Në Spanjë janë të shqetësuar/ Komplikohet gjendja shëndetësore e sulmuesit të Shqipërisë – CNA
Connect with us

Aktualitet

Në Spanjë janë të shqetësuar/ Komplikohet gjendja shëndetësore e sulmuesit të Shqipërisë

Publikuar

-

Kur u duk se gjithçka përfundoi dhe se Manaj nuk do të kishte më probleme, e madje do të luante në fundjavë por me një maskë, gjërat kanë ndryshuar dhe mesa duket, Manaj nuk është në gjendjen që pritej. Ai ka pasur komplikime shëndetësore në ditët e fundit për shkak të goditjes së fortë që mori në kokë në ndeshjen ndaj Granadas.

Ditën e djeshme, sulmuesi i Kombëtares ka dalë në stërvitje me maskë në fytyrë, gjë të cilën e ka kërkuar vetë që nga dita kur ishte ende në spital. Problemi ka nisur fillimisht me maskën, e cila e ka bezdisur tepër sulmuesin shqiptar dhe e ka pasur të pamundur që të vazhdonte të stërvitej, duke e hedhur atë në tokë e më pas, nisi me programin individual të stërvitjes.

LEXO EDHE:  Europiani U-21/ Ylli i Realit shokon Italinë me këtë perlë (video)

Mediat spanjolle bëjnë me dije se Manaj po përballet me probleme shëndetësore. Ai ka marrje mendsh të shpeshta që vijnë nga dëmtimi në kokë, si edhe shoqërohet me të vjella të shumta. Goditja e fortë që pësoi ndaj Granadas, ka lënë shenjën e saj në kokën e Manajt dhe ky i fundit, e ka të pamundur që të flejë rehat nga dhimbja, duke vuajtur në këtë mënyrë edhe nga pagjumësia.

Aktualitet

Valbona Sakollari takim me sipërmarrës/ Premton përmirësimin e infrastrukturës

Publikuar

-

Kandidatja e Bindjes Demokratike për bashkinë e Durrësit, Valbona Sakollari ka zhvilluar një takim me sipërmarrës në zonën e “Serave” ku ka dëgjuar problematikat, që në fakt ishin të shumta, që has një sipërmarrje atje.

Ajo ka shkruar në një postim në rrjetet sociale se pushteti vendor ka po aq përgjegjësi sa pushteti qendror lidhur me mirëfunksionimin e bizneseve.

Postimi i plotë i Valbona Sakollarit

Takimi i rradhës me qytetarët e Durrësit u mbajt në zonën e ‘Serave’, në Shën Vlash, aty ku u njoha me aktivitetin e tyre disa vjeçar dhe problematikat të cilat kanë kushtëzuar punën e tyre prej shumë kohësh.
Sigurisht që pushteti lokal ka po aq përgjegjësi sa pushteti qëndror në lidhje me mirëfunksionimin e bizneseve aq më tepër të një sipërmarrje të tillë. Përveç faktit që zona është 4-5 kilometra larg qytetit, mungesa e ujit, e kanaleve dhe ndriçimit si dhe konkurrenca e pandershme e bën zhvillimin e këtij aktiviteti shumë të veshtirë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ilir Meta, tradhtari që nuk e duan demokratët as socialistët

Publikuar

-

By

Presidenti i Republikës, Ilir Meta është një nga eksponentët e parë të Partisë Socialiste. Me ndryshimin e emrit të saj nga Partia e Punës në Partinë Socialiste, Meta ishte nga ata që së bashku me Pandeli Majkon e disa të tjerë u bënë themelues të FRESH-it.

Të rinj të cilët kapën majat më të larta të politikës. Meta u bë kryeministër i socialistëve, ministër i Jashtëm, më pas ai nda nga ata. U nda për pushtet me Fatos Nanon. U përplas ashpër me të dhe në 2005-ën, për hundën e tij, me 16 kandidatë të pavarur i çoi socialistët në opozitë.

Më tej, ai bashkëpunoi me Edi Ramën dhe në vitin 2008 u nda edhe me këtë të fundit, pasi nuk ishte dakort me ndryshimet Kushtetuese, pas marrëveshjes Berisha-Rama.

Në fakt, në 2009-ën bëri atë që bëri në vitin 2005. Me katër kandidatë apo me katër deputetë të zgjedhur, u kap fort pas Partisë Demokratike, Sali Berishës dhe qeverisë së tij.

Hyri në pushtet, u përfshi në skandale korrupsioni me disa struktura të partisë së tij, gati të quajtur banda e korrupsionit, të cilat për të mos u larguar dhe duke dashur të shfrytëzonte deri në fund pushtetin politik i mbajti duke kaluar me Edi Ramën, pas një darke me ngjala në Gjirin e Lalzit.

Më tej, doli një tjetër lëvizje. Në vitin 2017, ai zgjodhi të bëhej president i Republikës së Shqipërisë me votat e socialistëve. Zuri karrigen e presidentit të cilën e mban edhe sot, por ka humbur mbështetjen e socialistëve.

Sot, deputetët e Partisë Socialiste kanë dorëzuar kërkesën për shkarkimin e Metës, dhe më pas duhet pritur Gjykata Kushtetuese që të formohet dhe më pas të shkarkohet presidenti.

LEXO EDHE:  Europiani U-21/ Ylli i Realit shokon Italinë me këtë perlë (video)

Por, ajo që ka ndodhur, përtej një akti administrativ, procedurial apo politik nga PS është fakti se Ilir Meta, sot më shumë se kurrë ka humbur mbështetjen e socialistëve, por nuk ka as mbështetjen e demokratëve.

Ka humbur mbështetjen e socialistëve për shkak të tradhëtive të tij, demokratët kanë qënë të detyruar ta mbajnë afër. Por, shumica në PD, përfshirë edhe vetë Lulzim Bashën, e shohin Metën si një njollë të zezë të politikës shqiptare.

Mjafton të përmendim faktin se dekreti i presidentit për ç’dekretimin e zgjedhjeve apo shtyrjen e tyre nuk u mbështet zyrtarisht nga PD-ja. Vetë Lulzim Basha tha se “unë e mbështes si akt politik, ndërsa si akt i juridik janë gjykatat që duhet ta shohin”.

Pra, në asnjë rast nuk ka një marrëdhënie të fortë të Ilir Metës me demokratët. Është gjithçka një interes i momentit për të rrëzuar Edi Ramën, për të rrëzuar socialistët nga pushteti, ata të cilët e bënë president, tek të cilët ka humbur besimin edhe më parë dhe po ia tregojnë sot me veprimet e tyre politike.

Tashmë, Ilir Meta ka ngelur i vetëm. Po tenton të fshihet pas PD-së, por e ka vështirë të shpëtojë.

Nga ana tjetër, socialistët duket se po i lajnë përfundimisht hesapet me të dhe po e çojnë LSI-në atje ku e meriton./ CNA.al

PS dorëzon zyrtarisht kërkesën për shkarkimin e Metës

Ç’dekretoi datën e zgjedhjeve/ Basha braktis Metën

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

I “shpërthejnë” rrobat nga të pasmet/ Këngëtarja “lë nam” në mes të skenës

Publikuar

-

Ajo nuk di të ndalet. Bëhet fjalë për reperen e njohur, Cardi B, e cila është personazhi më i komentuar në mediat e huaja.

Edhe pse është në një gjendje jo të mirë shëndetësore, ende nuk i ka lënë pas koncertet.

Gjatë performancës së saj, teksa bënte Twerk, i ka ndodhur një incident në pjesën e të pasmeve. Reperes i është grisur veshja pikërisht në pjesën intime.

LEXO EDHE:  Europiani U-21/ Italia mposht Spanjën, shkëlqen 70 milionshi (video)

Ajo është lajmëruar nga ndihmësit e saj dhe menjëherë ka lënë skenën për tu ndërruar.

 

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Aktualitet20:47 - 8 Qershor, 2019

Zhvendoset protesta/ Fillon marshimi drejt parlamentit

Dy orë nga protesta e opozitës që zhvillohet në sheshin përballë Kryeministrisë, tashmë marshimi ka nisur drejt Parlamentit. Teksa mbylli...

Aktualitet09:51 - 8 Qershor, 2019

Foto-Eksporti i produkteve shtazore/ Shqipëria nënshkruan memorandumin me Kinën

Shqipëria dhe Kina kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes tyre për bashkëpunimin mbi importin dhe eksportin e produkteve ushqimore dhe...

Aktualitet18:18 - 7 Qershor, 2019

Të gatshëm për rihapjen e bisedimeve/ Thaçi dhe Vuçiç përplasen në Bratislavë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha sot se procesi i bisedimeve me Serbinë ndodhet në krizë për shkak të kushtëzimeve...

Aktualitet17:33 - 7 Qershor, 2019

Pragpërplasja, SHBA-ja dhe Rusia fajësojnë njëra-tjetrën

Zyrtarët ushtarakë amerikanë e rusë ngritën akuza të ndërsjellta të premten për veprime të rrezikshme pasi një luftanije amerikane dhe...

Aktualitet12:43 - 7 Qershor, 2019

ShBA vendos raketa në Ballkan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marrë një vendim të papritur duke vendosur luftanije me raketa në Ballkan. Është hera...

Aktualitet18:40 - 5 Qershor, 2019

Nuk përfilli rregullat për borxhin/ Komisioni Europian kundër Italisë

Komisioni Europian rekomandoi të mërkurën nisjen e veprimeve ligjore kundër Italisë, për shkak të mos respektimit të rregullave të BE-së...

Aktualitet18:34 - 5 Qershor, 2019

Ish zv.negociator i OKB për Kosovën/ Ndërron jetë diplomati austriak Rohan

Diplomati austriak, Albert Rohan, ish zëvendës i krye negociatorit të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, ndërroi jetë të...

Aktualitet10:34 - 5 Qershor, 2019

Ish-presidentët e rajonit thirrje BE/ Hapni negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Ish-presidentët dhe kryeministrat e rajonit kanë kërkaur nga Europa që të hap negociatat për anëtarësim në BE, për Shqipërinë dhe...

merkel haradinaj merkel haradinaj
Aktualitet20:32 - 4 Qershor, 2019

Merkel ftesë në Berlin për Haradinajn/ Zbulohet arsyeja e takimit

Pas takimit me liderët e Ballkanit Perëndimor, Kancelarja gjermane  Angela Merkel i ka dërguar një ftesë tjetër kryeminstrit të Kosovës...

Aktualitet19:36 - 4 Qershor, 2019

Maqedonia e Veriut në BE?/ Ja si përgjigjet Presidenti i KE-së

Ditë më parë Komisioni Evropian i rekomandoi Këshillit të BE-së, autorizimin për hapjen e negociatave të pranimit në BE të...

Aktualitet19:10 - 4 Qershor, 2019

Vazhdon kaosi te kombëtarja/ Pas Abrashit, dëmtohet edhe mbrojtësi kryesor

Kombëtarja shqiptare e futbollit vazhdon stërvitjen në Frankfurt dhe duket që në fund të sezonit në këmbët e kuqezinjve po...

Aktualitet15:24 - 4 Qershor, 2019

Plavë-Gucia, Eden i Parajsës Shqiptare

Aty ku flet shqip toka dhe qielli, guri dhe druri Nga AZGAN HAKLAJ Refleksion në 30- vjetorin e SHKA Maja...

Aktualitet10:42 - 4 Qershor, 2019

Pse e kujtojmë Masakrën në Tiananmen

A duhet të kujtohet sot kryengritja studentore në Kinë në vitin 1989? Kanë kaluar 30 vjet, është histori, thonë shumë...

Trending

Read previous post:
Themeluesi i Amazon ndahet nga gruaja, bien aksionet e kompanisë në bursat ndërkombëtare

Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos dhe gruaja, Mc Kenzie, do të ndahen. Ata të dy do të ndahen pas 25...

Close