Connect with Us

Katër rregulla të vlefshëm për të rritur fëmijë të lumtur dhe të fortë

Aktualitet

Katër rregulla të vlefshëm për të rritur fëmijë të lumtur dhe të fortë

Publikuar

-

Të jesh koherent me atë që bën

Fëmijët më shumë se nga fjalët tona, mësojnë nga veprimet, kështu që kujdesu që fjalët dhe veprimet e tua t’i përgjigjen njëra-tjetrës si pjesë komplementare të të njëjtit qendrim. Fëmijët shohin dhe imitojnë veprimet e tua, një ditë edhe ata do të sillen ekzaktësisht ashtu si sillesh ti.

Redukto nivelin e stresit në shtëpi

Nuk është e lehtë, por na besoni a jo fëmijët kanë nevojë për prindërit e tyre. E dimë që jeta është e ngarkuar, puna, karriera, shefi, plani, prezantimi, të gjitha këto vlejnë, por kur të kapërxeni pragun e shtëpisë ju lutemi që t’i lini jashtë derës. Kjo do të bëjë që fëmijët tuaj të jenë më të qetë dhe më të lumtur.

Beso tek fëmijët e tu

Komplimenti më i madh që mund t’i bësh fëmijës është të kesh besim tek ai dhe t’i tregosh se është i rëndësishëm.  Kur sheh që fëmija yt ka bërë diç  ka të mirë, mos hezito, por shprehi admirimin, kështu pak nga pak fëmija yt do të ndërtojë vetbesimin. Në rastet kur ai gabon, mos e fyej korrigjoje në mënyrë që të mësojë.

LEXO EDHE:  ‘A je shtatzënë me fëmijën tim?’, Harry vendos në siklet Meghan në mes të sallës

Hani së bashku

Të hash vaktet në familje është një element që mund të injorohet shpesh, por që bën diferencën, sipas autorëve të tekstit, “Sekretet e familjeve të lumtura.” Fëmijët që hanë vaktet në familje, arrijnë rezultate të larta në ç  do test.Referuar studimeve të fundit këta fëmijë shfaqin edhe tendenca për të pasur fjalor më të pasur si dhe forma shprehje më të sofistikuara se ato të bashkëmoshatarëve të tyre./Cna.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nëse Basha del forcë e parë ia japim mandatet”/ Topollaj: Marrëveshje me PD vetëm me një kusht

Publikuar

-

Nga

“Nëse Basha del forcë e parë ia japim mandatet”/ Topollaj: Marrëveshje me PD vetëm me një kusht

Anëtari i bordit drejtues në Bindjen Demokratike Fabjan Topollaj u shpreh se nëse kreu i PD Lulzim Basha merr mbështetje masive dhe mund të fitojë pushtetin me mandatet e BD-së, ato janë gati që t’i japin mbështetje por me një kusht.

“Vota jonë do jetë poatjetër nëse Basha merr mbështetje masive për të qenë kryeministër. Nëse jemi përcaktuese ne shkojmë me Bashën nëse plotëson kushtet tona siç është fillimi i ndryshimit të soistemit politik. Zoti Patozi se ka pasur kurrë këtë kusht që Basha do ikë.

Do bëjmë marrëveshje me Pd nëse plotëson kushtet tona. Nëse Basha del forcë e parë dhe ka mundësi të fitojë qeverinë me ne ne ia japim mandatet, por me kushtin e fillimit të demokratizimit”, tha ai për “Report Tv”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kur mora mandatin kisha tension me Bashën”/ Artur Roshi tregon pse firmosi koalicion me PD

Publikuar

-

Nga

“Kur mora mandatin kisha tension me Bashën”/ Artur Roshi tregon pse firmosi koalicion me PD

Artur Roshi, emri të cilit ishte surprizë në koalicionin e firmosur me PD, pasi Partia e Ballit Kombëtar nuk pranoi të digjte mandate pas vendimit të opozitës së bashkuar. Por përtej kësaj duket se Basha e ka ftuar në koalicion dhe Roshi e quajti si bashkëpunim pasi i bashkojnë idetë dhe filozofitë e politikës.

Roshi nuk pranoi që mes Bashës dhe tij të kishte krisje, por u sigurua të theksonte se ai me qëndrimet e tij në Kuvend gjithmonë ka qenë pjesë e opozitës së bashkuar dhe për këtë ka ndodhur dhe bashkëpunimit.

“Qëndrimet  e mia kanë qenë në koherencë me Bashën, aludimet e bëra nuk janë punë të miat. Vjen natyrshëm  kam një bashkëpunim me Bashë që nga 2005 dhe nuk është shkëputur që në këtë periudhë. Në ditën e marrjes së mandati mund të kishte pak tension mes nesh, por qëndrimet e mia në politikë  të mbajtur në kuvend ka treguar edhe që unë kam qenë gjithmonë pjesë e opozitës së bashkuar. Idetë dhe filozofia nuk na ndajnë më të djathtën por na bashkojnë për të bashkëpunuar”, tha Roshi në Report Tv./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Shabani: Nuk do jemi patericë e asnjë force politike

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 25 prillit/ Shabani: Nuk do jemi patericë e asnjë force politike

Endri Shabani ka komentuar në “Open” për përçarjen e opozitës duke thënë se partia e tij “Nisma Thurje” nuk ka të bëjë aspak me Lulzim Bashën.

Megjithatë thekson se nuk do të jenë “patericë” e askujt dhe synimi është që të ketë dobësim të kryetarëve dhe funksionim të institucioneve.

“Nuk do të jemi patericë e asnjë force politike. Ne po garojmë me një program e platformë ligjvënëse. Unë besoj që Lulzim Basha me LSI-në mund ta rrëzojnë Ramën, s’kanë nevojë për neve. Të thonë se janë më mirë se Rama është shumë e lehtë. Por unë them se kjo nuk mjafton. Nëse nuk kemi një dobësim të kryetarëve, të liderëve, nëse nuk kemi funksionim të institucioneve, nuk mjafton”, tha Shabani./CNA.al

LEXO TE PLOTE