Connect with Us

Video-Grida Duma në një komunikim ndryshe/ Leksioni politik që na dhanë studentët

Aktualitet

Video-Grida Duma në një komunikim ndryshe/ Leksioni politik që na dhanë studentët

Publikuar

-

Deputetja demokrate, Grida Duma ka publikuar një video nga auditorët bosh. Në videon e publikuar në rrjetet sociale, deputetja demokrate shprehet se studentët i dhanë një leksion të mirë ‘parisë’ prepotente të vendit. Ajo shton se bojkotimi i mësimit nga studentët ngrohu shpresën e shqiptarëve.

“Ky është vetëm një nga auditorët bosh të universiteteve shqiptare. Studentët sot do të duhej të ishin duke marrë leksione, por në fakt sot ata janë duke dhënë leksione.

Studentët sot në këto ditë të acarta janë duke ngrohur shpresën e shqiptarvë, të cilët i mbajnë sytë tek ata. Studentët sot po japin leksione politike sepse po i tregojnë asaj “parisë” që mendojnë se ishte ngrirë nervi për të reaguar në Shqipëri, se gjërat në këtë vend bëhen dhe se këtu ka jetë dhe ka njerëz e të rinj që dinë ta bëjnë këtë vend shumë më mirë se sa shumë të tjerë që marrin vendime për ta.”-shprehet Duma.

Më tej, deputetja demokrate thekson se qëndrimi i tyre është politik, por se askush nuk mund të manipulojë kauzat e studentëve.

“Studentët thonë se kauzën e tyre nuk duhet ta manipulojë askush dhe janë plotësisht politik në këtë qëndrim. Ata e kuptojnë qartë që bëhet dallimi midis politikës dhe particizmit e janë duke dhënë këtë leksion për mbarë kastat politike shqiptare.

Studentët janë sot miqtë më të mirë historic për vazhdimësinë e Shqipërisë. Thonë që miqësitë e vërtetat janë ato që lindin në bankat e shkollave, gjimnazeve dhe universiteteve. Studentët sot me protestat e tyre janë miqtë më të mirë historic të shqiptarëve sepse ata po tregojnë se mund të bëhet ndryshe. Ata po tregojnë me mencurinë e tyre, me mënyrën sesi e ndërtojnë dialogun dhe pa kompleksi që kanë në kthimin e përgjigjeve tregon se ata mund të marrin pjesë në vendimmarrje dhe mund të jenë shumë herë më të mirë sesa ata që marrin vendime sot për ta.”-deklaron Duma.

LEXO EDHE:  Pedagogët sot në grevë/ Thirrje studentëve të solidarizohen

Gjithashtu deputetja Duma i cilëson studentët si burim force dhe frymëzimi, ndërsa bën thirrje që të gjithë ti mbështesin.

“Studentët sot janë burim frymëzimi dhe force, ndaj si qytetarë, si pedagogë, si kushdo që jemi, edhe si politikanë që marrin pjesë në politikë dhe besojnë se gjërat duhet dhe mund të bëhen shumë herë më mirë, duhet të jemi në mbështetje të studentëve sepse me ta është aleanca më më rëndëi për Shqipërinë.”-përfundon fjalën e saj deputetja Grida Duma./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

“Pa koment”/ Topalli nxjerr videon e Bashës, ja si gënjeu hapur demokratët

Publikuar

-

Nga

Drejtuesja  e “Lëvizjes për Ndryshim”, Jozefina Topalli ka përdorur si argument për të thënë se kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha mashtron demokratët, ka nxjerrë një video të kryedemokratit në vitin 2017, ku deklaronte se nuk do të bënte asnjë pazar me LSI.

Topalli krahas videos ka shkruar “pa koment’ duke lënë të kuptohet se video flet më shumë sesa fjalë.

Në video kryetari i PD-së Lulzim Basha  i garanton demokratët se nuk do të bëjë pazar me partinë e Metës dhe të Kryemadhit, të cilën e ka aleate në opozitë, si dhe kërkonte nga qytetarët që të mos e votonin LSI sepse do të ngeleshin në republikën e vjetër.

“Për të mos lënë demokratët në dyshim, që unë si kryetar i partisë mund të bëj ndonjë pazar me LSI. Se nëse ky dyshim ekziston atëherë çdo demokrat s’ka pse mos të joshet nga shitblerja e votës se hë se do jenë bashkë serish në pushtet.

LEXO EDHE:  Grida Duma takim ne biznesin fason

LEXO EDHE:  Saimir Tahiri kryqëzon Grida Dumën/ I përmend punën dhe një ngjarje

Dhe unë i them çdo demokrati se nuk do qeverisim me LSI, mos bëni gabimin fatal se përndryshe do mbeteni si bafqar në auret e republikës së vjetër”, shprehet Basha në video./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rezultatet e sondazhit/ Çim Peka “çon” Lulin në humnerë, Basha humb zgjedhjet në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Rezultati i zgjedhjeve në 2017-ën

Televizioni i Çim Pekës ka bërë një sondazh ku ka pyetur qytetarët e Tiranës se kë do të votonin nëse zgjedhjet parlamentare do të mbaheshin sot.

Peka është munduar të rrisë performancën e Lulzim Bashës, për të cilin thotë se e mbështesin 27.3% e qytetarëve të Tiranës, ndërsa PS-në 28.7% dhe LSI-në 7.2%.

Sipas Syri Tv, koalicioni i drejtuar nga PD, ‘Alenca për Ndryshim’ del fitues në Tiranë. Mirëpo faktet kanë nxjerrë bllof sondazhin e Çim Pekës, i cili po mundohet si e si që të nxjerrë Bashën fitues në këto zgjedhje.

Rezultati i zgjedhjeve në 2017-ën për qarkun e Tiranës

Duke bërë një krahasim me shifrat zyrtare të KQZ-së për rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të vitit 2017 për qarkun e Tiranës dhe Bashkinë e Tiranës, vihet re që PD nuk ka asnjë ndryshim.

Në zgjedhjet e kaluara PD-në e kanë votuar 27.67% e qytetarëve të Tiranës dhe LSI-në 13.02% e qytetarëve, ndërsa në rang qarku PD-në e kanë votuar 31.81% e qytetarëve dhe LSI-në 13.45% e qytetarëve.

LEXO EDHE:  Incident në takimin e Bashës/ Grida Duma dëbon të rinjtë

LEXO EDHE:  Pse PD hesht për “Babalen”?/ Reagon Grida Duma

Rezultati i zgjedhjeve në 2017-ën për bashkinë e Tiranës

Pra, PD nuk ka asnjë rritje dhe kjo sipas sondazhit të Çim Pekës që ka nxjerrë dhe LSI me 7% duke e përgjysmuar. Me rezultatet e nxjera nga Çim Peka PD dhe LSI humbasin zgjedhjet.

Çim Peka po mundohet medoemos të ngrejë votat e Bashës, por as sondazhet nuk ka ditur t’i manipulojë si duhet, pasi shifrat e tyre e kanë nxjerrë Lulin me të njejtin rezultat si në vitin 2017 dhe LSI të përgjysmuar.

As kurajo që t’ja ngrenë pak shifrat Lulit nuk kanë, i cili duket të jetë në të njejtën situatë si në 2017 apo edhe më keq./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Zef Mazi jep lajmin e mirë/ Shqipëria i ka plotësuar të gjitha kushtet, presim…

Publikuar

-

Nga

Zef Mazi jep lajmin e mirë/ Shqipëria i ka plotësuar të gjitha kushtet, presim...

Kryenegociatori i Shqipërisë për çeljen e negociatave me Bashkimin Europian, Zef Mazi, deklaroi mbrëmjen e sotme se Shqipëria ka plotësuar 4 kushtet dhe 11 kërkesat që i janë kërkuar.

Nga studio e “Real Story” Mazi tha se tashmë hapi i radhës është Konferenca e Parë Ndërqeveritare.

“Nuk dua të flas në emër të unionit, roli i negociatorit është mbi strukturat dhe rolet e partive. Unë kam takuar presidentin që kur kam ardhur në punë, ai ka shprehur interes dhe gatishmërinë që të më ndihmojë. Por jo të ndërhyjë në pozicionin që kam, që e shoh mbi strukturat partiake sepse i tillë është. Motivacioni është që vendi të hyjë në union.

Janë katër kushte që janë plotësuar dhe 11 kërkesa që janë plotësuar. Kushtet kanë qenë katër për të kryer para hapjes së konferencës së parë ndërqeveritare, këto katër janë: kodi elektoral, zgjedhor, funksionaliteti i Gjykatës Kushtetuese dhe e katërta ngritja e institucioneve në luftën ndaj korrupsionit. Këto kushte janë plotësuar nga vendi ynë. Në të tëra këto ka rezultate konkrete. Po ju them se janë rreth 20 komisionarë që janë në procedurë penale për zgjedhjet e 2017-ën. Është një prokuror që është në ndjekje, ka shifra.

LEXO EDHE:  Incident në Korçë/ Studentët përzënë koordinatoren e Lulit

LEXO EDHE:  Rudina Hajdari mesazh Bashës dhe Kryemadhit/ Rrini larg kësaj proteste qytetare

Që nga fillimi i SPAK-ut, kjo strukturë ka 15 prokurorë në hetim, është funksionale. Byroja Kombëtare për hetimin po ashtu është funksionale. Procesi i VETING-ut kërkon pak kohë, janë të lidhura të gjitha elementët dhe rezultatet janë”, u shpreh Zef Mazi./CNA.al

LEXO TE PLOTE