Gjyqtari i aferës seksuale në pranga/ “Zgjohet” Këshilli i Lartë Gjyqësor – CNA
Connect with us

Aktualitet

Gjyqtari i aferës seksuale në pranga/ “Zgjohet” Këshilli i Lartë Gjyqësor

Publikuar

-

Ditën e  nesërme KLGJ do të mblidhet për shkarkimin e gjyqtarit të Fierit Roland Hysi, i cili u bë i njohur për shkak të skandalit që u publikua para dy ditësh në emisionin “Stop”.

Hysin po të njëjtën ditë para Gjykatës së Krimeve të Rënda, ku pritet të caktohet masa e arrestit.

I tëri opinioni publik pa se si gjyqtari kërkonte favore seksuale nga një grua për t’i dhënë kujdestarinë e fëmijës.

Mbi gjyqtarin rëndojnë akuzat “Korrupsion pasiv i gjyqtarëve  prokurorëve dhe funksionarëve të tjerë të organeve të drejtesisë” dhe “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm të personave që ushtrojnë funksione publike”./CNA.al

Aktualitet

Shqipëri-Turqi nuk ka mbaruar akoma/ Sot luhet ndeshja e dytë

Publikuar

-

By

Atë që nuk e bëri dot kombëtarja e madhe do përpiqet ta realizojë sot përfaqësuesja Shpresat e Shqipërisë. 21-vjeçarët e drejtuar nga Alban Bushi do të sfidojnë në orën 19:00 në “Elbasan Arena” Turqinë dhe do të kërkojnë në një farë mënyre të marrin “hak” për humbjen e kombëtares A në “Loro Boriçi”.

Shpresat nisin sot kualifikueset për kampionatin europian të vitit 2021 me objektivin për të bërë më mirë se në eliminatoret e kaluara dhe pse jo për të tentuar një nga 3 vendet e para në një grup shumë të vështirë ku bëjnë pjesë edhe Anglia, Austria, Andorra, Kosova dhe sigurisht Turqia.

Pa portierin Selmani i cili për shkak të mungesës së Strakoshës në këtë grumbullim u bë pjesë e përfaqësueses së madhe, por me emra të tillë si Dajsinani, Selahi, Kallaku, Muçolli, Mala, Imeri e Vrioni, kuqezinjtë 21-vjeçarë do të tentojnë sot t’i nisin me këmbën e mbarë eliminatoret ndërsa shpresojnë që në Elbasan Arena të kenë edhe një mbështetje të shumtë në shkallët e stadiumit nga ana e tifozëve pasi hyrja në impiant është falas. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kongresi i derrave të kënaqur”/ Vasili lëshon gojën

Publikuar

-

By

Ish-kryetari i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar në lidhje me Kongresin e Partisë Socialiste, duke e cilësuar si “Kongresi i tollonit dhe derrave te kenaqur,dje dhe sot…”.

Në një një postim në rrjetet sociale, Vasili i ka krahasuar kongresin e sotëm të Rilindjes, të njëjtë me atë të para viteve ’90 dhe paralajmëron se do të ketë fund të hidhur.

“Kongreset qe u vune shëiptareve tollonin e bukes se gojes para viteve 90′ ishin ja keshtu si ky i rilindjes sot.

Kongreset e tollonit ishin plot me suksese imagjinare,parulla skizofrenesh,rreziqe armiqsore,rrethim imperialisto revizionist dhe ne fund shqiptaret vdisnin per buke njelloj si kjo rilindja e sotme.

Kongreset e tollonit ishin plot me derra te kenaqur njelloj si ky kongresi i rilindjes sot.

Kongreset e tollonit paten nje fund shume te hidhur njelloj sic do ta kete edhe rilindja.”-shkruan Vasili.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Kongresi i PS-së/ Shehu: Skemë iluzive në 3D

Publikuar

-

By

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka reaguar në lidhje me Kongresin e PS-së, duke e cilësuar si një gjethe fiku për të mbuluar të vërtetën dhe skemë iluzive në 3D.

“Teater i mirefillte, “gjethe fiku” per te fshehur te verteten e realitetin tragjik te demokracise sone.
Besoj se asnje nuk e merr seriozisht “komedine” qe po luhet sot ne ate salle per zgjedhjet e Qershorit.
As vete ata qe po u shqiptohet emri si kandidate, aq me pak ata qe i propozojne…
Shqiperia ka nevoje te zgjidhe se pari ngercin e madh politik qendror e zgjedhor e me tej te shikoje drejt Bashkive.
Ne kohen qe ne kemi nje Parlament te deformuar, monist, te pa perputheshem me realitetin e vendit, me “deputete” te rinj te thirrur ne menyre anti kushtetuese, kerkojne te merren me Kryetaret e Bashkive.”-shkruan Tritan Shehu.

Më tej, ai thekson se prej dy vitesh nuk kemi Gjykatë Kushtetuese, ndërsa PS flet për Këshillat Bashkiakë.

Sipas Shehut, pa zgjidhur këtë problemin e madh politik qendror e të sigurisë zgjedhore, nuk ka sens të procedohet për derivatet e zgjedhjet lokale.

“Ne kohen qe prej rreth dy vitesh ne nuk kemi Gjykate Kushtetuese, i vetmi institucion arbiter e garant i konstitucionalizmit ne Shqiperi, ne ate salle flitet per Keshillat Bashkiake!!
Gjerat nuk mund te funksionojne e nuk do te funksionojne dot keshtu.
Pa zgjidhur problemin e madh politik qendror e te sigurise zgjedhore, nuk ka sens te procedohet per derivatet e zgjedhjet lokale!
Skeme iluzive ne 3D kjo, qe po degjohet nga ai Kongres, jo reale dhe e pa aplikueshme.”-përfundon postimin e tij Tritan Shehu.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet17:05 - 22 Mars, 2019

Kosova, si Shqipëria/ Miraton rezolutën që ndalon lojrat e fatit

Me 74 vota në favor Parlamenti i Kosovës ka miratuar ditën e sotme një rezolutë, që pezullohen lojërat e fatit...

Aktualitet16:56 - 22 Mars, 2019

Ceremoni varrimi për 26 viktima të sulmit në Zelandën e Re

Mijëra njerëz u mblodhën të premten në Zelandën e Re, për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të 26...

Aktualitet15:17 - 22 Mars, 2019

Brexit do t’i kushtonte shtrenjtë Gjermanisë

Brexit-i u shty! Dhe krerëve të BE-së të mbledhur në Bruksel sërish u ra një gur nga zemra. Sepse BE-ja...

Aktualitet15:12 - 22 Mars, 2019

Bashkëpunim me Rusinë?/ Trump: Raporti të bëhet publik

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se raporti përfundimtar i Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller për bashkëpunimin e mundshëm të...

Aktualitet14:14 - 22 Mars, 2019

Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Nga Franco Venturini Më shumë se asnjëherë sulltan, tani që ka superpushtet të garantuar nga ndryshimet kushtetuese, e megjithatë, presidenti...

Aktualitet14:10 - 22 Mars, 2019

Opsionet e reja për Brexit-in

Britania e Madhe do të dilte pas një jave nga BE-ja. Por ky vendim u shty edhe ca. Cilat janë...

Aktualitet09:39 - 22 Mars, 2019

Gjermania miraton ligjin e ri/ 1,3 miliardë euro për fëmijët e varfër

Bundestagu gjerman miratoi një ligj të ri për familjen. Ai do të lehtësojë prindërit me të ardhura më të pakta....

Kultura15:31 - 21 Mars, 2019

Astrit Çerma rrëfen kujtimet me kompozitorin e njohur  

Më kujtohet si tani: Mbasi pamë tërë “matrialin” e xhiruar për filmin “Në fillim të verës” në një montim “bruto”,...

qerim mata qerim mata
Aktualitet13:22 - 21 Mars, 2019

Ndahet nga jeta regjizori i njohur/ Kush ishte  artisti që fshihej pas “Lefter Lefterit”

Qerim Mata, i njohur ndryshe edhe i Lefter Lefteri personazh i luajtur prej tij në filmin “ I teti në...

Aktualitet22:19 - 20 Mars, 2019

“Deti nuk ka portë”/ Poezia e Aleksandër Çipës prezantohet në Korçë

Mesditën e sotme, në sallen e Bibliotekes së Universitetit “Fan S. Noli” të qytetit të Korçës, është promovuar libri më...

Aktualitet20:21 - 20 Mars, 2019

Vendimi i Dhomës së Apelit/ Burgim i përjetshëm për Radovan Karaxhiçin

Ish udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua më burgim të përjetshëm. Dhoma e Apelit e Mekanizmit që...

Aktualitet19:02 - 20 Mars, 2019

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në...

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Trending

Read previous post:
Themeluesi i Amazon ndahet nga gruaja, bien aksionet e kompanisë në bursat ndërkombëtare

Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos dhe gruaja, Mc Kenzie, do të ndahen. Ata të dy do të ndahen pas 25...

Close