Connect with Us

Faktet-Socialistët në minorancë/Rama 3, qeveri e Mjaft, G-99 dhe bashkisë Tiranë dje

Aktualitet

Faktet-Socialistët në minorancë/Rama 3, qeveri e Mjaft, G-99 dhe bashkisë Tiranë dje

Publikuar

-

qeveria e shqiperise

Qeveria Rama tre konfiguroi një kabinet ndryshe nga ai që kryeministri kishte pasur këto 5 vite.

Mandatin e parë i bezdisur nga hajdutët dhe të paaftët e LSI-së, në të dytin ai konfiguroi një qeveri të fortë politike me të gjithë kryesinë e PS-së, ku u fut dhe Pandeli Majko, provoi Fatmir Xhafa dhe vazhdoi Niko Peleshi, Arben Ahmetaj, Ditmir Bushati dhe Damian Gjiknuri.

Tashmë shumica e kryesisë të PS dhe qeveria politike ka rënë, duke pasur vetëm Mjakon, Klosin dhe Erion Bracen si simbole të PS dhe antarë kryesie, tashmë në pritje të dekreteve të presidentit qeveria është me shumice nga ministrat e Mjaft që më pas u bë G 99, si dhe ish drejtorë të Bashkisë Tiranë në kohën kur drejtonte Edi Rama 2000-2011. Këto janë shumica e qeverisë së Ramës, besnikët e bashkisë dhe Mjaft që luftoi kundër PS-së në qeverisjen e saj 1997-2005.

Ministre për Parlamentin në qeverinë Rama 3, është Elisa Spiropali nga Mjaft, më pas kryedoganiere e Ramws.

LEXO EDHE:  Qytetarët "masakrojnë Ramën/Kryeministër lodër! Kur ia more qeverinë Berishës the ...!

Olta Xhaxhcka, minister e Mbrojtjes, sërish nga Mjaft e G-99, por në detyrë më shumë se një vit më parë.

Olgerta Manastirlliu vjen nga Bashkia e Tiranës 2000-2011, edhe kjo më shumë se një vit në detyrë.

Belinda Balluku, minister e Infrastrukturës dhe Energjisë, nga Bashkia Tiranë.

Eduard Shalsi, ish-nën/kryetari I Bashkisë Tiranë, është emëruar nga Rama, Ministër i sipërmarjes.

Kemi dy ministra të emëruar nga Kosova si Besa Shahini dhe Gent Caka, tre ministra teknikë si Sandër Lleshaj, Eva Margariti dhe Anila Denaj që plotësojnë kabinetin Edi Rama 3, ku është pjesë edhe Blendi Cuci.

Një vëzhgim i thjeshtë të tregon se Rama 3, është qeveria e Mjaft, G-99, dhe ish-drejtuesve në Bashkinë e Tiranës 2000-2011, këta janë shumica, pastaj vijnë teknicinët, 3 socialistë race, dy ministra nga Kosova dhe në fund Blendi Cuci. Socialistët duhen minorancë absolute në qeverinë e Rilindjes./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Zgjedhjet në Gjermani/ Humbje e madhe për konservatorët, Socia-Demokratët nisin festën

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet elektorale në Gjermani janë të mbushura më surpriza. Ndërkohë që flitej për një barazim midis dy partive kryesore, duket se situata ka marrë një rrjedhë tjetër.

Tashmë ata që kryesojnë janë Social Demokratët tregojnë rezultatet e projektuara.

Konservatorët e Angela Merkel si duket kanë kapur rezultatin më të dobët.Tani që rezultati është disi i qartë të dyja partitë kanë thënë se janë gati për të formuar koalicionin e ardhshëm.

LEXO EDHE:  Berisha tregon 7 faktet sesi Rama po dëmton Kosovën

LEXO EDHE:  Foto-Plas në rrjet/ Degjenerohet Elisa Spiropali

Sipas DW tre udhëheqesit e partive me më shumë vota janë ulur në tryezën e rrumbullakët dhe po diskutojnë koalicionin e ardhshëm./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

FRPD e Durrësit në krah të Berishës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

FRPD e Durrësit ka dalë hapur në krah të ish liderit të demokratëve Sali Berisha

Kryetari i FRPD-së në Durrës, Artion Bajramaj, pëmres një postimi në rrjetet sociale, thekson se sot kanë  zhvilluar një bisedë me ish kryeministrin ku kanë rënë dakort për disa pika.

Sipas tij, PD nuk mund të presë që ta sjellin në pushtet ndërkombëtarët, ndërsa thekson se ndryshimi vjen nëpërmjet hapjes, bashkimit dhe organizimit të mirë.

“Sot patëm mundësinë të zhvillojmë një bisedë shumë konstruktive me [email protected]_official .

Ramë dakort në një pikë:

✅Nuk mund të presim që PD ta sjellin në pushtet ndërkombëtarët, por duhet të jenë vetë demokratët dhe çdokush që do të kontribuojë në kauzë për ta sjellë atë ndryshim.

✅Ky ndryshim vjen nëpërmjet hapjes, bashkimit dhe organizmit të mirë.LEXO EDHE:  Qytetarët "masakrojnë Ramën/Kryeministër lodër! Kur ia more qeverinë Berishës the ...!

LEXO EDHE:  Çfarë di Qeveria për vrasjen e Santos?

✅Nuk mund të bazohet e giithë strategjia e popullit opozitar tek shpresa se të huajt do na falin pushtet.

Ku keni parë ti falet pushtet dikujt pa luftuar?

Deri atëherë, çfarë do bëjmë, do dremisim?

✅Të dashur qytetarë dhe demokratë, nuk jemi amatorë. Dimë edhe thjesht të heshtim dhe të bëhemi me “atë që fiton”. Dimë ti bëjmë kaq kalkulime, por këtu luhet fati ynë dhe i vendit tonë dhe nuk mund të rrimë e të flemë gjumë.

✅Të zgjohemi tani, para se ti falim mandatin e 4-t Ramës!“, shkruan ai./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet në Gjermani/ Balla uron Olaf Scholz për rezultatin

Publikuar

-

Nga

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka uruar kandidatin e Partisë Socialdemokrate gjermane, Olaf Scholz për rezultatin e arritur në zgjedhjet e sotme federale.

Balla shkruann se kandidati i SPD për kancelar Olaf Scholz dhe programi elektoral “Prej respektit për të ardhmen tuaj” morën besimin si zgjedhja e parë e votuesve gjermanë.LEXO EDHE:  Qytetarët "masakrojnë Ramën/Kryeministër lodër! Kur ia more qeverinë Berishës the ...!

Postimi i plotë i Taulant Ballës:

Urime Olaf Scholz dhe Partisë Socialdemokrate 🌹🇩🇪gjermane për rezultatin në zgjedhjet e sotme federale. Kandidati i SPD për kancelar Olaf Scholz dhe programi elektoral “Prej respektit për të ardhmen tuaj” morën besimin si zgjedhja e parë e votuesve gjermanë.

LEXO TE PLOTE