Connect with Us

Nikollë Lesi-Baton Haxhiu përplasen për mosdekretimin e Gent Cakajt

Aktualitet

Nikollë Lesi-Baton Haxhiu përplasen për mosdekretimin e Gent Cakajt

Publikuar

-

Nikollë Lesi, botuesi i gazetës “Koha Jonë” ka debatuar me Baton Haxhiun, këshilltarin e kryeministrit Edi Rama lidhur me mosdekretimin e Gent Cakaj për të qenë ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme, nga presidenti Ilir Meta. I gjendur në pozicionin e shkesit, që i ka propozuar Ramës emërimin e Cakajt në këtë post, Baton Haxhiu ka reaguar ndaj konstatimit të Lesit që nuk ka shprehur aprovim ndaj këtij emërimi. Debati midis tyre është ndezur mbrëmjen e sotme në studion e emisionit “Open” në Top-Channel. Ja replikat e shkëmbyera.

Nikoll Lesi: Ky ka një vit që ka ardhur në Shqipëri. Nuk ka eksperiencë më vjen keq Baton. Ti ke Bushatin shumë mirë, ministër i shkëlqyer. Shumë mirë e ke.

Baton Haxhiu: Të sugjeroj të takosh Gent Cakajn, po përgatitu mirë se nuk ke fjalor të përballesh me të.

LEXO EDHE:  Ironizon ish-ministri i Ramës/ “Ky shejtan sikur po luante shah...”

Nikoll Lesi: Po mirë atëherë bëje ministër Kulture. Atë si ministër nuk e do as Kosova. Këshilloje kryeministrin se je këshilltar i tij. Kam folur rreth tre orë me Ramën sot. I kam thënë ti ke nevojë për këshilltar të qetë dhe jo servil… Mos më trego mua për Edi Ramën. Kur e ke njohur ti unë e kam pasur gazetar të Koha Jonë bashkë me Arian Çanin.\CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Aksidentohet 32-vjeçari në Bulqizë/ Dërgohet me urgjencë më helikopter në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Aksidentohet 32-vjeçari në Bulqizë/ Dërgohet me urgjencë më helikopter në Tiranë

Një aksident i rëndë  ka ndodhur ditën e sotme në aksin rrugor Buqizë–Peshkopi në vendin e quajtur ura e Okshatinit, Homesh.

Një 32-vjeçar doli nga rruga teksa po udhëtonte me mjetin e tij tip motor.

Kalimtarët e rastit i kanë dhënë menjëherë ndihmën e parë.Për shkak të plagëve të rënda të marra nga përplasja 32-vjeçari me inicialet B.Nasufi u dërgua me helikopter drejt Spitalit të Traumës në Tiranë.

LEXO EDHE:  Deklaratat për çështjet e detit/ Vjen reagimi nga ministria e Jashtme

LEXO EDHE:  Çështja "Cakaj"/ LSI paralajmëron Ramën

Mjekët e spitalit të Bulqizës thanë se i riu kishte fraktuara në trup, të shkaktuara nga përplasja e fortë.

Policia e Bulqizës ka mbërritur në vendngjarje për të zbuluar shkaqet e aksidentit.

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD nis votimin e kandidatëve nga anëtarësia/ Del lista e qarkut Kukës

Publikuar

-

Nga

Votimi i kandidatëve për deputetë të PD/ Zbardhen datat për çdo qark

Ditën e nesërme pritet që Partia Demokarike të nisë nga qarku i Kukësit, procesin e votimit të kandatëve nga anëtarësia

Anëtarët e PD janë thirrur të votojnë në bllok për listën e kandidatëve ose të refuzojnë një prej tyre. Pas përfundimit të procesit të konsultimit me anëtarësinë, kandidatët që konfirmohen nga antarësia, i nënshtrohen vlerësimit të Komisionit në fazën e tretë, ku secili anëtar voton bazuar kryesisht në vlerësimin e performancës politike të kandidatit dhe mundësinë e maksimalizimit të votës.

Pas këtij vlerësimi, rreth 300 kandidatë që do të kalojnë edhe fazën e tretë, më pas lista i dorëzohet për vendimmarje finale Kryesisë së Partisë Demokratike./CNA.al

LEXO EDHE:  Foto-video/ Recitimi i Cakajt, plas gallata në rrjetet socialeDega Kukës, Qarku Kukës:
1. Admir Sinamati
2. Arben Cejku
3. Bashkim Shehu
4. Ibrahim Bruka
5. Sahit Prizreni
6. Vjollca Vata

LEXO EDHE:  Nga Nikoll LESI/Policia rrethon dhe kontrollon redaksinë e gazetës “Koha Jone”

Dega Tropojë, Qarku Kukës:
1. Besnik Dushaj
2. Feride Rrahmani
3. Isuf Cela
4. Lush Susaj
5. Mimoza Hajdarmataj
6. Xhem Nezaj

Dega Has, Qarku Kukës:
1. Avenir Peka
2. Demush Kastrati
3. Elez Maci
4. Ismet Jaku
5. Zenel Kastrati

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tërmeti i shkatërroi shtëpinë/ Banorja nga Tirana: Erdhi dimri, s’kam ku rri me kalamajtë

Publikuar

-

Nga

Disa familje në Njësinë numër 4 në Tiranë mbetën të dëmtuar nga tërmeti i 21 shtatorit.

Valbona Rama, banore në këtë njësi tregon se akoma nuk e di se çfarë do të bëhet me shtëpinë e saj.

Në bisedën që pati me zëdhënësen e Partisë Demokratike, Ina K. Zhupa, ajo thotë se pas disa kërkesave në Bashkinë e Tiranës, ekspertët e kanë vlerësuar të pabanueshme shtëpinë e saj, por që deri më tani nuk ka shkuar njeri për t’i thënë se çfarë do bëhet më tej.Ajo gjithashtu shprehet se në shtëpi po qëndrojnë me frikë duke qene ̈se nuk kanë ku të shkojnë, pasi shteti nuk u ka dhënë as bonus qeraje.
Valbona Rama: Jam Valbona Rama. Jam ankuar për shtëpi te Bashkia, kanë ardhur nja dy-tre herë ato edhe e kanë parë, kanë thënë që do ta rregullojmë, më thanë që do të japim dhe bonus, nuk më kanë dhënë as ndihma, asnjë gjë s’po bëhet.
Ina Zhupa: Ju kanë ardhur ekspertë?
Valbona Rama: Kanë ardhur, ata të Bashkisë kanë ardhur.
Ina Zhupa: Kur erdhën, çfarë ju thanë? Është e banueshme?
Valbona Rama: Është e pabanueshme tha shtëpia, nuk banohet këtu tha, do t’ju ndihmojmë edhe juve tha dhe asnjë gjë s’po na japin. Të paktën të vijnë ta rregullojnë vetë. Nuk dua as lekë, asnjë gjë se këtu nuk jetohet. Po të kisha unë para, unë e rregulloja vetë, nuk prisja ata të vinin, po unë kam hall se do fillojnë shirat tashi, se erdhi dimri edhe do pikojë gjithë shtëpia edhe ku do rri me gjithë kalamajtë, nuk e di.
Ina Zhupa: Ju jetoni këtu?
Valbona Rama: Këtu, ja te kjo shtëpia e kalbur që është nga tërmeti. Kam një vit. Që në shtator është bërë kjo punë. Dokumentat i kam. I kanë bërë me fotografi e me të gjitha dhe kur vjen puna asnjë gjë s’po bëjnë. Unë dua që nga Bashkia, qeveria të më vijë të më rregullojë shtëpinë. Asnjë gjë tjetër nuk dua, se po jetoj si mos më keq!

LEXO EDHE:  Ironizon ish-ministri i Ramës/ “Ky shejtan sikur po luante shah…”

LEXO EDHE:  Nikoll Lesi tregon Edi Ramën e vërtetë, jo atë të vitit të mbrapshtë '97!

LEXO TE PLOTE