por për partinë.
Basha në këtë cështje do e kapërcej ylberin shqiptar por jo oqeanin Atlantik.
600.000 eurot e financuara nga kompanitë ruse nuk e izolojnë Lul Bashën tek burgu 313 por e izolojnë përfundimisht me washingtonin dhe BE.
Si mund ta pranoj BE në tavolinë Lulzim Bashën kur themeluesi i BE dhe bashkimit dy Gjermanive Helmut Kohl dha dorëheqjen nga politika për të njëjtin motiv dhe në mënyrë paradoksale për të njëjtën shumë:
Gjykata e Rrethit Augsburg lëshoi një urdhër arresti ndaj ish thesarit CDU Walther Leisler Kiếp të dyshuar për evazion fiskal, e cila më pas doli më 5 nëntor 1999, zyra e prokurorit.

Kiep u akuzua se kishte marrë në vitin 1991 nga tregtari i armëve Karlheinz Schreiber DM 1 milion si donacion për CDU dhe nuk tatohen. Megjithatë, donacioni nuk i ishte dorëzuar CDU-së. Horst Weyrauch, arkëtari Kiep dhe përfaqësuesi i tij Uwe Lüthje kishin ndarë paratë midis tyre. Kancelari Kohl fillimisht deklaroi se nuk e dinte për këtë donacion. Ai gjithashtu hodhi poshtë akuzat se kishte një lidhje me ryshfet në furnizimin e tankeve në Arabinë Saudit.

Më 26 nëntor 1999, ish Sekretari i Përgjithshëm i CDU Heiner Geissler pranoi se CDU kishte “llogari të zeza” në epokën Kohl. Ish sekretarë të tjerë të përgjithshëm të CDU thanë se nuk dinin asgjë për këtë. Helmut Kohl konfirmoi më 30 nëntor 1999 në një intervistë televizive, ekzistencën e këtyre llogarive, të cilat ai e kishte mohuar më parë. Kohl mori përsipër përgjegjësinë politike për gabime në CDU Financave në qëndrimit të tij dhe deklaroi se ai e kishte pranuar donacione të fshehta dhe ilegale partiake për librat e CDU gjatë.

LEXO EDHE:  Nga Fatos Lubonja/ Rama nuk tërhiqet nga rruga e putinizmit

Kohl tha se i kishte dhënë donatorëve fjalën e tij të nderit për të mos dhënë emrat e tyre por gjithaesi dha dorëheqjen duke dal në pension politik.

Disa ditë më vonë, Kohl u largua nga presioni i lartë i CDU-së për postin e kryetarit të nderit.

Lulzim Basha dhe Helmut Kohl janë të pakrahasueshëm dhe prandaj ne jemi tashmë si shoqëri jemi katandis llumi i Europës sepse Gjermania me gjithē mirnjohjen ndaj Kohl për kontributin e Bashkimit të dy Gjermanive dhe forcimin e themeleve të BE, sërish populli gjerman nuk ja justifikoi atij abuzimin.

Ligji është i barabartë për të gjithë.
Shqipëria nuk ka luksin të ketë lider revolucioni një person me 7 dosje penale, sepse ai duhet jetë referenca e së ardhmes.
Unë nuk dyshoj që Basha është hajdut sepse kam pasur gjithmonë bindjen që ai është rrogtar dhe llogaritar i Sali Berishës. Ai nuk fiton asgjë për vehte sepse në darkë e çon bilancin tek doktori.

Gjithsesi ai e ka shtrydhur PD-në si limoni dhe qoftë një herë të vetme mund ti shërbej partisë dhe Shqipërisë.
Dorëheqja do ishte burrëria e parë dhe e fundit që Lulzim Basha mos ketë një fund të turpshëm.
A e ka burrërinë e ngjashme Lulzim Basha me ish-kancelarin Helmut Kohl? Jo jo padyshim që nuk e ka, por këtë rradhē s’duhet të pyes doktorin për dorjeqjen e tij në lidhje me dosjen e 7 sepse tashmë ska më konflikt me drejtësinë shqiptare por atë amerikane e cila pas dosjes së 7 mund ta çmontojnë bustin e tij të “8-in në bronz”
Amerika nuk mund ta toleroj që lideri i opozitës së vendit më të varfër në Europë të sillej si sheik dhe paguante 600.000 euro për një lëpirje të zezë në shtpēpinë e Bardhë.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Nga Fatos Lubonja/ Rama nuk tërhiqet nga rruga e putinizmit

Publikuar

-

By

Nga Fatos Lubonja/ Shpresa e humbur tek Amerika

Në komentet përpara zgjedhjeve të vitit 2013 kam shprehur dy ide kontradiktore me njëra-tjetrën. E para, se do të qe më mirë të fitonte Edi Rama, jo për shkak të besimit që kisha tek ai dhe PS, por sepse kështu shqiptarët do të ndërgjegjësoheshin katër vjet më herët se edhe rilindësit ishin pjesë e të njëjtit sistem oligarkie kriminale që sundon vendin dhe kështu do të lindte katër vjet më herët një lëvizje e re kundër këtyre partive/ banda. Ideja e dytë ishte se kush do të fitonte zgjedhjet e 2013-tës, mund të instalonte një lloj putinizmi në Shqipëri, pasi ishte në logjikën e zhvillimeve të deriatëhershme që lufta midis tri bandave për territor (ose tepsi sipas gjuhës së Ramës) të përfundonte një ditë me mbisundimin e më së fortës.

Kontradiksioni midis këtyre dy ideve qëndronte në atë se, nëse flisja për rrezikun e një putinizmi, do të duhej të parashikoja se instalimi i një regjimi të tillë e vështirësonte mundësinë e lindjes së një force të re antisistem.

Po pse nuk e kam vënë në dukje këtë kontradiksion? Për shkak se në ato vite kam gjykuar se lindja e lëvizjes antisistem, për shkak të zhgënjimit të shqiptarëve me të gjitha partitë, dhe putinizmi ishin dy mundësi të hapura, njëra optimiste dhe tjetra pesimiste; si të thuash pjesa plot dhe pjesa bosh e shishes.

Me vullnetin për të inkurajuar lëvizjen antisistem, kam mbështetur e votuar lëvizjen e Bojaxhiut në zgjedhjet bashkiake 2015 dhe pastaj partinë e Ben Blushit në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2017. Ndërkaq, zhvillimet që kanë ndodhur, ku hyjnë edhe dështimet e këtyre të dyve, edhe nxjerrja e LSI nga koalicioni në mandatin e dytë të Ramës, më kanë zhytur gjithnjë e më shumë për kah pjesa bosh e shishes: tek ideja se sistemi po degradonte në kontrollimin e gjithçkaje nga një bandë e vetme. Më duhet të pohoj se disa nga faktorët që kanë çuar në këtë rënie nuk i kam parashikuar dot më 2013. Nuk kam imagjinuar dot se papërgjegjshmëria e rilindësve (ngulmoj: e rilindësve, jo vetëm e Ramës, sepse i konsideroj të gjithë përgjegjës) mund të arrinte nivele të tilla bashkëpunimi me krimin; as nivelet kaq të larta të ikjes së shqiptarëve, si shpëtim nga e keqja; as nënshtrimin dhe bashkëpunimin deri në këtë shkallë të elitës intelektuale me të keqen; dhe as bashkëpunimin kaq të turpshëm të euroburokratëve me këtë regjim.

Kur shpërthyen protestat e studentëve, i jam rikthyer dilemës së vitit 2013 në formën e pyetjes: mos ndoshta jam gabuar duke u zhytur shumë në pjesën bosh/pesimiste të shishes, ndërkohë që procesi i kapjes së shtetit nga Rama nuk paska ecur aq përpara sa ç’më dukej? Mos vallë këto protesta flasin për një situatë ku mundësia e një lëvizjeje antisistem ekziston? Refuzimi i shumicës së studentëve për t’i kthyer në lëvizje politike antisistem kërkesat e tyre ekonomike ma shuan që në djep këtë pikëpyetje, duke i dhënë të drejtë pjesës bosh të shishes. Kufizimi më i madh që treguan ato protesta, qe pikërisht fakti se masa e studentëve u shfaq e paformuar kulturalisht për të ndërtuar një vizion tjetër për një Shqipëri demokratike dhe aq më pak për ta materializuar këtë vizion nëpërmjet një lëvizjeje apo partie të re. Protesta mbeti një kundërtim ndaj prekjes së interesave të studentëve nga e keqja, por pa sugjeruar ndonjë projekt politik për luftën kundër saj dhe ndërtimin e një vizioni alternativ për gjithë shqiptarët.

LEXO EDHE:  Nuk e ftoi në Kongresin e PS-së/ Gjika-Ramës: Nuk donim kolltuk, vetëm të dëgjonim

Dilema: rënie e mëtejshme drejt putinizmit apo ringritje drejt demokracisë ka mbetur gjithsesi e hapur për shkak se protestat e studentëve u pasuan shumë shpejt me ato të opozitës, me lënien e mandatit nga deputetët e saj, duke e shtruar edhe një herë atë në formën e pyetjes: a janë këto protesta dhe lënia e mandatit grahmat e fundit të rezistencës së këtij populli përpara instalimit të një putinizmi, apo nuk duhet nënvleftësuar shpirti i protestës së këtij populli, aversioni i tij ndaj figurave autoritare që kërkojnë të ringjallin fantazmën e Enver Hoxhës, sikurse është edhe Edi Rama?

Këtë pyetje mund ta artikulosh edhe në forma më konkrete të tilla si: A mund të qëndrojë në këmbë një regjim alla-Putin vetëm me propagandë pa një farë aftësie qeverisëse – çka ky ekip nuk e ka fare? A mund të mbahet ai vetëm te paratë e krimit pa një ekonomi të shëndoshë? A mos po ndodh që Rama, duke iu shtuar oreksi për t’i grabitur paratë e shqiptarëve vetëm me bandën e rilindësve, i ka vënë me shpatulla pas murit jo vetëm shqiptarët e tjerë, por edhe partitë/banda të tjera, duke u aktivizuar energjitë e luftës për mbijetesë dhe duke prishur ekuilibrin e sistemit? Apo pikërisht sepse ndodhet përballë gjithë këtyre vështirësive po i lind përditë e më shumë nevoja të shtojë metodat shtypëse kundrejt kundërshtarëve, siç u sugjerua qartë edhe nga fjalimi i fundit, në sheshin “Nënë Tereza”, dhe kjo do të na çojë drejt eliminimit të çdo mundësie kundërshtimi dhe instalimit përfundimtar të putinizmit?

Në momentin aktual, përgjigjja mbetet e hapur, por dy gjëra di të them me siguri. Së pari, se ata që mendojnë se Rama dhe rilindësit mund të kenë racionalitetin ta shohin humnerën se ku po na çojnë dhe të bëjnë prapaktheu, gabohen rëndë. Së dyti, se ashtu si lëvizja e studentëve, edhe protestat e opozitës nuk mund të kenë sukses nëse kufizohen vetëm në kundërshtimin e së keqes, pa na ofruar një projekt alternativ të besueshëm për rrëzimin e këtij sistemi kriminal./Panorama

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

LSI e Kryemadhit, si Partizani i Bert Xhanit

Publikuar

-

By

Ilir Meta, Monika Kryemadhi

Sporti ngjason shumë me politikën, jo vetëm për nga ultrasit që në politikë quhen militantë, apo tifozët që quhen votues, por edhe nga veprimet dhe vetë loja.

Në sport shpesh ka penallti të paqenë, arbitra të blerë, ndeshje të trukura, njësoj si në nahijen tone, ku shiten blihen zgjedhjet dhe manipulohen rezultatet.

Por ajo që ngjan më shumë më një ekip futbolli është Lëvizja Socialistë për Integrim, sidomos nga situata që po kalon sot. Monika Kryemadhi vendosi djegien e mandateve menjëherë pas Lulzim Bashës, por ajo që po ndodh është fakti se LSI po plotëson 100% të gjithë grupin parlamentar me 19 deputetë, ku përfshihen Lefter Koka që nuk dha dorëheqje dhe Robert Bitri, i larguar pas përplasjeve me Kryemadhin.

LSI-ja sot është fiks si Partizani përpara gati 15 vitesh, ndoshta dhe më keq, ndjesë tifozëve dhe në veçanti Demave të Kuq, që një perudhë të errët të skuadrës, po e përdorim si krahasim politik.

Atëherë ekipi kishte president Abert Xhanin dhe luftoi fort, mundi të fitonte vetëm një kupw republike dhe asnjë kampionat, një e humbi në fund pasi e mundi Dinamo 2 me 1.

Po, ku ngjason Partizani i atëhershëm me LSI-në sot. Kur ekipi filloi të kishte problem të forta financiare, Presidenca filloi të shiste ndeshjet, për këtë pati edhe hetime e dënime nga UEFA. Rezultate të trukuara për të siguruar financimet.

Fiks si LSI që në 2009, pasi Ilir Meta ishte zhytur në borxhe, për më tepër kishte marrë dhe kredi për fushatën, shkoi me vrap tek PD dhe Sali Berisha, duke braktisur të majtën.

Më pas bëri pazar me Edi Ramën dhe pas ngjalave në Gjirin e Lalzit, Iliri e kaloi sërish partinë në koalicion me PS. Dy pazare në katër vite. Në 2017, ai zgjidhet president, dhe partinë ia le gruas e cila e kalon në opozitë me Lulzim Bashën.

LEXO EDHE:  Nga Fatos Lubonja/ Rama nuk tërhiqet nga rruga e putinizmit

Po çfarë ndodhte me Partizanin, ndeshjet trukoheshin me urdhër nga lart për të siguruar para predisenca, kjo u bë rrugë njëherë dy herë, shumë herë. Futbollistët e kuptuan këtë gjë dhe filluan vetë pastaj të shisnin ndjeshjet dhe situata doli totalisht nga kontrrolli. Sa ti merrte paratë Presidenca, i merrnin vetë ata.

Në vitin 2006, Partizani luante në Maltë, në stadium kam qenë me një tifoz të çmendur të kuq, ish- deputetin socialist Andis Harasanin. Pjesën e parë ndeshja u mbyll 0-0. Futbollistët kishin luftuar fort, pasi kishin luajtur dhe vetë mesa duket.

Në pjesën e dytë lume me gola, “udhëheqja” kishte luajtur, bëhen 3.

Kur i kërkoi dikush Sulejman Memës të shënonte ekipi tre gola me çdo kusht pjesën e dytë, ai tha “këta nuk bëjnë tre në stervitje do bëjnë, një në pjesë”.

Ky është një nga rastet e shumta të trukimeve në sport dhe pazareve ku luan Presidenca, pastaj dhe futbollistët që rrisnin të ardhurat nga rrogat e tyre të munguara.

Njësoj si deputetët e LSI sot. Ilir Meta pazare, Monika pazare, kandidatët mund t’i bëjnë vetë. Se ju kanë munguar të ardhurat. LSI si parti e tillë u themelua dhe ka mbijetuar. Ata kanë shpenzuar kanë derdhur djersë, lekët i ka marrë Iliri me Monën, Haxhinasto me Vasilin, etj etj. E kanë më të lehtë të hyjnë në parlament dhe s’kanë pse pyesin “presidentin” e ekipit, i cili boll e ka shitur partinë sa andej këndej. Ata mund t’i trukojnë vetë rezultatet parlamentare.

Megjithëse tifozëve të Partizanit të sotëm i urojmë suksese, shpresojmë që mos i kthehen më ato kohë, mjafton të shikojnë LSI-në sot për të kuptuar sa ka ndryshuar ekipi i tyre./ Elvi Fundo – CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet23:08 - 25 Mars, 2019

Trump: Prokurori Mueller veproi me ndershmëri në hetimin ndaj Rusisë

Pasi e ironizoi për muaj me radhë Prokurorin Special Robert Mueller lidhur me hetimin për mundësinë e lidhjeve me Rusinë...

Aktualitet18:49 - 25 Mars, 2019

Moti i keq shkakton dhjetra viktima dhe të plagosur në Iran

Moti i keq dhe reshjet e shumta të shiut kanë shkaktuar përmbytje dhe viktima në shtetin  e Iranit. Mësohet se...

Aktualitet19:32 - 24 Mars, 2019

Integrimi i Shqipërisë në BE/ Presidenti grek kujton kushtet

Ditën e sotme shteti grek ka festuar pavarsinë e tij. Gjatë fjalës në ceremoninë e zhvilluar presidenti i Greqisë Prokopis...

Aktualitet09:03 - 24 Mars, 2019

Pas 20 vitesh/ Zyrtari i NATO-s:Bombardimi, ndjenjë dëshpërimi dhe lehtësimi

Sa herë që kujtohet fushata e sulmeve ajrore të NATO-s, e nisur më 24 mars të vitit 1999, personi i...

Aktualitet17:05 - 22 Mars, 2019

Kosova, si Shqipëria/ Miraton rezolutën që ndalon lojrat e fatit

Me 74 vota në favor Parlamenti i Kosovës ka miratuar ditën e sotme një rezolutë, që pezullohen lojërat e fatit...

Aktualitet16:56 - 22 Mars, 2019

Ceremoni varrimi për 26 viktima të sulmit në Zelandën e Re

Mijëra njerëz u mblodhën të premten në Zelandën e Re, për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të 26...

Aktualitet15:17 - 22 Mars, 2019

Brexit do t’i kushtonte shtrenjtë Gjermanisë

Brexit-i u shty! Dhe krerëve të BE-së të mbledhur në Bruksel sërish u ra një gur nga zemra. Sepse BE-ja...

Aktualitet15:12 - 22 Mars, 2019

Bashkëpunim me Rusinë?/ Trump: Raporti të bëhet publik

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se raporti përfundimtar i Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller për bashkëpunimin e mundshëm të...

Aktualitet14:14 - 22 Mars, 2019

Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Nga Franco Venturini Më shumë se asnjëherë sulltan, tani që ka superpushtet të garantuar nga ndryshimet kushtetuese, e megjithatë, presidenti...

Aktualitet14:10 - 22 Mars, 2019

Opsionet e reja për Brexit-in

Britania e Madhe do të dilte pas një jave nga BE-ja. Por ky vendim u shty edhe ca. Cilat janë...

Aktualitet09:39 - 22 Mars, 2019

Gjermania miraton ligjin e ri/ 1,3 miliardë euro për fëmijët e varfër

Bundestagu gjerman miratoi një ligj të ri për familjen. Ai do të lehtësojë prindërit me të ardhura më të pakta....

Kultura15:31 - 21 Mars, 2019

Astrit Çerma rrëfen kujtimet me kompozitorin e njohur  

Më kujtohet si tani: Mbasi pamë tërë “matrialin” e xhiruar për filmin “Në fillim të verës” në një montim “bruto”,...

qerim mata qerim mata
Aktualitet13:22 - 21 Mars, 2019

Ndahet nga jeta regjizori i njohur/ Kush ishte  artisti që fshihej pas “Lefter Lefterit”

Qerim Mata, i njohur ndryshe edhe i Lefter Lefteri personazh i luajtur prej tij në filmin “ I teti në...

Aktualitet22:19 - 20 Mars, 2019

“Deti nuk ka portë”/ Poezia e Aleksandër Çipës prezantohet në Korçë

Mesditën e sotme, në sallen e Bibliotekes së Universitetit “Fan S. Noli” të qytetit të Korçës, është promovuar libri më...

Aktualitet20:21 - 20 Mars, 2019

Vendimi i Dhomës së Apelit/ Burgim i përjetshëm për Radovan Karaxhiçin

Ish udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua më burgim të përjetshëm. Dhoma e Apelit e Mekanizmit që...

Aktualitet19:02 - 20 Mars, 2019

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në...

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

Trending

Read previous post:
Shpërthim i fuqishëm në Paris/ 2 të vdekur 30 të plagosur

Parisi u trondit nga një shpërthim i fuqishëm mëngjesin e sotëm. Shpërthimi ndodhi si rezultat i rrjedhjes së gazit në...

Close