Connect with Us

Ja se cilat janë gabimet e zakonshme, që bëjmë kur zgjedhim parfumin

Aktualitet

Ja se cilat janë gabimet e zakonshme, që bëjmë kur zgjedhim parfumin

Publikuar

-

Aroma është një takim midis emocioneve tona, lëkurës dhe njerëzve rreth nesh. Për ta shijuar sa më shumë ndryshimin e sezonit, përdorni aroma marramendëse, nga ato me lule, shijet e frutave apo orientale. Slogani është një: zgjedhje fine dhe elegante. Ndër të gjitha aromat, cilat janë tendencat kryesore këtë vit?
Cilat janë aromat që duhen eksploruar?
Aromat orientale janë një ndër preferencat kryesore. Shafrani dhe temjani janë dy esenca që nuk dalin kurrë nga moda.
Si ta ruani parfumin sa më gjatë?
Qe parfumi juaj te zgjase me shume, mbrojeni ate nga dielli dhe drita, dy armiqte me te medhenj. Pasi hapet, parfumi keshillohet te perdoret gjate vitit.
A mund të jetë alergjik ndaj aromave të caktuara?
Reagimi alergjik eshte i paparashikueshem. Kjo varet nga secili prej nesh. Pra, nuk ka parfume me shume ose me pak alergjik se te tjeret.
Unë nuk e ndiej aromën e parfumit tim. Është normale kjo?
Kjo eshte normale ne qofte se ju e perdorni ate prej nje kohe relativisht
gjate. Kjo do te sjelle mos nuhatje te aromes nga ana juaj, por jo nga personat e tjere. Pra, s’eshte nevoja te hidhni sa me shume parfum. Per te eliminuar kete problem mund te nderroni arome.
Këshillë:
Per te perforcuar edhe me shume aromen e parfumit tuaj perdorni produkte ekstra me te njejten arome si p.sh: krem trupi, qumesht, xhel dushi, deodorant.
Ekzistojnë parfume të veçanta për biondet apo brunet?
Aroma transformohet ne funksion te lekures dhe ne vecanti te pehashit te lekures. Kjo eshte arsyeja pse nuk ka parfume specifike per biondet, kuqalashet apo brunet. Pra, eshte lekura juaj qe aromatizon parfumin dhe jo e kunderta! Personaliteti juaj luan rol ne pjesen tjeter.
Parfum i freskët
Zakonisht përfshin nota të gjelbra, si bar i sapo kositur, aroma e pranverës, agrume të lehta. Në qoftë se je tip social kjo familje do të përshtatej më së miri.
Florale
Përfshin nota të jaseminit, gardenias, lules së portokallit, trëndafilit, zambakut të luginës ose mygetit, tuberosës, etj. Në bazë të kombinimit, këto mund të jenë të ëmbla ose pudroze.
Orientale
Me bazë vanilje, amber, janë vërtet të forta, por njëkohësisht tepër sensuale dhe të përshtatshme për darkë ose raste romantike.
Druri
Janë me përbërje të drurit të sandalit, kedrës, patchul, vetiver dhe pishë. Kanë prirje më mashkullore.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

SHBA, senatorët marrëveshje për projektligjin dypartiak për infrastrukturën

Publikuar

-

Nga

SHBA, senatorët marrëveshje për projektligjin dypartiak për infrastrukturën

Në Senatin e Shteteve të Bashkuara, negociatorët kanë arritur një marrëveshje për paketën ligjore prej 1.2 trilionë dollarësh për infrastrukturën. Senatori republikan Rob Portman u tha gazetarëve të mërkurën se është rënë dakort për komponentët kryesorë të projektligjit.

Pas muajsh të tërë bisedimesh, kjo mund të hapë tashmë rrugën që legjislacioni të vazhdojë procesin e shqyrtimit në Senat. Madje kreu i shumicës, Senatori Chuck Schumer, tha se një votim procedurial për këtë projektligj dypartiak mund të zhvillohet që të mërkurën.

“Senatorët vazhdojnë të arrijnë progres”, tha Senatori demokrat Schumer në një fjalim në sallën e Senatit.

Senatorja republikane Susan Collins, megjithatë, paralajmëroi se disa detaje ishin ende duke u finalizuar.

Një tjetër senatore republikane, Lisa Murkowski, u tha gazetarëve se, “Unë mendoj se ekziston një vullnet i konsiderueshëm nga të dy kahët politikë që duan të arrijnë tek një paketë për infrastrukturën”.

Ajo shtoi se senatorët do të informohen për propozimin që po negociohet “gjatë orëve të ardhshme”.

LEXO EDHE:  Berisha “nxjerr jashtë loje” komisonin Ruli/ Nuk operon dot jashtë gabimeve, fjalën e fundit e thotë kryetari

LEXO EDHE:  Gabimet më të zakonshme të prindërve

Votimi procedurial thjesht do të kufizonte debatin kur Senati të fillojë të marrë në konsideratë projekt-ligjin dypartiak për investime në infrastrukturë që mendohet të jetë në shumën e rreth 1.2 trilionë dollarëve.

Më 21 korrik, republikanët e bllokuan një veprim të tillë, duke u ankuar se projekt-ligji nuk ishte shkruar ende.

Demokratët shpresojnë të kalojnë këtë muaj, ose në fillim të muajit tjetër, projektligjin për të cilin do të jetë rënë dakord në negociatat dypartiake.

Kjo mund të ndihmojë në eliminimin e pengesave për demokratët, të cilët duan të fillojnë punën për një tjetër projektligj me një buxhet prej rreth 3.5 trilionë dollarësh, të cilin republikanët zotohen se do ta kundërshtojnë./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

Publikuar

-

Nga

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga Shtetet e Bashkuara dhe pjesa më e madhe e Evropës, do të mund të hyjnë në Britani të Madhe pa iu nënshtruar masës së karantinës nga java e ardhshme, kanë thënë zyrtarët britanikë të mërkurën.

Qeveria britanike ka thënë se personat që kanë pranuar dy doza të vaksinës së miratuar nga Administrata amerikane për Ushqim dhe Ilaçe, apo nga Agjencia Evropiane e Ilaçeve, do të mund të mund të bëjnë teste për koronavirus para dhe pas hyrjes në Britani, në vend të izolimit për 10 ditë.

LEXO EDHE:  Berisha “nxjerr jashtë loje” komisonin Ruli/ Nuk operon dot jashtë gabimeve, fjalën e fundit e thotë kryetari

LEXO EDHE:  Vajza, KUJDES! Ja 3 gabimet që bëni me reçipetat

Qeveria e Skocisë, që vendos vetë për politikat shëndetësore, ka marrë vendimin e njëjtë.

Irlanda Veriore, që është pjesë e Mbretërisë së Bashkuar, nuk ka bërë të ditur ndonjë vendim të ngjashëm.

Aktualisht, vetëm personat që janë vaksinuar në Britani, mund të mos i nënshtrohen masës së karantinës.

Megjithatë, ekziston një përjashtim në vendim: Franca, të cilën Mbretëria e Bashkuar e konsideron me rrezik të lartë, për shkak të prezencës të variantit Beta.

Vizitorët nga Franca do të vazhdojnë të përballen me masë të karantinës./rel

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto/ Rama mbërrin në Shkup, shëtitje me Zaev e Vuçiç, qytetarët iu kërkojnë ‘selfie’

Publikuar

-

Nga

Foto/ Rama mbërrin në Shkup, shëtitje me Zaev e Vuçiç, qytetarët iu kërkojnë ‘selfie’

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur sot në Shkup, në kuadër të ‘Forumit Ekonomik’ që do të mbahet nesër.

Kreu i qeverisë është filmuar duke ecur rrugëve të Shkupit i shoqëruar nga kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, si dhe nga presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Gjatë kësaj ecjeje ata janë ndalur disa herë nga qytetarët, të cilët i kanë takuar dhe kanë kërkuar madje të bëjnë dhe foto.

LEXO EDHE:  Berisha “nxjerr jashtë loje” komisonin Ruli/ Nuk operon dot jashtë gabimeve, fjalën e fundit e thotë kryetari

LEXO EDHE:  6 gabime që bëni kur lani dhëmbët

Nuk kanë munguar dhe përshëndetjet nga lokalet.

“Ta bëjmë një selfie?”– thonë ata dhe afrohen për të pozuar me politikanët./CNA.al

LEXO TE PLOTE