Connect with Us

Më aktuale se kurrë/ Fjalimi dhe akuzat e Jozefina Topallit kundër Ligjit të Arsimit të Lartë

Aktualitet

Më aktuale se kurrë/ Fjalimi dhe akuzat e Jozefina Topallit kundër Ligjit të Arsimit të Lartë

Publikuar

-

Jozefina topalli partia demokratike

Në vitin 2015 kreu i qeverisë Edi Rama çoi me shpejtësi në parlament Ligjin e Arsimit të Lartë, një ligj i shumë kundërshtuar nga pedagogët dhe studentët që në fakt u miratua me votat e PS dhe LSI. Në fakt dhe opozita nuk bëri asnjë betejë përveç disa personazheve të saj, të cilët Lulzim Basha nuk i kishte nën kontrroll, ky i fundit ishte i gatshëm ta votonte edhe vetë Ligjin e ri i cili në atë kohë u quajt Ligji për Cilin e UET.

CNA.al sjell fjalën e Jozefina Topallit, ish-kryetare e Kuvendit dhe ish-nënkryetare e PD, një nga zerat e pakët dhe të vetmuar të opozitës që mbajtën qëndrim të ashpër kundër ligjit, që më pas u miratua dhe nuk u çua kurrë nga opozita në Gjykatë Kushtetuese, por u vulos në heshtje për Lulzim Bashës.

Është shumë interesante historia e hyrjes në parlament e këtij ligji. Kryeministri Rama e solli këtë ligj në parlament në kohën e zgjedhjeve lokale, kur askush nuk e kishte mendjen dhe askush nuk po interesohej, por atij nuk i duhej që dikush që të merrej me këtë ligj.

Kryetari i Kuvendit, pas Kryeministrit, e futi në seancë plenare, në thyerje të ligjit të parlamentit, i cili parashikon të paktën 48 orë nga mbledhja e fundit e komisionit që e diskuton, e cila u bë dje. Kur ka ndodhur në këto dy vjet, që ne jemi në opozitë, të bëhet seancë plenare ditën e martë? Asnjëherë!

As në 8 vjetët që unë kam drejtuar parlamentin nuk është bërë seancë plenare ditën e martë. Çfarë ka që në një ditë të veçantë duhet të bëhet seancë? Çfarë është ky ligj që duhet të kalojë me urgjencë?

Është reformë historike apo historitë i bëni ju ditë të marte, meqë nuk është ditë ters. Unë sot kam vendosur të dëgjoj porosinë publike të profesor Artan Fugës, që na sugjeroi të mos bëjmë ekspertin e arsimit, por politikanin.

Ne duhet të bëjmë politikanin, sepse në ligj antikushtetutshmëria është ulëritëse. Nëse je i varfër, nuk e bën dot shkollën e lartë, njësoj si në diktaturë: nëse kishe biografi të keqe, shkolla ishte vetëm një ëndërr.

Ky ligj dënon ata që nuk janë të pasur, sepse tarifa vjetore vetëm për regjistrim llogaritet 1000 apo 2000 mijë euro, e fshehur në ligj.

Ky ligj është segregacioni në kohë moderne, në një vend që pretendon të hyjë në negociata me Bashkimin Europian. Ne nuk do ta lejojmë. Ne duhet t’u japim të pasurve dhe të varfërve të njëjtën mundësi për arsimim.

Këtë nuk e kemi detyrim kushtetues dhe për këtë ne e kemi bërë betimin të gjithë bashkë. Neni 18 i Kushtetutës thotë: “Të gjithë janë të barabartë para ligjit dhe askush nuk mund të diskriminohet për shkak të gjendjes ekonomike”.

Prandaj ky ligj vendos segregacionin, zhduk shanset e barabarta për shkollim, si një e drejtë universale, dhe rikthen luftën e klasave, e njëjta mendësi si e etërve diktatorë, asnjë meritë.

Nëse nuk je i pasur, nuk shkollohesh. Por ka një rrugëdalje, të marrësh kredi dhe të hysh në borxh, t’i ngjash Edi Ramës. Ndryshimi është se 1 miliard dollarët që ky ka marrë borxh për 2 vjet, i paguajnë shqiptarët, ndërsa borxhin e panevojshëm, që ky ua detyron të rinjve për të paguar shtrenjtë shkollën e lartë, do ta paguani ju vetë, të dashur të rinj dhe studentë, kur të hyni në punë.

Në punë nuk hyhet se je i shkolluar, por puna fitohet me teserë partie dhe atëherë, përveç këstit të kredisë së shkollës, do të paguani edhe kuotizacionin e anëtarësisë së partisë, sepse kështu e ka vendosur në mbledhjen e fundit plenumi i partisë. Ky është skenari më optimist për të rinjtë e Shqipërisë.

Ligji është antikushtetues edhe sepse përmbyset garancia kushtetuese e nenit 57, që garanton antoniminë universitare dhe liritë akademike. Është dramatike sesi ky Kryeministër, i diplomuar si mësues vizatimi, merr nën kontroll tempujt e dijes dhe të vendosë për gjithçka në jetën universitare, duke kthyer në farsë borde dhe senate.

Kryeministri, ky mësues i vizatimit, i do të gjitha edhe kur nuk i duhen, edhe kur nuk i kupton. I do, sepse me atë blen pushtet duke pushtruar të ditur dhe duke paguar klientët e pushtetit të lincensuar për shpërndarje diplomash universitare, por jo për dije. Ne duhet ta ndalojmë këtë rrezik që është kombëtar. Ligji është antieuropian. Mësuesi i vizatimit, i cili me 1 milion vota u punësua Kryeministër, reciton në medien e huaj dhe mendon se ëndrra jonë është Europa, kjo është e vetmja herë që nuk gënjen.

LEXO EDHE:  PD: Qeveria ka braktisur dëshmitarët kyç në çështje të krimeve të rënda

Por ai ka vetëm fjalë të bukura, siç thoshte miku i tij i ndjerë, Ardian Klosi: “Edi Rama është ai që di më pak nga ne, por ai i tregon bukur”. Ligji për arsimin është antieuropian, pasi ky ligj jo vetëm që nuk pasqyron një sërë dokumentesh bazë të rëndësishme të Bashkimit Europian, por nuk i përafrohet në model asnjë sistemi të vendeve anëtare të këtij komuniteti.

Ky ligj bën të kundërtën, sepse Kryeministri, mësues vizatimi, i cili përbetohet për Europën, ka rrëzuar parimet dhe standardet themelore europiane dhe i ka rrëzuar jo pa qëllim. Nëpërmjet këtij ligji qeveria vendos të sakrifikojë dijen, të cilën duhet ta garantojë njësoj për të gjithë, si për të pasurit, edhe për të varfrit, si për 5%-shin, ashtu dhe për 95%-shin, apo 1 milion të papunët e fushatës se Rilindjes.

Këta janë harruar, sepse tani gjithçka shitet dhe blihet. Pothuajse të gjithë janë të gatshëm për pazar! Fatkeqësia është që pazari bëhet me paratë publike të shqiptarëve.

Prandaj ky ligj është klientelist dhe korruptiv, sepse paratë që shqiptaret paguajnë për buxhetin e shtetit që të arsimojnë fëmijët në shkolla publike me një tarifë të arsyeshme, do të shkojnë për universitetet private, që zotëria i quan publike, indipendente. A ka arsye? Asnjë. Thjesht sepse kështu do Edi Rama me Ilir Metën. Do t’u japin miliona euro në vit nga buxheti i shtetit disa pronareve universitetesh të licencuar për shpërndarje diplomash dhe të vetëlicencuar për lajkatim të kryeministrit, në çdo formë që atij i duhet. Deputetë të Kuvendit të Shqipërisë, Refuzojeni këtë ligj.

1 milion të papunët dhe ata që mbeten nuk kanë 1 mijë euro, apo 2 mijë euro në vit për të paguar tarifën e regjistrimit në shkollë publike.

Refuzojeni këtë ligj, sepse 1 milion të papunët dhe ata që mbeten nuk kanë 3 ose 4 mijë euro në vit për të paguar masterin. Dhe përsëri po flas për universitetet publike. Në këtë tarifë nuk përfshihen librat, transporti, ushqimi, fjetja.

Refuzojeni ketë ligj, sepse ky është ligji që u thotë të rinjve: “Ikni në eksod! Ky vend nuk bëhet”. Sepse ky Kryeministër i paditur ka zgjedhur të bëjë tregti milionere diplomash, duke sakrifikuar dijen dhe bashkë me të edhe të ardhmen.

Është tragjike se si pas 100 vjetësh Gjergj Fishta është kaq aktual, kur tregon me një mjeshtëri të rrallë episodin e një tregtie të çuditshme, shumë të ngjashme me këtë për të cilën po flasim.

Shënkolli – thotë-me urdhër të Zotit, del nëpër botë me një barkë ngarkuar me mend. Kush donte t’i shtonte ato që kishte, mund të blinte edhe do të tjerë. Më në fund rruga e qiti shenjtin në Shëngjin. Në të njëjtën kohë del në ketë port edhe Djalli, që vinte nga Franca me një barkë ngarkuar me shkarpa për t’i shitur.

Se ç’ndodh me blerësit shqiptarë, At Gjergj Fishta e shkruan në vargje: “Ranë shqiptarët at-her n’kuvend, E me folun rend-e rend, (Shka ndër ne nuk mbahet mend… E pleqnuen se për ketë vend Duhen shkarpa e jo mend. E prandaj kta banë tobën, E ma tepër vunë gjobën Për me u la me desh e që, Mend Shenkollit mos me i ble. Mandje çuenë n’Sh’Njin ke djalli: Për m’e pvetë sa i bante malli. Edhe Djalli-dreq i vjetër, Që tue dashtë nuk ishte tjetër Veç m’e lanë atë mall n’Shqypni, U la shkarpat veresi” Në fakt, si besimtar në Zot, Gjergj Fishta e bën edhe Djallin të mëshirshëm për shqiptarët. Por ai nuk mund të parashikonte që pas 100 vjetësh Djalli do të bëhej kryeministër apo kryetar parlamenti i pamëshirshëm, që po duan tëu shesin shkarpat shqiptarëve.

Madje po duan me ua shit shtrenjtë! Deputetë të Kuvendit të Shqipërisë, me shkollë dhe pa shkollë, me shkollën e dijes ose me shkollën e burgut, mos dënoni kaq rëndë të ardhmen e Shqipërisë! Mos e shisni atë për shkarpat e Edi Ramës dhe të Ilir Metës! Të nderuar qytetarë, Nëse ky ligj kalon, kjo është një nga arsyet që ky regjim meriton të përmbyset. Mos kini frikë nga kjo fjalë ju, qeveritarë! Kini frikë nga heshtja e shqiptarëve që nuk do ta blini dhe për shumë gjatë!

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Kryemadhi tregon pse nuk e votoi Partia Demokratike Vettingun në polici

LEXO EDHE:  Kryemadhi tregon pse nuk e votoi Partia Demokratike Vettingun në polici

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Përfundojnë zgjedhjet në PD/ Ja kush do ta drejtojë degën e Pogradecit

LEXO EDHE:  Deputetet e PD: Ndaloni landfillin në Rrogozhinë, kryeministri urdhërohet nga klanet mafioze

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: