Nga Artur Ajazi/ Janari i acartë Lulzimit – CNA
Connect with us

Aktualitet

Nga Artur Ajazi/ Janari i acartë Lulzimit

Publikuar

-

Janari  i 2019 ka hyrë i ftohtë, ashtu siç ka gjetur të acartë ky  janar edhe opozitën e këtij vendi.

Ngrirja e gjithçkaje që ka në dispozicion  opozita politike në Tiranë, e ka shpjegimin tek sinjalet e fikura, tek mungesa e seriozitetit që ka përçarë dhe po shkërrmoq  kupolën drejtuese të saj.

Po të kthehemi  mbrapa në kohë, kujtojmë se Lulzim  Basha u rikonfirmua në detyrën e kryetarit  të PD, mes debatesh dhe dyshimesh të shumta që vinin më së shumti nga brënda partisë tij, nga kontestuesit e tij, dhe jo vetëm.

Por me gjithë kontestimet e shumta,  Lulzim Basha  arriti të fitonte, dhe nisi një “betejë”  me gjoja pretendimin se “do të ringirnte  PD”, por që deri sot ajo ka rezultuar se nuk ka qenë as betejë dhe as mision politik.

Personalisht nuk kam besuar dhe  nuk besoj se Partia Demokratike  mund të ringrihet nga beteja të tipit “Basha”, ndërkohë që mendoj se  ringritja  dhe  ribashkimi  i saj, do të ishte gjëja e duhur për një opozitë të çorientuar. Lulzim  Basha vazhdimisht ka menduar dhe deklaruar se “ringritja e PD do të ishte  graduale  duke motivuar militantët e saj”, gjë e cila  deri sot ka rezultuar tentativë e dështuar.

Brenda PD besoj se ka mjaft  deputetë dhe jo vetëm, që mendojnë se mënyra e vetme e ringitjes  së partisë është “deberishizimi i saj”, pavarsisht se asnjë prej tyre nuk guxon ta shprehë atë hapur.

Lulzimi  nuk ka gjasa të spastrojë PD nga berishistët, për sa kohë që edhe vetë ai merr  “bekimin”  e Doktorit gjithmonë  kur gjendet  gafil.

Një  tjetër problem komik që ka sot PD,  mbetet edhe përçarja  e brendshme, pasi  edhe vetë kundërshtarët e Bashës kanë  zgjedhësit e tyre në bazë, duke sjellë të paktën në votimin e fundit  demotivim masiv ndaj asaj partie.

Votuesit e PD-së janë  akoma  berishistë dhe  asgjë tjetër, ndërkohë  që Lulzimi nuk  ka arritur  të bëjë  “bashistë” as gjysmën e tyre.

Fillimisht Lulzimi  kishte pas vehtes  një grup njerëzish, prej të cilëve sot nuk i ka mbetur askush  veç deputetëve servilë. Madje këta të fundit, (të kthyer thjesht në rrogëtarë të rëndomtë) ja kanë bërë partinë Lulzimit  një postiqe të madhe, ku veç fshijnë  këmbët dhe përplasin duart  kur është nevoja.

Përsa i përket aleancave, fillimisht është menduar se “bashkëpunimi me LSI-në do të ishte  e vetmja gjë që i kishte  mbetur Bashës”, por shumë  shpejt  ka rezultuar se ky bashkëpunim nuk ishte aq i lehtë.

Kjo për faktin se se dy partitë opozitariste, kanë kohë që kanë nisur  garën  për t’i marrë  njëra-tjetrës votuesit e lëkundur nga qendra në bazë. Viti 2018 u mbyll me histori dhe bilance negative për opozitën politike në Tiranë, ndërkohë që  janari i 2019 ka nisur i acartë.

E ndarë mes kërkesave të studentëve dhe  pamundësisë së organizimit të protestave “popullore”, opozita  e Lulzim Bashës  (pa aleatët) gjendet sot e “ngrirë” mes Unazës së Madhe tek Astiri, në pritje të pranverës.

Ky  do të jetë  janari  i  ankthit  dhe sprova  më e madhe e një kryetari  opozite , që mes dilemash dhe pamundësish të pafundme që ka për betejën e madhe që e pret në qershor të 2019, pritet të  gjejë ose  të zgjedhë rrugë  të “pashkelura”, deri në zbulimin e skenarave  me ervinë, “vjedhje votash” apo dhe “tradhëtarë të blerë nga Rama”.

 

 

 

 

Aktualitet

Përplasje mes dy biznesmenëve/ Plagosen tre persona, policia fsheh ngjarjen

Publikuar

-

By

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar sot denoncimin e një qytetari, sipas të cilit tre persona kanë mbetur të plagosur, tre ditë më parë në Tiranë, pas një konflikti mes dy biznesmenëve.

Denoncuesi thekson se ngjarja e rëndë ka ndodhur në rrugën Babë Rexha, ndërsa policia e ka fshehur ngjarjen.

“Ju bej me dije për një ngjarje të rende që ka ndodhur para tre ditesh në Tiranë. Në rrugën Babë Rexha, dy biznesmenë ndërtues, njëri nga Tepelena dhe tjetri nga Burreli, në konfliktin mes tyre janë plagosur tre persona me arme zjarri dhe policia nuk jep asnjë informacion për ngjarjen. Mbahet sekret, kjo është policia e narkoshtetit!”-shkruan denoncuesi.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Video e javës/ Ky është sulmuesi më i pafat në botë. Ja çfarë i ndodh para portës

Publikuar

-

By

E pabesueshme ajo që i ndodhi sulmuesit të Eintracht Braunschweig, Manuel Janzer. Gjatë sfidës së Bundesligës 3, kundër Meppen, u gjend në një pozicion të volitshëm thuajse me portën bosh, por topi, në vend që të tundte rrjetën, u përplas në shtyllë dhe u kthye në lojë.

Shoku i tij i skuadrës goditi saktë brenda zonës, por nuk kishte bërë llogaritë pikërisht me Janzer, që në rolin e portierit nuk lejoi “sferën” të kalonte përtej vijës fatale. Një episod thjesht i pafat për sulmuesin e Branschweig, që gjithsesi nuk duhet të jetë mërzitur shumë, sepse ekipi i tij fitoi thellë 3-0. /CNA.al

Manquer un but tout fait et empêcher son coéquipier de marquer, on part sur le raté de l'année en D3 allemande.

Gepostet von L'EQUIPE am Montag, 18. März 2019

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Thellohen hetimet për dosjen ‘Babale’/ Hajdarmataj thirret në Prokurori

Publikuar

-

By

Prokuroria e Tiranës, në lidhje me dosjen “Babale” ka dërguar në gjykatë si të pandehur për akuzën e “Kallëzimit të rremë” Albert Veliun, Fredi Alizotin, gazetarin Jetmir Olldashin dhe ish-deputetin e PD Ervin Salianji.

Por, mësohet se Prokuroria e Tiranës, përkatësisht prokurori Kolë Hysenaj ka hapur dhe një dosje të dytë në lidhje me këtë çështje.

Objekt i hetimit të kësaj çështje do të jenë veprimet e ish-drejtuesit të Prokurorisë së Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj, i cili gjatë vitit 2018, ka qenë prokurori që ka takuar Albert Veliun në zyrën e tij tek Krimet e Rënda.

Për llogari të këtij hetimi është marrë në pyetje dhe prokurori Besim Hajdarmataj.

Ky i fundit është pyetur në cilësinë e personit që ka dijeni mbi rrethanat e ngjarjes.

Ky takim mes tyre është zhvilluar me qëllim që “Babalja” ta informonte prokurorin Hajdarmataj për trafikun e drogës në Vlorë dhe përfshirjen e Agron Xhafës, vëllain e ministrit të asaj kohe Fatmir Xhafa, në këtë trafik droge, shkruan Shqiptarja.com.

Mësohet se Hajdarmataj pasi e ka dëgjuar rrëfimin e Albert Veliut, nuk ka vepruar me rregjistrimin e proçedimit penal, me qëllim që të hetonte mbi trafikun e drogës.

Por dëshmitarin, ia ka përcjellë Shërbimit Informativ Shtetëror, duke i kërkuar drejtuesve të shërbimit që të kryenin veprime hetimore së bashku me Albert Veliun.

Por ky veprim i ish-drejtuesit të Krimeve të Rënda cilësohet si “Shpërdorim detyre” nga kolegët e tij në Tiranë dhe për pasojë prej disa kohësh kanë nisur verifikimet për të sqaruar pozicionin penal të prokurorit Besim Hajdarmataj./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Aktualitet15:39 - 15 Mars, 2019

Tragjedia në Zelandën e Re/ Rritet bilanci i viktimave

Ka shkuar në 49 numri i perosnave që kanë humbur jetën pas sulmit me armë zjarri në dy xhami në...

Aktualitet08:44 - 14 Mars, 2019

Marrëveshja e Ohrit përçan partinë shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Shpërbërja e Sekretariatit për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, përçan partinë shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni. Përmes një...

Bota19:07 - 13 Mars, 2019

Një tjetër dënim me burg për menaxherin e fushatës Trump

Një gjykatë federale në Uashington dha të mërkurën një tjetër masë dënimi për ish-menaxherin e fushatës së presidentit Donald Trump,...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:55 - 13 Mars, 2019

Miratimi i platformës/ Vuçiç: Dialogu mbaroi

Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë , ka deklaruar  ditën e sotme se  Prishtina zyrtare me miratimine e  platformës për dialogun...

Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat
Aktualitet12:10 - 13 Mars, 2019

Manastirliu në OKB/ Zgjerojmë financimin e programeve të mbrojtjes sociale

 “Qeveria shqiptare po zgjeron financimin publik për programet e mbrojtes sociale, për herë të parë në 15% të shpenzimeve publike,...

Aktualitet11:04 - 13 Mars, 2019

“Jam shumë sëmurë, nuk eci dot”/Aktorja e njohur shqiptare në gjëndje të rëndë shëndetësore

Aktorja e njohur e skenës shqiptare, Margarita Xhepa është në gjendje të rëndë shëndetësore dhe kësisoj do t’i nënshtrohet ditën...

Aktualitet09:16 - 12 Mars, 2019

Ivanov refuzon ligjet me emrin Maqedonia e Veriut

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Gjorge Ivanov, refuzoi të dekretojë 11 ligje që janë miratuar me emrin Republika e Maqedonisë...

haradinaj kushte serbise haradinaj kushte serbise
Aktualitet17:06 - 11 Mars, 2019

Haradinaj takim me dy këshilltarët e Merkel

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj zhvilloi një takim ditën e sotme me dy këshilltarët e kancelares gjermane Angela Merkel, Jan...

Aktualitet09:53 - 10 Mars, 2019

Pacolli thirrje Vuçiç për tu kthyer në tavolinën e dialogut

Behxhet Pacolli, zv-kryeministri i Kosovës ka ftuar presidentitne Serbisë, që të mos luaj lojra, por të ktheht na tavolinën e...

Aktualitet23:46 - 9 Mars, 2019

“A të ka ngacmuar ndonjë deputet? Ja përgjigja e papritur e Grida Dumës

Grida Duma iu përgjigj shumë pyetjeve nga Ermali sot në emisionin Xing me Ermalin. Cili deputet të ka gjuajtur më...

Aktualitet23:30 - 9 Mars, 2019

“A do zhvisheshe për një spot? “/Grida Duma jep përgjigjen befasuese

Gjatë një interviste me titull “Grida kryeministre”, Ermali e pyeti ish deputeten nëse do ishte kryeministre a do e bënte...

Aktualitet23:20 - 9 Mars, 2019

“Është sakrificë”/Grida Duma tregon çfarë ndodhi kur la mandatin

Në muajin shkurt deputetët e opozitës firmosën deklaratat për lënien e mandatit si ligjvënës të parlamentit. Të parët që firmosën...

Aktualitet22:44 - 9 Mars, 2019

Aeroplani përfshihet nga flakët në Kolumbi/ Humbin jetën 12 pasagjerët

Ditën e sotme në Kolumbi është rrëzuar një aeroplan me 12 pasagjerë. Fatkeqësisht asnjë nga personat në bord nuk ka...

Aktualitet21:59 - 9 Mars, 2019

Vulin qetëson serbët/ Ushtria është gati

President i Serbisë Aleksandër Vuçiç, ka qenë kundër miratimit të Platformës për Dialog me Kuvendin e Kosovës. Sipas tij, platforma...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet20:50 - 9 Mars, 2019

Paralajmëron Vuçiç/ Mos bëni filma me Serbinë, është shumë më e fuqishme

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se Serbia është e gatshme t’i bëjë ballë çdo sfide. Sipas Vuçiç, Serbia...

Aktualitet19:18 - 9 Mars, 2019

Hand: Një marrëveshje e nxituar mes Kosovës dhe Serbisë, do të kishte pasoja

Robert Hand, këshilltar politik i Komisionit të Helsinkit thotë se Shtetet e Bashkuara nuk duhet të ngusin Kosovën dhe Serbinë...

Aktualitet14:22 - 9 Mars, 2019

Gara në Tiranë/ Një grua fituese e Konkursit Ndërkombëtar të Dirigjentëve

Deliana Lazarova dirigjentja fituese e NRTA Conducting Competition. Pas drejtimit të tre konkurrentëve  juria e përbërë nga personalitete ndërkombëtare të...

Aktualitet14:00 - 9 Mars, 2019

Tarifat dhe bisedimet me Serbinë/ Zyrtari i lartë amerikan në Prishtinë

Zëvendës sekretari amerikan i shtetit, David Hale, po qëndron të shtunën në Prishtinë “për të nënvizuar mundësinë historike për të...

Trending

Read previous post:
Debati për Cakajn/ Albin Kurti zë ngushtë Ramën

Debati për mosdekretimin e Gent Cakaj ka përfshirë të gjithë spektrin politik në Kosovë. Pas refuzimit të Presidentit Ilir Meta,...

Close