Kasta politike dhe sistemi/ Berisha, Rama, Basha dhe Meta së bashku kanë 90 vjet në politikë dhe 54 vite në pushtet – CNA
Connect with us

Aktualitet

Kasta politike dhe sistemi/ Berisha, Rama, Basha dhe Meta së bashku kanë 90 vjet në politikë dhe 54 vite në pushtet

Publikuar

-

Kryetari i PD, Lulzim Basha, dje në emisionin “Opinion” të Blendi Fevziut, ndezi një debat, por shfaqi edhe një argument duke justifikuar refuzimin që i bënë studentët.

Basha tha se: “Ata që kërkojnë zgjidhje jashtë sistemit, janë ata që shfajësojnë Ramën”,- duke ngritur dorën ndaj studentëve dhe duke u justifikuar me disa segmente brenda tyre (Arlind Qorri me shokë) që në fakt ata i nxorën me shqelma jashtë njësoj si Lulin.

Në fakt studentët ngriten dorën ndaj sistemit, ndaj kastës politike 30-vjeçare në Shqipëri, që fillon me Sali Berishën, shkon tek Lulizim Basha me trashëgiminë që i la Doktori, tek Ilir Meta i kudondodhur dhe mbyllet me Edi Ramën.

Por sa vite kanë ngrohur kolltuqe dhe janë paguar nga taksat e shqiptarëve këta të katër?

CNA.al sjell me detaje se cilët janë kasta dominuese e sistemit dhe përgjegjësit kryesore të një tranzicioni të lodhshëm 30-vjeçar për shqiptarët.

Në një mbledhje të thjeshtë rezulton se Berisha, Meta, Rama dhe Basha kanë së bashku 90 vite në politkë dhe 54 vite në pushtet, nga vetëm 28 vite demokraci në Shqipëri. Kaq mjafton për të kuptuar kush është sistemi dhe kasta e tij në Shqipëri.

Më një përshkrim të shkurtër rezulton se Ilir Meta ka 14 vite në poste të rëndësishme shtetërore dhe 27 vite në politikë, deputet nga 1992. Sali Berisha ka 27 vite në politikë, 13 vite në poste shtetërore, deputet nga 1992. Lulzim Basha ka 14 vite në politikë dhe 10 vite në poste shtetërore. Edi Rama ka 22 vite në politike dhe 17 vite në poste shtetërore.

Më poshte të detajuara:

Sali Berisha në 28 vite në politike ka qenë 13 vite në pushtet, 5 vite si president dhe 8 të tjera si kryeministër, në këtë post është me jetëgjati nga të gjithë.

 

Edi Rama rifutet në politikë si ministër në vitin 1998, ka qenë 2 vite ministër Kulture, 11 vjet kryetar bashkie dhe 6 vite kryeministër, është nga 2005, pra prej 14 vitesh kryetar i PS i  rizgjedhur. Në kolltuqe pushteti 19 vite, nga të cilat ka qenë vetëm dy vite pa post shtetëror.

LEXO EDHE:  Nuk përmbahet Petrit Vasili/ Akuza të forta Kolegjit Zgjedhor

Lulzim Basha është futur në politikë në dimrin e vitit 2004, gati 6 vite pas Ramës dhe si raport i kohës në politikë me pushtetin, është njësoj me Ramën dhe Metën.

Basha me vetëm 6 muaj në politikë bëhet ministër Transportesh, më pas ministër i Jashtëm, më tej emërohet nga Sali Berisha, ministër i Brendshëm.

Në 2011 humbet garën për kryebashkiak i Tiranës me 10 vota, por me rinumërim nga KQZ-ja zgjidhet në detyrë, ku qëndron deri në 2015. Nga 2013 është kryetar i PD. Basha në 13 vite në politikë ka 10 vite në pushtet dhe vetëm 3 vite pa post shtetëror.

Ilir Meta është me jetë gjati nga të gjithë. Ai ka qenë Sekretar Shteti për Integrimin Europian në Ministrinë e Punëve të Jashtme në mars-tetor 1998 dhe më pas Zv/Kryeministër dhe Ministër i Koordinimit Qeveritar (tetor 1998-tetor 1999). Gjatë periudhës nëntor 1999-shkurt 2002 ka qenë Kryeministër i Shqipërisë, i rikonfirmuar edhe pas zgjedhjeve parlamentare të vitit 2001.

Më pas Ilir Meta u zgjodh Zv/Kryeministër dhe Ministër i Punëve të Jashtme (korrik 2002-korrik 2003). Në periudhën shtator 2009-shtator 2010, Ilir Meta ka qenë Zv/Kryeministër dhe Ministër i Punëve të Jashtme e më pas Zv/Kryeministër dhe Ministër i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës (shtator 2010-janar 2011).

Nga viti 1992 Ilir Meta, është zgjedhur pa ndërprerje deputet në të gjitha legjislaturat e Kuvendit të Shqipërisë. Në shtator të vitit 2013 Ilir Meta u zgjodh Kryetar i Kuvendit të Shqipërisë, pozicion të cilin e mbajti deri më 28 prill 2017, ditë kur u zgjodh President i Republikës së Shqipërisë.

Pra Ilir Meta është me jetëgjati nga të gjithë në pushtet dhe s’ka lënë kolltuk pa provuar./ CNA.al

Aktualitet

Besnik Hasit i rrisin rrogën në Arabi, nuk do e besoni sa merr sot trajneri shqiptar

Publikuar

-

By

Besnik Hasi do të vazhdojë të qëndrojë në stolin e Al Raed në Arabinë Saudite, edhe pse menaxheri i tij ishte përpjekur në çdo mënyrë që ta kthente në Belgjikë gjatë javëve të fundit.

Sipas informacioneve nga Belgjika, ish-mesfushori i përfaqësueses shqiptare dëshiron që të bëhet përsëri pjesë e futbollit të rëndësishëm europian, nëse arrin të gjejë një klub i cili plotëson kushtet ekonomike përafërsisht si klubi i tij aktual.

Fatkeqësisht për Hasin, të gjithë klubet e kontaktuara  kanë refuzuar këtë sapo kanë mësuar se cila është rroga aktuale e Hasit. Menaxheri i tij, Mogi Bajat, kontaktoi dhe nisi negociatat me Sërkëll Bryzh dhe Sharlërua gjatë ditëve të kaluara. Por në asnjë prej rasteve nuk arriti të konkretizonte sapo u bëri të ditur se në vitin e tij të parë në Arabinë Saudite, Hasi kishte përfituar një rrogë 1,2 milionë euro.

LEXO EDHE:  Vendimi i Kolegjit Zgjedhor/ Basha: U parapërgatit nga Rama

Për më tepër, pasi renditi skuadrën në vendin e 8, klubi i cili fillimisht kishte menduar ta shkarkonte, i rriti rrogën, duke ia bërë tashmë 1,5 milion euro në sezon, shifër e paarritshme për klubet belge, por edhe për shumë kampionate të tjera më cilësorë në Europë.

Me pak fjalë, për përfitime të tilla, Hasi do të jetë i detyruar të vazhdojë në Arabinë Saudite dhe vetëm nëse ul ndjeshëm pretendimet financiare, atëherë mund të gjejë skuadra që e presin krahëhapur.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ish-sulmuesi i Olimpiakosit zbarkon në Superligën shqiptare, ja ku do firmosë

Publikuar

-

By

Pas largimeve të shumta në javët e fundit, Luftëtari ka bërë goditjen e parë në merkato duke firmosur me një futbollist me shumë emër në futbollin grek dhe jo vetëm.

Sulmuesi nigerian, Majkëll Olaitan do të jetë sulmuesi më i ri i gjirokastriteve për sezonin e ardhshëm dhe bëhet fjalë për një sulmues që e njeh mirë portën.

Olaitan në të kaluarën e tij ka qenë edhe sulmues i Olimpiakosit, kui në 25 ndeshje të luajtura ka arritur të shënojë 11 gola ndërkohë që për disa kohë ka luajtur edhe në Holandë si i huazuar te Tuente.

LEXO EDHE:  Meta sfidon mazhorancën/ Do jemi këtu deri në 2022

Sulmuesi 26-vjeçar së fundmi, ka luajtur me fanellën e Apolo Pontosit ku në 17 ndeshje e ka gjetur golin 3 herë.

Ditët në vijim, pritet që Olaitan të prezantohet zyrtarisht me fanellën e Luftëtarit dhe të nisë përgatitjet për sezonin e ardhshëm ndërkohë që në Gjirokastër priten të tjera afrime. Olaitan do të zërë vendin e Dungës në skuadër, pasi ky i fundit ka arritur akordin me Tiranën dhe pritet të zyrtarizohet së shpejti.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“EdheUnë”/ Artistë dhe politikanë i bashkohen nismës për të penguar zgjedhjet  

Publikuar

-

By

Regjisori dhe karikaturisti Bujar Kapexhiu, ka deklaruar më parë publikisht se në 30 qershor nuk do të votonte, por do të përpiqej t’i pengonte ato, duke pranuar të shkojë në burg.

Por, këtë nismë e kanë përqafuar edhe artistë e politikanë të tjetë, si aktori Neritan Liçaj, regjisori Robert Budina që u pasua edhe nga ish-ministri i jashëtm Besnik Mustafaj, etj.

Neritan Liçaj, në një postim në rrjetet sociale shkruan se ‘#EdheUnë…s’do lejojmë që jetët tona dhe të fëmijëve tanë të nëpërkëmben dhe të bien në letargjinë e dhimbshme të vdekjes së ngadalte të padinjitetit nga sundimi e një bande gangsterësh që s’njohin kushtetutë, të drejta, demokraci, mendim të lirë,  art, kulturë, përparim, dije, qytetërim, komb dhe krenari  …

LEXO EDHE:  Nuk përmbahet Petrit Vasili/ Akuza të forta Kolegjit Zgjedhor

Por vetëm rrugaçëri dhe vjedhje!

Po te doni shpërndajeni”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet15:14 - 24 Qershor, 2019

Kukësi lë me gisht në gojë Partizanin, i “rrëmben” nga duart Azdren Llullakun

Kukësi nuk ia doli dot që ta mundë Partizanin në kampionat, por shpreson ta bëjë një gjë të tillë në…...

Aktualitet20:54 - 23 Qershor, 2019

Zaev vulos zvendësimet/ Tre shqiptarë, ministra në qeverinë e “re”

 Kryeministri Zoran Zaev, sot vulosi përbërjen e re Qeveritare, ku  gjashtë ministri do të pësojnë ndryshime. Kështu, sikurse raportojnë mediat vendore:...

Aktualitet20:10 - 23 Qershor, 2019

Gara për Bashkinë e Stambollit/ Humb për të dytë herë i preferuari i Erdogan

Kandidati i partisë në pushtet në zgjedhjet e përsëritura për Kryetar Bashkie në Stamboll, Binali Yildirim, pranoi humbjen ndaj kandidatit...

Aktualitet17:01 - 23 Qershor, 2019

Zgjedhjet për kryebashkiakun e Stambollit

Pas një ankese të kreut të shtetit turk, Erdogan, zgjedhjet për postin e bashkisë së Stambollit u anuluan. Kandidati AKP,...

Aktualitet16:48 - 23 Qershor, 2019

Dështimi i takimit në Paris/ Kosova dhe Serbia në kërkim të “fajtorit”

Nisma e kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emanuel Macron, për një takim në Paris në përpjekje për të zhbllokuar bisedimet...

Aktualitet10:19 - 22 Qershor, 2019

Zjarr në Paris/ Tre të vdekur, 28 të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Paris, ku tre persona kanë vdekur, ndërsa 28 të tjerë janë plagosur si...

Aktualitet13:13 - 21 Qershor, 2019

Tërmeti shkund Francën/ Dëmtohen ndërtesat

Franca është tronditur nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.1 ballë të shkallës Rihter mëngjesin e sotëm. Tërmeti ka...

Aktualitet11:20 - 21 Qershor, 2019

Protesta e opozitës/ Blindohet Kryeministria e Parlamenti

Opozita do të zhvillojë sonte në orën 20:00 protestën e nëntë kombëtare e përpara Kryeministrisë kundër qeverisë Rama. Për mbarëvjatjen...

Aktualitet20:28 - 20 Qershor, 2019

Turqi, 151 të dënuar me burgim përjetshëm

Një gjykatë turke në Ankara dënoi të enjten 151 persona me burgim të përjetshëm nën akuzat për grusht shteti në...

Aktualitet18:34 - 20 Qershor, 2019

Rrugët e ndikimit rus në Ballkanin Perëndimor përmes medias satelite

Një studim i Fondit Marshall Gjerman në Shtetet e Bashkuara, vë në pah se zhgënjimi i përgjithshëm me Perëndimin në...

Aktualitet18:26 - 20 Qershor, 2019

Viktimë e përgjimeve/ Jep dorëheqje ministri i Inovacionit

Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë në qeverinë e Kosovës, Besim Beqaj, dha sot dorëheqje nga posti i tij. Dorëheqja e...

Aktualitet20:48 - 19 Qershor, 2019

Trump premton dëbime masive të imigrantëve të paligjshëm

Presidenti Donald Trump, i cili nisi zyrtarisht fushatën për rizgjedhje, thotë se autoritetet amerikane të emigracionit do të fillojnë deportimin...

Aktualitet20:38 - 19 Qershor, 2019

Kapet sasia më e madhe e drogës në historinë e SHBA

Autoritetet federale njoftuan të martën se kanë sekuestruar sasinë më të madhe të drogës në historinë e SHBA. Bëhet fjalë...

Aktualitet19:08 - 18 Qershor, 2019

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti...

Aktualitet18:47 - 18 Qershor, 2019

Erdogan e quan “martir”/ Funerali i ish presidentit egjiptian, Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më...

Aktualitet18:39 - 18 Qershor, 2019

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve...

Aktualitet18:26 - 18 Qershor, 2019

Gjoka bën deklaratën që nuk pritej: Më mirë që na ra Debreceni

Kukësi do të përballet me Debrecenin në turin e parë të Europa League dhe në kampin verilindor e kanë pritur...

Aktualitet19:48 - 17 Qershor, 2019

Ndërron jetë në sallën e gjyqit ish Presidenti i “Pranverës Arabe”

Mohamed Morsi, ish presidenti i  Egjiptit, i dalë pas lëvizjes së njohur si “Pranvera Arabe”, që rrëzoi nga froni presidencial...

Aktualitet19:04 - 17 Qershor, 2019

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport...

Aktualitet18:37 - 17 Qershor, 2019

Vendimi pritet të shtyhet/ Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE...

Aktualitet18:31 - 17 Qershor, 2019

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare...

Aktualitet18:18 - 17 Qershor, 2019

“I ke dhënë ndonjë gjë a si ke dhënë”/ Qytetari i ankohet drejtorit të Ramës se nuk ka marrë lekët e votave

Në audiopërgjimin nr.5, publikuar nga gazetari i “Bild”, zbulohet biseda mes drejtorit në ministrinë e Brendshme Arben Keshi me dy persona...

Aktualitet14:13 - 17 Qershor, 2019

Lëvizja pa viza/ Avramopoulos: Kujdes, BE do të marrë masa

Numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve në BE po rritet. Veçanërisht persona nga Amerika Latine dhe Ballkani Perëndimor e kanë...

Aktualitet12:00 - 17 Qershor, 2019

Presionet dhe sinjalet/ Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i...

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Trending