Konkurs poetik, për dëshmorin Bylbyl Hazir Breçani – CNA
Connect with us

Kultura

Konkurs poetik, për dëshmorin Bylbyl Hazir Breçani

Publikuar

-

“Botimet TROPOJA”, në nderim të emrit e veprës të Bylbyl Hazir Breçanit: “Dëshmor i Kosovës dhe i Shqipërisë”, “Qytetar Nderi” i Tropojës, do të organizojmë një:

KONKURS  POETIK 

Me krijimtari poetike për jetën e veprimtarinë e tij në 20 vjetorin e rënies së tij në Kosovë

Ky Konkurs poetik do të ketë tre çmime: Çmimi i Parë, Çmimi i dytë, Çmimi i tretë dhe për të gjithë krijuesit do të jepet Çertifikatë pjesmarrjeje në këtë veprimtari letrare, të cilët kanë të drejtë të marrin pjesë dhe me dy apo ma shumë krijime poetike.

Me poezitë më të mira të këtij Konkursi Poetik do të botohet një vëllim poetik në qershor 2019.

Konkursi Poetik do të mbyllet të premten e 31 majit 2019.

Shpallja zyrtare e fituesve të këtij Konkursi Poetik për Dëshmorin Bylbyl Hazir Breçani do të jetë në Akademinë Përkujtimore të 24 qershorit 2019 në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë, ku do të recitohen dhe disa nga këto krijime poetike.

Pjesmarrësit në Konkursin Poetik për Dëshmorin Bylbyl Hazir Breçani duhet të dërgojnë poezitë, poemat e kangët e tyre në adresat postare: Botimet Tropoja – Kutia Postare 96. Tirana – Albania. E-mail: [email protected]

Secili pjesmarrës në këtë Konkurs Poetik duhet të sjellin së bashku me poezitë dhe një CV të shkurtër të tij, e cila do të botohet (së bashku me poezinë, poemën, këngën tuaj) në librin poetik për Dëshmorin Bylbyl Hazir Breçani i Tropojës, i Shqipërisë e i Kosovës.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kultura

Astrit Çerma rrëfen kujtimet me kompozitorin e njohur  

Publikuar

-

By

Më kujtohet si tani:

Mbasi pamë tërë “matrialin” e xhiruar për filmin “Në fillim të verës” në një montim “bruto”, bashkë me Kujtim Laron, kompozitorin dhe Esat Mysliun, shkuam të pinim nga një krikëll birre atje tek pallati i Dritëroit dhe Ismilit,ose tek “vetëshërbimi “siç e quanin..

Kujtimi, “veshua”siç e therrisnim që në institut,seç kishte një ekzaltim të çuditshëm…Duke mërmeritur nëpër dhëmbë rrokje,rrokje fjalë të mira per filmin,befas,paf-puf,përpaste gishtat tregues mbi tavoline si mbi një tastjer pjanoje dhe fap-fup i shpërthenin nota muzikore.

Esati,si “sebebçi i filmit”,ishte asistent regjisori,u sul te qeraste gotat e para,por ai e ndaloi duke turfulluar si memecet sepse gjithmon kur nxitohej i merrej goja:

. – Jo-jo-jjjoooo…Qe-qe-qeraaas…uu-nëëë..- dhe u sul drejt banakut.Shume shpejt u kthye me nje tabaka ku ishin vendosur gjasht gota birre dhe tre pjatanca me nga tre qofte:

-Ja me sebepin e filmit po ta laj edhe…atë borxhin e vjetër…- më tha duke qeshur.

Ndërsa unë mbeta dhe po vrisia mëndin …Esati ndërhyri:- Ç’borxhë!?..

– Eeee. Hë..Borxhin e librit të Ismailit..Atë me poema..Të kujtohet?.E pagove pesë fish….

Ndersa unë i rrëfeja Esatit ai qeshte:

– Atë natë.. “seancën” e dyte të pokerit me Fane Anastasin,Gim Qirjaqin dhe ne të dy e mbyllen në orën një gjysë të natës.Mbas një ore tek më kishte mbërthyer gjumi duke më tundur e me shkundur më zgjon ky.Më kërkonte poemën “Përse mendohen kto mal- e” të Ismail Kadares.Ja dhashë por e porosita ta ruante se e kisha të biblotekës.Ehhh.Librit me përmbledhje poemash i kishte shqyer vetëm fletet ku ishte poema që donte dhe e kishte firaksur.Ky beri simfonin”Perse mendohen kto male”.mbrojti dipllomën me të fitoi edhe çmim kombëtar ne “dekatat e majit”,ndërsa unë pagova pesë fish librin në biblotekë.Ja ky ishte “borxhi” o Esat..Po gabim bëri qË u harxhua sot sepse e ka paguar atë borxh ky në poker aq sa…- qeshëm dhe trokitëm gotat e dyta.

– E di që…He..Filmi më,më.më.. pë-pëlqeu shumë..Shumë,po … Shumë d.m.th’në..Bravo..Bravo Esat..Edhe ti o ku-kunati i ku-kushërit…bukur, bukur..Se…O Esat..Është vëllai i Betës ky.gruas së kushuririt tonë të parë që kemi në Cërrik… Skënderit…

– Ouuu…Na dilkët edhe krushqi ju…E po mirë…Ja…- e sëndise Esati…- Ne…bëmë-çbëmë me filmin,ne..e bëmë tonën…Tani e ke rradhën ti..

– Ehë!…Hë…- mërmëriti Kujtimi…dhe me njërën dorë rrëmbeu krikllën e birrës,ndërsa me tjetrën nuk çushonte së përplasuri paf-puf gishtat në tavolinë…

Dhe… Pasi e çukiti gotën me tonën,e rrekelleu shpejt e shpejt të tërë krrikllën,mori fryme thellë,e çfryu dhe megjithese “rradhën” e qerasjes me ngulm e kërkonjia unë,me vrap shkoi tek banaku dhe mori tre gota të tjera.Rrëmbomthi përsëri.trokiti me goten e tij gotat tona dhe sapo e vuri në buzë befas,e lëshoi mbi tavoline,seç këndoi rrëmbimthi “la,la,la’duke trokitur përsëri dy gishtat tregues dhe.befas shpërtheu:

– Hëëë…O-ho-ho-ho…E gjeta..E.e.e…gje…gjeeetaaaaa…-rrekëlleu gotën e tije me një fryme dhe duke ju marr sërisht goja shtoi:- K-k-k-ëëtoo jan pag-uar të,të,…gjitha. Ju..ju… rrini…Unë…i-i-i-kaaa….

. Dhe iku…Iku i mbërthyer me “frymzimin e tijë”për të na lënë pasë ate kryeveper,muzikën e mrekullueshme të filmit që,çuditerishte ,në festivalin e parë të filmit shqiptar,ku pothuajse të tërë përbërsit e filmit morën medaljonin e çmimit të parë,për kompozitorin Kujtim Laro,për ,”veshon” tonë të dashur,nuk u dha asgjë bile..as nuk u tha qoftë edhe një fjale për të e për krijimin tij …

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ndahet nga jeta regjizori i njohur/ Kush ishte  artisti që fshihej pas “Lefter Lefterit”

Publikuar

-

qerim mata

Qerim Mata, i njohur ndryshe edhe i Lefter Lefteri personazh i luajtur prej tij në filmin “ I teti në bronx, është ndarë nga jeta ditën e djeshme në mbrëmje.  Sipas informacioneve  mësohet  se varrimi do të bëhet ditën e sotme  në orën 15:00.

Ai njihet  ndyshe edhe si regjizor i filmave kornikalë dhe dokumentarëve. Artisti i talentuar u lind më 10 tetor të vitit 1934 në Tiranë. Pasi përfundoi studimet në  Institutin e lartë të Arteve,  filloi punë tek Kinostudio Shqipëria e re, në rolin e asistent regjizorit.  Në vitin 1972 ai realizon dokumentarin Motive Dibrane, ky i fundit u pasua nga 35 dokumentarë të tjerë.

Në dokumentarët e tij ai shpesh e vinte fokusin në problemet e jetës së përditshme, ndër ta përmendim: Nëper rruget e një qyteti, Porti i Durrësit, Një ditë  në trasë, Me detarët e linjave të largeta, Fshati Llukaj, Tregim për njeriun e punes etj.

Gjithsesi ai ka prekur edhe tema të tjera që lidhen me historinë, shkollën, mësimdhënien dhe heronjtë, ndër to mund të përmendim: Lufton djali, lufton plaku, Lufton Mujo Ulqinaku, Kujdes, kujdes, Teatri partizan, Spartakiada, Valbona./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Deti nuk ka portë”/ Poezia e Aleksandër Çipës prezantohet në Korçë

Publikuar

-

By

Mesditën e sotme, në sallen e Bibliotekes së Universitetit “Fan S. Noli” të qytetit të Korçës, është promovuar libri më i ri i poetit dhe gazetarit Aleksandër Çipa, “Deti nuk ka portë”.

Enti botues i librit është “Dritero”, kurse në takimin promovues u pjesëmorrën shkrimtare, artiste, gazetare, pedagoge, mesues te letersise, studente dhe lexues te poezise.

Pas fjalës së autorit Çipa, nga diskutantët përmbajtja e më shumë se njëqind poezive u vlerësua si një risi e sjellë në poetikën shqipe, ndërkohë që vargjet, sa moderne aq dhe me shtrat tradicional, u perifrazuar “të mbështjellë mes ndjesive të forta, që të rrëmbejnë e të marrin me vete në sinqeritetin e tyre”.

Stili i autorit u theksua nga shumica e diskutantëve është “krejt unik e përfshirës edhe për më indiferentin e poezisë”.

Deti nuk ka portë” sot në Korçë, në qytetin më të përkorë”, do të shkruante autori në përfundim të aktivitetit, që ishte vijim i turit prezantues që ka ndërmarrë shtëpia botuese “Dritero” dhe autori.

Prezantimi në qytetin e Korçës është i treti pas atyre të mëparëshmve në qytetin e Gjirokastrës dhe Sarandës./CNA.al

 

 

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet17:05 - 22 Mars, 2019

Kosova, si Shqipëria/ Miraton rezolutën që ndalon lojrat e fatit

Me 74 vota në favor Parlamenti i Kosovës ka miratuar ditën e sotme një rezolutë, që pezullohen lojërat e fatit...

Aktualitet16:56 - 22 Mars, 2019

Ceremoni varrimi për 26 viktima të sulmit në Zelandën e Re

Mijëra njerëz u mblodhën të premten në Zelandën e Re, për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të 26...

Aktualitet15:17 - 22 Mars, 2019

Brexit do t’i kushtonte shtrenjtë Gjermanisë

Brexit-i u shty! Dhe krerëve të BE-së të mbledhur në Bruksel sërish u ra një gur nga zemra. Sepse BE-ja...

Aktualitet15:12 - 22 Mars, 2019

Bashkëpunim me Rusinë?/ Trump: Raporti të bëhet publik

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se raporti përfundimtar i Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller për bashkëpunimin e mundshëm të...

Aktualitet14:14 - 22 Mars, 2019

Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Nga Franco Venturini Më shumë se asnjëherë sulltan, tani që ka superpushtet të garantuar nga ndryshimet kushtetuese, e megjithatë, presidenti...

Aktualitet14:10 - 22 Mars, 2019

Opsionet e reja për Brexit-in

Britania e Madhe do të dilte pas një jave nga BE-ja. Por ky vendim u shty edhe ca. Cilat janë...

Aktualitet09:39 - 22 Mars, 2019

Gjermania miraton ligjin e ri/ 1,3 miliardë euro për fëmijët e varfër

Bundestagu gjerman miratoi një ligj të ri për familjen. Ai do të lehtësojë prindërit me të ardhura më të pakta....

Kultura15:31 - 21 Mars, 2019

Astrit Çerma rrëfen kujtimet me kompozitorin e njohur  

Më kujtohet si tani: Mbasi pamë tërë “matrialin” e xhiruar për filmin “Në fillim të verës” në një montim “bruto”,...

qerim mata qerim mata
Aktualitet13:22 - 21 Mars, 2019

Ndahet nga jeta regjizori i njohur/ Kush ishte  artisti që fshihej pas “Lefter Lefterit”

Qerim Mata, i njohur ndryshe edhe i Lefter Lefteri personazh i luajtur prej tij në filmin “ I teti në...

Aktualitet22:19 - 20 Mars, 2019

“Deti nuk ka portë”/ Poezia e Aleksandër Çipës prezantohet në Korçë

Mesditën e sotme, në sallen e Bibliotekes së Universitetit “Fan S. Noli” të qytetit të Korçës, është promovuar libri më...

Aktualitet20:21 - 20 Mars, 2019

Vendimi i Dhomës së Apelit/ Burgim i përjetshëm për Radovan Karaxhiçin

Ish udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua më burgim të përjetshëm. Dhoma e Apelit e Mekanizmit që...

Aktualitet19:02 - 20 Mars, 2019

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në...

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Trending

Read previous post:
VIDEO-Përplasje në fakultetin e drejtësisë/ Policia futet në ambientet ku janë ngujuar studentët

Policia private qe ruan godinen, është futur rreth ores 00.30 minuta, në ambientet e brendëshme të Fakultetit të Drejtësisë, ku...

Close