Vogëlushja 2-vjeçare rrezikoi të humbiste këmbën nga kjo pakujdesi e nënës – CNA
Connect with us

Kryesore Show Biz

Vogëlushja 2-vjeçare rrezikoi të humbiste këmbën nga kjo pakujdesi e nënës

Publikuar

-

Prej disa ditësh, historia e Gemma Fraser, mamasë 35-vjeçare nga qyteti skocez i Edinburgh-ut është shndërruar në titullin kryesor të gazetave britanike dhe jo vetëm.
Gruaja e re, e cila me profesion është gazetare, mama e dy vajzave ka paralajmëruar të gjithë prindërit të tregohen të kujdesshëm pasi një gabim apo pakujdesi e momentit mund të jetë fatale për fëmijët e tyre.

Gjithçka nisi qershorin e shkuar kur vajza e saj Orla, po luante në dhomën e saj dhe mamaja e re dëgjoi të qarat dhe ulërimat e pafund. Fillimisht mendoi se ajo ishte alergjike ndaj materialit të ndonjë lodre, por vajza vazhdonte të qante në mënyrë të pakontrolluar edhe kur mamaja e largoi prej aty.

Gemma vendosi t’i hiqte rrobat dhe u shokua kur vuri re se një tufë nga flokët e saj biondë ishin rrotulluar rreth gishtave të vegjël të vogëlushes Orla, duke ndërprerë qarkullimin e gjakut dhe duke i lënë të fryrë dhe të skuqur.

Gishtat ishin skuqur dhe fryrë aq shumë, ajo s’e dinte sa kohë kishte vajza që vuante nga diçka e tillë dhe tentoi t’ia hiqte vetë, por dhimbja ishte e tmerrshme. Lajmëroi menjëherë mjekun e familjes, të cilit iu deshën rreth 35 minuta të hiqte pjesën më të madhe, ndërsa vajza nuk pushonte së qari. Pastaj iu drejtuan spitalit ku doktorët u siguruan të hiqnin të gjitha qimet dhe i dhanë mjekimet që duhet të merrnin.

U deshën 5 javë trajtime intensive dhe 1 ndërhyrje kirurgjikale që Orla të mund të shërohej plotësisht. Sipas mjekëve të ‘’ Royal Hospital for Sick Children’’, Orla vuante nga sindromi Tourniquet, e cila prek fëmijët sidomos në periudhën kur mamatë e tyre humbasin flokët pas shtatzënisë.

Ata këshillojnë mamatë që t’i mbajnë flokët e shkurtra ose të lidhura ndërkohë që fëmijët e tyre janë ende shumë të vegjël.

Aktualitet

Krizë në çift? Justin Bieber dhe Hailey Baldwin u japin fund gojëve të liga

Publikuar

-

Një ditë pasi u shfaqën duke debatuar në park, Justin Bieber dhe bashkëshortja e tij Hailey Baldwin dukeshin të lumtur teksa shijonin ditën në plazh.

Çifti u dallua duke shijuar rrezet e diellit, ndërsa temperaturat shënuan 27 °C në Kaliforni.

Fundjava në plazh vjen vetëm disa ditë pasi ylli i pop-it u tha fansave, sepse po kalonte disa momente të vështira.

Mes zërave se martesa e tyre po has probleme, shijimi i një fundjave në plazh ishte mënyra më e mirë për të treguar se gjërat do të rregullohen.

Ata u fotografuan duke qeshur, ndërsa qëndronin në buzë të oqeanit.

Modelja 22-vjeçarja tregonte trupin e tonifikuar me rroba banjet rozë, e cila si aksesor kishte zgjedhur vathët rreth.

Ndërsa kurrizi i Bieber ishte mbuluar nga shenja të errëta, që ngelen nga teknika e vendosjes së gotave dhe të thithjes, një nga më të përdorurat nga yjet e Hollivudit. Ky trajtim të ofron qetësi dhe ndihmon në problemet me dhimbjet dhe presionin e gjakut.

Më pas Hailey reagoi përmes një postimi në Insta Story, që duket se ishte lidhur me krizën në çift, ku shkroi:

“Mos besoni se çfarë lexoni në internet njerëz. Lajm i rremë”.

Justin reagoi pak ditë më parë përmes një postimi në llogarinë e tij Instagram, ku u shpreh se kishte nevojë për lutjet tona.

“Thjesht doja t’ju mbaja të informuar paksa rreth asaj që po kaloj. Kam hasur shumë vështirësi. Ndihem shumë i shkëputur nga bota dhe i çuditshëm. Shpeshherë bëj hapa pas, kështu që nuk jam i shqetësuar, thjesht doja t’ju kërkoja që të luteni për mua. Zoti është besnik dhe lutjet tona vërtet dëgjohen”, shkroi Justin.

LEXO TE PLOTE

Kryesore Show Biz

Më shumë se 14 milionë ndjekës/Ylli i Youtube hyn në histori me emisionin e saj të parë

Publikuar

-

Në shtator të këtij viti, ylli i Youtube-t Lilly Singh do të drejtojë një emision të përditshëm në orët e vona të mbrëmjes në NBC. Kësisoj, Lilly është e vetmja femër në botë, që do të drejtojë program të tillë në një rrjet gjigant transmetimi. Së fundmi, ajo deklaroi se është biseksuale, çka e bën edhe një ndër të paktat gra të komunitetit LGBTQ+ që drejton një emision argëtues në orët e vona.

“Jam shumë e lumtur që do të bashkëpunoj me NBC. Shpresoj që prindërit e mi ta konsiderojnë këtë lajm po aq emocionues sa ideja e të pasurit një nip/mbesë.” – u shpreh ajo këtë të enjte te “The Tonight Show Starring Jimmy Fallon”.

Emisioni, i cili do të quhet “A Little Late With Lilly Singh” do të zëvendësojë show-n amerikan “Last Call With Carson Daly”. Pas dy dekadash transmetim, Daly deklaroi në shkurt se duhet të kalojë më shumë kohë me familjen si edhe do të përqëndrohet në prezantimin e “The Voice” dhe “Today”.

Sipas NBC, “A Little Late With Lilly Singh” do të paraqesë intervista me të ftuar dhe skeçe humoristike.

Singh u bë e famshme përmes kanalit të saj në YouTube, “IISuperwomanII”, i cili ka më shumë se 14 milionë ndjekës. Ajo realizon më së shumti skeçe që i referohen origjinës së saj indiane. Përveç kësaj, Lilly ka marrë pjesë në filma si “Bad Moms” dhe “Fahrenheit 451” (HBO).

Në vitin 2017, Lilly Singh u rendit e dhjeta në listën e Forbes në lidhje me yjet më të paguar të YouTube-it. Në po të njëjtin vit, Forbes e renditi “IISuperwomanII” të parën në Listën e Njerëzve më me Ndikim në kategorinë Entertainment (argëtuese).

LEXO TE PLOTE

Kryesore Show Biz

Miliarderja më e vogël në botë/Si e ndërtoi këtë “perandori” Kylie Jenner?

Publikuar

-

Kylie Jenner sapo është kurorëzuar nga Forbes si miliarderja më e vogël në botë. Ajo i zuri vendin themeluesit të Facebook, Mark Zuckerberg, i cili u nderua me postin kur ishte vetëm 23 vjeç.

Miliarderja fiton të ardhura nga shfaqja e saj në episodet me familjen në emisionin Keeping Up With The Kardashian, nga projektet e ndryshme të modelimit dhe postimeve mjaft të paguara në Instagram.

Por pasuria më e madhe e Jenner rrjedh nga biznesi i saj Kylie Cosmetics.

Manjatja e kozmetikës po quhet ndryshe ‘makineria që prodhon para’. Motra e saj më e madh, Kim e cila konsiderohet mbretëresha e fisit Kardashian, ka një pasuri me vlerë rreth 350 milionë dollarë.

Por si mund të bëjë dikush 1 miliardë dollarë me një kompani që e ka ngritur vetëm tre vite më parë?

Kylie themeloi kompaninë e make-up më 30 nëntor 2015 dhe është pronare e vetme.

Kjo do të thotë se kompania nuk ka aksionarë apo investitorë që presin të marrin përfitimet e tyre nga të ardhurat e shitjes së produkteve të kozmetikës.

Pikërisht këtu qëndron kleçka e pasurisë së saj.

Shumica e njerëzve me një ide biznesi i duhet të kërkojnë investitorë, ose shesin aksionet e kompanisë për të pasur më shumë financime.

Por Jenner fatmirësisht deri tani ka arritur që t’ia dalë e vetme.Shitjet e produkteve të saj vijnë nga reklamimi që u bë në mediat sociale.

Manjatja e kozmetikës ka mbi 129 milionë ndjekës vetëm në Instagram.

Ky faktor zvogëlon një kosto të madhe të reklamimit të biznesit që kushton mijëra dollarë. Kylie punon me një staf prej 7 personash me orar të plotë, me produkte që kryesisht i merr nga Seed Beauty, një kompani që prodhon produkte kozmetike edhe për markat e tjera. Ata kanë 500 punonjës që punojnë në markën e Jenner.

Ndërsa financat e Kylie i menaxhon dhe kontrollon nëna e saj Kris Jenner, e cila merr 10% te fitimeve nga fëmijët e saj.

Vetëm vitin e kaluar, kompania fitoi 360 milionë dollarë nga shitjet./Burimi:Daily Mail

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Aktualitet15:39 - 15 Mars, 2019

Tragjedia në Zelandën e Re/ Rritet bilanci i viktimave

Ka shkuar në 49 numri i perosnave që kanë humbur jetën pas sulmit me armë zjarri në dy xhami në...

Aktualitet08:44 - 14 Mars, 2019

Marrëveshja e Ohrit përçan partinë shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Shpërbërja e Sekretariatit për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, përçan partinë shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni. Përmes një...

Bota19:07 - 13 Mars, 2019

Një tjetër dënim me burg për menaxherin e fushatës Trump

Një gjykatë federale në Uashington dha të mërkurën një tjetër masë dënimi për ish-menaxherin e fushatës së presidentit Donald Trump,...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:55 - 13 Mars, 2019

Miratimi i platformës/ Vuçiç: Dialogu mbaroi

Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë , ka deklaruar  ditën e sotme se  Prishtina zyrtare me miratimine e  platformës për dialogun...

Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat
Aktualitet12:10 - 13 Mars, 2019

Manastirliu në OKB/ Zgjerojmë financimin e programeve të mbrojtjes sociale

 “Qeveria shqiptare po zgjeron financimin publik për programet e mbrojtes sociale, për herë të parë në 15% të shpenzimeve publike,...

Aktualitet11:04 - 13 Mars, 2019

“Jam shumë sëmurë, nuk eci dot”/Aktorja e njohur shqiptare në gjëndje të rëndë shëndetësore

Aktorja e njohur e skenës shqiptare, Margarita Xhepa është në gjendje të rëndë shëndetësore dhe kësisoj do t’i nënshtrohet ditën...

Aktualitet09:16 - 12 Mars, 2019

Ivanov refuzon ligjet me emrin Maqedonia e Veriut

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Gjorge Ivanov, refuzoi të dekretojë 11 ligje që janë miratuar me emrin Republika e Maqedonisë...

haradinaj kushte serbise haradinaj kushte serbise
Aktualitet17:06 - 11 Mars, 2019

Haradinaj takim me dy këshilltarët e Merkel

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj zhvilloi një takim ditën e sotme me dy këshilltarët e kancelares gjermane Angela Merkel, Jan...

Aktualitet09:53 - 10 Mars, 2019

Pacolli thirrje Vuçiç për tu kthyer në tavolinën e dialogut

Behxhet Pacolli, zv-kryeministri i Kosovës ka ftuar presidentitne Serbisë, që të mos luaj lojra, por të ktheht na tavolinën e...

Aktualitet23:46 - 9 Mars, 2019

“A të ka ngacmuar ndonjë deputet? Ja përgjigja e papritur e Grida Dumës

Grida Duma iu përgjigj shumë pyetjeve nga Ermali sot në emisionin Xing me Ermalin. Cili deputet të ka gjuajtur më...

Aktualitet23:30 - 9 Mars, 2019

“A do zhvisheshe për një spot? “/Grida Duma jep përgjigjen befasuese

Gjatë një interviste me titull “Grida kryeministre”, Ermali e pyeti ish deputeten nëse do ishte kryeministre a do e bënte...

Aktualitet23:20 - 9 Mars, 2019

“Është sakrificë”/Grida Duma tregon çfarë ndodhi kur la mandatin

Në muajin shkurt deputetët e opozitës firmosën deklaratat për lënien e mandatit si ligjvënës të parlamentit. Të parët që firmosën...

Aktualitet22:44 - 9 Mars, 2019

Aeroplani përfshihet nga flakët në Kolumbi/ Humbin jetën 12 pasagjerët

Ditën e sotme në Kolumbi është rrëzuar një aeroplan me 12 pasagjerë. Fatkeqësisht asnjë nga personat në bord nuk ka...

Aktualitet21:59 - 9 Mars, 2019

Vulin qetëson serbët/ Ushtria është gati

President i Serbisë Aleksandër Vuçiç, ka qenë kundër miratimit të Platformës për Dialog me Kuvendin e Kosovës. Sipas tij, platforma...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet20:50 - 9 Mars, 2019

Paralajmëron Vuçiç/ Mos bëni filma me Serbinë, është shumë më e fuqishme

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se Serbia është e gatshme t’i bëjë ballë çdo sfide. Sipas Vuçiç, Serbia...

Aktualitet19:18 - 9 Mars, 2019

Hand: Një marrëveshje e nxituar mes Kosovës dhe Serbisë, do të kishte pasoja

Robert Hand, këshilltar politik i Komisionit të Helsinkit thotë se Shtetet e Bashkuara nuk duhet të ngusin Kosovën dhe Serbinë...

Aktualitet14:22 - 9 Mars, 2019

Gara në Tiranë/ Një grua fituese e Konkursit Ndërkombëtar të Dirigjentëve

Deliana Lazarova dirigjentja fituese e NRTA Conducting Competition. Pas drejtimit të tre konkurrentëve  juria e përbërë nga personalitete ndërkombëtare të...

Aktualitet14:00 - 9 Mars, 2019

Tarifat dhe bisedimet me Serbinë/ Zyrtari i lartë amerikan në Prishtinë

Zëvendës sekretari amerikan i shtetit, David Hale, po qëndron të shtunën në Prishtinë “për të nënvizuar mundësinë historike për të...

Trending

Read previous post:
Lojërat e rrezikshme me kufijtë në Ballkan

Ndryshimet e kufijve dhe krijimi i shteteve të mëdha në Ballkan nuk janë të mundura pa luftë, mendojnë analistët në...

Close