Connect with Us

Të gjithë kundër Lulit, të gjithë me Bashën

Aktualitet

Të gjithë kundër Lulit, të gjithë me Bashën

Publikuar

-

Në Partinë Demokratike kryetari i saj Lulizim Basha, duket të jetë në një situatë mjaft të vështirë dhe, më shumë se mbështetës realë, ka ngelur nën rrethin e një grushti servilësh, duke u shkëputur nga bashkëpunëtorët dhe strukturat e PD-së.

Faktet janë të shumta dhe fillojnë që me rizgjedhjen e tij ku nga 100 mijë antarë që pretendon Basha nuk votuan as 15 mijë në të gjithë vendin. Fakt që tregon një ndarje të tij me bazën e PD-së dhe mosbesim të thellë për drejtimin e tij.

Por pas kësaj zgjedhje vjen riorganizimi i PD-së, ku në 90% të degëve u rikonfirmuan kryetarët në detyrë me gara formale, pa zgjedhje në bazë, emërime drejtuesish seksionesh e grupseksionesh. Një formalizëm që tregon se Basha sërish ka reaguar më mospjesëmarrje.

Më pas, erdhi kuvendi i deklaruar me gati 7 mijë delegatë, ku morën pjesë dhe votuan vetëm 1700 vetë faktikisht.

Të gjitha rezultatet e mësipërme u manipuluan dhe u shpallën ndryshe nga e vërteta, por Lulzim Basha e di se çfarë ndodh dhe e njeh mirë situatën megjithëse e fsheh nga publiku.

Pas fakteve që vijnë nga baza janë edhe kundërshtitë që Basha ka në qendër. Janë disa grupime apo rryma brenda PD-së, të cilat në fakt të gjitha janë futur në përplasje më njëra-tjetrën, por edhe në kundërshti me vetë Bashën.

Një grup që sillen si të degeluarit dhe të mbështeturit nga Sali Berisha, si Edi Paloka, Belind Këlliçi, Arben Ristani, Oerd Bylykbashi, Jorida Tabaku dhe disa të tjerë punojnë në krah të Bashës, por janë të zhgënjyerit dhe në takime konfidenciale kritikë dhe kundërshtarë të fortë të mënyrës sesi Basha drejton PD-në. E shohin si kryetar vetëm sepse nuk ka një rival tjetër të mbështetur nga Berisha.

Brenda tyre ka nga ata që nuk u vendosën apo nuk u zgjodhën deputetë nga Basha, të cilët së bashku me disa sekretarë të tjerë u afruan dhe ishin pro kundërshtive ndaj Bashës, por qëndruan pas tij me disa pazare dhe sërish me argumentin se s’ka alternative tjetër. Këtu shtohet Enno Bozdo, Fatbardh Kadili dhe shumë të tjerë që shpresuan tek Luli deri ditën që si vuri më në lista.

LEXO EDHE:  Rezervat e mia ndaj listës të Bashës/Nga Leonard OLLI

Ekziston dhe një grup i tretë si Grida Duma dhe Ervin Salianji, në zyrën e qoshës së tyre, e ndonjë tjetër periferik, që në fakt komandat i marrin nga zyrat e Kunatit dhe Gruaja e Lulzim Bashës. Ata janë linja pro Lulit dhe përplasen me çdo grupim tjetër në PD sa herë e do nevoja. Aktualisht kanë filluar sulmin me komandë ndaj Arben Ristanit, që nuk e duan me sekretar të përgjithshëm. Shpesh përdoren si kamikazë për teza të ndryshe, që më pas argumentohen në publik nga analistët e Lulit si Alfred Lela, Artan Hoxha e ndonjë tjetër.

Por edhe këta kanë shfaqur pakënaqësitë e tyre dhe sulmet ndaj Bashës në momente të caktuara. Pas daljes së video skandalit Salianji G.D., sulmi i tyre ndaj Bashës ishte frontal, por gjithçka më pas e zbuti dosja Babale që megjithëse PD-së ju kthye kundër, u përpoq që të dilte duke përdorur skenarë, të cilët vështirë se mund të shpëtojnë deputetin e skandalit erotik.

Nga të gjithë këta, që kush më afër e kush më larg Lulit të gjithë e kanë sulmuar, sharë dhe akuzuar, duke thënë në grup një të vërtetë që e dëgjon kudo në PD, “Luli është i paaftë”, “Luli komandohet nga familja”, “Luli shkatërroi PD-në”, këta i kanë thënë dhe i thonë, por jo publikisht. Rëndomë i dëgjon në tavolina e takime konfidenciale që të thonë edhe që Luli është një Lolo.

Në fund të gjithë këtyre që duken kundër është dhe ndonjë tjetër që thotë vetëm po po dhe nuk i duhet askujt më në atë parti. Këta janë pak a shumë si profile servilash dhe sekti i kërmijve në PD, që simbol ka Edmond Spahon. Por këta janë pa peshë në tallavanë, që është muzika kryesore e Lulzim dhe partisë së tij në këto kohë.

Të gjithë janë kundër të gjithëve, e të gjithë bëjnë sikur janë pro tij, Luli tallet, i gënjen dhe i përdor, ata tallen e gënjejnë dhe thejsht mbajnë ca karrige. Republika e re po shfaqet çdo ditë e më shumë me të vërtetat e saj./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Zbardhen arsyet pse palët nuk gjejnë zgjidhje/Ja profesionet e vërteta të politikanëve tanë!

LEXO EDHE:  Zbardhen arsyet pse palët nuk gjejnë zgjidhje/Ja profesionet e vërteta të politikanëve tanë!

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  I dërguari amerikan në koalicionin kundër ISIS jep dorëheqjen

LEXO EDHE:  Habit ministri i Ramës/ PD është pasuri kombëtare

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: