Connect with Us
Arkiva Ditore
Arkiva Javore
Arkiva Mujore
Arkiva Vjetore
Blog 23:30 - 31 Dhjetor, 2019

20 ngjarje të harruara të dekadës së fundit

Gjëja më emocionuese rreth vitit 2020 nuk është vetëm fillimi i një viti të ri, por edhe mbyllja e një dekade të vjetër. Të bësh përmbledhjen...

Lajme 23:15 - 31 Dhjetor, 2019

“Tragjedia qiellore”/ Çfarë do t’i pengojë astronomët në 2020

Astronomët kanë shfaqur shqetësime pasi gjatë vitit 2020 parashikohet që mijëra satelitë të lëshohen në hapësirë, gjë që do të shkaktojë vështirësi në monitorimin dhe studimin...

Blog 23:00 - 31 Dhjetor, 2019

Libri vs Teknologjia/ Kush do të triumfojë?

E shumëpërfolur është tashmë tema me në krye fjalinë: “Njerëzit po i largohen leximit të librave. Njeriu percepton përmes shqisave, thith, përpunon dhe nxjerr informacion nga...

Lajme 22:45 - 31 Dhjetor, 2019

Keni plane për vitin e ri?/ Mësoni sekretet që t’i përmbushni

Kur viti i ri pritet në horizont, bie për të gjithë alarmi për të bërë plane në mënyrë që viti i ri të jetë “ndryshe”, të...

Lajme 22:30 - 31 Dhjetor, 2019

“Për një Vit të Ri me fat”/ Traditat “fatsjellëse” nëpër botë

Një element bazë që përafron kulturat botërore me rastin e Vitit të Ri, janë “ritet” për një fat të mirë. Besohet se, disa rituale apo veprime...

Blog 22:15 - 31 Dhjetor, 2019

Psikologët zbulojnë të vërtetën pas “planeve” për Vitin e Ri

Pas mesnatës së datës 31 dhjetor, do të kalohet nga dita e martë në të mërkurë, pa ndonjë tranzicion me rëndësi të veçantë. Por ne disi...

Lajme 22:00 - 31 Dhjetor, 2019

Arti ju bën të jetoni më gjatë/ Çfarë zbuluan studiuesit britanikë

Studiuesit kanë zbuluar se njerëzit që ndjekin në koncerte dhe aktivitete të tjera kultorore janë të predispozuar për të jetuar më gjatë se ata që nuk...

Sociale 21:30 - 31 Dhjetor, 2019

Supersticionet e Vitit të Ri Kinez/ Gjërat që duhet dhe nuk duhet të bëni

Populli kinez beson tradicionalisht që fillimi i vitit ndikon gjatë gjithë vitit, kështu që Festivali Kinez i Pranverës është një sezon i besytnive. Gjërat më fat...

Bota 21:15 - 31 Dhjetor, 2019

Pse kinezët kanë Vit të Ri ndryshe nga pjesa tjetër e botës

Viti i Ri Kinez, i njohur gjithashtu si “Viti i Ri Hënor” ose “Festival i Pranverës”, është festivali më i rëndësishëm në Kinë. Kur është Viti...

Bota 21:00 - 31 Dhjetor, 2019

5 shtete që nuk e festojnë ditën e Vitit të Ri më 1 Janar

A e dini se jo të gjitha vendet dhe kulturat festojnë Ditën e Vitit të Ri më 1 Janar? Shumica e vendeve ndjekin kalendarin Gregorian, me...