Ilir Meta në tre kohë/ Faktet kur trembet dhe lajthit presidenti – CNA
Connect with us

Aktualitet

Ilir Meta në tre kohë/ Faktet kur trembet dhe lajthit presidenti

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta, është më specifiku nga politikanët tanë. Ai është simbolika e hajdutit. I kapur me bllok në dorë, njeriu që nga drejtues i lartë dhe Kryeministër i PS themeloi LSI, një forcë politike të mbushur me gjobaxhinj e hajdutë më cizme. Politikani që 27 vite paguhet nga taksat e shqiptarëve, që fut duart në xhepat e shqiptarëve dhe si Kryeministër i vodhën thesarin e shtetit. Por më shumë se sa si kryeministër Meta ka “shkëlqyer” me partinë e tij, një sekt kriminal që mban Ilirin gjithmonë në pushtet.

Ilir Meta së fundi ka sulmuar ashpër kryeministrin Edi Rama me një gjuhë që nuk e ka për herë të parë. Kjo është hera e tretë e një reagimi të tillë të Ilir Metes. Të treja herët ka reaguar kur Ilir Meta ka patur një hall jo të madh por shumë të madh. Ky i fundit është rasti që na bën të kuptojmë se ai ka lathitur sërish.

Një reagim të ashpër Presidenti bëri kur “Fiks Fare” transmetoi videon e tij, ku me zë dhe figurë u kap i gjallë si hajdut, por për gjykatën dhe tre ekspertët, që më pas u bënë drejtora hajdutë dhe biznesmenë të suksesshëm po prej tij, video u nxorrë se nuk ishte e vërtetë.

Meta në atë kohë reagoi me anë këtë deklaratë: “Edi Rama kryetar i sektit të spiunëve, drogaxhi, njeriu që mohoi atësinë e femijës”, etj.-etj., akuza të cilat më pas i harroi dhe shkoi në qeveri me Ramën e Rilindjen në 2013, duke u berë kryetar Parlamenti. Pati gjysmën e qeverisë dhe vodhën sa plasën ai dhe banda e tij.

Deklarata e Metës per Edi Ramën në vitin 2010:

Në atë kohë, pra me Rilindjen në 2015, i plasi sërish një tjetër skandal. Ilir Meta u akuzua se bashkë me njerëz të tjerë kishte përgatitur një komplot për vrasjen e deputetit socialist Tom Doshi. Sali Berisha dhe opozita i kërkuan dorëheqjen, por Meta regoi mjaft ashpër.

 “Unë për ty doktor bëj cdo sakrificë, por për Shkëlzen Berishën e dhashë njëhërë dorëheqjen, dy herë nuk e jap për Shkelzen Berishën. Mos u bëj pjesë e pucit të pularisë me Tom Doshin, dhe Dritan Priftin si aksione etj etj…”,- tha Meta nga foltorja e parlamentit dhe vijoi akuzat e tij të forta kundër Berishës dhe opozitës, me një gjuhë mjaft të ashpër. Njësoj si sot ndaj Ramës, por e kishte me Lulin dhe PD-në.

 Video e vitit 2015:

 

LEXO EDHE:  Rama merr telefonatën e papritur nga Washingtoni/ Ja çfarë u diskutua

Hera e tretë ka qenë në 24 orët e fundit në debatin me kryeministrin. Presidenti duket njësoj në hall dhe i shfazuar,kur shkruan:

Ai që guxoi të kërcënojë komisar Zaganin pse denoncoi bashkëpunimin e trafikantëve të drogës me pushtetarët, ai që guxoi të kërcënojë nënkomisarin e Fushë-Krujës pse hetoi dhunimin e një vajze nga djali i një deputeti, ai që guxoi të kërcënojë një profesor të nderuar vetëm pse i shkruajti një letër Presidentit të Republikës në mbrojtje të inter

Deklarata e Ilir Metes 2019:

esit kombëtar, ai që kërcënon çdo ditë gazetarë e pronarë mediash, ai që kërcënon prokurorë e gjyqtarë, ai që kërcënon opozitarë dhe dëshmitarë, ai që urdhëron falsifikimin e letrave të tenderave e deri tek dokumente të sigurisë kombëtare bëri gabimin fatal të kërcënojë edhe Presidentin e Republikës së Shqipërisë në mënyrë të drejtpërdrejtë. Nuk ka fuqi në botë t’i bëjë presion e shantazh Presidentit të Republikës së Shqipërisë. Nuk ka Gjykatë Kushtetuese në botë që ndalon e interpreton kompetencat që i jep Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë, Presidentit, për emërimin e shkarkimin e ministrave e në veçanti të atyre që janë anëtarë të Këshillit të Sigurisë Kombëtare. Interesi kombëtar i pari! Shqipëria e Para!”.

Ilir Meta ka një hall tjetër të madh, ndoshta më të madh se videoja e Fiksit kur u kap me bllok, apo skenarët për vrasje deputetësh. Ilir Meta duket shumë i trembur dhe në panik, ai po vepron në të njëjtën mënyrë dhe më të njëjtën gjuhë.

Në të tre qëndrimet ka vetëm një ndryshim, pesha specifike e Ilir Metës

Presidenti ynë hajdut dhe bandit ka një hall të madh, të presim dhe të shohim, ku do të dalë. Thonë se po jeton në vilën, ku pritet ta arrestojnë së shpejti./CNA.al

Aktualitet

Basha paralajmëron Ramën/ 30 qershori është fundi i regjimit kriminal

Publikuar

-

By

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha gjatë një prononcimi për mediat, pas takimit me përfaqësuesen e SHBA në Tiranë, Leyla Moses Ones, është shprehur i prerë në qëndrimin kundër mbajtjes së zgjedhjeve në 30 qershor.

“30 qershori nuk është datë zgjedhjesh, kjo nuk ka për të ndodhur. Shqiptarët janë të vendosur për të mbrojtur demokracinë.”-tha Basha.

LEXO EDHE:  Akuzohet për blerje votash/ Rama merr në mbrojtje Vangjush Dakon

Gjithashtu ai i ka drejtuar edhe një paralajmërim të fortë kryeministrit Rama, ndërsa theksoi se “Sado të zgjasë kjo betejë, e ka të sigurtë fundin e regjimit të Edi Ramës. 30 qershori është dita kur nis fundi i regjimit autokratiko-kriminal të Edi Ramës. Një proces fals votimi, Rama po tenton ta shesë si zgjedhje”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

3 milionë dollarë nga taksapaguesit britanikë/ Meghan Markle dhe Princi Harry e teprojnë me shpenzimet luksoze

Publikuar

-

Pasi u larguan nga pallati Kensington sepse u tha se kishte një përçarje mes William dhe Kate, Princi Harry dhe Meghan kanë shpenzuar 2.4 milion paund ose 3 milionë dollarë, para publike, për të rikonstruktuar shtëpinë e tyre në bazën e Windsor Castle.Kritikët e kanë quajtur shpenzimin ‘të egër’ , por miqtë e Harry dhe Meghan, të cilët thuhet se kanë punësuar dizajnuesin e famshëm të Soho Farmhouse në Oxfordshire, këmbëngulin se nuk kemi të bëjmë me shpenzime aq të mëdha sa njerëzit mund të mendojnë.

Si dhuratë nga mbretëresha, prona e shekullit të 19-të ishte konvertuar në pesë shtëpi të vogla dhe duhej të kthehej në një shtëpi të vetme. Tavanet dhe dyshemetë u zëvendësuan së bashku me shtimin e banjove të reja, dhomave të gjumit dhe një kuzhinë.

LEXO EDHE:  Motra milionere e ministres së Ramës në KPK/ PS shkarkon dhe konfirmon gjyqtarë e prokurorë

Kur punimet ishin planifikuar para se të mbërrinte në jetë djali Archie, ekspertët parashikonin se kostoja e tatimpaguesve mund të kushtonte më shumë se 3 milionë paund, por ekipi i çiftit mbretëror këmbënguli se kishte të ngjarë të ishte sa gjysma e atij.

Por duke qenë se projekti ende nuk është i plotë – thuhet se do të kushtojë shumë më tepër se 2.4 milionë paund.

Burimi:https://www.bbc.com/news/uk-48746609

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Zgjedhjet e 30 qershorit/ Basha replika me gazetarët

Publikuar

-

By

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha pas një takimi që zhvilloi sot me të ngarkuarën me punë të SHBA në Tiranë, Lyela Moses Ones, në një prononcim për gazetarët nuk ka pranuar të japë detaje nga takimi në fjalë.

I pyetur nga gazetarët se çfarë u fol në takim, Basha tha se “Takimet që unë kam me diplomatët e huaj nuk kanë qënë kurrë objekt i bisedave të mia me shtypin”.

Gjithashtu Basha ka replikuar me gazetarët, ndërsa ka mohuar letrën e shpërndarë në media, sipas së cilës PD jepte udhëzime për shkatërrimin e procesit zgjedhor.

I pyetur nga gazetarët nëse është i vërtetë një lajm i tillë Basha e mohoi dhe për më tepër sulmoi mediat.

LEXO EDHE:  Rama merr telefonatën e papritur nga Washingtoni/ Ja çfarë u diskutua

Basha: Ku e ke marrë këtë informacion?

Gazetarja: Qarkullon në media

Basha: Cilat media? Është prodhim i mercenarëve mediatikë të Edi Ramës që paguhen me taksat e shqiptarëve. Është një skemë mafioze”.

Ndërsa i pyetur sesi do të pamundësin zgjedhjet?

Basha tha “Cila zgjedhje? Nuk ka zgjedhje. Votime bën edhe Koreja e veriut. Nuk ka zgjedhje. Është një standart ndërkombëtar. Procesi zgjedhor pa opozitën nuk është proces zgjedhor. Nuk ka dhe nuk do të ketë zgjedhje. Nuk do të lejohen, nuk do të pranohen, nuk do të njihen”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet15:14 - 24 Qershor, 2019

Kukësi lë me gisht në gojë Partizanin, i “rrëmben” nga duart Azdren Llullakun

Kukësi nuk ia doli dot që ta mundë Partizanin në kampionat, por shpreson ta bëjë një gjë të tillë në…...

Aktualitet20:54 - 23 Qershor, 2019

Zaev vulos zvendësimet/ Tre shqiptarë, ministra në qeverinë e “re”

 Kryeministri Zoran Zaev, sot vulosi përbërjen e re Qeveritare, ku  gjashtë ministri do të pësojnë ndryshime. Kështu, sikurse raportojnë mediat vendore:...

Aktualitet20:10 - 23 Qershor, 2019

Gara për Bashkinë e Stambollit/ Humb për të dytë herë i preferuari i Erdogan

Kandidati i partisë në pushtet në zgjedhjet e përsëritura për Kryetar Bashkie në Stamboll, Binali Yildirim, pranoi humbjen ndaj kandidatit...

Aktualitet17:01 - 23 Qershor, 2019

Zgjedhjet për kryebashkiakun e Stambollit

Pas një ankese të kreut të shtetit turk, Erdogan, zgjedhjet për postin e bashkisë së Stambollit u anuluan. Kandidati AKP,...

Aktualitet16:48 - 23 Qershor, 2019

Dështimi i takimit në Paris/ Kosova dhe Serbia në kërkim të “fajtorit”

Nisma e kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emanuel Macron, për një takim në Paris në përpjekje për të zhbllokuar bisedimet...

Aktualitet10:19 - 22 Qershor, 2019

Zjarr në Paris/ Tre të vdekur, 28 të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Paris, ku tre persona kanë vdekur, ndërsa 28 të tjerë janë plagosur si...

Aktualitet13:13 - 21 Qershor, 2019

Tërmeti shkund Francën/ Dëmtohen ndërtesat

Franca është tronditur nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.1 ballë të shkallës Rihter mëngjesin e sotëm. Tërmeti ka...

Aktualitet11:20 - 21 Qershor, 2019

Protesta e opozitës/ Blindohet Kryeministria e Parlamenti

Opozita do të zhvillojë sonte në orën 20:00 protestën e nëntë kombëtare e përpara Kryeministrisë kundër qeverisë Rama. Për mbarëvjatjen...

Aktualitet20:28 - 20 Qershor, 2019

Turqi, 151 të dënuar me burgim përjetshëm

Një gjykatë turke në Ankara dënoi të enjten 151 persona me burgim të përjetshëm nën akuzat për grusht shteti në...

Aktualitet18:34 - 20 Qershor, 2019

Rrugët e ndikimit rus në Ballkanin Perëndimor përmes medias satelite

Një studim i Fondit Marshall Gjerman në Shtetet e Bashkuara, vë në pah se zhgënjimi i përgjithshëm me Perëndimin në...

Aktualitet18:26 - 20 Qershor, 2019

Viktimë e përgjimeve/ Jep dorëheqje ministri i Inovacionit

Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë në qeverinë e Kosovës, Besim Beqaj, dha sot dorëheqje nga posti i tij. Dorëheqja e...

Aktualitet20:48 - 19 Qershor, 2019

Trump premton dëbime masive të imigrantëve të paligjshëm

Presidenti Donald Trump, i cili nisi zyrtarisht fushatën për rizgjedhje, thotë se autoritetet amerikane të emigracionit do të fillojnë deportimin...

Aktualitet20:38 - 19 Qershor, 2019

Kapet sasia më e madhe e drogës në historinë e SHBA

Autoritetet federale njoftuan të martën se kanë sekuestruar sasinë më të madhe të drogës në historinë e SHBA. Bëhet fjalë...

Aktualitet19:08 - 18 Qershor, 2019

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti...

Aktualitet18:47 - 18 Qershor, 2019

Erdogan e quan “martir”/ Funerali i ish presidentit egjiptian, Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më...

Aktualitet18:39 - 18 Qershor, 2019

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve...

Aktualitet18:26 - 18 Qershor, 2019

Gjoka bën deklaratën që nuk pritej: Më mirë që na ra Debreceni

Kukësi do të përballet me Debrecenin në turin e parë të Europa League dhe në kampin verilindor e kanë pritur...

Aktualitet19:48 - 17 Qershor, 2019

Ndërron jetë në sallën e gjyqit ish Presidenti i “Pranverës Arabe”

Mohamed Morsi, ish presidenti i  Egjiptit, i dalë pas lëvizjes së njohur si “Pranvera Arabe”, që rrëzoi nga froni presidencial...

Aktualitet19:04 - 17 Qershor, 2019

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport...

Aktualitet18:37 - 17 Qershor, 2019

Vendimi pritet të shtyhet/ Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE...

Aktualitet18:31 - 17 Qershor, 2019

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare...

Aktualitet18:18 - 17 Qershor, 2019

“I ke dhënë ndonjë gjë a si ke dhënë”/ Qytetari i ankohet drejtorit të Ramës se nuk ka marrë lekët e votave

Në audiopërgjimin nr.5, publikuar nga gazetari i “Bild”, zbulohet biseda mes drejtorit në ministrinë e Brendshme Arben Keshi me dy persona...

Aktualitet14:13 - 17 Qershor, 2019

Lëvizja pa viza/ Avramopoulos: Kujdes, BE do të marrë masa

Numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve në BE po rritet. Veçanërisht persona nga Amerika Latine dhe Ballkani Perëndimor e kanë...

Aktualitet12:00 - 17 Qershor, 2019

Presionet dhe sinjalet/ Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i...

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Trending